Да бягам ли....или да не бягам....

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Публикувай отговор
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Да бягам ли....или да не бягам....

Мнение от roumensp »

myhata II написа:
roumensp написа:
miteto написа:За Онтарио специално, ето едно проучване от OSPE:
https://www.ospe.on.ca/public/documents ... market.pdf"

Има доста различни и полезни данни, но прави впечатление следния абзац по отношение на инженерите завършили извън Канада:
Additionally, those who obtain their engineering degrees outside Canada faced, and
continue to face, a troubling situation when it comes to employment. There was much
greater underemployment in this group than among those whose degrees were from
Canada. If we assume that individuals with degrees from outside Canada are immigrants
and internationally trained engineers (ITEs), just over 20 per cent actually worked as
engineers or engineering managers
Относно тия 20% имам подозрението че става дума за лицензирани ... в БК имаш право да се пишеш като Land Surveyor (геодезист по нашенски) единствено ако си лицензиран (и не забравяш да си плащаш членския внос). Не дават да се наречеш "инженер", ако не си лицензиран, независимо какво работиш и къде си завършил, никой не завършва в Канада като "инженер". Това разбира се не важи за софтуерен такъв, в ИТ можеш да се наречеш каквото ти е кеф, стига да го работиш. :D
начи ти и гац направо на черешата, без дипломи , баси нерегулираната държава :D :lol:
Моята стара череша беше в САЩ, муха и ми се полага, не мислиш ли ? :D Иначе дипломи да искаш от мен, това поне имам в изобилие ... :D
tonny
Мнения: 1268
Регистриран на: Нед Апр 14, 2013 4:40 am
Местоположение: Vancouver, BC

Re: Да бягам ли....или да не бягам....

Мнение от tonny »

myhata II написа:
tonny написа:Мух, какъв беше твоя път към реализацията? :lol: :drinks:
Опа, братчет , сега ти скивах съобщението,

така хубаво се реализирах , че почти през ден съм на софри
, Та чак даже нямам време да скивам форума и кой колко е излъгал :lol: :rofl: ;)
И аз съм по тоз път на реализацията. :D
За сега се задоволявам само със софри през уикенда ама предполагам имам оправдание...водя се все още млад имигрант. 8) :D
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Да бягам ли....или да не бягам....

Мнение от the_coach »

miteto написа:
Kan_Tangra написа:Това е сметката за тока на един от моите наематели, за 2та най-студени месеца от годината.
Отоплението е на ток.

Аз мислех, че ще сканираш фактурата за 5лв вода. Колко квадрата е този апартамент, има значение дали това е сметка за 35кв.м. жилищна площ или 70 кв.м.?
Нали знаеш, че Танграта е скръндза, няма да купи нормален апартамент. Това най-вероятно е някоя боксониера.
Батката си каза какви сметки е платил за същия период.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Да бягам ли....или да не бягам....

Мнение от roumensp »

miteto написа:Да и аз предполагам че става въпрос за лицензирани. Но ако не се лъжа, на не-лицензирани, т.е. на техници 6 цифрени заплати извън oil-sands май не дават...
Дават, стига да си на подходящото място ... и още толкова бонуси, че и повече, информацията е първа ръка. Понякога ме е срам, че съм ИТ ... утешавам се с това, че се търкалям по цял ден на бюрото и се чудя как да убия времето. Е и в момента съм day off, толкова ме мързи вече. :D
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Да бягам ли....или да не бягам....

Мнение от miteto »

roumensp написа:
miteto написа:Да и аз предполагам че става въпрос за лицензирани. Но ако не се лъжа, на не-лицензирани, т.е. на техници 6 цифрени заплати извън oil-sands май не дават...
Дават, стига да си на подходящото място ... и още толкова бонуси, че и повече, информацията е първа ръка. Понякога ме е срам, че съм ИТ ... утешавам се с това, че се търкалям по цял ден на бюрото и се чудя как да убия времето. :D
Абе то както Йоро ни светна и в България ако си на правилното място можеш да вземаш 70К евро. Според този сайт, медианната заплата на архитектурни техници е $25-30 в Канада:
http://www.jobbank.gc.ca/report-eng.do? ... l&ln=n&s=1"
Ако се класират в най-високия процент + овъртайм, ще го докарат до 6-цифрена. Проблемът е, че няма как статистически 100% да са в най-горните 10-20% :D
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Да бягам ли....или да не бягам....

Мнение от roumensp »

Ми той Оптикса каза някъде, че не го интересува средната, а неговата. Та и ние така ... всеки да се оправя така както може, аз не навивам никой да идва. ;)
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Да бягам ли....или да не бягам....

Мнение от miteto »

Kan_Tangra написа:Интернет: 10лв за 100down / 10up без ограничение на трафика.
Между другото, имаш ли линк за този интернет за 10лв? Това в пакет ли е (т.е. трябва да купиш и ТВ или мобилен план), заключен ли си в годишен договор?
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Да бягам ли....или да не бягам....

Мнение от miteto »

roumensp написа:Ми той Оптикса каза някъде, че не го интересува средната, а неговата. Та и ние така ... всеки да се оправя така както може, аз не навивам никой да идва. ;)
Аз не знаех че това е тема да се хвалим кой е По-по-най, а да дадем малко инфо за нови кандидати? Ако пък съм се объркал, тогава всеки който иска да пуска по един дик-пик с линийка отстрани и да няма неяснотии :D
agent Ozo
Мнения: 9745
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Да бягам ли....или да не бягам....

Мнение от agent Ozo »

roumensp написа: Има и доста канадци, които завършват тукашен университет, но никога не придобиват титлата "professional engineer", което обаче не им пречи да работят по специалността си и да изкарват горе-долу колкото лицензираните. Аз дори познавам такава българска архитектка във Ванкувър, не ми е много ясно как се води за архитект на строеж без лиценз, но е факт (жена ми е работила с нея и се е водила като архитект).
Съгласен съм. Само дето не виждам какво толкова важно и най-вече престижно намира човек в това "работя по специалността си". Внушението е, че човек ако е учил за едно, а работи нещо друго, е лузър т.е. загубеняк. Пък то този човек може и да е много щастлив от това, което прави та дори и да си докарва по-добри доходи. Да не говорим, че доходите не са всичко.
Срещал съм много хора (не само българи) в производстото, които се чувстват като преродени след като са напуснали работата в области, свързани с отговорности и пряка работа с хора - в смисъл обучение, ръководство, контрол и подобни. Аз съм един от тях, Аблъда също го е заявявал тук, а съм имал колеги работили примерно като прокурор или адвокат в родината си, които не щат и да чуят за старите си професии. Толкова горчилка и разочарования са натрупали от разправиите с човеците.
С машините е по-различно. Може и да ми е скован кръста след работа, но не ми е надута и не ме цепи главата от проблеми и простотии. А и не ме преследват проблемите дори и в къщи, включително в неделни и празнични дни. С излизането от фабриката съм я забравил, че съществува. Докато това не е било възможно при напускането на което и да е поделение, в което съм служил. :)
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Да бягам ли....или да не бягам....

Мнение от roumensp »

miteto написа:
roumensp написа:Ми той Оптикса каза някъде, че не го интересува средната, а неговата. Та и ние така ... всеки да се оправя така както може, аз не навивам никой да идва. ;)
Аз не знаех че това е тема да се хвалим кой е По-по-най, а да дадем малко инфо за нови кандидати? Ако пък съм се объркал, тогава всеки който иска да пуска по един дик-пик с линийка отстрани и да няма неяснотии :D
Жена ми има 6-годишна дупка в кариерата си, точно преди да дойде в Канада и успя да постигне горното и да се лицензира, но ако не ти харесва, не го чети.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Да бягам ли....или да не бягам....

Мнение от miteto »

roumensp написа:
miteto написа:
roumensp написа:Ми той Оптикса каза някъде, че не го интересува средната, а неговата. Та и ние така ... всеки да се оправя така както може, аз не навивам никой да идва. ;)
Аз не знаех че това е тема да се хвалим кой е По-по-най, а да дадем малко инфо за нови кандидати? Ако пък съм се объркал, тогава всеки който иска да пуска по един дик-пик с линийка отстрани и да няма неяснотии :D
Жена ми има 6-годишна дупка в кариерата си, точно преди да дойде в Канада и успя да постигне горното и да се лицензира, но ако не ти харесва, не го чети.
Що да не ми харесва, аз се радвам когато българи успеят да постигнат нещо голямо? Просто обичам да давам и официална информация, пък както ти казваш всеки сам се оправя в крайна сметка.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Да бягам ли....или да не бягам....

Мнение от roumensp »

agent Ozo написа:Внушението е, че човек ако е учил за едно, а работи нещо друго, е лузър т.е. загубеняк. Пък то този човек може и да е много щастлив от това, което прави та дори и да си докарва по-добри доходи.
Всеки прави грешки. Аз имам и диплома за строителен инженер, но нямам и ден като такъв, защото реших, че не ме влече. Който иска да ме счита за загубеняк за това, че загубих 5 години във ВИАС. А в друга тема споменах, че и ИТ-то вече ми писва. Човек се променя с времето ... :) Имам позната българка, която е агент за недвижимо имущество и ми изглежда доста щастлива, въпреки че в България е била нещо съвсем различно.

Колкото до инженерите, определено имаме разминаване в терминологията. В България викаме инженер на всеки, който е завършил определен ВУЗ и работи по специалността си, докато тук това е титла, придобивана чрез процес на "лицензиране". Аз каквото писах е писано с презумпция, че ще го четат българи, а не канадци и ако не ги бърка толкова това "P.Eng." пред името ще са ОК. Вероятно няма да могат да станат мениджъри или да отворят собствена фирма с подобна дейност, но такъв е живота, трябва първо да дадеш, за да получиш. И пак опираме до ИТ, там като те вземат пресен-пресен от университета (или дори като ко-оп) и те пишат "Software Engineer I" ... абе не е честен живота и това си е. :D
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12442
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Да бягам ли....или да не бягам....

Мнение от Ivan1007 »

roumensp написа:
agent Ozo написа:Внушението е, че човек ако е учил за едно, а работи нещо друго, е лузър т.е. загубеняк. Пък то този човек може и да е много щастлив от това, което прави та дори и да си докарва по-добри доходи.
Всеки прави грешки. Аз имам и диплома за строителен инженер, но нямам и ден като такъв, защото реших, че не ме влече. Който иска да ме счита за загубеняк за това, че загубих 5 години във ВИАС. А в друга тема споменах, че и ИТ-то вече ми писва. Човек се променя с времето ... :) Имам позната българка, която е агент за недвижимо имущество и ми изглежда доста щастлива, въпреки че в България е била нещо съвсем различно.
Напълно съм съгласен.
Важното е човек да изпитва удовлетворение от това, което прави.
В моя случай това е което съм учил и работил. Заплащането е важно, но не единствен фактор за това.
Имах предвид, че е малко вероятно човек да се чувства удовлетворен, ако отиде на край света и да работи нещо, което не харесва в среда, която не харесва за възнаграждение, което му стига да преживява криво-ляво.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
agent Ozo
Мнения: 9745
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Да бягам ли....или да не бягам....

Мнение от agent Ozo »

Aми аз точно това и исках да си проличи от нашата дискусия. Че само когато някой цели да уязви и обиди опонента си, започва да приказва тези глупости за значението да се работи по специалността или пък за престижността на дадена професия.

Всеки е свободен да прави онова, което може и харесва и което осигурява плащането на сметките му. Човек може и да продава копърка или да прави черчевета и пак да е доволен от живота си в Канада. Независимо, че като ИТ-спец във Ванкувър или пък специалист по нефтодобив в Албърта би получавал многократно повече пари. :)
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
tonny
Мнения: 1268
Регистриран на: Нед Апр 14, 2013 4:40 am
Местоположение: Vancouver, BC

Re: Да бягам ли....или да не бягам....

Мнение от tonny »

Pavel M написа:
Kan_Tangra написа:Това е сметката за тока на един от моите наематели, за 2та най-студени месеца от годината.
Отоплението е на ток.

тангра наемателите ти да не са руски сибиряци с тея сметки за ток
аз за същите дати имам съответно-225 лв и 305 лв
обичам да ми е много горещо :rofl:
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Що не покажеш сметката за технишъните на които си платил да ти скопят електромера.
Тея басни на други ги разправяй. Ние не сме плащали сметки в БГ...
Публикувай отговор