Културен шок - що е то и какво ни се случва?

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Заключено
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от myhata II »

mufc написа:
myhata II написа:Ми аз не знам нито един да се чувства перфектно,а ти как се чувстваш в България Муфц ? 8)
Аз в България почвам да се изнервям много бързо и затова гледам да не седя много време там... свършвам някаква работа по-най-бързия начин и с радост се махам.
Когато изляза от България през Терминал 1 или 2 и съм си екстра.
Муфц,по хубаво от България няма майна,ако си кажеш какво образование имаш може да ти намериме връзки да работиш там по специалността,и тогава ще ти се услади живота повярвай ми,в България е Елдорадото !!! :y:
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от yahoo »

Ако се уредиш в България на някаква далавера или буквално крадеш като тези доктори от Пирогов с 30к месечна заплата няма как да не си доволен. Само където и теоретично е невъзможно всички да го правят защото все някой трябва да плаща за всичко това.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от pumpy »

apple написа:Първо извинения на Йордан Петров когото уточнявам, че не познавам, но уважавам заради начина му на мислене и личните постижения без "горилско тупане в гърдите", което ми е така познато в този форум! Извинявам се за това, че използвах интервюто тук и с това провокирах един форумец да се изкаже негативно по негов адрес... Пак ще повторя поради изтриването, че човек, който има три деца и се грижи за тях и успява да се прибира всяко лято в родината си не е човек, който лежи на социал или едва свързва двата края, като за последното не упреквам никого. Канада не еднакво щедра към всички хора и особено професии точно както и другите държави. За мене този човек е достоен за уважение и е реалист, а не "щраус".
Второ:

Муфца, въпроса беше : "Твоите деца да не са от тези, които /хайде да перифразирам/ се срамуват да говорят български... Въпреки, че и в оригиналния въпрос нямаше нищо обидно или неприлично.
Виж сега, аз също не знам кой е Йордан Петров и не ако съм коментирал нещо, то това е било цитат даден от теб тук във форума Не съм коментирал определена личност, защото цитираното никъде не беше идентифицирано. И къде видя негативизъм в изказването ми ? Странно е да ти прави впечатление, че в Канада се работело ??? Явно за да ти прави впечатление си свикнал на нещо друго. Аз никога не се и замислих, че в Канада се работи и то тежко. Е има ли друга възможност освен да се работи и то по много ? Явно за някои има и затова им прави впечатление.

Относно социала и ходенето да Бг, нека не навлизаме в тази тема, но аз ПОЗНАВАМ хора били на социал и непропускали година ходене до България- въпрос на избор или на принуда, както много пъти съм казвал. Тук всеки е свободен да избере своя път, без д е манипулиран от "великите империи на злото"

Относно децата и българския език: аз имам две. Голямото говори много добър български език, но във вкъщи. На вън, тоест пред хора се говори език, който тези хора могат да разберат. Според мен това е форма на елементарно уважение към околните. Малкия говори предимно английски, защото проговори много късно, след 3 годишна възраст и ние искахме да проговори нещо все пак. По тази причина, а и не само след по-малко от месец отива в България за известно време и даже сме му организирали детска градина там за летните месеци за да упражнява родния си език. Аз лично не намирам за нищо срамно децата да говорят родния си език. Намирам за неуважение да се говори пред хора, които не го разбират.
А моите деца също са луди по България - синдрома дядо носи и баба меси е в пълна сила. Даже умножен по две :) Но гледайки от децата на брат ми, големия е на 22 тази година, от години не си е ходил по собствено желание до там. Е отива на ски в Банско с приятели, но с това се изчерпва 'лудостта" му по България.
Аватар
UnHoly
Напуснал форума
Мнения: 410
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 2:37 pm
Местоположение: East of Eden

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от UnHoly »

apple написа:Имам приятелка с три деца родени в чужбина и баща от съответната държава. Когато видях едно от децата беше на около 4 години и езика, който използваше беше неразбираема смесица от двата езика. В едно и също изречение се редуваха български и небългарски думи.
Кога ще разбереш, че единичният пример няма стойност на доказателство за обосноваване на абсолютни твърдения? Децата понякога се фрустрират от това, че не ги разбират, но след време винаги развиват уменията си да комуникират успешно за възрастта си, независимо дали с помощ от специалист или без такава.
apple написа:Попитах за съвет писохолингвист и отговора беше толкова прост: езикът на мама и езикът на тате - това е формулата. Докато детето се научи и на двата езика както и да не ги смесва се общува от единия родител винаги на единия език и от другия на съответния.
Научи се да не се доверяваш на "изключително прости" отговори, когато става дума за комплексна ситуация. В най-разпространения случай многоезичното дете разграничава езика на който му се говори и избира своя начин да отговори според развития си до момента речник. Моето дете показва същия пример, като вкъщи говори с нас на български, а в детската градина - на френски или английски (през последните месеци, според учителката му - и на мандарин :tmi: ) Също така, когато у нас идват приятели, които говорят френски с тях разговаря на френски, а с нас все така на български.
За да се дообразоваш по-адекватно, прочети повече по въпроса как комуникират двуезичните или мултиезичните деца и потърси съвременни материали. Искаш ли малко нови статии?
apple написа:Дано да съм била полезна все на някой с тази информация.
Съжалявам... Някои не се уповаваме на отговори които все едно са взети от форума на Бг-Мама
Всеки може да умре, но не всеки може да роди. Най-добрите остават неродени.
apple
Мнения: 1460
Регистриран на: Чет Юни 28, 2007 2:41 pm

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от apple »

Нечестивия и това ли ти пречи? :?: Съвета хич не е "изключително прост" и е даден от една от най-изявените в тази област личност с множество публикации включително и международни такива. Име няма да цитирам, за да няма пак негативни коментари по нейн адрес - жена е. И това помага на детето билингвист по-бързо и без проблемно да усвои и двата езика без да ги бърка. Използва се обаче при малки деца от смесени бракове предимно. Не виждам защо всичко, което напиша трябва да го оплюеш като глупаво и недостойно за внимание. Лична неприязън предполагам!?! Както и да е това помага когато децата билингвисти имат затруднения, а това, че твоите са се справили и без специални методи е добре. При двама родители българи така и трябва да е. Не със всички деца е така обаче. А и при хората със смесени бракове е доста по-трудно за децата. Опитах се да дам информация, която считам за полезна. Това е всичко, а ти ако искаш пусни линкове, защото със сигурност ще бъдат полезни на родителите, чиито деца се затрудняват с усвояването на двата езика паралерно...
Аватар
UnHoly
Напуснал форума
Мнения: 410
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 2:37 pm
Местоположение: East of Eden

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от UnHoly »

Нямам намерение да влизам в лични разправии, приканвам те да посочиш публикации, за да може да си ги чете, който е заинтересован. Към темата аз интерес имам, защото и нашето семейство премина през периода на трудното проговаряне. Докато събера нужната ми информация преминахме през няколко консултации и през четене на материали по въпроса, за да ни се изясни спецификата на проблема и мога да кажа, че местните специалисти са сред водещите в света по въпросите на ранното билингвистично развитие.
Линкове аз няма да пускам, докато някой не изрази изрично желание за това :!:
Колкото до недоумението ти:
apple написа:Не виждам защо всичко, което напиша трябва да го оплюеш като глупаво и недостойно за внимание.
мога да ти обясня, че това, което наистина не възприемам при тебе е маниера да използваш не на място необосновани твърдения. Това не служи на никаква полезна цел, а само за да пълни форумното пространство с празни приказки. Мое виждане :geek:
Всеки може да умре, но не всеки може да роди. Най-добрите остават неродени.
apple
Мнения: 1460
Регистриран на: Чет Юни 28, 2007 2:41 pm

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от apple »

Още една гледна точка...http://www.sibir.bg/blog/DORIIAN/?blogP ... rtID=89890"
За мен този разказ е изповедта на един от многото тук..наречени емигранти.Една изповед на един истински мъж,който има таланта и куража пред самия себе си,да каже това което..много от нас премълчават,може би защото дори и не го осъзнават.Или просто не искат да го осъзнаят..тогава боли.Нали?
:tmi:
umeiko
Мнения: 466
Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 8:52 pm

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от umeiko »

Това за простите неща най много ми хареса. Да повториме, ако те спре полицай, и те попита как се казваш, какво отговаряш..... :)
Аватар
emilcho
Мнения: 613
Регистриран на: Вто Авг 07, 2007 2:56 pm
Местоположение: Montreal

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от emilcho »

"...И си вземи кафето. Да не мислиш, че сме сложили отрова в него. Ние не сме от КГБ..."

"...Знаеш ли защо евреите са умни? Защото, докато ние играехме наште игри, те слушаха своите майки и учеха..."

:rofl: :rofl: :rofl:
"I am a very stable genius " - Powered by Donald Trump
"Donald Trump is a fucking moron " - Powered by Rex Tillerson
Хали Бали
Мнения: 243
Регистриран на: Пет Авг 17, 2012 1:14 pm

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от Хали Бали »

Прочетох цялата тема.Стана ми всичко ясно за Културния Шок.А как преживяхте Кулинарния Шок.Дълъг ли се оказа прехода на адаптация от горещата шкембе чорба и аромтната мешена скара до традиционалния бейкън анд бийнс с пържени картофки поляти с онова миризливо мазало как му беше името.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от optics »

Хали Бали написа:Прочетох цялата тема.Стана ми всичко ясно за Културния Шок.А как преживяхте Кулинарния Шок.Дълъг ли се оказа прехода на адаптация от горещата шкембе чорба и аромтната мешена скара до традиционалния бейкън анд бийнс с пържени картофки поляти с онова миризливо мазало как му беше името.
Стига се бъзика с новите форумци които не те помнят, шока ти е напълно ясен.
На кое не можеш си спомни името - на кленовия сироп с който започна раздувките в една друга тема ли ?
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от klisurov »

apple написа:... билингвист ......
Преди врме бях пуснал тема "Ние, нашите деца и езика, на който общуваме".
Доколкото разбрах, някой с някого се скарал и темата изчезна безследно.

Аз съм отраснал с два езика: български и арменски.
Съпругата ми е отраснала с два езика: български и руски.
Децата ми са отраснали с по два езика: български и руски.

Съпругата ми говори свободно български, руски, английски, немски и френски.
По-голямото ми дете говори български, руски, френски, английски и се справя и на испански. За него български, руски, френски и английски са равнопоставени. Все пак признава, че най-добре се изразява на български.
По-малкото ми дете говори български, руски и френски. Казал съм му, че ако не проговори английски, ще се преместим в Торонто. При него има начало на "превод" от френски на български - все пак по-голямата част от времто му минава във френска среда.

Не знам доколко си права за това, че детето трябва да знае, с кого на какъв език да говори.
Баща ми не знае арменски, но пък майка ми говори и български.
За руски и български при съпругата ми да не говорим.

Аз мисля, че възможността за усвояване на езици е дарба, която не всички я притежават.
Повече от 35 години не съм говорил арменски и в момента буквално нищо не разбирам :(

Но основната причина, поради която избрахме Кебек е възможността да научим и френски.
За мен най-доброто, което мога да дам на децата си е възможността, да говорят на няколко езика - поне четири или пет.
Баща ми има три години в Англия и близо 15 години в САЩ, но дори и аз мога да му намирам грешки буквално във всяко изреение.

Не веднъж съм казвал, че не съжалявам за трите години мизерстване на социал:
В момента работя за фирма, в която официалният език е френски.
Част от работата е свързана с комуникация на английски.
Така че, аз вече мога да комуникирам на френски и на английски 8)
Доволен съм!
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
apple
Мнения: 1460
Регистриран на: Чет Юни 28, 2007 2:41 pm

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от apple »

optics написа:
Хали Бали написа:Прочетох цялата тема.Стана ми всичко ясно за Културния Шок.А как преживяхте Кулинарния Шок.Дълъг ли се оказа прехода на адаптация от горещата шкембе чорба и аромтната мешена скара до традиционалния бейкън анд бийнс с пържени картофки поляти с онова миризливо мазало как му беше името.
Стига се бъзика с новите форумци които не те помнят, шока ти е напълно ясен.
На кое не можеш си спомни името - на кленовия сироп с който започна раздувките в една друга тема ли ?
Мисля, че има предвид това http://www.phileatsla.com/2011/04/word- ... utine.html" и http://en.wikipedia.org/wiki/Gravy"
Само веднъж се излъгах да си поръчам това и след като изядох тази мазна смес от пържени картофи обилно поляти с Gravy sauce ми стана толкова лошо, че никога не повече повторих... Обаче местните умират за "Путин" :lol:
umeiko
Мнения: 466
Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 8:52 pm

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от umeiko »

Ама как си се прежалил да му сложиш Грави!!!! Аз само като го видях, и почнах да поръчвам чисти, нюйорк картофки. С много сол и кола :)
apple
Мнения: 1460
Регистриран на: Чет Юни 28, 2007 2:41 pm

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от apple »

umeiko написа:Ама как си се прежалил да му сложиш Грави!!!! Аз само като го видях, и почнах да поръчвам чисти, нюйорк картофки. С много сол и кола :)
Ами нали за пръв път и не разбирах... :( Гледам така правят другите, питаха ме и аз айде давай нали съм в Канада ще ще го давам по канадски :lol: Е, не повторих! Сега както казваш само чисти френч фрайс и това е. "Ями" картофките и на тях не съм им фен, много сладнят, меки са имат вкус по-скоро на пържена тиква отколкото на картоф... Като цяло нищо наистина вкусно като ястие по канадска рецепта не съм хапвала тук. Само на барбекюто и сладкишите са майстори, това вече не го отричам.
Заключено