Културен шок - що е то и какво ни се случва?

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Заключено
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от pumpy »

budtel написа: Pumpy, не мога да разбера каква е тази омраза към българите, при положение, че в Блгария не работят ромите, а ти за тах нищо не казваш. В Канада не работят мохамеданите и те се плодят най-бързо, а ти за тах също нищо не казаваш. Аз докато бях на социал агентката постоянно ме пришпорваше да почвам работа и занеш ли защо? Защото някой трябва да работи. Тука има етноси, които си седят на социал необезпокоявани и се плодят като хлебарки. Защо за тах нищо не говориш, а се българите такива, българите онакива. Ами ти си един българомразец тогава, вземи си признай. Малко признателност за дядо ти дето хората са го приели в Русе като свой и са го уважавали. Недей така, не си лош човек.
Не съм българомразец. Аз съм българин и не мога да мразя себе си. Не обичам мързеливите, независимо от етноса им. Е не харесвам и арабелите, но там не се обаждам, че ще ме обвините в пристрастие. Но не разбирам какво ми става по-топла като плюя по циганите, които не работели. Не е виновен този, който яде баницата, а онзи, който му я дава. И в този случай това не са циганите, а ние българите, които им я даваме. Всички ние сме дупедавците, заради няколко процента на избори се гъзим яко. Сега не ми казвайте аз съм фен на Атака - не съм. Но ред и дисциплина може да има и без да изпадаме в крайности. Само, че ние сме дупедавци и така ни устройва всичките и циганите намазват покрай нас.
Аз не коментирам твоите колеги колко са работили. Аз имам опит с десетки стотици пациенти за повече от 4 години и знам колко са работливи. Ако бяхме работливи нямаше да сме на дереджето, на което сме. Ако и те са работели колкото и ти, когато си бил на социал ясна ми е картинката.....Или те твоиете колеги бяха изключение. Или ти беше на социал за да се ориентираш ? Еми те и арабелите и кебекарите се ориентират с поколения......
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от pumpy »

budtel написа: Според мен в Канада се чувстват добре хората материалисти. За хората които обичат по- изящното, по-красивото, по-одухотвореното Канада е малко скучна и безинтересна. Тук се говори предимно за пари. Не че не са важни, но парата тука е гопод, на който тряба всеки да се кланя. Не е важно какво работиш, важно е колко пари изкарваш. Пари, пари и пак пари. Парите са време, времето е пари. Другото няма смисъл.
Ако това е така на мен България трябваше да ми харесва в пъти повече, защото там правех относително повече. През 2003 в България съм правил 20 пъти средната заплата на месец. Това нямам шанс да го правя в Канада или САЩ със същата професия. НЕ, Канада не ми харесва заради парите. Канада ми харесва защото тук човешкия живот ИМА стойност.
И между другото за 8 години тук в северна Америка, не съм чул никой никога да говори за пари, освен в този форум, разбира се.
budtel
Мнения: 534
Регистриран на: Пет Сеп 02, 2011 8:00 pm

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от budtel »

Леле Pumpy много си се заблудил. Циганите получават социал не защото българите им го дава, а защото България трябва да е толерантна и да дава на циганите социал. А откъде ще го вземе, ами от българите. Има и някакво европейско финасиране на циганите, друга част идва от ромски организации, останалото е от данъците на работещите и фирмите. Българите щяха да са по-трудолюбиви ако имаше повече работа и по-високи заплати. Кой няма да работи ако има стимул за това. Ако строи дом, ако храни деца - разбира се, че ще работи и то здраво. Така са възпитани бългатите. Да осигурят децата си, те да са сити, здрави и усмиханти. Българите не са диваци, които ровят по кофите и раждат като насекоми. Баба ми и дадо ми са отгледали съвсем сами четири деца. Трудили са се усърдно, не са крали, не са ровили по болкуците. Бълагрският народ е трудолюбив и кадърен.
Аватар
JennyAnyDots
Мнения: 173
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 5:21 am
Местоположение: LaSalle

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от JennyAnyDots »

budtel написа: Според мен в Канада се чувстват добре хората материалисти. За хората които обичат по- изящното, по-красивото, по-одухотвореното Канада е малко скучна и безинтересна. Тук се говори предимно за пари. Не че не са важни, но парата тука е гопод, на който тряба всеки да се кланя. Не е важно какво работиш, важно е колко пари изкарваш. Пари, пари и пак пари. Парите са време, времето е пари. Другото няма смисъл.
Това абсолютно не е вярно. По мои набюдения в Бг за пари се говореше много, много повече. Също така от лични наблюдения, по-често тук в избора на професия се намесват други фактори от двата основни в БГ: повече да се плаща и по-малко да се работи...

Не казвам, че моите наблюдения са по-меродавни от цитираните, ала самият факт, че имаме различни впечатления, показва, че не могат да се вадят такива генерални изводи.

Впрочем извод е нещо, до кооето човек стига чрез методите на логиката и на база факти... Което не може да се каже за много от мненията, изписани от два-три ника в тази тема.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от Bistra »

myhata II написа:Ми аз не знам нито един да се чувства перфектно,а ти как се чувстваш в България Муфц ? 8)
Е, как не знаеш? Мен бе, не ме ли знаеш? Ето, сега се връщам от мач, например. Първият ми в живота гледан на стадион.(Трябваше да дойда в Канада за да ми се случи такава случка) :party: Не, че се интересувам особено от футбол, обаче....видях Дейвид Бекъм на живо...Е, не ме пуснаха до него да си поискам автограф на боксерките, обаче ...Карай ще го преживея някакси! ;)
После се наядох хубаво в ресторант и сега отивам да си въртя колелото - да горя калории, че днес си превиших лимита...Не звучи много културно признавам, ама и не съм казала и думичка за пари...така, де. ;)
...
Следващият път ви обещавам включване на живо от операта или филхармонията (най-малко) :)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
myhata II
Мнения: 15702
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от myhata II »

Bistra написа:
myhata II написа:Ми аз не знам нито един да се чувства перфектно,а ти как се чувстваш в България Муфц ? 8)
Е, как не знаеш? Мен бе, не ме ли знаеш? Ето, сега се връщам от мач, например. Първият ми в живота гледан на стадион.(Трябваше да дойда в Канада за да ми се случи такава случка) :party: Не, че се интересувам особено от футбол, обаче....видях Дейвид Бекъм на живо...Е, не ме пуснаха до него да си поискам автограф на боксерките, обаче ...Карай ще го преживея някакси! ;)
После се наядох хубаво в ресторант и сега отивам да си въртя колелото - да горя калории, че днес си превиших лимита...Не звучи много културно признавам, ама и не съм казала и думичка за пари...така, де. ;)
...
Следващият път ви обещавам включване на живо от операта или филхармонията (най-малко) :)
Ехааа,това ли ти бил проблема скъпа ,да ме беше познавала в България имах абонамент за всички ВИП ложи в България ,щеше да навържеш контакти и връзки с висшите кръгове в България,пък и автограф на сутиена може да п получиш :P
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от pumpy »

budtel написа:Леле Pumpy много си се заблудил. Циганите получават социал не защото българите им го дава, а защото България трябва да е толерантна и да дава на циганите социал.
Това не е истина. Закона позволява взимането на помощи в България. Закона се определя от мнозинството, но докато мнозинството се самомрази, разни цигани и турчуля ще ни оправляват. шапка му свалям на доган, че 20 години ни правеше на маймуни с наше разрешение, разбира се. Същото сега се случва с шепа мангали. Заради някой и друг глас по-време на избори им позволяваме да си разиграват коня. И ги ползваме за оправдание, когато и на нас не си отърва да спазваме калпавите си закони.

Българите щяха да са по-трудолюбиви ако имаше повече работа и по-високи заплати.
Ако българите работе повече щеше да има по-високи заплати, а не обратното. Заплатата е функция от добавената стойност.
Така са възпитани бългатите. Да осигурят децата си, те да са сити, здрави и усмиханти
Точно затова българите не работят, защото са възпитани, че някой ще носи и друг ше меси. Я да видим тук като направиш 18 и излезеш от вкъщи дали мама и тате продължават да се грижат за теб до пенсионирането ти ???
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от Bistra »

myhata II написа:Ехааа,това ли ти бил проблема скъпа
Не бе, не ми е това проблема...Както казах не се интересувам от футбол, обаче от благотворителни каузи, да. Та отиването на този мач беше поради едно такова стечение на обстоятелствата. Обаче какво да ти обяснявам! "Културни" персони като теб са се извисили многократно над тези неща. :D
Другото беше тънка самоирония по повод случката с една канадска журналистка. Ако можеше да четеш на други езици освен на български, щеше да знаеш за какво ти говоря. ;)
Колкото до Бекъм, ми да за пари е дошъл в Щатите да играе. За пари и за нищо правене, това е! Така мисля, гледайки го как се разхождаше като примадона по терена без да се напъва много-много. В европейски отбор за парите, които взима (предполагам) щяха да му скъсат гьона и нямаше да му остава много време да се снима по гащички. :P
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
budtel
Мнения: 534
Регистриран на: Пет Сеп 02, 2011 8:00 pm

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от budtel »

Pumpy, България беше ограбена от Запада по един новаторски метод. Няма да се връщам на тази тема. България фалира през 1997 година, ти май забравяш този факт. Сега е нормално да няма работа и да е мизерно. Повярвай ми дори българите да работят два пъти по-усърдно ефекта ще е нулев. Всичко е нагласено да е така и въобще не зависи от народа.
Законите в България се коват от парламента, правителството и президента. Българите избират на всеки 4 години. През този период платените агенти на Имериите изпълняват заповеди, кое какво да се прави, кое да се продаде, кой да взима социал, кой да емигрира и т.н. Законите правят държавата. Всичко идва от горе, от управляващите, които са едни кули на конци. Състоянието на народа се следи внимателно. Има цели институти за проучване и анализи. Кой какво казал, какви са настроенията, какви са прогнозите, какво да се прави и т.н. Но българският народ вече се пробужда. Той не е глупав. Вече се сформират нови граждански организации, които променят бавно, но сигурно политиката в България.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от pumpy »

budtel написа:Pumpy, България беше ограбена от Запада по един новаторски метод. Няма да се връщам на тази тема. България фалира през 1997 година, ти май забравяш този факт. Сега е нормално да няма работа и да е мизерно. Повярвай ми дори българите да работят два пъти по-усърдно ефекта ще е нулев. Всичко е нагласено да е така и въобще не зависи от народа.
Законите в България се коват от парламента, правителството и президента. Българите избират на всеки 4 години. През този период платените агенти на Имериите изпълняват заповеди, кое какво да се прави, кое да се продаде, кой да взима социал, кой да емигрира и т.н. Законите правят държавата. Всичко идва от горе, от управляващите, които са едни кули на конци. Състоянието на народа се следи внимателно. Има цели институти за проучване и анализи. Кой какво казал, какви са настроенията, какви са прогнозите, какво да се прави и т.н.
Ти наистина ли си вярваш като ги пишеш тези неща :worried: :worried: :worried:
Някой платен агент на някаква "Имерия" е решил аз да имигрирам :x :x :x
Трябва да говоря с баща си по този въпрос, защото той е този, който винаги ме е възпитавал да не живея там в онази мизерия. Или може би той е тайния агент пък аз да не знам. Но честно казано не искам да знам, просто съм му благодарен за взетото решение да ме "имигрира" :lol: :lol: :lol:
Последно промяна от pumpy на Нед Май 13, 2012 12:04 am, променено общо 1 път.
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от Kan_Tangra »

Все едно, че чета вестник Работническо дело. ;)
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
apple
Мнения: 1460
Регистриран на: Чет Юни 28, 2007 2:41 pm

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от apple »

Първо извинения на Йордан Петров когото уточнявам, че не познавам, но уважавам заради начина му на мислене и личните постижения без "горилско тупане в гърдите", което ми е така познато в този форум! Извинявам се за това, че използвах интервюто тук и с това провокирах един форумец да се изкаже негативно по негов адрес... Пак ще повторя поради изтриването, че човек, който има три деца и се грижи за тях и успява да се прибира всяко лято в родината си не е човек, който лежи на социал или едва свързва двата края, като за последното не упреквам никого. Канада не еднакво щедра към всички хора и особено професии точно както и другите държави. За мене този човек е достоен за уважение и е реалист, а не "щраус".
Второ:
mufc написа:
apple,

Нямаш никакво право да намесваш децата на pumpy, с твоите тъпи инсинуации, заключения интриги и измислици...

Как те траят още модераторите тук незнам
Муфца, въпроса беше : "Твоите деца да не са от тези, които /хайде да перифразирам/ се срамуват да говорят български... Въпреки, че и в оригиналния въпрос нямаше нищо обидно или неприлично. Вече видях тук такива както написах... Къде видя намесване? Това е въпрос! Но хора като тебе едва ли правят разлика. А и по този въпрос не си компетентен, когато създадеш семейство и деца и те започнат да са приоритет за тебе, а не личното ти добруване в тази или онази държава тогава се намесвай с акъли и критики. Е сега пък намесих неродените ти деца и вероятно ще си още по-гневен?
apple
Мнения: 1460
Регистриран на: Чет Юни 28, 2007 2:41 pm

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от apple »

Ето още някой, който се възмущава от същия феномен...http://az-jenata.bg/article/12102/Voden ... emigranti/" Аз лично мога да разбера изказването "така е по-лесно" обаче не само за децата, а и за родителите. Което до известна степен обяснява защо се случва, но не го оправдава... Имам приятелка с три деца родени в чужбина и баща от съответната държава. Когато видях едно от децата беше на около 4 години и езика, който използваше беше неразбираема смесица от двата езика. В едно и също изречение се редуваха български и небългарски думи. Беше доста стряскащо за мене, а и за детето да не го разбират също. Моята приятелка беше притеснена сериозно. Попитах за съвет писохолингвист и отговора беше толкова прост: езикът на мама и езикът на тате - това е формулата. Докато детето се научи и на двата езика както и да не ги смесва се общува от единия родител винаги на единия език и от другия на съответния. Същото може да се използва и без непременно единия родител да не е от български произход. Тайната се крие в разделянето и възприемането от детето на двата езика като задължителни за усвояване ако иска да общува с двамата родители. А кое дете не иска това всъщност? Няма такова. Но естествено си трябва четене на приказки, игри и всичко останало, а не пасивно общуване... Дано да съм била полезна все на някой с тази информация.
Аватар
mufc
Мнения: 1322
Регистриран на: Пон Яну 05, 2009 3:56 pm
Местоположение: Stretford End

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от mufc »

apple написа: Второ:
mufc написа:
apple,

Нямаш никакво право да намесваш децата на pumpy, с твоите тъпи инсинуации, заключения интриги и измислици...

Как те траят още модераторите тук незнам
Муфца, въпроса беше : "Твоите деца да не са от тези, които /хайде да перифразирам/ се срамуват да говорят български... Въпреки, че и в оригиналния въпрос нямаше нищо обидно или неприлично. Вече видях тук такива както написах... Къде видя намесване? Това е въпрос! Но хора като тебе едва ли правят разлика. А и по този въпрос не си компетентен, когато създадеш семейство и деца и те започнат да са приоритет за тебе, а не личното ти добруване в тази или онази държава тогава се намесвай с акъли и критики. Е сега пък намесих неродените ти деца и вероятно ще си още по-гневен?
Не говори за семействата на хората... те не са виновни, че не можете да се справите като емигранти.
Проблема си е във Вас.
Manchester United Football Club
Аватар
mufc
Мнения: 1322
Регистриран на: Пон Яну 05, 2009 3:56 pm
Местоположение: Stretford End

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от mufc »

myhata II написа:Ми аз не знам нито един да се чувства перфектно,а ти как се чувстваш в България Муфц ? 8)
Аз в България почвам да се изнервям много бързо и затова гледам да не седя много време там... свършвам някаква работа по-най-бързия начин и с радост се махам.
Когато изляза от България през Терминал 1 или 2 и съм си екстра.
Manchester United Football Club
Заключено