Културен шок - що е то и какво ни се случва?

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Заключено
apple
Мнения: 1460
Регистриран на: Чет Юни 28, 2007 2:41 pm

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от apple »

mufc написа:apple,
България има нужда от хора като теб, жалко е че и ти избяга навън.
Иронизирай колкото си щеш! Друго нямаш като "аргумент", нито като личен принос за обществото дали БГ или друго все тая. Слугуваш само за финикийски знаци и се кланяш на бога им... Разбирай тъпчене на количката в хипермаркета и от там в търбуха... Като толкова си можеш... ;) Идвай Канада има нужда точно от такива като тебе... И да не си забравиш голямата лъжица, че тук манджата е в повече! ;)
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от myhata II »

Да ама той е живял в САЩ,а Канада не е САЩ ,за 50 кинта няма да може да напълне количката ;)
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от Bistra »

myhata II написа: Нищо не си мисля,ти си мислиш че си хванал господ за шлифера бе Пимпи :D
А какво наистина си мисля, е че при тебе зъби никога няма да си правим ;)
А пък аз си мисля, че с удоволствие бих си направила зъбите при него. Ама това е от "културния шок" дето здраво ме е треснал по главата. :D
Муха, чете ли я тая тема? :wasntme:
http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopi ... 22&t=43685"
Упс, забравих, че не е преведена на български, сори...Извинявам се за неуместния си въпрос! ;)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от pumpy »

myhata II написа: А какво наистина си мисля, е че при тебе зъби никога няма да си правим ;)
Както се казва в такъв случай: Барух Хашем. А и не виждам това как точно ще ми се отрази? Нещо като закана ми звучи, но не разбирам смисъла й. Хайде сега се въздържай да превръщаш темата около моята персона. Говорим си за културен шок, неравномери ритни и "човека от чужбина", който се бори за българското общество, ама от разстояние, с пъна количка за 50 кинта от супермаркета ;)

BTW в Щатите за 50 кинта ще напълниш доста повече отколкото тук в Канада....
Аватар
7George
Мнения: 9658
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от 7George »

Комплект от споделени ценности, цели, поведения и практики, който е характерен за дадена организация, група или общество. В културологията пък приемат това за определение напоследък: Културата е качество на човешката жизнедейност и на човешкото общуване. "Високата култура" е последна грижа на новия емигрант... ;) Масовата култура обаче е определяща за силата на културния шок, който ще изпита същия. Ако ми разбираш изобщо идеята де...
Тия констатации могат да змачат само едно: Емигранта не е знаел къде отива, не си е свършил домашното да проучи обществото и ценностите на новата си страна. Остава му да се адаптира по един или друг начин или да си бие шута на другаде. Много драматизирате.
Embrace your climate change!
Аватар
7George
Мнения: 9658
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от 7George »

apple написа:
mufc написа:apple,
България има нужда от хора като теб, жалко е че и ти избяга навън.
Иронизирай колкото си щеш! Друго нямаш като "аргумент", нито като личен принос за обществото дали БГ или друго все тая. Слугуваш само за финикийски знаци и се кланяш на бога им... Разбирай тъпчене на количката в хипермаркета и от там в търбуха... Като толкова си можеш... ;) Идвай Канада има нужда точно от такива като тебе... И да не си забравиш голямата лъжица, че тук манджата е в повече! ;)
Искаш да кажеш, в БГ като нямаш пари и за пълнене на количката, се отдаваш на културен и духовен живот. Това ли ни препоръчваш? Или просто прехвърляш с лека ръка своите възприятия върху останалите емигранти.
Embrace your climate change!
Аватар
edelwais
Мнения: 968
Регистриран на: Чет Дек 04, 2003 2:31 pm
Местоположение: Edinburgh, Scotland

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от edelwais »

аз съм виждал как хора изпитват културен шок при гостуване в Канада.

"Ама как така ще го пуснеш тоя да се качи преди нас в автобуса бе, я гледай, няма да останат седалки да седнем. кво като е дошъл преди мен? кой превари, той завари"
"Паркирай ей там под дървото, на тревата, на сянка. Ама как така не може на тревата бе?"
"Тая па кво ми се мазни в магазина бе, аз само съм влезнал да го разгледам, мисли си, че ще ме излъже да си купя нещо"
"бе кво ги слушаш тия бе, това така, това онака. ти глава на раменете си нямаш ли? промили са ви мозъците тук, за да ви управляват лесно и да ви доят"

Айде да не продължавам.

Но според мен това е дефиницията на "културен шок" - да си принуден от обстоятелствата да промениш част от собствените си дълбоко вкоренени навици, които незнайно защо някои наричат "култура"
Пътувахме много, но изобщо ... едва ли.
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от ivandaman »

edelwais написа:
Но според мен това е дефиницията на "културен шок" - да си принуден от обстоятелствата да промениш част от собствените си дълбоко вкоренени навици, които незнайно защо някои наричат "култура"
LOL .. Добро попадение..

Наистина дребните неща сa тези които предизвикват "културният шок".. Спомням си че още в далечната 1990 година в Торонто трамваите имаха система при която вратите не се отварят докато не слезеш на стъпалото..
Първият път като се возихме в подобно чудо няколко нашенци, като ни дойде спирката, застанахме пред вратата и нагло гледахме ватмана, възмутени че не ебава да ни отвори вратата.. (дискриминация братче.. Нали сме емигранти от БГ... Цял свят е срещу нас) .. Някои от пътниците се усетиха че сме "марсианци" и вежливо ни подканиха.. "Step down... Step down guys" Но ние гордо и упорито отстоявахме правата си и не мръднахме, чакайки ватмана да се справи със служебните си задължения.. Евентуално една възрастна госпожа ни направи услугата и слезе на едното стъпало и чудото се случи.. Сезама се отвори...
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от Koko »

Най-големият културен шок който съм преживял в Канада беше когато трябваше да обучавам колега в офиса, ако не се лъжа той беше мавританец, и след като бяхме преседяли около 2 часа на моето бюро, той си позволи да ми отвори чекмеджето на бюрото и да почне да рови вътре.
В първия момент аз реших че той търси нещо конкретно, примерно телбода, и между двама ни се завъртя следният кратък разговор:
- Нещо конкретно ли търсиш? - го питам аз
- Нищо, просто исках да видя какво имаш в чекмеджето си - ми отговаря той
- Но това е моето чекмедже и ти нямаш право да ровиш в него, вътре има и мой лични вещи
- Ами, тук в офиса всичко е собственост на фирмата и аз мога да ровя в което чекмедже си поискам.

Въпросният колега не се задържа дълго, но в послествие някой ми каза че си бил намерил по-добра работа.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
emilcho
Мнения: 613
Регистриран на: Вто Авг 07, 2007 2:56 pm
Местоположение: Montreal

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от emilcho »

ivandaman написа: ...Наистина дребните неща сa тези които предизвикват "културният шок".. Спомням си че още в далечната 1990 година в Торонто трамваите имаха система при която вратите не се отварят докато не слезеш на стъпалото..
Първият път като се возихме в подобно чудо няколко нашенци, като ни дойде спирката, застанахме пред вратата и нагло гледахме ватмана, възмутени че не ебава да ни отвори вратата.. (дискриминация братче.. Нали сме емигранти от БГ... Цял свят е срещу нас) .. Някои от пътниците се усетиха че сме "марсианци" и вежливо ни подканиха.. "Step down... Step down guys" Но ние гордо и упорито отстоявахме правата си и не мръднахме, чакайки ватмана да се справи със служебните си задължения.. Евентуално една възрастна госпожа ни направи услугата и слезе на едното стъпало и чудото се случи.. Сезама се отвори...
:rofl: - готина история :y:
Като се замисля, на вас, емигриралите преди 20 и повече години, ви е било доста по-трудно и вероятно културният шок - много по-силен. Сега има интернет, почти всеки в България има роднина, познат или приятел, емигрирал в Канада и е по-лесно човек да се подготви за това, което го очаква на новото място.
"I am a very stable genius " - Powered by Donald Trump
"Donald Trump is a fucking moron " - Powered by Rex Tillerson
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от myhata II »

Bistra написа:
myhata II написа: Нищо не си мисля,ти си мислиш че си хванал господ за шлифера бе Пимпи :D
А какво наистина си мисля, е че при тебе зъби никога няма да си правим ;)
А пък аз си мисля, че с удоволствие бих си направила зъбите при него. Ама това е от "културния шок" дето здраво ме е треснал по главата. :D
Муха, чете ли я тая тема? :wasntme:
http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopi ... 22&t=43685"
Упс, забравих, че не е преведена на български, сори...Извинявам се за неуместния си въпрос! ;)
уФФ,много плоско,преведи ми го ако много искаш да ми го кажеш скъпа :)
За разлика от теб аз не се въртя като фурнаджийска лопата и въпреки всичко все още изпитвам топли чувства към твоята личност :*
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от yahoo »

emilcho написа:
ivandaman написа: ...Наистина дребните неща сa тези които предизвикват "културният шок".. Спомням си че още в далечната 1990 година в Торонто трамваите имаха система при която вратите не се отварят докато не слезеш на стъпалото..
Първият път като се возихме в подобно чудо няколко нашенци, като ни дойде спирката, застанахме пред вратата и нагло гледахме ватмана, възмутени че не ебава да ни отвори вратата.. (дискриминация братче.. Нали сме емигранти от БГ... Цял свят е срещу нас) .. Някои от пътниците се усетиха че сме "марсианци" и вежливо ни подканиха.. "Step down... Step down guys" Но ние гордо и упорито отстоявахме правата си и не мръднахме, чакайки ватмана да се справи със служебните си задължения.. Евентуално една възрастна госпожа ни направи услугата и слезе на едното стъпало и чудото се случи.. Сезама се отвори...
:rofl: - готина история :y:
Като се замисля, на вас, емигриралите преди 20 и повече години, ви е било доста по-трудно и вероятно културният шок - много по-силен. Сега има интернет, почти всеки в България има роднина, познат или приятел, емигрирал в Канада и е по-лесно човек да се подготви за това, което го очаква на новото място.
Преди 2000г. нямаше много практическа информация за имиграцията в Канада, но пък си спомням имаше една книга на български за това. Още ми става смешно какви небивалици пишеше в нея сякаш е писана не от бивш емигрант, а от човек придобил представа за Канада само от филмите сравнявайки представите на българите с реалността там която ги очаква. Например имаше нещо от сорта на новите ви дрехи от България ще ви служат за работни, а оттам ще си купите истински официални дрехи с които да ходите на работа :D

Спомням си, че дори елементарни днес неща като обществени автоматични тоалетни и мивки бяха предизвикателство как да се справиш с непознатото навремето. Сега и в България нещата напреднаха и хората идват по-подготвени.
Аватар
UnHoly
Напуснал форума
Мнения: 410
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 2:37 pm
Местоположение: East of Eden

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от UnHoly »

budtel написа:Eто, че българите са първите, които описват неравноделните тактове ...
Все се каня да ти напомня, че да "опишеш" нещо не е като да го създадеш собственоръчно. То по тая логика Карл Линей да беше "измислил" 3/4 от съвременната ботаника :D Следващия музикален поздрав е за тебе, цъкни на линка и си представи, че си в Добруджа.
http://www.youtube.com/watch?v=28_E7UKy ... re=related"
Всеки може да умре, но не всеки може да роди. Най-добрите остават неродени.
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от ivandaman »

emilcho написа: :rofl: - готина история :y:
Като се замисля, на вас, емигриралите преди 20 и повече години, ви е било доста по-трудно и вероятно културният шок - много по-силен. Сега има интернет, почти всеки в България има роднина, познат или приятел, емигрирал в Канада и е по-лесно човек да се подготви за това, което го очаква на новото място.
Абсолютно.. Ние бяхме пълни изтърсаци.. И не само че нямаше интернет и информация, но имай в предвид, че БГ по онова време беше още по-изостанала по отношение на стоки, магазини, разнообразие и цялостен облик.. Сега поне хората в БГ знаят какво е мол, магазините са пълни с продукти на световни марки, Има огромно разнообразие и разликата в цялостният облик може би не е толкова фрапираща..

Ние дойдохме от държава в която по улицата се движеха Лади и москвичи а в супермаркетите имаше няколко вида салам и един вид кисело мляко..(И то не винаги). Чакаше се на километрични опашки за всичко.. От Хляб до Тоалетна Хартия.

По онова време ако някой знаеше Английски беше изключение, но пък за сметка на това всички знаехме руски ...

Наистина бяхме като извънземни и се чувствахме на друга планета.. Шокът не беше "Културен" а "Тотален" :)

Въпреки всичко обаче повечето от нас се оказаха много "гъвкави" и жилави.. Това и в добрият и в лошият смисъл на думата..
И по-честните и бандите еднакво бъразо се ориентираха в обстановката..
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
budtel
Мнения: 534
Регистриран на: Пет Сеп 02, 2011 8:00 pm

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от budtel »

UnHoly написа:
budtel написа:Eто, че българите са първите, които описват неравноделните тактове ...
Все се каня да ти напомня, че да "опишеш" нещо не е като да го създадеш собственоръчно. То по тая логика Карл Линей да беше "измислил" 3/4 от съвременната ботаника :D Следващия музикален поздрав е за тебе, цъкни на линка и си представи, че си в Добруджа.
http://www.youtube.com/watch?v=28_E7UKy ... re=related"
UnHoly, разбрахме, че искаш България да бъде потурчена. Ясен си ми. Но аз вече ти казах, че какъвто и да ти е произхода това не ти пречи да бъдеш българин. Вземи пример от отец Саръев, той може би ти е земляк.
Извинявам се предварително ако съм те обидил с нещо.
Заключено