Простотии на българския манталитет

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
Аватар
OILERS
Мнения: 319
Регистриран на: Вто Май 15, 2007 3:26 am
Местоположение: slightly south of the Arctic Circle, Canada

Re: Простотии на българския манталитет

Мнение от OILERS »

:D :D :D
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Простотии на българския манталитет

Мнение от agent Ozo »

Ефектът на Дънинг-Крюгер или как глупавите са твърде глупави, за да разберат, че са глупави
Дънинг обяснява:

"Това, което е любопитно е, че в много случаи, некомпетентността не прави хората дезориентирани, объркани или предпазливи. Вместо това, некомпетентните често са благословени с неуместна самоувереност, предизвикана от нещо, което те усещат като знание."

И още една интересна страна на ефекта:

"Един невеж ум не е абсолютно празен съд, а е пълнен с каша от неподходяща или подвеждаща житейска опитност, теории, факти, интуиции, стратегии, алгоритми, евристики, метафори и предчувствия, но за съжаление, на него му изглеждат полезни и точни знания." - казва Дънинг.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
myhata II
Мнения: 15703
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Простотии на българския манталитет

Мнение от myhata II »

„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Простотии на българския манталитет

Мнение от MrGeek »

Ето една типична демонстрация на въпросния манталитет:

Изображение
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
ivalin
Мнения: 914
Регистриран на: Сря Авг 27, 2008 6:40 am
Местоположение: Monreal

Re: Простотии на българския манталитет

Мнение от ivalin »

grozdan написа:Ми и аз. Както се казва: "оти да се косИм като че ми мине". Плюс това ядосването вреди на здравето на изпитващият го ;)
И ти за това ли толкова старателно се напъваш да дразниш другите...?! Първото ти изричение се нарича дебилщина, а второто садизъм.. давай смело по-нататък пък белким да видим до къде ще ти стигнат "възможностите"?! :geek:
Аз съм това, което ти ще бъдеш, а ти си това, което аз бях.
grozdan
Мнения: 1324
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 10:58 am
Местоположение: Монреал

Re: Простотии на българския манталитет

Мнение от grozdan »

ивалине, гледам, че умело прескачаш неудобните въпроси. Кажи, рече ли "Въй!" пред "ен-ди-ка-то на културата" или просто тихичко изпсува гадните шопи?

P.S. ето ти още една новина - пише се "изречение", въпреки, че ти го произнасяш "изричение". Да, да, знам, че шок за тебе, но пред правилата всички сме равни.
Танграта рече и отсече: Един влог за 1% лихва вади повече дивиденти от префърцунените им инвестиции.
Аватар
ivalin
Мнения: 914
Регистриран на: Сря Авг 27, 2008 6:40 am
Местоположение: Monreal

Re: Простотии на българския манталитет

Мнение от ivalin »

grozdan написа:ивалине, гледам, че умело прескачаш неудобните въпроси. Кажи, рече ли "Въй!" пред "ен-ди-ка-то на културата" или просто тихичко изпсува гадните шопи?

P.S. ето ти още една новина - пише се "изречение", въпреки, че ти го произнасяш "изричение". Да, да, знам, че шок за тебе, но пред правилата всички сме равни.
Прехвълих го в другия крачол и сега ще ти кажа, че никога, ама никога не съм ви псувал тихичко... :lol: Всички много добре знаят, че вие най-малко имате нещо общо с правилата, още по-малко с българския език, ти без помощта на чичко Гугъл не можеш нито да напишеш нещо, нито да го провериш. :fubar:
Аз съм това, което ти ще бъдеш, а ти си това, което аз бях.
grozdan
Мнения: 1324
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 10:58 am
Местоположение: Монреал

Re: Простотии на българския манталитет

Мнение от grozdan »

ивалине, сподели сега - подтискат ли те снимките от София, които моя любимец СФБГ82 пуска в другата тема? Виждаш ли за какъв мегаполис, какво сити, каква архитектура, каква култура, какво величие, какъв град на градовете става въпрос? И всичко това постигнато благодарение единствено и само на неповторимото, неподражаемо и изискано шопско наречие, олицетворение на мощно прагматично мислене и самочувствие.

Ох, съжалявам, че последното изречение ще ти дойде сложно. Прочети го бавно, не се отказвай, ще успееш.
Танграта рече и отсече: Един влог за 1% лихва вади повече дивиденти от префърцунените им инвестиции.
Аватар
ivalin
Мнения: 914
Регистриран на: Сря Авг 27, 2008 6:40 am
Местоположение: Monreal

Re: Простотии на българския манталитет

Мнение от ivalin »

Отново го прехвърлих... това значи, че се върна в старият крачол, където явно му е по-удобно... Ама ти съвсем си се чалдисал бе приятел... Не виждам връзката ти със София, този най-прекрасен град на света...?! Явно отново са ти нагорели пластините и няма кой да ги почисти и да ти помогне...
Аз съм това, което ти ще бъдеш, а ти си това, което аз бях.
Аватар
7George
Мнения: 9656
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Простотии на българския манталитет

Мнение от 7George »

* Дребнаво заяждане и противопоставяне в реалното и виртуално пространства, с цел повдигане на самочувствието, виртуалния статус в собствените си очи. Или за самоутвърждаване сред тълпата.

* Безцеремонно даване акъл на другите събеседници, без да се познаваме лично, от сорта на "няма да правиш това, действай тъй и никак иначе", без да си даваме сметка, че една възрастна личност меже само леко да я посъветваш, да и предложиш, как би могла да постъпи в определени случаи ( и то само ако ни искат съвета), а решенията да си приема и отговорността за тях всеки трябва да си ги носи сам.

Остатъци от тоталитарното минало. Или национални особености.
Embrace your climate change!
Аватар
myhata II
Мнения: 15703
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Простотии на българския манталитет

Мнение от myhata II »

Още една голяма простотия:
Живея в С. Америка, пиша по форумите и фейца на български език с други българи -сънародници и се изживявам като хамериканец ! :lol: :rofl:
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Простотии на българския манталитет

Мнение от Bistra »

Добре дошъл в отбора на цървулите! :P
Aз на "фейца" пиша, както ми дойде...Понякога на английски или френски. Кой разбрал-разбрaл! :rock:
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
myhata II
Мнения: 15703
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Простотии на българския манталитет

Мнение от myhata II »

Bistra написа:Добре дошъл в отбора на цървулите! :P
Aз на "фейца" пиша, както ми дойде...Понякога на английски или френски. Кой разбрал-разбрaл! :rock:
ще ги питам... ;)
кой разбрал, НЕ разбрал :lol:
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Простотии на българския манталитет

Мнение от Bistra »

А или викаш и там не те допускат, макар че зорлем драпаш да се присламчиш? :D
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Публикувай отговор