Културен шок - що е то и какво ни се случва?

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Заключено
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от pumpy »

budtel написа:Българската култура е наследник на славни исторически времена и се е формирала в сърцето на съвременната цивилизация - Рим и Византия. Канада никога няма да настигне България в това отношения. Ами нека вземем само българските кулинария и фолклорните песни. Канада ряпа да яде. От българската храна човек си облизва пръстите, а от канадската му изтръпват езика и мозъка.
Какво невежество. Не ви разбирам защо се изтопосвате в Монреал или Торонто и определяте това за "канадкса култура" - че там са предимно чужденци и имигранти.
Аз живея в Канада, такава, каквато е "натурална" от 4 седмици вече. Като говориш за кухня, за тези 4 седмици не ми се е случило да седна на вечеря и хазяйката да е повторила ястие до сега....толкова видове риба не съм предполагал, че съществува. За свичките форми на патици, говеждо и еленско не ми се говори. Ако за вас канадското се изчерпва с путина в Кебек, то много жалко. Казвам, го защото за мен се изчерпваше с него и пате шиноа, но през последните 4 седмици си промених мнението.
Та това има предви и митето, когато говори език, търсенен и намиране на този
Комплект от споделени ценности, цели, поведения и практики, който е характерен за дадена организация, група или общество.
ПС: да не кометираme и факта, че масово българския имигрант е чалгализиран и да говори за култура е най-малкото неуместно....
budtel
Мнения: 534
Регистриран на: Пет Сеп 02, 2011 8:00 pm

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от budtel »

pumpy, кажи нещо за кандаския фолклор и да го сравним с българският. Смея да кажа, че българският фолклор е най-богатият в Европа. А кандският има ли го въобще.
А това за рибите и дивеча е ясно - взимаш пушката и въдицата и готово.
Знам и за една традиционна канадска закуска - пържен бекон!
Емигранти или не тука всички са без корени. Миналото им е безвъзвратно загубено. Аз вярвам в тези неща. Историята не е нещо което може да се забрави току така. Тя е в нас, тя ни ръководи. Представи си, че в един момент си загубиш паметта. Ами ти ставаш друг човек. Хората около теб не могат да те познаят. Говориме за промяна на характера - човека става друг. Ето къде е проблема. Това е културният шок. Компенсираме всичко с материализъм, който обаче е противоестествен. И ето, че ставаме други за да оцелеем, но за да стане това губим паметта си и то съвсем умишлено. Затова в Канада културата винаги ще е бедна, а в България в определен благоприятен момент отново ще се възроди с цялата си мощ и сила.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от pumpy »

Kакто се казваше в един филм " Абе вие хора какво пушите ?"
Българите са дошли от някъде си преди 1300 години и това ги прави с корени ?
Че тези тук са наследници те онези същите от Лондон и Париж и да донесли със себе си това, което са имали там, но това ги прави без корени ?
Или индийците и китайците, което са стотици хиляди в Канада и те нищо не са донесли със себе си и те са без корени?
Ай стига толкова.....
budtel
Мнения: 534
Регистриран на: Пет Сеп 02, 2011 8:00 pm

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от budtel »

pumpy, не става така както го мислиш. Когато човек отива на друго място той не може да остане същия. Няма ги същите гори, няма ги същите животни, няма ги същите хора. Не става така. Представи си как една българска народна певица пее за Пирин сред Апалчите и гали генномодифицираните житни класове. Смешно е нали?
Историята и културата в Канада са кратки и такива ще си останат. Затова тук можe да оцелее само консуматорското общество, та дори и да се смени ценностната система на света, това няма как да се промени.
Даже бих казал, че ако се затрие историята и културата на цивилизацията то тя е обречена на гибел. Това нещо е осъзнато още от прадедите ни. Затова те не са прекъсвали връзката си с миналото. Били са много по-мъдри от нас.
Миналото и бъдещето са силно свързани и тахното разделяне е равносилно на катастрофа.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от roumensp »

budtel написа:pumpy, не става така както го мислиш. Когато човек отива на друго място той не може да остане същия. Няма ги същите гори, няма ги същите животни, няма ги същите хора. Не става така. Представи си как една българска народна певица пее за Пирин сред Апалчите и гали генномодифицираните житни класове. Смешно е нали?
Историята и културата в Канада са кратки и такива ще си останат. Затова тук можe да оцелее само консуматорското общество, та дори и да се смени ценностната система на света, това няма как да се промени.
Даже бих казал, че ако се затрие историята и културата на цивилизацията то тя е обречена на гибел. Това нещо е осъзнато още от прадедите ни. Затова те не са прекъсвали връзката си с миналото. Били са много по-мъдри от нас.
Миналото и бъдещето са силно свързани и тахното разделяне е равносилно на катастрофа.
Ами ти като си такъв родолюбец, чий го търсиш тук ? За хъш ли се изживяваш ? :D
Аман от изкукали псевдо-патриоти ...
apple
Мнения: 1460
Регистриран на: Чет Юни 28, 2007 2:41 pm

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от apple »

Говориме за промяна на характера - човека става друг. Ето къде е проблема. Това е културният шок. Компенсираме всичко с материализъм, който обаче е противоестествен. И ето, че ставаме други за да оцелеем, но за да стане това губим паметта си и то съвсем умишлено. Затова в Канада културата винаги ще е бедна, а в България в определен благоприятен момент отново ще се възроди с цялата си мощ и сила.
:y: Много добре казано! Но за съжаление за последното не съм никак сигурна... Бях, ама има няма преди 20 години и аз като другите лапни шарани... Обаче материализма победи и в БГ... За едното пълно канче в личен план повечето българи са готови да продадат и род и родина все тая дали в БГ или някъде другаде по света :(! Това е проблема всъщност! А културния шок е нещо, което искаш не искаш ти се случва, когато живееш по-дълго в чужда страна с различна култура.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от pumpy »

Ей, казвайте какво пушите, че нещо съвсем не ви се разбира "мъченичеството" в Канада ????
Имаше един симпатяга спеше с пръстите в контакта. Вие явно сте на някаква по-силна тревица. Да не се снабдявате от безкултурните индианци нещо :?:
vaniliq
Изгонен от форума
Мнения: 173
Регистриран на: Чет Яну 22, 2009 10:55 am
Местоположение: Торонто

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от vaniliq »

Браво, будител! Много силни и мъдри думи. Не обръщай внимание на глупаците - тях ги е имало и ще ги има винаги - безполезни, злобни, сковани в своята злоба граничеща с глупост.
Много ми хареса израза :
Ето защо някои световни сили се опитват да унищожат миналото и културата на България. Страх ги е от душите на нашите деди, искат да прекъснат връзката ни с тях.
Будител, дори не подозираш колко си прав. И тука повярвай ми не става въпрос само за България, а за целият "славянски" свят и цивилизация. Нашите държави, нашата култура, нашето наследство, нашата вяра бяха безмилостно унищожени и изопачени от алчни империи, които ни обрекоха да се скитаме немили-недраги из света: без гордост, без самоуважение - имигранти в чужди държави, чужденци в родната си държава. Благодарен съм на съдбата, за това че дойдох в Канада, за да ми се отворят очите за собственото ми минало. В последно време чета английският превод на Йорданес(ок 500 н.е.) от старогръцки. Изключително четиво - намери си го, тотално оборващо лъжите на официалната геополитическа история чиито 200 годишни плодове берем и днес.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от roumensp »

Още един мъченик, пардон - хъш. Би ли казал как славното минало на една държава компенсира мизерното й настояще ? И какъв е твоят личен принос за това минало, та си толкова горд ?
Не знам как такива като теб и будилника минават медицинските прегледи като кандидатстват.
apple
Мнения: 1460
Регистриран на: Чет Юни 28, 2007 2:41 pm

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от apple »

roumensp написа:Още един мъченик, пардон - хъш. Би ли казал как славното минало на една държава компенсира мизерното й настояще ? И какъв е твоят личен принос за това минало, та си толкова горд ?
Не знам как такива като теб и будилника минават медицинските прегледи като кандидатстват.
Че ти това медицински преглед ли го наричаш? Пълна имитация беше от всяка гледна точка с изключение на финансовата. ;) Ако имаш предвид проблеми с менталното здраве, такива прегледи нямаше щото явно канадците не ги вълнува точно това... Виж колко цигари на ден пушиш много ги вълнува... :lol: И айде стига с тоя "героизъм" имам предвид придава се едва ли не някаква сакралност на процедурата. Пази Боже! Някакви нещастни клеркове се мъкнат да се правят на велики с разваления си френски и нашите олеле мадам, мосю ама те тъй пък иначе, пък шапка им сваляме... Това за някои хора е май-единствения "изпит" в живота им взет без преписване и единственото "постижение"... Същото и с прегледите... Както и да е. Това не е по темата ама отдавна се канех да зачекна и тази тема като част от БГ културата. А по темата да кажа, че аз културен шок и в БГ изпитвах ама от ето такива различия между моята лична култура и тази на сватбаритеhttp://www.youtube.com/watch?v=ekW_Oeravvc. И точно заради този тип "българи", България няма да я бъде... Имали сме славно минало, ама генът ни е замърсен явно необратимо... :( Изгледах го с отвращение това до края с надеждата, че ще видя цигани поне откъм едната страна - я на булката, я на младоженеца...ама не видях. Поне откъм цвят на кожата не са, но "културата" е тя си е баш мангалска отвсякъде погледнато... Претопиха ни и това си е истината... С тая толерантност и стимулиране на културните различия и Канада натам е тръгнала... :?:
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от roumensp »

apple написа:... Имали сме славно минало, ама генът ни е замърсен явно необратимо... :( Изгледах го с отвращение това до края с надеждата, че ще видя цигани поне откъм едната страна - я на булката, я на младоженеца...ама не видях. Поне откъм цвят на кожата не са, но "културата" е тя си е баш мангалска отвсякъде погледнато... Претопиха ни и това си е истината... С тая толерантност и стимулиране на културните различия и Канада натам е тръгнала... :?:
Съгласен съм.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от optics »

Културният шок е функция на толерантността на индивида.

След работа в три държави, извън България, нямаше да знам какво е културен шок ако не бях отишъл за седмица в Пекин. (не броим родината, за която става дума по-надолу)
Ако някой сега каже - че що какво му е лошо на Пекин - да, вярвам, че сега е много по-добре отколкото беше тогава. Също вярвам, че е дръпнал напред много повече отколкото София е дръпнала. Незнаенето на китайски нямаше абсолютно никакъв принос за шока. Но да не се отвличам встрани.

Емилчо, аз думата шок не я разбирам като тебе. "Шок" на мен ми звучи негативно. Дори да са силни, положителните емоции не бих ги нарекъл шок.
А отрицателните задължително трябва да са силни за да са шок.

Мисля да пусна анкета - изпадате ли в шок когато посетите България след дълго отсъствие. Аз да. Изпадам в дълбока депресия, скръб, мъка - горе долу същите чувства, макар и по не съвсем същите причини както ако гледам снимки от Северна Корея.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
emilcho
Мнения: 613
Регистриран на: Вто Авг 07, 2007 2:56 pm
Местоположение: Montreal

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от emilcho »

optics написа:Културният шок е функция на толерантността на индивида.

След работа в три държави, извън България, нямаше да знам какво е културен шок ако не бях отишъл за седмица в Пекин. (не броим родината, за която става дума по-надолу)
Ако някой сега каже - че що какво му е лошо на Пекин - да, вярвам, че сега е много по-добре отколкото беше тогава. Също вярвам, че е дръпнал напред много повече отколкото София е дръпнала. Незнаенето на китайски нямаше абсолютно никакъв принос за шока. Но да не се отвличам встрани.

Емилчо, аз думата шок не я разбирам като тебе. "Шок" на мен ми звучи негативно. Дори да са силни, положителните емоции не бих ги нарекъл шок.
А отрицателните задължително трябва да са силни за да са шок.

Мисля да пусна анкета - изпадате ли в шок когато посетите България след дълго отсъствие. Аз да. Изпадам в дълбока депресия, скръб, мъка - горе долу същите чувства, макар и по не съвсем същите причини както ако гледам снимки от Северна Корея.
Optics, Уикипедията казва, че "Culture shock is the personal disorientation a person may feel when experiencing an unfamiliar way of life due to immigration or a visit to a new country, or to a move between social environments." Така че, според мен не е задължително да е негативно усещането. И не, че е някакво силно усещане, а по скоро натрупване на много дребни (и не толкова дребни) неща, които не са както си свикнал да бъдат.
За толерантността на индивида съм абсолютно съгласен. Също, и аз се канех да попитам дали хората изпитват културен шок, когато се върнат по някакъв повод в България, след няколко години в чужбина?
"I am a very stable genius " - Powered by Donald Trump
"Donald Trump is a fucking moron " - Powered by Rex Tillerson
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от miteto »

optics написа:Незнаенето на китайски нямаше абсолютно никакъв принос за шока.
Може би да, може би не. Китайския не се научава от въздуха, все ще си чел някакви китайски книги, гледал китайска телевизия и т.н. - т.е. ще си се запознал малко с китайския бит и начин на мислене. Много е мъчително да попаднеш в нова среда и да не отлепваш какво ти говорят, какво пише по етикетите в магазините и т.н. В твоя случай може и да няма връзка с шока, но аз съм убеден че знанието и процеса на научаване на съответния език смекчават "удара" много. Един от най-големите стресори на човешката психика е неизвестното.
optics написа:Мисля да пусна анкета - изпадате ли в шок когато посетите България след дълго отсъствие. Аз да.
Абсолютно не. Даже имах лека приятна изненада. Просто преди 10-15 години бяхме толкова в киреча, че нямаше накъде повече да затъваме. Сега някои неща са си дошли на мястото. С риск да звуча като Джовани, в БГ има много хора (не само мутри и чалгари) които "ядат и пият" и им дреме на шмайзера за емигрантите в Канада. Горе-долу колкото на мене ми дреме за милионерите от Лозенец.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от optics »

miteto,
със сигурност има хора дето им дреме на шмайзера, но такива приятели нямам. Хората които познавам по-отблизо са по-зле (и според тях самите и според мен). Впрочем те намаляха като бройка, по простата причина че мнооого от тях се изнесоха.

Дали е мъчително да не отлепваш какво ти говорят... зависи. Ако не ти пука какво ти говорят, хич не е мъчително. Иначе за стреса и неизвестното - по принцип - съгласен.

емилчо,
често пъти представата на някой човек за някой термин се различава от общоприетата. Аз казах каква е моята представа.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Заключено