За Т. Живков, Капитализмъ и тортата на баба ми

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

За Т. Живков, Капитализмъ и тортата на баба ми

Мнение от IFF »

Оная тема ме хвърли в размисли и страсти. Запитах се защо аджеба не ми харесва капитализмъ, и какво е това, което ме кара да си спомням с носталгия за онова време. Мислих си за това как имаше два вида салам, ама бяха направени от месо, един вид сирене, ама от мляко, телевизора беше черно бял, ама гледахме интересни и качествени предавания-сега са и на 3Д, и пак става въпрос за някаква боза, без нищо което да те накара да се замислиш. Капиталът иска да продава и да произвежда ефтино, няма сила която да промени това, единствено с държавна намеса(закони, стандарти и прочие) може да се постигне нещо. Само че именно той, капитала, излъчва политическия елит, а както знаем, гарван гарвану око не вади. Свидетели сме на това, как се произвеждат стоки, в които е заложено да се развалят бързо, да се купуват все по-нови, по-лъскави джунджурийки, а имаме ли нужда наистина от всичко това? Не мисля че линията на свръхконсуматорство, наложена ни от медии и реклами, е най-удачната. Журналистите разследват, пишат, този бил хванат в корупция, еди какви си стоки са вредни за здравето(нищо че се рекламират като полезни за децата), обаче на никой не му дреме. Всички са доволни, защото имат пейсе инчови телевизори в къщи, и могат да ядат пържоли всеки ден. Наскоро станахме свидетели, как единствената голяма антиправителствена стачка в последните години беше организирана от една политическа партия-пълен смех. За завършек искам да разкажа нещо, става въпрос за баба ми, тя знаеше да прави само една единствена торта, замесваше си блатовете, правеша крем ванилия, малко настъргани орехи отгоре и готово. Не я правеше често, едно време си трябваше повод за тези неща, но когато я правеше, в къщи беше празник, едно такова приповдигнато настроение. Сега, понеже си падам по сладкото, ям доста по-често разни там тортички, сладкиши и пр., ама не ми е празнично. Та онова тогава не беше комунизъм, ама лошо ли беше. Нима имаме нужда от толкова много стоки, от толкова много техника, кому е нужно всичко това?
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: За Т. Живков, Капитализмъ и тортата на баба ми

Мнение от myhata II »

Сега ще те упрекнат в поредния червен нерез,размечтал се по комунизма ;)
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: За Т. Живков, Капитализмъ и тортата на баба ми

Мнение от Bistra »

Абе мен ако ме питаш нищо не ни трябва! И торти не ни трябват! Какво говориш? Та това е консумация! Аз предлагам да се разхождаме само по полички направени от палмови листа като на Хавай и да се храним с дарове от природата. Само не знам как ще се оправим с климата, ама нейсе?! :party:
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: За Т. Живков, Капитализмъ и тортата на баба ми

Мнение от speedy »

Имането на нови джунджурии не е задължително. Само една забележка - за двата вида салами, които били от месо. Не искам да ти развалям спомените, ама бяха повече от два и не се правеха точно от месо. В София на Хладилника имаше Институт по месопреработка (или месопромишленост, не си спомням точно). Та там усъвършенстваха едни машини като малки бетонобъркачки - хвърляш вътре сухожилия, сланина, кокали, дори и месо, и от машината излиза материал за колбаси.

Обаче по селата правеха хубав хляб. Не този от хлебозаводите, а от малките селски фурни. Филия напръскана с олио и поръсена с червен пипер...
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
Аватар
Rall
Мнения: 2239
Регистриран на: Чет Авг 10, 2006 8:16 am
Местоположение: Raccoon City

Re: За Т. Живков, Капитализмъ и тортата на баба ми

Мнение от Rall »

Aбе, другари и другарки, едно време нямаше абселютно никакъв контрол на храните, откъдесте сигурни, че всичко е било толкова чисто и здравословно? Торове и химикали се лееха с тонове само и само да се преизпълни плана, а кренвиршите и уличните котки не ги ядяха! Немаше нито един завод на който пречиствателната станция да работи като хората, хеле па "Кремиковци" и целата отпадна гняс от СССР технологията се изливаше в полето. Според мен, другари, и другарки, не ви е толкова мило за "комунизъмът" ами за отминалата ви младост, ама поне децата ви няма да видят тая идиотщина. А колко стойностни предавания имаше по "черно-белиот" теуевизор... :x :fubar: :rofl: :rofl: :rofl: "Робинята Изаура" беше хита :tmi: Имаше и един лаф - "Филма хубав ли е или Съветски" ама май сте го забравили...
Dead Eyes See No Future
Аватар
edelwais
Мнения: 968
Регистриран на: Чет Дек 04, 2003 2:31 pm
Местоположение: Edinburgh, Scotland

Re: За Т. Живков, Капитализмъ и тортата на баба ми

Мнение от edelwais »

IFF, братле,
тъгата и носталгията по онова време не е тъга по обществения строй, а по отлетелите дни на детството ни. намери някой канадец, американец, какъвто искаш общо взето, и ги питай дали живота им преди 30 години (пак каиталистически) не е бил по-смислен, по-пълен и по-цветен... просто сме одъртели и изнервени...

а моята баба не правеше торти, а тиквеници.
Пътувахме много, но изобщо ... едва ли.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: За Т. Живков, Капитализмъ и тортата на баба ми

Мнение от IRA »

Ни салама беше от месо, ни предаванията по телевизията бяха качествени. Мъгляви спомени му викам аз на това.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: За Т. Живков, Капитализмъ и тортата на баба ми

Мнение от pumpy »

Нима днес нещо ни кара на сила да си купуваме повече от два вида салам в магазина ? Да гледаме нещо повече от National Geographic ? Или изобщо да не гледаме всъщност ? Да си правим торта вкъщи само от време на време и да ни е празнично ? Да си купуваме поредния модел телевизор, диван, кола, телефон и каквото там се сетиш ?

НЕ.

Никой не ни кара на сила, но ние искаме. И не са виновни някои, че ни го предлагат. Търсенето определя предлагането - не беше ли така......
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Re: За Т. Живков, Капитализмъ и тортата на баба ми

Мнение от IFF »

Rall написа:Aбе, другари и другарки, едно време нямаше абселютно никакъв контрол на храните, откъдесте сигурни, че всичко е било толкова чисто и здравословно? Торове и химикали се лееха с тонове само и само да се преизпълни плана, а кренвиршите и уличните котки не ги ядяха! Немаше нито един завод на който пречиствателната станция да работи като хората, хеле па "Кремиковци" и целата отпадна гняс от СССР технологията се изливаше в полето. Според мен, другари, и другарки, не ви е толкова мило за "комунизъмът" ами за отминалата ви младост, ама поне децата ви няма да видят тая идиотщина. А колко стойностни предавания имаше по "черно-белиот" теуевизор... :x :fubar: :rofl: :rofl: :rofl: "Робинята Изаура" беше хита :tmi: Имаше и един лаф - "Филма хубав ли е или Съветски" ама май сте го забравили...
Не е само младоста, нравите бяха други, повечето хора възпитаваха децата си да уважават другите, сега ги учат да са нахални за да успеят.
Момко, едно време салама ако го забравиш няколко дена в хладилника и се вмирисваше, а пък бирата се разваляше за три дена. А замислял ли си се какво се излива тука в реките? Потърси в интернет колко процента от белугите в ст-лорант са болни от рак.
ПС. Ако още един път ме наречеш другарю, ще ти тегля една, по другарски.
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Re: За Т. Живков, Капитализмъ и тортата на баба ми

Мнение от IFF »

pumpy написа:Нима днес нещо ни кара на сила да си купуваме повече от два вида салам в магазина ? Да гледаме нещо повече от National Geographic ? Или изобщо да не гледаме всъщност ? Да си правим торта вкъщи само от време на време и да ни е празнично ? Да си купуваме поредния модел телевизор, диван, кола, телефон и каквото там се сетиш ?

НЕ.

Никой не ни кара на сила, но ние искаме. И не са виновни някои, че ни го предлагат. Търсенето определя предлагането - не беше ли така......
Не говорим за количеството, а за качеството. Между другото, почти не гледам тв, то няма и какво да се гледа.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: За Т. Живков, Капитализмъ и тортата на баба ми

Мнение от roumensp »

edelwais написа:IFF, братле,
тъгата и носталгията по онова време не е тъга по обществения строй, а по отлетелите дни на детството ни. намери някой канадец, американец, какъвто искаш общо взето, и ги питай дали живота им преди 30 години (пак каиталистически) не е бил по-смислен, по-пълен и по-цветен... просто сме одъртели и изнервени...
И аз щях да го кажа същото, но си ме изпреварил.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: За Т. Живков, Капитализмъ и тортата на баба ми

Мнение от Bistra »

Аз пък нямам носталгия по миналото. Не страдам, че не съм млада. Смятам, че всяка възраст си носи своето очарование, стига да знаеш как да го откриеш. :)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Re: За Т. Живков, Капитализмъ и тортата на баба ми

Мнение от becks »

IFF написа:
pumpy написа:Нима днес нещо ни кара на сила да си купуваме повече от два вида салам в магазина ? Да гледаме нещо повече от National Geographic ? Или изобщо да не гледаме всъщност ? Да си правим торта вкъщи само от време на време и да ни е празнично ? Да си купуваме поредния модел телевизор, диван, кола, телефон и каквото там се сетиш ?

НЕ.

Никой не ни кара на сила, но ние искаме. И не са виновни някои, че ни го предлагат. Търсенето определя предлагането - не беше ли така......
Не говорим за количеството, а за качеството. Между другото, почти не гледам тв, то няма и какво да се гледа.
Има един руски канал, казва се Носталгия: http://www.nostalgiatv.ru"
Ако се разтърсиш, ще му намериш онлайн стрийм - мноо ще ти хареса, може само това да гледаш, а предполагам и руският ти е на ниво

Салами с рецепти от соц време се правят в Торонто, може онлайн да си купиш. Салам "Камчия" няма, но се продават едни овкусители за салами с вкус на чесън - докарва го 99% до салам "Камчия", но трябва да си го правиш сам

Бира, която се разваля за 3 дни по мои наблюдения има в почти всяка монреалска кръчма, която сама си прави бирата

Български консерви с руски етикети има във всеки руски магазин

Бисквитена торта с гаден крем може ти направи всяка българска майстор сладкарка

Сирене - има в едни зелени кутии - като едно време "за износ"

Коли - има доста стари Лада Нива в крейгслист и кижижи

Телевизори с кинескоп - има безплатно пред всеки блок

Не знам кво ти липсва ????
„Летните сензациЙ – нови промоциЙ на хавлиЙ с всички зодиЙ и други джунджуриЙ!”
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: За Т. Живков, Капитализмъ и тортата на баба ми

Мнение от pumpy »

IFF написа:
pumpy написа:Нима днес нещо ни кара на сила да си купуваме повече от два вида салам в магазина ? Да гледаме нещо повече от National Geographic ? Или изобщо да не гледаме всъщност ? Да си правим торта вкъщи само от време на време и да ни е празнично ? Да си купуваме поредния модел телевизор, диван, кола, телефон и каквото там се сетиш ?

НЕ.

Никой не ни кара на сила, но ние искаме. И не са виновни някои, че ни го предлагат. Търсенето определя предлагането - не беше ли така......
Не говорим за количеството, а за качеството. Между другото, почти не гледам тв, то няма и какво да се гледа.

E dobre de, изобщо ли няма качествени хранителни продукти в Канада ? Къде живеете вие ? За електроника и техника да не говорим....
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: За Т. Живков, Капитализмъ и тортата на баба ми

Мнение от roumensp »

pumpy написа:E dobre de, изобщо ли няма качествени хранителни продукти в Канада ? Къде живеете вие ? За електроника и техника да не говорим....
Понякога и аз се питам тия хора в коя държава живеят. И дали са влизали някъде другаде освен в Уолмарт и Долар-стора.
Като говорим за салами - понякога се случва наште да пратят луканка по пощата, от най-скъпата дето я има в БГ ... Като отрежа 5-6 парчета от нея и ножът побелява - от сланината, с която е наблъскана. :D
Публикувай отговор