Относно брак с канадец

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Veni1961
Мнения: 2
Регистриран на: Съб Сеп 17, 2016 8:25 am

Относно брак с канадец

Мнение от Veni1961 »

Здравейте, Не знам дали пиша на правилното място, но ако съм допуснала грешка моля за извинение. Омъжена съм от 2012 за канадец, но не живеем нито в Канада, нито в България поради работата на съпруга ми. Интересува ме какви права и евентуално задължения имам като такава, в смисъл медицински осигуровки, пенсия и т.н. за да съм по-спокойна за бъдещето си. Мога да ли да получа канадски паспорт без да живея в Канада в момента и друга полезна за мен информация. Благодаря предварително на тези, които ще имат желание и търпение да ми отговорят :)
Приятна неделя

Изображение
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Относно брак с канадец

Мнение от optics »

Veni1961 написа:Здравейте, Не знам дали пиша на правилното място, но ако съм допуснала грешка моля за извинение. Омъжена съм от 2012 за канадец, но не живеем нито в Канада, нито в България поради работата на съпруга ми. Интересува ме какви права и евентуално задължения имам като такава, в смисъл медицински осигуровки, пенсия и т.н. за да съм по-спокойна за бъдещето си. Мога да ли да получа канадски паспорт без да живея в Канада в момента и друга полезна за мен информация. Благодаря предварително на тези, които ще имат желание и търпение да ми отговорят :)
Приятна неделя
Канадски паспорт може да получите ако имате канадско гражданство. Друг начин няма. Това че мъжа ви е канадец не ви дава канадско гражданство автоматично. Ако не живеете в Канада и нямате Канадско гражданство, съответно нямате и никакви задължения.
За медицинските осигуровки - зависи в някаква степен от конкретната провинция, но общо взето вероятно нямате такива ако не живеете в Канада. Освен разбира се ако сте плащали, което много ме съмнява. Примерно аз не живея в България и не плащам медицински осигуровки там и не мога да разчитам на "здравната каса".
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Относно брак с канадец

Мнение от Koko »

Veni1961 написа:Здравейте, Не знам дали пиша на правилното място, но ако съм допуснала грешка моля за извинение. Омъжена съм от 2012 за канадец, но не живеем нито в Канада, нито в България поради работата на съпруга ми. Интересува ме какви права и евентуално задължения имам като такава, в смисъл медицински осигуровки, пенсия и т.н. за да съм по-спокойна за бъдещето си. Мога да ли да получа канадски паспорт без да живея в Канада в момента и друга полезна за мен информация. Благодаря предварително на тези, които ще имат желание и търпение да ми отговорят :)
Приятна неделя
Ако съпруга ти е на държавна работа, например работи към някое от дипломатическите представителства на Канада в чужбина или пък е военен на мисия в друга държава, то тогава евентуално ти би могла да получиш статут в Канада без да сте в страната, доколкото той е пратен в чужбина от държавата.

В по-вероятният случай че той не работи на държавна работа обаче - пътя пред вас е че той трябва да те спонсорира пред канадските власти за да получиш първо статут на постоянно пребиваващ в Канада и едва след като имаш необходимият брой години прекрани в Канада, – (не съм сигурен към настоящият момент дали са 3 или 4 години) да кандидатстваш за канадско гражданство. Това всъщност предполага да се върнете да живеете в Канада поне за няколко години, но първо трябва да оформите твоите документи за да получиш статут.

От това което си написала излиза че към настоящият момент за съжаление нямаш никакъв статут и никакви права в Канада, даже не съм сигурен ако искаш да пътуваш до Канада каква точно виза трябва да си извадиш, но не мисля че би имала право на каквото и да е здравно покритие например.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
dimana
Мнения: 158
Регистриран на: Пон Юни 04, 2007 7:22 pm

Re: Относно брак с канадец

Мнение от dimana »

Колегите по горе са ти отговорили. От профила ти предполагам, че си родена 1961 И е нормално да се вълнуваш за финансовата ти сигурност. Затова ще допълня малко за пенсиите, данъците. Така или иначе нищо не можеш да промениш за момента, докато не решите де се местите за постоянно в Канада И покриете всички формалности.

Можеш да прегледаш като имаш време този линк за пенсиите. България има вече сключена спогодба с Канада за социална сигурност и евентуално да си допълниш с български стаж до 20 години, можеш да провериш И за държавата, в която работите в момента. информацията я има на френски също. За провинция Квебек предстои да се сключи скоро И също да има ретроактивно действие.

http://www.esdc.gc.ca/en/cpp/oas/eligibility.page"

http://www.esdc.gc.ca/en/cpp/internatio ... ge#country"

Хубаво е да знаеш от съпруга ти какъв му е данъчният статут в Канада (factual resident ili non-resident).

Доколкото ми е известно в Канада се признава брак, сключен в чужбина, стига да е легален в съответната страна. Не е необходимо да се регистрира, за разлика от България.
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Относно брак с канадец

Мнение от agent Ozo »

Veni1961 написа:Омъжена съм от 2012 за канадец, но не живеем нито в Канада, нито в България поради работата на съпруга ми. Интересува ме какви права и евентуално задължения имам като такава, в смисъл медицински осигуровки, пенсия и т.н. за да съм по-спокойна за бъдещето си. Мога да ли да получа канадски паспорт без да живея в Канада в момента и друга полезна за мен информация.
Здравейте,
Бракът на канадски гражданин с чужденец не поражда никакви права и задължения за чужденеца по отношение на Канада, само и единствено на основание този факт. За да възникнат такива, чужденецът, в случая Вие, трябва да придобие статут на постоянно пребиваващ в Канада.

И тук вече, бракът с канадски гражданин се явява едно предимство, което останалите желаещи да придобият този статут го нямат. С други думи, бракът Ви с канадец е само някакъв вид улеснение в процедурата за придобиване на статут за постоянно-пребиваващ в Канада. От там насетне предстои и изясняването на всички въпроси относно здравно, пенсионно и т.н. осигуряване. Ще имате право на всичко онова и до толкова, до колкото покривате съответните изисквания за получаването му.

Това е най-общо отговора на поставения въпрос. Останалото е конкретика, а инфото е заложено в посочените по-горе линкове.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Veni1961
Мнения: 2
Регистриран на: Съб Сеп 17, 2016 8:25 am

Re: Относно брак с канадец

Мнение от Veni1961 »

Благодаря на всички за споделената информация. Определено сега имам по-добра яснота относно моите питанки :) Хубава и успешна седмица на всички!
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: Относно брак с канадец

Мнение от ivandaman »

С две думи Съпругът ти трябва да те "спонсорира"..

Аз минах по-този път с моята съпруга.. Много бумащина беше. Надявам се никога да не ми се налага да спонсорирам друг човек защото ако се наложи не зная дали имам нерви и търпение да премина през това нещо още веднъж.
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
Публикувай отговор