Петицията срещу използването на ГМО в България

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
Light
Мнения: 120
Регистриран на: Вто Май 04, 2004 1:52 am
Местоположение: Montreal

Петицията срещу използването на ГМО в България

Мнение от Light »

На първо четене мина закона за либерализиране използването на генно модифицирани храни в България.
Ако вие сте против това моля подкрепете петицията срещу използването на ГМО тук
http://www.grazhdani.eu/peticija.php?c=gmo

Много е важно след като като я попълните и изпратите да проверите пощата си за е-майл, в който трябва да щракнете на линк, за да е валиден подписа ви.

Не забрявяйте да изпратите тази информация на всички ваши познати :)

Нека да кажем твърдо нйе ...
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Петицията срещу използването на ГМО в България

Мнение от ablood »

Би било коректно да дадеш и линк за подкрепата на обратната кауза.
Генно модифицираните храни по никакъв начин не ми пречат, не влизат в конфликт с религията ми (поне не повече от селективно модифицираните), да не говорим за пазарната полза от тях.
Прогресът винаги е срещал спънки.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
todorovi
Мнения: 195
Регистриран на: Съб Юни 06, 2009 3:57 pm
Местоположение: Гатино

Re: Петицията срещу използването на ГМО в България

Мнение от todorovi »

Ами аз лично не съм "за" прогрес, който видоизменя естественото биологично растително разнообразие и за който не се знае какви дългосрочни последици може да има върху човешките индивиди :?: .
А за обратната кауза очевидно няма смисъл да се притесняваме, защото правителството определено я подкрепя :P
htris
Мнения: 73
Регистриран на: Пет Окт 02, 2009 5:57 pm

Re: Петицията срещу използването на ГМО в България

Мнение от htris »

Генетично модифицираните организми са плана за глобалния контрол върху храните.В тях по-опасни са химиите,с които се третират,защото са в много големи концентрации и бързо водят до рак.За гените се иска много повече време да се разбере.Това,което аз мога да кажа е всеки да си задели от истинските семена и да си ги сади и култивира.Зарежете "Сортови семена",те и без това отдавна ни тикат на другаде.За гражданите съжалявам,тях нищо не мога да ги посъветвам.
Light
Мнения: 120
Регистриран на: Вто Май 04, 2004 1:52 am
Местоположение: Montreal

Re: Петицията срещу използването на ГМО в България

Мнение от Light »

ablood написа:Би било коректно да дадеш и линк за подкрепата на обратната кауза.
Генно модифицираните храни по никакъв начин не ми пречат, не влизат в конфликт с религията ми (поне не повече от селективно модифицираните), да не говорим за пазарната полза от тях.
Прогресът винаги е срещал спънки.
Изобщо няма нужда да давам линкове за обратната кауза. :P
Съвсем точно съм написал "Ако вие сте против".
Тази тема не е за или против ГМО а за хората които искат да подкрепят петицията.
Ако ти се чувстваш засегнат по някакъв начин отвори си нова тема "за или против" във форума "под шипковия храст" и там ще си чешем езиците по този въпрос.

Аз лично съм абсолютно против всякакъв прогрес който ще ни докара да приличаме на американците и ще ни причинява всичките им болести.
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: Петицията срещу използването на ГМО в България

Мнение от anxeli »

htris написа: За гражданите съжалявам,тях нищо не мога да ги посъветвам.
Само за селяните ли бяха другите съвети :^) ?
Нямам нищо против да подпиша, вън монсанто царевицата :devil:! В бг има растения и животни които ги няма никъде другаде, но строенето на хотели, грабенето и съсипването на природата са по-вредни от гм храни. Които всички вече ядем междувпрочем, без да знаем :?:.
Циганите - на Сатурн !
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Петицията срещу използването на ГМО в България

Мнение от ablood »

Light написа:Изобщо няма нужда да давам линкове за обратната кауза. :P
Съвсем точно съм написал "Ако вие сте против".
Тази тема не е за или против ГМО а за хората които искат да подкрепят петицията.
Ако ти се чувстваш засегнат по някакъв начин отвори си нова тема "за или против" във форума "под шипковия храст" и там ще си чешем езиците по този въпрос.Аз лично съм абсолютно против всякакъв прогрес който ще ни докара да приличаме на американците и ще ни причинява всичките им болести.
Нали нямаше да дискутираме?

Кои са тези болести, причинени от генно-модифицирани храни, които са толкова типични за американците?
Смяташ ли, че е в интерес на сомалийците и други умиращи от глад народи да се придържат към "биологочни" продукти?

Много ми е смешно като видя нискомаслен чипс, леки цигари, безалкохолна бира, сладки продукти без захар и всякакви подобни супер-оскъпени търговски болкуци, които по никакъв начин не облекчават борбата на организма с боклуците които поемаме.

Генномодифицираните плодове и зеленчуци са наистина по-доходоносни за производителите, но и по-достъпни за потребителите. Като резултат - повече натурални продукти, макар и чрез напомпан растеж. Молекулите на витамините си остава същата. Другото са спекулации.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Light
Мнения: 120
Регистриран на: Вто Май 04, 2004 1:52 am
Местоположение: Montreal

Re: Петицията срещу използването на ГМО в България

Мнение от Light »

Е какво пък.
Нека да е дискусия, така поне повече хора ще прочетат.

Ами на първо място рака е една болест за която Канада и САЩ държат първенство с световен мащаб.
На второ място са безбройните алергии, които странно защо не са толкова често срещани в Европа и Азия.

Отвори на днес.бг и потърси за ГМО. Ще прочетеш няколко статии където подробно се описват заблудите свързани с тези храни.
Накратко заблуда е че тези храни дават по-високи добиви, че са безвредни и че едва ли не "самарянските" компании като монсанто например ни правят услуга предлагайки ни тези продукти.
Истината е че че тези култури са съчетание от различни клетки които целят да ги правят устойчиви на различни вредители. Как мислиш обаче твойто тяло ще реагира на клетки в картоф или царевица които са предназначени да предпазват от колорадски бръмбар?
После тези култури абсорбират не модифицираните култури чрез опрашването предавайки им модифицирате гени.
Почне ли се с тях след определен брой години просто няма да има не модифицирани култури и не би могъл да използваш семената от реколтата на следващата година тъй като те умират.
Какво ще правят производителите тогава? Ще си купят нови семена от "самарянските" компании. Така както сега селяните в Индия купуват ориз "Басмати" от Монсанто.

Не съм противник на прогреса, но това е бомба със закъснител която трябва да се спре навреме.
Не може по такъв лекомислен начин да се експериментира със здравето на хората и да се разрешават продукти, влиянието на които не е изследвано достатъчно, най вече защото последствията ще са необратими!

Хайде сега да видим твойте аргументи защото ти си за.
Не може да искаш от мен да внасям баланс като аргументирам и двете страни.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Петицията срещу използването на ГМО в България

Мнение от miteto »

Light написа:Е какво пък.
Нека да е дискусия, така поне повече хора ще прочетат.

Ами на първо място рака е една болест за която Канада и САЩ държат първенство с световен мащаб.
На второ място са безбройните алергии, които странно защо не са толкова често срещани в Европа и Азия.
Хмм, аз доколкото си спомням от темата за ваксините, те бяха главната причина за многото авто-имунни заболявания (алергиите включително). Сега излиза, че са ГМ храни. Последно, от кое да се пазим за да нямаме алергии - от ваксини или от ГМ храни?
Аватар
Independent
Мнения: 1723
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2004 8:03 am
Местоположение: Montreal, QC

Re: Петицията срещу използването на ГМО в България

Мнение от Independent »

miteto написа: Хмм, аз доколкото си спомням от темата за ваксините, те бяха главната причина за многото авто-имунни заболявания (алергиите включително). Сега излиза, че са ГМ храни. Последно, от кое да се пазим за да нямаме алергии - от ваксини или от ГМ храни?
И от двете. :D
Друг е въпросът дали изобщо твърденията за вредата от ГМО са верни. Защо например задължително се предават гени от модифицирани към "натурални", а за обратното не се споменава. Ако това е вярно, значи "модифицираните" гени са доминантни. Което пък значи, че досега 75% от сортовете на съответната култура са го получили тоя "модифициран" ген по пътя на естествения подбор. Което пък значи, че съвсем не може да се каже, че този ген е "модифициран". Като се вземе под внимание и другото твърдение, че семената на ГМО не са "живи", това само говори за едно - че по-скоро става обратния процес: "натуралните" растения предават своите гени на "модифицираните", тяхното поколение обаче става нещо като мулето (с гени от кон и магаре, но пък не може да възпроизвежда).
А пък ако разгледаме и твърдението, че "натуралните" растения с "модифицирани" гени се размножават, пък оригинално модифицираните не, става една такава каша от противоречия, че главата ме заболя.

Не съм толкова против ГМО, колкото против химиите, с които се третират добивите. Искам да ям марули, не нитрати! Пък дали марулите са генно-модифицирани? Кой ще ми каже, както беше казал поетът.
I must not fear.
Fear is the mind-killer.
I will face my fear.
I will permit it to pass over me and through me.
And when it has gone past I will turn the inner eye to see its path.
Where the fear has gone there will be nothing.
Only I will remain.
Light
Мнения: 120
Регистриран на: Вто Май 04, 2004 1:52 am
Местоположение: Montreal

Re: Петицията срещу използването на ГМО в България

Мнение от Light »

miteto написа: Хмм, аз доколкото си спомням от темата за ваксините, те бяха главната причина за многото авто-имунни заболявания (алергиите включително). Сега излиза, че са ГМ храни. Последно, от кое да се пазим за да нямаме алергии - от ваксини или от ГМ храни?

Пази се най-вече от себе си.
Срещу някои не ГМО или ваксинно причинени увреждания лек няма.

Independent това че ГМО храните са по-устойчиви на вредители не значи че ще имат същия ефект върху човека.
Забелязъл съм тази тенденция някои хора да си мислят че като като ядат генно подобрени продукти ще станат едва ли не генно подобрени супер хора. Едва ли.
Вижте например лицата на американците. Повечето от тях приличат точно на доматите които идват от Флорида, лъскави и гладки отвън и развалени отдолу.
Ние сме това, което ядем.
Е защо тогава северно американците не са красиви манекени щом като ядат подобрена храна?
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Петицията срещу използването на ГМО в България

Мнение от ablood »

Light написа:Истината е че че тези култури са съчетание от различни клетки които целят да ги правят устойчиви на различни вредители. Как мислиш обаче твойто тяло ще реагира на клетки в картоф или царевица които са предназначени да предпазват от колорадски бръмбар?
Това не значи ли, че на съответното ръстение му се спестява част от химията против вредители, за наторяване и вакса за изкуствен блясък?
Най-хубаво разбира се е да си направя градина в задния двор и да си отглеждам всичко сам, но мисля, че прекалено се драматизира около евентуалните вреди.

Братовчетка мибеше луда като теб - купуваше си скъпи биологични храни, не ползваше мобилен телефон, микровълнова и съдомиялна, не си слагаше ваксини...

Умря по-миналата година от усложнение след най-обикновен грип.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
hadministratora
Хабсурден
Мнения: 1669
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 11:48 am
Местоположение: Toronto, ON, Canada

Re: Петицията срещу използването на ГМО в България

Мнение от hadministratora »

ablood написа:...натурални продукти, макар и чрез напомпан растеж. Молекулите на витамините си остава същата...
Щом растежа е напомпан, то едва ли продукта е натурален. А ако ще говорим за молекулите, то направо можем да оставим плодовете и зеленчуците да си виреят като диви растения и да не ги ядем - синтетични витамини има клкото искаш на пазара.
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: Петицията срещу използването на ГМО в България

Мнение от anxeli »

Light написа: Пази се най-вече от себе си.
Срещу някои не ГМО или ваксинно причинени увреждания лек няма.

Independent това че ГМО храните са по-устойчиви на вредители не значи че ще имат същия ефект върху човека.
Забелязъл съм тази тенденция някои хора да си мислят че като като ядат генно подобрени продукти ще станат едва ли не генно подобрени супер хора. Едва ли.
Вижте например лицата на американците. Повечето от тях приличат точно на доматите които идват от Флорида, лъскави и гладки отвън и развалени отдолу.
Ние сме това, което ядем.
Е защо тогава северно американците не са красиви манекени щом като ядат подобрена храна?
Извинявай, но не две, ами и една страна не можеш да аргументираш. Прочети си още веднъж бръщолевенията отгоре. Това не са аргументи, а половинчато запомнени лозунги от някой зелен сайт :^).
Ти ако искаш само алабаш и чучулиги яж, но от 6-7 милиона българи 1.2 са с високо кръвно и сърдечни заболявания, това е само от немодифицирана сланина, каквото и друго да хапнат, по-добре ще е.

И другари, (че Павката го няма още) забелязЪл, рЪстение, такива думи няма. Канадско наречие се заформи нещо вече, малко така на Ъ |( ....
Циганите - на Сатурн !
Аватар
teomat.com
Мнения: 561
Регистриран на: Нед Яну 18, 2009 11:16 am
Местоположение: Canada
Обратна връзка:

Re: Петицията срещу използването на ГМО в България

Мнение от teomat.com »

За или против?
Преди една седмица купих много хубав, пресен зелен фасул. Сготвих го и доволно се настанихме на масата. Само след секунди домашните измучаха :( имаше отвратителен вкус на риба :envy: Странното е че докато го готвих, нямаше нищо подозрително. Отиде директно в кофата.
Всеки има право да гласува както си пожелае, а моето единствено желание е да ме информират, когато си правят експерименти, защото не искам да участвам.
Публикувай отговор