Културен шок - що е то и какво ни се случва?

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Заключено
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от myhata II »

Като се върнете в България такъв Шок изпитвате след като се напиете в местната кръчма и разбирате че живота не е дървена барачка и едно кило паржоли от Коско :D
На Оптикс като се върне толкова мъчно и болно му става като почне да осъзнава къде е отишъл и какво е загърбил
там хората имат дух б,живота кипи, има много емоции и каквото се сетиш :rock:
Не случайно хората който след като си ходят и се връщат казват че се чувстват ЗАРЕДЕНИ със сила и са още по надъхани за по големи успехи,затова моя съвет е :
ходете си по често ако имате възможност :y:
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
UnHoly
Напуснал форума
Мнения: 410
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 2:37 pm
Местоположение: East of Eden

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от UnHoly »

Забавно е какви изводи могат да се направят, когато се кара на линията "отричане на общо основание и до дупка" :D Четох тука, един сравнява българските музеи с тукашните... Знам, че не само на мен българските музеи докарват смесени чувства на гордост от "хилядолетната ни история" и отвращение от сегашното и състояние, по начина по който е съхранена. Българският музей е едно тъжно, неуютно място с прашасали витринки и с много, прекалено много надписи "НЕ ПИПАЙ ЕКСПОНАТИТЕ". Иди после бъди горд от история, набутана под похлупак, която ти нарежда в писмен вид заповедта на музейната управа - "Стой далече оттука! Не ни разваляй хилядолетния рахат!" И, Бъди, за да направиш сам разликата, отскочи до арехеологическия музей на Монреал. Ако се престрашиш да си отвориш поне едното око, имаш шанс да видиш няколко наистина оригинално представени ескпозиции. Определено "хилядолетните ескспонати" не са много, но са представени чрез динамични интерактивни методи по начин, който ти става интересен и забавен. За да не се охарчиш излишно, в края на месец май (27. 05. 2012) е Денят на монреалските музеи и визитата там е безплатна.

И другият въпрос на особена патриотична гордост - фолклора... Както казва един писател възрожденец :"Отде да начена, о, любезна моя?" Само да ви питам, Бъди, Фиданке, ванилии и мухи - вие поне една народна песен от вашия край знаете ли? Като деца коледували (лазарували) ли сте? А вашите деца знаят ли какво означават тези празници? Иначе за трапезите по празниците предполагам всичко знаете, зер и то "фолклорна традиция" се явява :crazy:
За да туря точка (от моя страна) по въпроса, ще добавя колко сте ми забавни целокупно с тия ревове за "културност и "древна история", при положение че демонстрирате на моменти удивително непознаване как се употребява българският език, който се явява основен инструмент на нашата специфична култура :wave:
Всеки може да умре, но не всеки може да роди. Най-добрите остават неродени.
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от myhata II »

На тоя отгоре само ще му кажа че съм свирил на Български народен инструмент 4 години като дете, ! :y:
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от anxeli »

Тежичък ли беше? Да са те лупкали в главата с него другарчетата :rofl: ?
Циганите - на Сатурн !
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от Павел »

[quote="optics"]miteto,
със сигурност има хора дето им дреме на шмайзера, но такива приятели нямам. Хората които познавам по-отблизо са по-зле (и според тях самите и според мен). Впрочем те намаляха като бройка, по простата причина че мнооого от тях се изнесоха.

Дали е мъчително да не отлепваш какво ти говорят... зависи. Ако не ти пука какво ти говорят, хич не е мъчително. Иначе за стреса и неизвестното - по принцип - съгласен.

емилчо,
често пъти представата на някой човек за някой термин се различава от общоприетата. Аз казах каква е моята представа.[/
quote]

Абсолютно вярно. На български не се казва "приятно шокиран", а "приятно изненадан". Когато за пръв път видиш 4-way stop, си удивен, не шокиран от това, че всеки спира и си чака реда.
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от Павел »

myhata II написа:На тоя отгоре само ще му кажа че съм свирил на Български народен инструмент 4 години като дете, ! :y:
Що се отказа и не продължи 5-а година, да се научиш и на кавал с повече от една дупка?
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
emilcho
Мнения: 613
Регистриран на: Вто Авг 07, 2007 2:56 pm
Местоположение: Montreal

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от emilcho »

Павел написа:
optics написа:...
емилчо,
често пъти представата на някой човек за някой термин се различава от общоприетата. Аз казах каква е моята представа.[/
quote]

Абсолютно вярно. На български не се казва "приятно шокиран", а "приятно изненадан". Когато за пръв път видиш 4-way stop, си удивен, не шокиран от това, че всеки спира и си чака реда.
Павел, понеже трудно ти следя мисълта, ще те помоля да ми я разтълкуваш. Кое е абсолютно вярно? Че това е представата на Optics? Че личната му представа може да се различава от общоприетата? Че няма начин 4-way stop-а да е част от културния шок?
Ако отговорът на последния върпос е "Да", би ли споделил, какво според теб е "културен шок"?
"I am a very stable genius " - Powered by Donald Trump
"Donald Trump is a fucking moron " - Powered by Rex Tillerson
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от roumensp »

myhata II написа:Като се върнете в България такъв Шок изпитвате след като се напиете в местната кръчма и разбирате че живота не е дървена барачка и едно кило паржоли от Коско :D
На Оптикс като се върне толкова мъчно и болно му става като почне да осъзнава къде е отишъл и какво е загърбил
там хората имат дух б,живота кипи, има много емоции и каквото се сетиш :rock:
Не случайно хората който след като си ходят и се връщат казват че се чувстват ЗАРЕДЕНИ със сила и са още по надъхани за по големи успехи,затова моя съвет е :
ходете си по често ако имате възможност :y:
Мухъ, кой беше най-големия шок за теб ? Когато научи, че в Канада няма механи ли ? :D
Я ни светни, ти самият какви големи успехи постигна след като си ходи за последен път. :lol:
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от optics »

UnHoly,
мисля че съм го разказвал преди -- във Варна се чудех къде да водя канадец. И всички в един глас ми викат - заведи го в музея, в музея го заведи, да види златото.
Е, хубаво, заведох го - човекът умря от скука и само доброто възпитание му попречи да направи кръгом след първата зала. Златото беше на втория етаж, а целия етаж
затворен за ремонт.
Мисля че бот. градина в Балчик, побитите камъни, Калиакра и Аладжа манастир му бяха малко по-интересни.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от ivandaman »

optics написа:UnHoly,
мисля че съм го разказвал преди -- във Варна се чудех къде да водя канадец. И всички в един глас ми викат - заведи го в музея, в музея го заведи, да види златото.
Е, хубаво, заведох го - човекът умря от скука и само доброто възпитание му попречи да направи кръгом след първата зала. Златото беше на втория етаж, а целия етаж
затворен за ремонт.
Мисля че бот. градина в Балчик, побитите камъни, Калиакра и Аладжа манастир му бяха малко по-интересни.

Mи човека най-вероятно е очаквал да го поканиш на стрийптиз бар или да го хуук-неш ъп с някоя местна мома... Ти си тръгнал да му показваш камъни, тенекии, плевели, бодили, и арехитектура от памтивека.. :)
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
budtel
Мнения: 534
Регистриран на: Пет Сеп 02, 2011 8:00 pm

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от budtel »

Тукашните музеи са толкова интересни, че втори път не ми се ходи там. Това с визуалните ефекти и баба знае. Като няма какво да покажеш почваш разни ефекти. Не казвам, че няма хубави неща. Примерно Жардан Бутаник ми харесва. Гранд Библиотек също е много добра.
Реших да поразгледам местните галерии. Ами какво да кажа. Нашите художници са 100 пъти по-добри. Тука само боите им са добри, иначе нямат кой знае какви идеи.
За българската народна музика - слушам я редовно. Бих казал, че е уникална, самобитна, красива и силна.

http://www.youtube.com/watch?v=aJdcj-Y2 ... playnext=3"

http://www.youtube.com/watch?v=y5oShSF9 ... playnext=4"

http://www.youtube.com/watch?v=27tkAnpR ... playnext=5"

http://www.youtube.com/watch?v=NA4mOz-w ... re=related"

http://www.youtube.com/watch?v=MSE_-IHf ... re=related"
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от roumensp »

ivandaman написа:
optics написа:UnHoly,
мисля че съм го разказвал преди -- във Варна се чудех къде да водя канадец. И всички в един глас ми викат - заведи го в музея, в музея го заведи, да види златото.
Е, хубаво, заведох го - човекът умря от скука и само доброто възпитание му попречи да направи кръгом след първата зала. Златото беше на втория етаж, а целия етаж
затворен за ремонт.
Мисля че бот. градина в Балчик, побитите камъни, Калиакра и Аладжа манастир му бяха малко по-интересни.
Mи човека най-вероятно е очаквал да го поканиш на стрийптиз бар или да го хуук-неш ъп с някоя местна мома... Ти си тръгнал да му показваш камъни, тенекии, плевели, бодили, и арехитектура от памтивека.. :)
optics, трябвало е да цаниш Мухата за гид, да види тогава тоя нещастник какво се нарича живот с голямо Ж. :D
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от pumpy »

За съжаление тази българска музика е останала само по ю тюб да я гледаме и слушаме. В Държавата масово се слуша друг тип музика и няма какво да си кривим душите по този въпрос.

А относно горните линкове се сещам една много симпатичен виц:
Кацнала една летяща чиния на земята, слязъл от нея един извънземен и казал: Who the fuck is Delio ?"
В светлината на темата трябва да заключим, че той, извънземния е преживял два културни шока :rofl: :rofl: :rofl:
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от pumpy »

Павел написа:
myhata II написа:На тоя отгоре само ще му кажа че съм свирил на Български народен инструмент 4 години като дете, ! :y:
Що се отказа и не продължи 5-а година, да се научиш и на кавал с повече от една дупка?
Не беше ли дудук с два меха ???

ПС. В петък видимо съм много прост....
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от roumensp »

budtel написа:Ами какво да кажа. Нашите художници са 100 пъти по-добри. Тука само боите им са добри, иначе нямат кой знае какви идеи.
Е това вече кърти не мивки, а писоари. :D Щом ти така си казал - значи така е.

Не знам какво си гледал, но съм сигурен че не си ходил в националната галерия в Отава.

PS
Ти въобще някога подавал ли си си носа извън Монреал ?
Последно промяна от roumensp на Пет Апр 20, 2012 8:21 pm, променено общо 1 път.
Заключено