Простотии на българския манталитет

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
Аватар
7George
Мнения: 9645
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Простотии на българския манталитет

Мнение от 7George »

agent Ozo написа:Marto, ама ти сигурен ли си, че въпросните вилици са били българско производство, а не made in China, примерно? :)
Проблема на манталитета е, че откакто влязохме в ЕС, нищо не ще да произвежда, а само да усвоява еврофондове. И се обляга върху вилиците, все едно са още ония, от (до)военното производство. :D

А прасе си е намерила ученическия дневник на тавана в кошницата.

Това в резюме, от последните 2 страници на темата.
Embrace your climate change!
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Простотии на българския манталитет

Мнение от joro »

agent Ozo написа:Marto, ама ти сигурен ли си, че въпросните вилици са били българско производство, а не made in China, примерно? :)
В Китай не се произвеждат вилици, там се яде с клечки.
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Простотии на българския манталитет

Мнение от joro »

7George написа: Проблема на манталитета е, че откакто влязохме в ЕС, нищо не ще да произвежда, а само да усвоява еврофондове. И се обляга върху вилиците, все едно са още ония, от (до)военното производство. :D

.
БВП на човек в България е 3 пъти по-висок от този в Китай. Понеже нищо не произвеждаме?
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Простотии на българския манталитет

Мнение от roumensp »

joro написа:БВП на човек в България е 3 пъти по-висок от този в Китай. Понеже нищо не произвеждаме?
Я пак опитай ! Разликата е около 30% в полза на България и няма нищо общо с това кой колко произвежда, просто там работят за жълти стотинки (все още, но докога).
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Простотии на българския манталитет

Мнение от optics »

ivandaman написа:
optics написа:
ivandaman написа: За мен лично тази злоба към България и стремеж да изкараме родината ни по-черна от дявола е доста странна..


Добре, сега имаме 2 варианта: Или се извиняваш, че някак си без да искаш си ме включил в тия квалификации или повече не разговаряме.
.


Нямам проблем да се извиня ако съм сгрешил.. :handshake: но не съм съгласен със заключението ти че prace се заяждала без причина.. Не допускаш ли че на нея може да не и е приятно и дори да я "боли" когато някой издребнява и неоснователно иронизира България..???


По принцип избягвам да влизам в скучни (или смешни) за аудиторията изяснявания в стил "другарко ама той пръв почна", но в случая ми се налага да питам още един път.
Не съм попитал дали имаш проблем да се извиниш АКО си сгрешил, а ДАЛИ си сгрешил. Горния отговор оставя двусмислие, че може и да си, а може и да не си.


По специално със следното:
Ти и още няколко "канадци" тук щяхте моментално да изквичите на умряло и да се нахвърлите като побеснели хиени върху въпросният форумец..
...
За мен лично тази злоба към България и стремеж да изкараме родината ни по-черна от дявола е доста странна..
Що се отнася до причините на prace, не съм казал, че няма причини. Всеки има причини. Нейните причини няма как да ги знам, ако взема да ги гадая може да уцеля, може и да не уцеля, но не се наемам да ги гадая и не ме интересуват. Виж - изявите - това което всички виждаме - лесно могат да се сравнят. Например на тебе чии изяви ти харесват повече - нейните или моите (не ми излизай с номера - ма понякога, ма зависи). Кат теглиш чертата - моите или нейните?
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Простотии на българския манталитет

Мнение от optics »

joro написа:
7George написа: Проблема на манталитета е, че откакто влязохме в ЕС, нищо не ще да произвежда, а само да усвоява еврофондове. И се обляга върху вилиците, все едно са още ония, от (до)военното производство. :D

.
БВП на човек в България е 3 пъти по-висок от този в Китай. Понеже нищо не произвеждаме?

Жоре, аз бях в Китай преди 15 години за една седмица и мога да ти обадя кое как.
Включително се заврях в интернет клуб в такива зачукани улички дето почти никой турист не би. Клуба беше в обелена, скърцаща къща дето се чудиш дали няма секи момент да рухне. Стълбите бяха дървени и доста протрити.
Общо приликите и разликите надали много са се променили оттогава. В Бейджин по улиците беше горе-долу толкова мръсно колкото и у нас. Таксиджии и разни други хора с които имах досег бяха същите далавераджии като у нас. Прецакай чужденеца, той има много пари, муха го ухапала. В хотел 4 звезди, климатика ми не топлеше достатъчно и ми препоръчаха да се завия с още един юрган. Въздуха беше може би по-мръсен от Софийския. Изобилие от небостъргачи. Кат ти казвам изобилие - тия няколко дето се появиха в София след това са едно нищо. Огромни пространства, огромни улици на ширина и дължина а на прословутия площад се чувстваш малко като Гъливер в страната на великаните, само дето великаните ги няма.
В същото време - бедни хора с окъсани дрехи и каращи допотопни велосипеди. Сиреч - много по-големи контрасти от българските. Такситата имаха две тарифи - в зависимост дали колата е китайска или вносна. Отношенията водачи-пешеходци - горе долу същите. Много яко бибиткане. (може би повече отколкото в София). Като цяло Китай е с много по-грандиозна история, наука и култура от българската. И като цяло всички прилики са в резултат от злощастното наследство на социализма. Ако интелигентен българин комуникира с интелигентен китаец културните особености се явяват по-скоро предимство, бих казал че по-лесно се намира общ лаф отколкото примерно с канадец, американец и т.н.
Ех, мили спомени - как пеехме с един китаец на една рускиня в мойта кола след 800км без зареждане и без да знаем точно къде сме и кога ще заредим. Аз пеех на български, китаеца пееше на китайски, действието става в Япония. Рускинята отказа да пее, стори й се тъпа идеята.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Простотии на българския манталитет

Мнение от joro »

Нямам за цел да правя тъпи сравнения на България с Китай, просто твърденията на русофилите и разни хейтъри как в България нищо не се произвеждало и че само парите от ЕС движели икономиката са глупави и неверни. Както и едно време твърденията за "СССР като слънцето и въздуха за България".
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
Аватар
Marto
Мнения: 4040
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Простотии на българския манталитет

Мнение от Marto »

joro написа:Нямам за цел да правя тъпи сравнения на България с Китай
Може да не ти е била целта, но все пак успя да го направиш. Румен вече ти каза, че 3 пъти по-високия БВП е пълна глупост, но освен това абсолютните стойности на глава на населението са по-високи за Китай (GDP(nominal) per capita $8,000 с/у $7,000).

Моите впечатления от Китай са по-пресни от тези на Оптикс. В мегаполисите стандартът на средната класа е може би по-добър от в България. Доколкото има беднотия, тя не се набива на очи и предполагам е донякъде скрита. В по-малките градове (милион или два население :D ) е по-зле. Повечето блокове са панелки от соца и е доста мръсно, виждат се и повече бедни хора. По селата се живее като преди индустриалната революция.

Преди 5-6 години водих хора от Китай в България и бяха малко озадачени, защото представата им за "Европа" беше съвсем друга, но пък дотогава бяха ходили само във Финландия...
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Простотии на българския манталитет

Мнение от optics »

Забравих да кажа, че по него време един китаец ми каза (на български) че се прибрал в Китай (от България) щото при тях нещата вървели на добре, а при нас не дотам. Аз самият нямах и нямам база за сравнение, но той беше работил години в България (акупунктура).
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Простотии на българския манталитет

Мнение от joro »

optics написа:Забравих да кажа, че по него време един китаец ми каза (на български) че се прибрал в Китай (от България) щото при тях нещата вървели на добре, а при нас не дотам. Аз самият нямах и нямам база за сравнение, но той беше работил години в България (акупунктура).
Китай са огромна държава, един техен град е по- голям по население от цяла България. Това има своите предимства- по-голям пазар за стоки и услуги, повече строителство, повече стратегически инвеститори и т.н. Има и много недостатъци, като на този клип
https://m.youtube.com/watch?v=OeJWlBvJXK8"
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Простотии на българския манталитет

Мнение от IRA »

speedy написа:McD България е 100 пъти по-добър тези в Северна Америка точно защото няма мляко, но пък има бира (това по спомени от преди няколко години).
И много по чисто. Особено сравнено с щатите, там е невероятна мръсотия. А и клиентелата е стряскаща. В Канада са една идея по чисти и клиентелата е почти прилична, поне нямат вид на серийни убийци..
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
Marto
Мнения: 4040
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Простотии на българския манталитет

Мнение от Marto »

IRA написа:
speedy написа:McD България е 100 пъти по-добър тези в Северна Америка точно защото няма мляко, но пък има бира (това по спомени от преди няколко години).
И много по чисто. Особено сравнено с щатите, там е невероятна мръсотия. А и клиентелата е стряскаща. В Канада са една идея по чисти и клиентелата е почти прилична, поне нямат вид на серийни убийци..
:rofl: Не знам, в България не съм влизал в МкД, но за щатите май си права ама зависи в какъв щат/град/квартал все пак.
Аватар
myhata II
Мнения: 15702
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Простотии на българския манталитет

Мнение от myhata II »

joro написа:Нямам за цел да правя тъпи сравнения на България с Китай, просто твърденията на русофилите и разни хейтъри как в България нищо не се произвеждало и че само парите от ЕС движели икономиката са глупави и неверни. Както и едно време твърденията за "СССР като слънцето и въздуха за България".
За живот в Китай и дума не може да става, цялата страна се е превърнала в един голям завод и бълва ли бълва вредни емисии по въздух и вода, което води до дихателни ракови заболявания ...
Много са зле там нещата, затова и по заминалите се китайци си купуват пропърти кеш в Канада на по чисто, като си ръководят бедните работници от разстояние
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Простотии на българския манталитет

Мнение от joro »

optics написа:Забравих да кажа, че по него време един китаец ми каза (на български) че се прибрал в Китай (от България) щото при тях нещата вървели на добре, а при нас не дотам. Аз самият нямах и нямам база за сравнение, но той беше работил години в България (акупунктура).
Българският бизнесмен се оплаква на китайския:
- Ние тук сме малък пазар, само 7 милиона жители.
- Опитайте в някой по-голям град- посъветвал го китаеца.
Аз познавам двама българи, баща и син, които емигрираха в Китай, взеха китайско гражданство и даже си смениха имената. Синът, понеже е лентяй, сега се казва Лен Тяй. Бащата пък отвсякъде, където се хване на работа след един месец го гонят, и затова се казва Вън Дърт Пън.
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Простотии на българския манталитет

Мнение от the_coach »

ivandaman написа:
optics написа:Проблема е, че prace винаги има нужда да се заяде с някого ......
Оптикс я си представи примерно че тази снимка я беше пуснал някой българин който е бил на екскурзия в Канада като доказателство колко изостанала е Канада и как две счупени китайски вилици сериозно занижават стандарта на живот в държавата????

Ти и още няколко "канадци" тук щяхте моментално да изквичите на умряло и да се нахвърлите като побеснели хиени върху въпросният форумец.. и то с право защото това е доста отчаян и безпочвен аргумент (Clutching at straws)..

И на мен са ми се чупили и вилици и ножове и чаши и какво ли не в Канада.. Ако тръгна да поствам снимки на всичките тези канадски неуредици ще ме помислите за луТ и обявите за лузър, (Пак с пълно право)..

За мен лично тази злоба към България и стремеж да изкараме родината ни по-черна от дявола е доста странна..

ОК няма нищо лошо да ти харесва в Канада (И на мен все още ми харесва въпреки тревожните тенденции), Евала на хората които са се устроили прекрасно, но защо трябва да хейтваме произхода си.. ???

Сигурен съм че Марто е видял доста други интересни и забележителни неща (дори и негативни) в България но не, той пуска снимки на две счупени вилици, явно това за него е най-впечатляващо??? :fubar:
А аз сещам за един дето преди няколко години ми обясняваше как в България навсякъде се пушило, как навсякъде го овиквали, как му овиквали детето и т.н.
Като си казал А, трябва да можеш да кажеш и Б.
А по думите, които използваш, става ясно кой е хейтъра тук.
Ако китайците ти пречат да пробиеш в бизнеса, стани по-добър от тях. Ама няма как да правиш нещата по един и същи начин и да очакваш различни резултати. Това си е български манталитет - да обвиняваме другите за собствените си неуспехи.
Публикувай отговор