10 Ноември

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

10 Ноември

Мнение от becks »

Никой в България май не се интересува от тази дата, ако съдим по вестниците. Промиването на мозъци върви с пълна сила

Честито!

http://www.webcafe.bg/id_2082297097_Moyat_10-i_noemvri"
Енчо Клатев! Моят приятел, който свиреше на виола. Той и сега свири на виола, но живее в Бадахос, Испания. На испано-португалската граница май, не знам точно.
Та Енчо Клатев живееше на "Славянска". В апартамента на чичо си. А пък чичо му беше емигрирал в Германия.

Там, в апартамента на моят приятел Енчо седяхме всяка вечер и слушахме "Свободна Европа".
"Подкрепа" изпратиха писмо до нас"- обясняваха по радиото. Спомням си първите имена на дисиденти, които научих - Тренчев, Собаджиев, Босия...

Спомням си и как от уста на уста се разказваше случая за Петър Слабаков, който бил повикан от ДС покрай събитията с "Екогласност" и офицерите му казали - Слабаков, говори се, че извършваш нелегална дейност.

А Слабаков отвърнал: "Мен всеки ме знае каква кола карам и каква заплата вземам - вие сте нелегалните..."

В този следобед, на 10.11.1989 година аз бях на 17 години. Ученик от 11 клас в софийското музикално училище. Чупих се от часове и отидох при моя приятел Енчо. Беше студено, май валеше нещо между сняг и дъжд.

А Енчо от вратата ме посрещна с думите- "Мицов, по "Свободна Европа" съобщиха, че са махнали Тодор Живков".
"Това е невъзможно..." - отвърнах аз - "сигурно е някакъв майтап".

Седнахме да пием кафе. И така дочакахме Новините. Казвам новините, защото тогава те бяха само едни - на държавната телевизия.
И видях познатите физиономии - ЦК на БКП. С тая разлика,че Другарят Живков изглеждаше...на силни транквиланти.

Дори не помня формулировката на новината. Петър Младенов поемал щафетата. Всички изказваха благодарност на бившия Генерален Секретар (забравил съм всички титли, бяха няколко).

Боже! Перестройката дойде и у нас! Сега може да ви се стори смешно, но тогава... тогава гледахме руска телевизия, където имаше рок-групи, предавания, в които се говореше против Сталин и Брежнев. В Прибалтика вече набираха сила борбите за независимост на Литва, Латвия и Естония, Унгария вече бе отворила границите си, в Чехия и Полша също вреше и кипеше, Хавел и Валенса бяха на гребена на революцията. И всички очаквахме перестройката като манна небесна.

Аз и моят приятел Енчо не знаехме какво ще стане. Ние имахме още една година училище, после - живот и здраве -казарма, Консерватория.
Ние не знаехме, че тези, които благодариха на Живков, само няколко дни по-късно ще се обърнат срещу него. Че някои от тях ще създадат своя, отгледана зад дебелите стени на тайните служби опозиция. Че първите демократични избори ще бъдат спечелени отново от БКП, въпреки огромната подкрепа за тогавашния Съюз на демократичните сили.

Че след това ще настане анархия, ще има режим на тока в съотношение 2:2 часа, държавата ще бъде опоскана до последната керемидка и парченце желязо и продадена за скрап от разни субекти, поставени на съответните места от други субекти.

Не, ние не знаехме това. Ние смятахме, че сега нещата ще станат добри, че ще има свобода на мнения, вероизповедания, партии, политически убеждения.
Година...или 2 по-късно... промените доведоха дотам, че моят приятел Енчо замина...и не се върна повече в Родината си.

Както стори почти целият ми випуск 1990 - Средно музикално училище "Любомир Пипков".
Ние, малцината останали, понякога се питаме - каква я мислехме, каква стана.
Но сега нямаме сили да излезем по площадите, както тогава. Когато Петър Младенов каза - "Най-добре танковете да дойдат".

Сега ние изплащаме ипотеки, бачкаме на по 2 места, за да скърпим семейния бюджет, и ни е все тая.
А децата ни нямат никаква идея кой е Тодор Живков, какво е ЦК на БКП и защо наричаме паркинга пред Народния театър - Мавзолея.
Моят десети ноември ли... Той май не се състоя. Или поне не се състоя напълно.
За това Енчо, приятелю. Където и в Испания да се намираш...Искам да ти разкажа края на историята.

Когато си тръгвах от вас...на 10.11.1989 година... към своята квартира в квартал "Разсадника".
Един таксиметров шофьор ме качи и каза: "Брат, днес возя без пари...бай Тошо падна..."
И ме закара до нас без да вземе и стотинка от брадясалия с пубертетска брада замечтан тийнейджър.

Ако знаехме, че след бай Тошо България ще попадне в ръцете на бай Х*й... сигурно нямаше да се поддадем на тази еуфория... Защото след това за всичко си платихме.
„Летните сензациЙ – нови промоциЙ на хавлиЙ с всички зодиЙ и други джунджуриЙ!”
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12462
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: 10 Ноември

Мнение от Ivan1007 »

Днес един колега унгарец ме попита за "прехода" Та се сетих, че всъщност е 10-и ноември и му поразправих. Той не можеше да повярва - за това, че по времето на Луканов излизахме от работа с надеждата, че някъде са пуснали нещо за ядене - без значение салам или месо. Нито за режима на тока, нито за купоните за олио, захар, хляб
Нито за Виденовата зима, когато заплатата ми беше 10 000 лева, 3300 лева един долар, кило картофи 600 лева. За 4-членно семейство - 17 кила картофи на месец, ако не си плащаш нищо друго

Горките унгарци - те са го пропуснали всичко това.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: 10 Ноември

Мнение от pumpy »

На мен ми се вижда съвсем нормално - от тогава има цяло поколение, което се интересува от съвсем други неща. Историята трябва да се помни за да не се повтаря, но понеже сега видимо няма такава опасност е много по-лесно да се концентрираме в силикон и простотия. Свободата е нещо чуждо и далечно на милата ни родиан точно сега......
cocose
Има 1 предупр. за БАН
Мнения: 1054
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:58 am

Re: 10 Ноември

Мнение от cocose »

Аз пък се сещам Виденовата зима, когато студентите стачкуваха, зимата и тя люта, и един "колега" се възмущаваше че заради шибаните стачки не може да закара стоката си.........тогава се чудех дали да му тресна една брадва, и като гледам резултатите години по късно, изпуснал съм шанса, да смаля педалите с един поне :swear: :swear: :swear: :swear: :swear:
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: 10 Ноември

Мнение от MrGeek »

Ivan1007 написа:Горките унгарци - те са го пропуснали всичко това.
Унгарците никога не са били мат'рял с промити от всякакви безумни идеи мозъци. Разликата е съществена.
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
e_cat
Мнения: 26
Регистриран на: Сря Окт 14, 2009 11:14 am
Местоположение: Montréal

Re: 10 Ноември

Мнение от e_cat »

Много добра и точна статия от Венци Мицов! :y:
Спомените са живи... Благодаря на becks, че я сподели.

честито и от нас!
AUDACES FORTUNA JUVAT!
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: 10 Ноември

Мнение от roumensp »

След тотално разочарование от почти всички български политици, дошли на власт след 10 ноември, напоследък бях започнал да изпитвам подобни чувства и към много канадски такива. Вече бях започнал да мисля, че Алековият герой е бил прав като е казал "всички са маскари", но събития като следното ми връщат надеждите, че поне в Канада нещата са по-различни:
B.C. Premier Gordon Campbell resigns
Та си мисля, че когато и българските политици с нисък рейтинг почнат сами да си подават оставката, тогава нещата може и да тръгнат към по-добро.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: 10 Ноември

Мнение от roumensp »

А някой спомня ли си Великото Народно Събрание - излъчваше се на живо и беше голямо шоу.

Сетих се и за някои по-смешни прякори на политици от онова време - Пешо Танка, Гошо Тъпото, Венци Коня, Нубиеца (дължи го на Ку-ку), Мавъра (бях му фен по онова време, после и той разочарова), Димитър "Плужев" (Луджев), Сиси Боата (А. Мозер), Лупи (А. Томов). :D

А помните ли скандирането "Кой не скача е червен" по време на протестите срещу правителството на Жан Виденов ? :D
А Жорж Ганчев с неговото "Не ме гледай умно, българино" ? :D

Ееех, големи бисери имаше навремето ...
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: 10 Ноември

Мнение от Omega3 »

roumensp написа:След тотално разочарование от почти всички български политици, дошли на власт след 10 ноември, напоследък бях започнал да изпитвам подобни чувства и към много канадски такива. Вече бях започнал да мисля, че Алековият герой е бил прав като е казал "всички са маскари", но събития като следното ми връщат надеждите, че поне в Канада нещата са по-различни:
B.C. Premier Gordon Campbell resigns
Та си мисля, че когато и българските политици с нисък рейтинг почнат сами да си подават оставката, тогава нещата може и да тръгнат към по-добро.


Да, тоя вашият е точен пич. Ама нашият у Кебекшко, не знам какво чака. Неговия рейтинг е под 10% от доста време.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: 10 Ноември

Мнение от optics »

Ivan1007 написа:Днес един колега унгарец ме попита за "прехода" Та се сетих, че всъщност е 10-и ноември и му поразправих. Той не можеше да повярва - за това, че по времето на Луканов излизахме от работа с надеждата, че някъде са пуснали нещо за ядене - без значение салам или месо. Нито за режима на тока, нито за купоните за олио, захар, хляб
Нито за Виденовата зима, когато заплатата ми беше 10 000 лева, 3300 лева един долар, кило картофи 600 лева. За 4-членно семейство - 17 кила картофи на месец, ако не си плащаш нищо друго

Горките унгарци - те са го пропуснали всичко това.
Еее, някой ги помнел тия времена. Аз не помня цифри с такива подробности, само помня че ми беше 2-3 долара заплатата и как купих една голяма кутия маргарин в деня на заплатата, а той беше луди пари. Жената ми се кара - ами не останаха пари.. Аз викам - еми барем да намажем някоя филийка с маргарин. Иначе основното беше пържени картофи в мас.
Шефката ми беше ходила за няколко месеца да поработи в Дания и тамън се беше върнала. След години разказваше че много леко минала през виденовата зима. Сутрин отивала да обмени един долар (сигурно преди да си тръгне оттам е сменила кроните в долари) - после напазарува и няма грижи. Вика - не обменях повече на веднъж, че кел файда от тия левове кат се обезценят утре.

Омега, хич не ми се хвали с рейтинга на вашия - Бат' Гордън беше счупил всички световни рекорди по нисък рейтинг. Ааа сетих се, може би вашия човек стиска додето подбие рекорда :-)
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
pavelyankov
Напуснал форума
Мнения: 903
Регистриран на: Пет Авг 14, 2009 8:29 am
Местоположение: varna

Re: 10 Ноември

Мнение от pavelyankov »

Лукановата зима, режими на тока, пирамиди, хиперинфлация, Виденова зима.................Бойко с неговото решение да открадне отпуските на хората......Добре че днес конституционният съд е отменил това решение, че тва щеше да е поредното ограбване на злощастния ни народ. За съжаление в Бг управниците използват простотата на хората.
Изхарчих много пари по жени. Изхарчих много пари за алкохол. Изхарчих много пари за хазарт. Но изхарчих много пари и за глупости.
Вини Джоунс
Аватар
7George
Мнения: 9656
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: 10 Ноември

Мнение от 7George »

Тая дата нищо не означава. Все едно да се захласвате по 11-ти септември. Ако беше друг път пленума... Ако ... не нам си кво. Мафията си е пак там. Много от хората си мислят по стария начин. Само дето ни пуснаха да се изнесем легално.
Embrace your climate change!
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: 10 Ноември

Мнение от Omega3 »

optics написа:
Ivan1007 написа:
Омега, хич не ми се хвали с рейтинга на вашия - Бат' Гордън беше счупил всички световни рекорди по нисък рейтинг. Ааа сетих се, може би вашия човек стиска додето подбие рекорда :-)


Стиска яко защото яко е нажежало. Двама кметове се оттеглиа от функциите си наскоро, ония ден застреляха Крьстникьт, а пьк открито се говори че строителните компании за да имат договори в Монтреал плащали 5% на Мафията. Е сега вече като го няма шефа им, не се знае кой прибира парата.

Нашият е от 7 години на власт и до сега е сьздал някакьв полицейски екип под името ЧУК който засега разледвал. Прьщи от корупция, ако е да се вярва на медиите, но този ЧУК разследват още.

Показаха един строителен предприемач, който е записал на телефона си как му се казва директно да се разкара от Монтреал.

Един румьнец, който е имал ресторант в центьра на Монтреал ми разказа, че направо са си го рекетирали много често, докато се е оттеглил от пазара. Нема пет шест.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12462
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: 10 Ноември

Мнение от Ivan1007 »

Omega3 написа:

... Стиска яко защото яко е нажежало. .
Хей! Може ли да си оправиш цитата в постинга, че така излиза, че аз съм писал нещо за Гордън, а аз и хал хабер си немам кой е. :D
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: 10 Ноември

Мнение от jovani »

becks написа:Никой в България май не се интересува от тази дата, ако съдим по вестниците. Промиването на мозъци върви с пълна сила

Честито!

http://www.webcafe.bg/id_2082297097_Moyat_10-i_noemvri"
...
Сега ние изплащаме ипотеки, бачкаме на по 2 места, за да скърпим семейния бюджет, и ни е все тая.
А децата ни нямат никаква идея кой е Тодор Живков, какво е ЦК на БКП и защо наричаме паркинга пред Народния театър - Мавзолея.
...
Това ми прилича все едно че пише за Канада човека - значи и България се е "оправила" или по-точно животът там е станал еквивалентен на животът в "западните" държави и няма смисъл да се имигрира...
Капитализмът работи и това е което хората си поискаха - и си го получиха.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Публикувай отговор