French Immersion: за/против

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Аватар
Marto
Мнения: 4040
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

French Immersion: за/против

Мнение от Marto »

Румене, вас ви знаем, търпи си ;)

Имам си някакви предразсъдъци срещу франсетата и честно казано мисля, че това френч имържън е някакво тъпо social engineering с безнадеждната цел да сплоти нацията. За някои родители то е и начин да сложат децата в училище с по-малко калпазани и реднеци и евентуално да им дадат шанс да си намерят държавна работа.

99.99% от статиите в интернета са "за", което означава че или тотално греша, или е някаква канадска простотия а ла "промити мозъци".

Много ми е трудно да повярвам, че ако едно дете прекара първите си 4-5, че май и повече, години учейки само и на френски, ще успее да развие и английския си на наистина добро академично ниво. Имал съм колеги франкофони с префектен разговорен английски, но с неадекватен писмен.

Трябва да избираме училище скоро и се чудим какво да правим. Дайте малко акъл.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: French Immersion: за/против

Мнение от roumensp »

И аз имам предразсъдъци срещу франсетата, но е факт, че самите училища са по-добри и децата научават повече, защото програмата е по-тежка и изискванията по-високи. В основното, което детето свърши миналата година (вече е в хай скул) завършват някъде половината от тия, които започват, другите избягват преждевременно (по собствено желание или биват “посъветвани” от у-щето). Но не всички у-ща са еднакви, детето на едни приятели също е във френч имърджин и го кара значително по-леко.
Друг е въпроса ако искаш детето ти по-леко да изкара училището, тогава не го записвай в такова.

BTW във френч имърджин не се учи само на френски, имат и часове на английски.

При нас избора за френч имърджин беше на жена ми, аз бях против, но сега виждам, че не е било грешка.

Предупреждавам че може да ви се наложи да имате частен учител по френски, ние имаме от доста години, защото никой от нас не може да му помогне с френския, и двамата сме инглиш-онли, което май важи и за вас. Един час седмично е достатъчен.
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: French Immersion: за/против

Мнение от klisurov »

Marto написа:Много ми е трудно да повярвам, че ако едно дете прекара първите си 4-5, че май и повече, години учейки само и на френски, ще успее да развие и английския си на наистина добро академично ниво. Имал съм колеги франкофони с префектен разговорен английски, но с неадекватен писмен.

Трябва да избираме училище скоро и се чудим какво да правим. Дайте малко акъл.
4 години (от първи до четвърти клас) в България във френска паралелка (мисля, около 13 часа седмично френски, вкл. "занималня".
1 година "подготвителен клас" на френски.
5 години École internationale de Montréal на френски.
2 години Marianopolis College на английски.
В момента е първа година в Concordia University на английски.
Може да коригира текст на английски и френски (и руски).
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
Pyrelight
Напуснал форума
Мнения: 8662
Регистриран на: Нед Май 07, 2017 10:52 am
Местоположение: Out of dumbassworld

Re: French Immersion: за/против

Мнение от Pyrelight »

Ако не знае френски хлапето не може да стане един ден Министър Председател на Канада. ;)
Уж си адвокат, а се допитваш до някакъв си форум! :D
''Между другото това ми е помогнало по мoй си начин: няма нещо на този свят, което да ме мотивира повече от твърдението " няма да стане", ай сиктер.''
powered by pumpy
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: French Immersion: за/против

Мнение от speedy »

Не от личен опит, но: за няколко деца на близки семейства или приятели на моите деца - в основното училище бяха потопени. То и без това до 9-ти клас не учат кой знае колко, но някои ходеха допълнително по разни Кумони да си донаучават на английски. В гимназията всички изплуваха и минаха в английски училища.
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: French Immersion: за/против

Мнение от IRA »

При нас голяма част от учищищата за англофоните са French Immersion. Записват ги с идеята да научат френски, но на практика не го научават много. Повече наблягат на английския т.е. По наблюдения поне French Immersion-а при нас си научава англйския нормално, а фреснкиа малко, но смятам достатъчно.
Също учат предимно на френски първите 4 години.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: French Immersion: за/против

Мнение от roumensp »

speedy написа:Не от личен опит, но: за няколко деца на близки семейства или приятели на моите деца - в основното училище бяха потопени. То и без това до 9-ти клас не учат кой знае колко, но някои ходеха допълнително по разни Кумони да си донаучават на английски. В гимназията всички изплуваха и минаха в английски училища.
Това е странно. В нашата, а и във вашата провинция английския е естествената среда (приятели, магазини, Интернет, ТВ) и освен ако не си зарязал детето си и оставил по течението не виждам как ще стане.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: French Immersion: за/против

Мнение от IRA »

Той предполгам има предвид писменно , а не говоримо.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: French Immersion: за/против

Мнение от speedy »

Да, писмено, в по-академичен вид.

Нашите са били само в английски училища. Няма да стават политици или федерални бюрократи.
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: French Immersion: за/против

Мнение от roumensp »

IRA написа:Той предполгам има предвид писменно , а не говоримо.
Ами писмено, да не мислиш, че по Интернет четат на френски. Когато детето чете художествена литература за удоволствие, а не защото някой го кара, винаги е на английски. Имат и тестове по английски, винаги ги е взимал с много висок резултат. Както вече казах, всичко опира до родителите.
speedy написа:Нашите са били само в английски училища. Няма да стават политици или федерални бюрократи.
Не е въпроса дали наистина ще му трябва в живота, а да е в хубаво училище. И специално при нас френч имърджините се радват на доста по-висок рейтинг от стандартните.
Последно промяна от roumensp на Вто Яну 16, 2018 3:25 pm, променено общо 1 път.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: French Immersion: за/против

Мнение от IRA »

Аз ако имах такава възможност бих си записала детото в такова училище, че да се научи да пише на английски, а вие се притеснявате за обратното. :rofl:
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: French Immersion: за/против

Мнение от roumensp »

IRA написа:Аз ако имах такава възможност бих си записала детото в такова училище, че да се научи да пише на английски, а вие се притеснявате за обратното. :rofl:
При вас това само в частни училища ли е възможно ?
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: French Immersion: за/против

Мнение от speedy »

Нашите бяха по някаква програма, не в стандартната тълпа, та не ми се е налагало да следя рейтинги, но е напълно възможно да е така. Ако родителите гледaт за френско потопяване, явно обръщат повече внимание на децата си и не разчитат само на това че малкия Джошуа един ден непременно ще играе в NHL.
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: French Immersion: за/против

Мнение от IRA »

Ами в частните английски, които не са субсидирани. Иначе може и на частни уроци или Кумон....
Много децата отиват след гимназията в английските колежи и след това университети та дръпват.
Последно промяна от IRA на Вто Яну 16, 2018 3:37 pm, променено общо 1 път.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: French Immersion: за/против

Мнение от roumensp »

speedy написа:Ако родителите гледaт за френско потопяване, явно обръщат повече внимание на децата си и не разчитат само на това че малкия Джошуа един ден непременно ще играе в NHL.
Да, така е, жена ми отделя много време за образованието на детето, аз не бих могъл. Кара го да учи и испански (частен учител), който определено е по-полезен в Америка ... синът е и US гражданин и ако един ден му скимне да учи или живее 1500 км на юг няма да му навреди.
Публикувай отговор