Културен шок - що е то и какво ни се случва?

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Заключено
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от miteto »

Еми Мухъ, като научиш английски и ще можеш да прочетеш че музея се намира на Блуър Стрийт в Торонто, а не в Аурора :rofl:
Ама понеже в името му има ROM ти ако погледнеш, ще мислиш че става въпрос за цигани :rofl:
apple
Мнения: 1460
Регистриран на: Чет Юни 28, 2007 2:41 pm

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от apple »

Митев, операта и театрото не са ми проблем тук. Но културен шок не получаваш от имането/нямането им в твоя живот, а от ето тази култура:
Комплект от споделени ценности, цели, поведения и практики, който е характерен за дадена организация, група или общество.
В културологията пък приемат това за определение напоследък:
Културата е качество на човешката жизнедейност и на човешкото общуване.
"Високата култура" е последна грижа на новия емигрант... ;) Масовата култура обаче е определяща за силата на културния шок, който ще изпита същия. Ако ми разбираш изобщо идеята де...
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от ivandaman »

Темата всъщност е интересна..
:y: за което..

За съжаление вместо да се споделят впечатления някои индивиди в типичен стил поставят диагнози че в "канада кулутура няма" и "няма какво да ги шокира"..

В моят конкретен случай:

Фаза1 (меден месец),
беше наистина като едно приключение и събдната мечта от детството.. Негативните неща не ми убягнаха но ги приемах като част от "голямата картина" и преживяването..

Фаза3. (Приспособяване и Хумор)
Прескочих директно към нея.. Може би заради хъса и психологическата настройка която имах. Не приемах нещата лично, нито пък се взимах много на сериозно. Гледах на емиграцията като на "временно приключение"... като на "игра" която винаги можех да прекъсна ако пожелаех.. Друг е въпросът дали реално можех да го направя толкова лесно.. Важното е че по този начин си правих нещо като "само-медитация" и предизвикателствата не изглеждаха толкова страшни и фатални.. Бях се хванал на хорото и реших да видя докъде мога да го изиграя..


Фаза4.. (Овладяване)
Признавам е много яка.. Когато започваш да чувстваш удовлетворение и виждаш резултат от усилията си.. Натрупаният житейски опит започва да се материализира в увереност и самочувствие с поне 75% покритие.. Ако във фаза1 си бил нахакан, във фаза4 си като супермен на стероиди.. Увереноста във собствените сили и възможности дейвства почти опияняващо..


Фаза2 (Ужас.. ?? Не точно. По-скоро Отегчение и Фрустрация).. Дори и заклет отпимист като моя милост, понякога няма как да прескочи "Фаза2" .. След около 7-8 години в Канда взе да ми писва.. Неща които преди ме кефеха, започнаха да ме дразнят.. Имах нужда от промяна, може би бях престрастен към еуфорията от "новото" и имах нужда да премина през гореспоменатите фази отново.. И напуснах Канада при първа удобна възможност..

В ретроспект, си давам сметка че всъщност нямах толкова нужда да сменя държавата а по-скоро имах нужда да променя стила си на живот и да си намеря нови предизвикателства и неща които да ме вълнуват и удовлетворяват.. Като семейство и дете например.. А и понякога се откриват възможности в живота, на които човек просто няма как да каже "НЕ".
Ако не бях се възползвал от възможноста да отида в Коста Рика съм сигурен че цял живот щях да съжалявам че не опитах..

В Коста Рика преминах през същите фази и в същият ред. Фаза1 обаче не бих я определил като "Меден Месец" а по-скоро нещо като: " WTF?? " затова гледах да не се задържам много на нея и да пресокача направо на Фаза3.
Последно промяна от ivandaman на Чет Апр 19, 2012 11:17 am, променено общо 3 пъти.
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от myhata II »

miteto написа:Еми Мухъ, като научиш английски и ще можеш да прочетеш че музея се намира на Блуър Стрийт в Торонто, а не в Аурора :rofl:
Ама понеже в името му има ROM ти ако погледнеш, ще мислиш че става въпрос за цигани :rofl:
Английския да ти е проблема Митьо :D
Гледай нещата от към духовната им страна,стига с тая материалщина
Я кажи тук на аудиторията колко ти отнема от онова село Аурора до работното ти място ? ;)
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от miteto »

apple написа:Митев, операта и театрото не са ми проблем тук. Но културен шок не получаваш от имането/нямането им в твоя живот, а от ето тази култура:
Комплект от споделени ценности, цели, поведения и практики, който е характерен за дадена организация, група или общество.
В културологията пък приемат това за определение напоследък:
Културата е качество на човешката жизнедейност и на човешкото общуване.
"Високата култура" е последна грижа на новия емигрант... ;) Масовата култура обаче е определяща за силата на културния шок, който ще изпита същия. Ако ми разбираш изобщо идеята де...
Аз ти разбирам идеята, ама май ти не разбираш, че още не си се сблъсквала с достатъчно представители на "дадена организация, група или общество", че да им поставяш категорични оценки. Ти все още действаш на принципа на шопа "От Искаро по-дълбоко нема", т.е. от нашите представи/държание по-добро няма. Представи си някой чужденец попадне в квартал в Плевен, където значителна част от населението е смес от цигани и жители на околните села, дошли в Плевен търсейки работа. Та този чужденец сигурно ще припадне от "кулутрата" на въпросното място, да не ти цитирам какви плюнки по България лично ти си писала по този въпрос ;)
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от miteto »

Мухъ, за съжаление дори виртуалното общуване с ограничени индивиди като теб става досадно и безинтересно в един момент. Има още доста ядене и пиене да изконсумираш, преди да разбереш че пълненето на търбуха е също част от материалното, а не от духовното. Препоръчвам ти да отидеш поне един път на музей или галерия, може да има аудио-гидове на руски, барем вденеш нещо ;)
pavelyankov
Напуснал форума
Мнения: 903
Регистриран на: Пет Авг 14, 2009 8:29 am
Местоположение: varna

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от pavelyankov »

miteto написа:Мухъ, за съжаление дори виртуалното общуване с хххххххххх индивиди като теб става досадно и безинтересно в един момент........
Да. Даже си мисля да помоля админите да изтрият акаунта ми.
Изхарчих много пари по жени. Изхарчих много пари за алкохол. Изхарчих много пари за хазарт. Но изхарчих много пари и за глупости.
Вини Джоунс
Аватар
Guinness
Мнения: 1643
Регистриран на: Вто Яну 27, 2004 10:54 pm
Местоположение: Edinburgh,Scotland

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от Guinness »

miteto написа:
Guinness написа:
miteto написа:Е как да има култура като не знаят английски или френски. Аз ако попадна в Китай, може и на мен в началото да ми се струва, че няма култура.
И как да не знаят нали са селектирани и минават имтервюта на поне единия език.Отделно има хора с гимназии и филологии.
А бе Мите по-смешно оправдание не можа ли да измислиш :rofl: :rofl:
Ми точно това ти казвам, хората с гимназии и филологии не се оплакват че "няма култура" (каквото и да значи това), защото могат да прочетат кога и къде има театрална постановка или да намерят някой музей. Най-гласовити за "липсваща култура" са тези, дето не знаят езика добре - те така или иначе не биха разбрали почти нищо ни от постановката, ни от описанията в музея.
Общо взето бих разбрал някой, който е живял в Прага или Париж да критикува нивото на културните събития в Канада, ама някой от Плевен или Ловеч нещо не вдявам откъде вади големите претенции...
Значи за да намериш музей в Канада ти трябва най- малко езикова гимназия.Ами то много сложно.Е как няма да е сложно,когато трябва да откриеш нещо несъсществуващо.
И браво.пич/сещаш се ,че не съм нито от Плевен ,нито от Ловеч/ направил си епохално откритие-само и единствено Прага и Париж са центрове на културата.Ама защо си пропуснал да добавиш Тороно след тях. ;( ;(
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от myhata II »

miteto написа:Мухъ, за съжаление дори виртуалното общуване с ограничени индивиди като теб става досадно и безинтересно в един момент.
Че аз да не съм ти кукла бе,да ми бъркаш под полата ? :rofl:
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от miteto »

Guinness написа:Е как няма да е сложно,когато трябва да откриеш нещо несъсществуващо.
Точно потвържаваш моята теза, не си намерил музеите защото си бил на ниво Кофи. Ако твърдиш, че в Монреал няма музеи или галерии единственият извод, който може да се направи е, че не разбираш бъкел френски.
Guinness написа:И браво.пич/сещаш се ,че не съм нито от Плевен ,нито от Ловеч/ направил си епохално откритие-само и единствено Прага и Париж са центрове на културата.Ама защо си пропуснал да добавиш Тороно след тях. ;( ;(
Не пич, не се сещам откъде си защото от писанията ти не пращи "култура". Не съм казвал, че само и единствено Прага и Париж са центрове на културата, просто бяха бързи примери. Нищо в Канада не може да се сравнява с европейските културни центрове, но и нищо в България не може да се нарече европейски културен център.
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от speedy »

Пълното неразбиране, че културата в термина "културен шок" не е същото като културата в читалището в Марково или театъра в Аврора води до мухи в чашата с Гинес.
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от myhata II »

speedy написа:Пълното неразбиране, че културата в термина "културен шок" не е същото като културата в читалището в Марково или театъра в Аврора води до мухи в чашата с Гинес.
Театър в Аврора НЯМА,но за сметка на това в Марково има Читалище та даже и кино ;)
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от speedy »

Както очаквах - не ме разбра.
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от miteto »

То и в ерията на чернилките в Етобико доскоро не е имало мухи, ама преди няколко години кацнали и си мислят, че като инсталират 5 маслени радиатора в миризливата ренталка за $900/месец - и са върха на сладоледа :D
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Културен шок - що е то и какво ни се случва?

Мнение от myhata II »

В Етобико е най гот ,има само бели хора от източна европа,поляци,руснаци и украинци,богати ерии ,циганин нема а за китаец изобщо не вирей !
Но в с.Аврора на 1 черен са 100 китаеца ,богати нема ,мизерия до уши,евтинджос къщи :rofl:
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Заключено