Проблем при напускане на БГ на дете с пълномощно на английск

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Проблем при напускане на БГ на дете с пълномощно на английск

Мнение от ablood »

Брат ми, който днес трябваше да лети насам ми се обади, да ми каже, че на летището не са пуснали синът му да излезе от БГ с пълномощно, заврено в Regie-Монреал. Самото момче, което другият месец навършва 16 се е разправяло дълго време настоявайки, че:

е канадски гражданин
живее от 11 години в Канада
никога не е имал документ с български адрес
иска да се прибере у дома си в Канада, при майка си
има канадско пълномощно от майка си, доказващо, че и тя е в Канада
вече 3 пъти е напускал БГ с такова пълномощно
иска да се откаже от българското си гражданство.......


Свалили са им багажа и са ги върнали да се оправят. Добре, че брат ми е софиянец, на 15 минути с такси от родителите ни, пък и няма финансови проблеми да купи нови билети за връщане. Снаха ми в момента пътува за Отава.

Имайте го наум!
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Проблем при напускане на БГ на дете с пълномощно на англ

Мнение от IRA »

Явно са направили проблем заради българското гражданство. Тия са много досадни. на мен на времето ми прибраха оригинала на пълномощното, беше на български, правено в България , но вървеше заедно с превода, трябвало им копие, аз от къде да знам. Казвам им да направят копие, ама нямали машини и ми прибраха оригинала. Хубаво , че канадците не ми правиха проблем, само превода свърши работа. Такче като имате пълномощно си правете копия предварително.
Между другото на летището на Монреал сега за канадски граждани имало машини, не се минавало през човек.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
mortigur
Мнения: 1050
Регистриран на: Чет Апр 07, 2011 11:32 am
Местоположение: Jazan, Jazan Governorate, Saudi Arabia
Обратна връзка:

Re: Проблем при напускане на БГ на дете с пълномощно на англ

Мнение от mortigur »

Моите деца миналата година сами се прибраха(със стюардеса) но пълномощното беше на български
Не беше минало консулство и тем подобни само печат от тукашен адвокат
Тази година ще видим пак
Taxation is theft.
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: Проблем при напускане на БГ на дете с пълномощно на англ

Мнение от anxeli »

Е добре, какви са били доводите да не го пуснат, това на нищо не прилича? Защо не се обадят на майката по телефона? Аблъд, пиши като има развитие на нещата.
Мойто не е гражданин, мислех да го правя това лято, но май по-добре да не бързам. Имам пълномощно на английски, ще го преведа в бг защото ми трябва не на влизане, а за излизане и влизане обратно от Турция |(. Дано да не бера ядове.
Циганите - на Сатурн !
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Проблем при напускане на БГ на дете с пълномощно на англ

Мнение от Bistra »

А ти, ако знаеш пък миналата година какъв проблем ми направиха тук в Монреал със заверката на текста на български. Попаднах на някаква патка, която така и не можах да убедя, че съм написала същото отдолу и на френски. Писмото ми трябваше едновременно за излизане от Канада и след това съответно за излизане от България. Е, накрая смених служителката и с другата се разбрахме.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Проблем при напускане на БГ на дете с пълномощно на англ

Мнение от IRA »

И аз не знам защо не са го пуснали, по скоро трябва да му напишат глоба заради българските документи и да си ходи.
Моите са граждани, ама на границата казвам,че не са ,че много сложно ваденето на задграничен паспорт. Искат някаква адресна регистрация, а те не са регистрирани в София и трябва да ги регистрирам... голяма разправия.
Последно промяна от IRA на Вто Юли 10, 2012 1:09 pm, променено общо 1 път.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Проблем при напускане на БГ на дете с пълномощно на англ

Мнение от klisurov »

ablood написа:... Regie-Монреал ...
Мислиш ли, че Гранична Полиция в БГ е чувала за тях?
За да не звуча голословно:
В Италия, във влак, при проверка на документ за самоличност (на подпийнал), проверяващият извади папка с "мостри" на всички документи за самоличчност (лична карта и шофьорска книжка), издавани в ЕС.

Гранична Полиция в БГ би трябвало да е инструктирана да приема само документи, заверени в съответните български държавни институции.
Аз не мисля, че Regie-Монреал е от тях.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
tonich
Мнения: 2234
Регистриран на: Чет Окт 11, 2007 6:36 am
Местоположение: New Westminster, BC

Re: Проблем при напускане на БГ на дете с пълномощно на англ

Мнение от tonich »

ablood, не пускай "партенки", ами кажи какви са им аргументите!
"Айнщайн ни учи, че няма значение влака ли се движи спрямо земята или земята спрямо влака. Същото е и с компютъра и Тонич ;-)"

powered by Optics
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Проблем при напускане на БГ на дете с пълномощно на англ

Мнение от ablood »

Bistra написа:А ти, ако знаеш пък миналата година какъв проблем ми направиха тук в Монреал със заверката на текста на български. Попаднах на някаква патка, която така и не можах да убедя, че съм написала същото отдолу и на френски. Писмото ми трябваше едновременно за излизане от Канада и след това съответно за излизане от България. Е, накрая смених служителката и с другата се разбрахме.
Убедила си служителка да завери нещо което не може да прочете и не разбира????
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Проблем при напускане на БГ на дете с пълномощно на англ

Мнение от klisurov »

Bistra написа:... Писмото ми трябваше едновременно за излизане от Канада и след това съответно за излизане от България. Е, накрая смених служителката и с другата се разбрахме.
Имала си късмет, че другата си е "затворила очите".

Лочгично е (поне според мен), когато си пред канадски служители, да представих документ, заверен пред канадски официални служби.
Аналогично, когато си пред български служители, да представих документ, заверен пред български официални служби.

Как беше: Това, че някъде нещо е минало, не означава, че винаги и навсякъде ще минава ;)
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Проблем при напускане на БГ на дете с пълномощно на англ

Мнение от ablood »

anxeli написа:Е добре, какви са били доводите да не го пуснат, това на нищо не прилича? Защо не се обадят на майката по телефона? Аблъд, пиши като има развитие на нещата.(. Дано да не бера ядове.
Развитие на нещата повече няма да има.
По телефона могат да се обадят на майката, на теб, или на Мишел Обама, която да потвърди, че е майка на детето. Тоест тежест никаква.
Доводът бил, че Regie Montreal нищо не им говори, още повече написано на английски. То си било за канадските власти. Логично наистина.

Въпросът е елементарен - ясно е, че с пълномощно на чужд език е рисковано. Някой знае ли със сигурност за случай в който дете да бъде спряно (не само забавено и разпитвано) заради пълномощно на български, издадено от канадски представител?
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Проблем при напускане на БГ на дете с пълномощно на англ

Мнение от IRA »

За мен това не е логично. Логично е канадски гражданин да предоставя документи заверени от канадски официални служби, а български гражданин от български официални служби.

ablood , някой наскоро беше пускал тема с официален отговор на шефа на митните относно пълномощните. Определено отговора беше , че при постоянно пребиваване в чужбина пълномощно не е необходимо, но е необходимо да имаш български документи , ако си български гражданин.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Проблем при напускане на БГ на дете с пълномощно на англ

Мнение от ablood »

IRA написа:За мен това не е логично. Логично е канадски гражданин да предоставя документи заверени от канадски официални служби, а български гражданин от български официални служби.

ablood , някой наскоро беше пускал тема с официален отговор на шефа на митните относно пълномощните. Определено отговора беше , че при постоянно пребиваване в чужбина пълномощно не е необходимо, но е необходимо да имаш български документи , ако си български гражданин.
IRA, не мислех, че е нужно да споменавам, че спряното дете е български гражданин.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Проблем при напускане на БГ на дете с пълномощно на англ

Мнение от klisurov »

ablood написа:... пълномощно на български, издадено от канадски представител ...
Ако смея да попитам: Как канадски представител ще завери документ, написан на език, който не е на един от двата официални за Канада?
Логично би било да е, примерно, на английски, но след това трябва да направиш оторизиран и не-знам-си-още-какъв превод на български :(
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Проблем при напускане на БГ на дете с пълномощно на англ

Мнение от c200 »

ИНСТРУКЦИЯ № Iз-1405 от 24 юли 2009 г.
за реда за осъществяване на граничния паспортно-визов контрол на граничните контролно-пропускателни пунктове

.......................
Раздел II
Ред за осъществяване на граничен паспортно-визов контрол на лица, ползващи се от Общностното право на свободно движение
......
Чл. 15. (1) При ГПВК на малолетни и непълнолетни български граждани, които пътуват непридружавани от родителите, от придружителя или от самото лице се изисква писмено съгласие за пътуване от отсъстващия родител/родители, настойник или попечител.
.........
Чл. 16. Разпоредбите на чл. 15 не се прилагат по отношение на малолетни и непълнолетни български граждани, които живеят дългосрочно извън Република България и това е отразено в техните български документи за самоличност или притежават официален документ от съответната държава.
.........
(вж. ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ ...)
.................
2. “Лица, които се ползват с общностното право на свободно движение” са:
а) гражданите на Европейския съюз по смисъла на член 17, параграф 1 от Договора за създаване на Европейската общност и гражданите на трети страни, които са членове на семейството на гражданин на Съюза и по отношение на които се прилага Директива 2004/38/ЕО;)
======================
Друг е въпросът, че "никога не е имал документ с български адрес" означава нарушение на Закона за българските документи за самоличност, а именно
Чл. 12.
.......
(2) (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2000 г.) Българските граждани, притежаващи и документи за самоличност, издадени от органите на друга държава, в отношенията си с българските държавни институции са задължени да удостоверяват самоличността си с български документи за самоличност.
.......
===========
т.е. излиза че за да се претендира за прилагането на важния чл. 16 по-горе (за отпадане на писменото съгласие), е необходим български паспорт, чрез който ставаме "граждани на Европейския съюз по смисъла на член 17 ит.н."
Последно промяна от c200 на Вто Юли 10, 2012 2:58 pm, променено общо 2 пъти.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Публикувай отговор