High-rises в България

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: High-rises в България

Мнение от roumensp »

Павел написа: Пет Яну 10, 2020 8:26 pm
Pyrelight написа: Пет Яну 10, 2020 12:37 pm Аз изпитвам ужас от височини.
И като знам, че София е зона 9 по скалата на Рихтер, душа давам да си остана в едноетажна Америка. |(
И на кой му пука теб от кво те е шубе? Аз пък живея на 30 етаж с вю за милиони, без да ме е страх, нищо че Сан Андреята стига до Ванкувър, е и?
Аз преживях земетресение от близо 7-ма степен в Сиатъл. Високите сгради в даунтаун не мръднаха, както и дървените къщи в събърбите. Пострадаха единствено тухлени сгради в даунтаун. За земетръс тухлата е най-кофти.
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: High-rises в България

Мнение от Павел »

roumensp написа: Пет Яну 10, 2020 8:31 pm
Павел написа: Пет Яну 10, 2020 8:26 pm
Pyrelight написа: Пет Яну 10, 2020 12:37 pm Аз изпитвам ужас от височини.
И като знам, че София е зона 9 по скалата на Рихтер, душа давам да си остана в едноетажна Америка. |(
И на кой му пука теб от кво те е шубе? Аз пък живея на 30 етаж с вю за милиони, без да ме е страх, нищо че Сан Андреята стига до Ванкувър, е и?
Аз преживях земетресение от близо 7-ма степен в Сиатъл. Високите сгради в даунтаун не мръднаха, както и дървените къщи в събърбите. Пострадаха единствено тухлени сгради в даунтаун. За земетръс тухлата е най-кофти.
Абсолютно - в Ел Ей съм преживял много земетресения, вкл и това в Нортридж през 1994, 6.7 степен. Високите сгради дори не се напукаха - пострадаха няколко магистрали и паркиг структури, както и някои стари 3-4 етажни дървени апартмент-билдинги, подобни на вмирисаните дупки на тате - не паднаха, а просто пропаднаха с един етаж на долу - първият отиде подземните гаражи, вторият отиде на мястото на първия и така...
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: High-rises в България

Мнение от optics »

SFBG82 написа: Пет Яну 10, 2020 5:06 pm Степента я позна - 9-та, но скалата не, защото в България се използва скалата на Медведев-Шпонхойер-Карник, а тя е 12-степенна. 7-ма степен по Рихтер съответства на 9-та степен по скалата на Медведев-Шпонхойер-Карник:
https://en.wikipedia.org/wiki/Medvedev% ... rnik_scale
Така, че потенциалното максимално очаквано земетресение е около 7-ма степен по Рихтер, за разлика от Британска Колумбия, където се очаква 9-та. Но това, което не знаеш е, че скалите са логаритмични и разликата в интензитета между 7-ма и 8-ма степен е по-голяма отколкото между 1-ва и 7-ма.
Глупости и срам за IT съсловието ако всички бяха с твоите математически познания.
1. Скалите на МШК и Рихтер са съвършено различни неща, все едно да сравняваш ябълки и съчми за лагери. Още от дете съм запомнил, че скалата на Рихтер е нещо което се използва при мерене с прибори а скалата на МШК е нещо витиевато взависимост какви разрушения са се получили. Сравненията между двете съответно са "зависи". Например сеизмограф в пустинята може да измери голяма амплитуда по Рихтер, но МШК няма как да "измери" нищо, щото няма никакви сгради и съответно няма поражения.
2. Ти прочете ли я въобще статията дето си дал линк? Аз да и научих че МШК отдавна не се използва в Европа, тъй като е била заменена с по-съвременна, подобна скала.
3. Резила с логаритмите. Истината е следната - разликата между 1 и 7 е 106 = 1 000 000 пъти по-голяма амплитуда при 7ма степен. Разликата между 7 и 8 е 101 = 10 пъти по-голяма амплитуда при 8-ма степен отколкото при 7-ма.

Ето такива хора се завръщат в България, дето не помнят какво са учили в гимназията, а много "разбират" от небостъргачи и инвестиции. Съдейки по мнозина познати, които по начало не заминаха, такова е и преобладаващото число "специалисти" в България.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: High-rises в България

Мнение от roumensp »

SFBG82 написа: Пет Яну 10, 2020 12:02 pm Във Варна ще вдигат този 44-етажен небостъргач и вече се говори за метро там.
Ще. Тате ще ми купи колело ... ама друг път. :D


optics написа: Пет Яну 10, 2020 11:30 pm Глупости и срам за IT съсловието ако всички бяха с твоите математически познания.
Явно не отстъпват на статистическите, за него 50% осигурени на минимална заплата е същото като 0.5%.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: High-rises в България

Мнение от optics »

Нали всички се сещаме че небостъргачите имат по-голям смисъл когато са един от друг (отраженията), не когато е един насред полето (тук Бурж Халифа не се брои, тя е по-специЯлен случай ;-))
Освен това не във всеки град е добре да има небостъргачи. Например във Виктория не искам да има (а по-принцип съм фен - и в Монреал и в Торонто и т.н.)
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
7George
Мнения: 9645
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: High-rises в България

Мнение от 7George »

Освен това не във всеки град е добре да има небостъргачи.
Точно така, и аз искам да си остана на нивото на земята ако може. Някои от тия структури си свършиха работата на 11-ти септември, може вече да се отърваваме и от останалите.
Embrace your climate change!
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: High-rises в България

Мнение от optics »

Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
miko
Мнения: 305
Регистриран на: Вто Дек 23, 2003 12:52 am
Местоположение: Montreal

Re: High-rises в България

Мнение от miko »

Добрите строители на България

https://btvnovinite.bg/predavania/tazi- ... tnoto.html
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: High-rises в България

Мнение от optics »

Шофьорите обещали да свалят тирантите на тва кръстовище. И после как прибутват тролея???
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
SFBG82
Мнения: 2368
Регистриран на: Чет Май 03, 2012 10:00 am
Местоположение: Sofia, BG

Re: High-rises в България

Мнение от SFBG82 »

Thanks to kraxx

Sofia is booming! :)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: High-rises в България

Мнение от pumpy »

УРААААААААА
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: High-rises в България

Мнение от roumensp »

pumpy написа: Чет Мар 05, 2020 5:02 pm УРААААААААА
И от мен "ура" за юбилея, това е 150-ия път, когато помества снимки на тия няколко сгради.
Аватар
SFBG82
Мнения: 2368
Регистриран на: Чет Май 03, 2012 10:00 am
Местоположение: Sofia, BG

Re: High-rises в България

Мнение от SFBG82 »

NV Tower, Sofia - 106 m

Изображение
Аватар
SFBG82
Мнения: 2368
Регистриран на: Чет Май 03, 2012 10:00 am
Местоположение: Sofia, BG

Re: High-rises в България

Мнение от SFBG82 »

Harmony, Sofia - 74 m - 22 fl

Thanks to kraxx
Изображение
Аватар
SFBG82
Мнения: 2368
Регистриран на: Чет Май 03, 2012 10:00 am
Местоположение: Sofia, BG

Re: High-rises в България

Мнение от SFBG82 »

Zlaten Vek, Sofia - 100 m - 30 fl

Thanks to kraxx
Изображение
Публикувай отговор