Има ли търсене на кадри за професията.....

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
slatanic
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Сеп 14, 2015 2:26 pm
Местоположение: София

Има ли търсене на кадри за професията.....

Мнение от slatanic »

Първо здравейте на всички.
Много е вероятно да не съм уцелил баш най-правилният раздел за тази тема,но надявам се да ми простите и при нужда да я преместите.
Та да се върнем на темата.
Тя може да се развие индивидуално само за питането от моя страна или да продължи и за други питащи,но само времето ще покаже.
В България в момента се занимавам комплексно с монтаж на ОВК инсталации.(ОВиК- отопление,вентилация и климатизация).
Канада от своя страна предполагам(не знам) най-вероятно професиите са отделни,а не комплексни.Ако има някой който се занимава с това или познава хора занимаващи се с подобна дейност ще се радвам на всякаква информация.
Като например какво е нужно за да се практикува професията там,документи за квалификация от тук има ли смисъл да се вадят или тамошните са различни като изисквания.Как вървят заплащанията?Проблем ли е ако нямаш образование за дадената специалност,но имаш 7-10 години стаж по нея.
Ей такива и всякакви други въпроси ми се въртят из главата и бих се радвал както казах на вашата помощ.
В момента тепърва събирам информация кое как се случва за да разбера има ли смисъл да кандидатствам и къде би имало смисъл да се отиде,ако го направя.Защото времето си върви....
Благодаря предварително на всички включили се в темата.
leaf
Мнения: 549
Регистриран на: Вто Ное 11, 2003 4:35 am
Местоположение: Toronto

Re: Има ли търсене на кадри за професията.....

Мнение от leaf »

HVAC technician
http://www.payscale.com/research/CA/Job ... ourly_Rate"

HVAC technologist
Примерна обява за работа:
http://ca.indeed.com/cmp/GLASGOW-CONSTR ... 23e1ba9485"

HVAC engineer
Примерна обява за работа:
http://www.workopolis.com/jobsearch/job/16260412?uc=E12"

Какви са условията, за да практикуваш, може да намерите лесно според изискванията от обявите за работа.
slatanic
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Сеп 14, 2015 2:26 pm
Местоположение: София

Re: Има ли търсене на кадри за професията.....

Мнение от slatanic »

Благодаря за насоката.
Още един въпрос.Тъй като гледам различни часови ставки като заплащане в различните обяви който видях да попитам с колко минимум на час може да се живее нормално.
Знам малко станен въпрос тъй като е всеки му според чергата,но да речем минимума с който се покриват разходи по кола,наем,храна и т.н.
Благодаря отново.
leaf
Мнения: 549
Регистриран на: Вто Ное 11, 2003 4:35 am
Местоположение: Toronto

Re: Има ли търсене на кадри за професията.....

Мнение от leaf »

Зависи от това за какво семейство говорим.
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Има ли търсене на кадри за професията.....

Мнение от Koko »

slatanic написа:Благодаря за насоката.
Още един въпрос.Тъй като гледам различни часови ставки като заплащане в различните обяви който видях да попитам с колко минимум на час може да се живее нормално.
Знам малко станен въпрос тъй като е всеки му според чергата,но да речем минимума с който се покриват разходи по кола,наем,храна и т.н.
Благодаря отново.
Много е субективно, зависи какво разбираш под "да се живее нормално". Освен това трябва да се уточни за кой град в Канада говорим и за колко членно семейство.

Все пак с малко ровене в нета може да се намери информация за разходите в контретен канадски град, ето ти например нещо за Торонто

http://www.numbeo.com/cost-of-living/ci ... ty=Toronto"
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Има ли търсене на кадри за професията.....

Мнение от optics »

За отопление не знам, но знам за водопроводчик. Един френд, българин искаше да става (а то си е хубава професия) но се отказа. Иска се няколко годинки учене, после чиракуване. За ученето се иска да изкараш първо тойфел ! Всичките ти предишни дипломи и опит нямат никакво значение додето не изкараш канадска тапия. Същото е и за електротехник. Ако греша, който знае повече да ме поправи.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Има ли търсене на кадри за професията.....

Мнение от Bistra »

И аз така разбрах от момчето, което ни прави водопровода. Босненец, някогашен бежанец от войната, ама е учил тук и взел занаят. Сега изкарва добри пари. В нормалният свят всяко усилие се възнаграждава. ;)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
7George
Мнения: 9645
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Има ли търсене на кадри за професията.....

Мнение от 7George »

Търсене... е странно казано. Трябва сам да се намърдаш в такава фирма, да си намериш мястото. Виждам много автомобили с такива реклами на улицата, това е голям бизнес проради климата и че климатизацията е нещо стандартно. Фирми има от еднолични до големи, заплащането също много варира, от почти минимално, до сериозно, зависи от квалификацията до напъните които си даваш, бизнес нюха ти. Аз лично съм работил в такава фирма без специална квалификация известно време. Не си го слагай за самоцел, не си се родил такъв специалист.
Embrace your climate change!
Аватар
ivanko13
Модератор
Мнения: 3602
Регистриран на: Сря Юни 29, 2005 5:02 pm
Местоположение: Toronto

Re: Има ли търсене на кадри за професията.....

Мнение от ivanko13 »

slatanic написа:Първо здравейте на всички.
Много е вероятно да не съм уцелил баш най-правилният раздел за тази тема,но надявам се да ми простите и при нужда да я преместите.
Та да се върнем на темата.
Тя може да се развие индивидуално само за питането от моя страна или да продължи и за други питащи,но само времето ще покаже.
В България в момента се занимавам комплексно с монтаж на ОВК инсталации.(ОВиК- отопление,вентилация и климатизация).
Канада от своя страна предполагам(не знам) най-вероятно професиите са отделни,а не комплексни.Ако има някой който се занимава с това или познава хора занимаващи се с подобна дейност ще се радвам на всякаква информация.
Като например какво е нужно за да се практикува професията там,документи за квалификация от тук има ли смисъл да се вадят или тамошните са различни като изисквания.Как вървят заплащанията?Проблем ли е ако нямаш образование за дадената специалност,но имаш 7-10 години стаж по нея.
Ей такива и всякакви други въпроси ми се въртят из главата и бих се радвал както казах на вашата помощ.
В момента тепърва събирам информация кое как се случва за да разбера има ли смисъл да кандидатствам и къде би имало смисъл да се отиде,ако го направя.Защото времето си върви....
Благодаря предварително на всички включили се в темата.
Най-бърз и лесен начин е да почнеш от тук - https://coned.georgebrown.ca/courses-an ... echnician/
Първите две нива - Г3 и Г2 няма да имаш проблем да ги изкараш(Г3 може и онлайн) но за Г1 ще трябва да имаш 4000 часа стаж като Г2 техник и 500 часа да са работа по системи с мощност над 400,000 BTUH и под наблюдението на сертифициран Г1 техник. Работа можеш да си намериш с Г2. Начално плащане - 16-20 кинта на час. Зависи за какво те ползват - ако сменяш само ремъци и филтри и чистиш фърниси няма да са много парите ама така се почва. Ако си добър troubleshooter, можеш да запояваш и фитваш тръби, да се оправяш с бойлери, електрическата част, мотори, термостати и там най-различни контролери ще почнеш да правиш и повече пари. Частно ако работиш - 60 -100 долара на час. Така виждам занаята около себе си, някой може да има и по-различна гледна точка.
"Нищо велико на този свят не е постигнато без страст"
Георг Вилхелм Фридрих Хегел
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Има ли търсене на кадри за професията.....

Мнение от pumpy »

Bistra написа:И аз така разбрах от момчето, което ни прави водопровода. Босненец, някогашен бежанец от войната, ама е учил тук и взел занаят. Сега изкарва добри пари. В нормалният свят всяко усилие се възнаграждава. ;)
По този повод - онзи ден ми трябваше електриджия да прокара едни 50 стъпки кабел и да го върже, разбира се, за таблото и са джакузито на двора: човека дойде, има няма 120 минути, 1200 кинта и си замина. После че оказа, че не ни работи печката и пералнята та трябваше да идва втори път да си оправи "бакийте", но темата е за това какви пари се изкарват "га си лицензиран".
Аватар
ivanko13
Модератор
Мнения: 3602
Регистриран на: Сря Юни 29, 2005 5:02 pm
Местоположение: Toronto

Re: Има ли търсене на кадри за професията.....

Мнение от ivanko13 »

optics написа:За отопление не знам, но знам за водопроводчик. Един френд, българин искаше да става (а то си е хубава професия) но се отказа. Иска се няколко годинки учене, после чиракуване. За ученето се иска да изкараш първо тойфел ! Всичките ти предишни дипломи и опит нямат никакво значение додето не изкараш канадска тапия. Същото е и за електротехник. Ако греша, който знае повече да ме поправи.
Ученето не е проблемът в случая. Преди да почнеш ученето, трябва да си намериш някой да те наеме като чирак и да се навие да те обучава и да ти плаща заплата и там разни такси на министерството на образованието и така докато направиш 9000 часа и завършиш 700 часа обучение за да можеш да се явиш за Certificate of Qualification. Проблемът на френда най-вероятно е бил ,че никой не искал да го наеме за чирак. От друга страна, китайските и руски мафии в Торонто си имат и техни схеми за осигуряване на китапи.
"Нищо велико на този свят не е постигнато без страст"
Георг Вилхелм Фридрих Хегел
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Има ли търсене на кадри за професията.....

Мнение от optics »

Иванко, ясно. Не, аз мисля че проблема на френда е че не е достатъчно мотивиран тъй като това с което се занимава му носи добри и постоянни пари. Тогава, ще питаш - защо въобще му е хрумнало за водопроводчик. Не знам. Може би му е хрумнало преди да му потръгне сегашната работа.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
slatanic
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Сеп 14, 2015 2:26 pm
Местоположение: София

Re: Има ли търсене на кадри за професията.....

Мнение от slatanic »

Ей благодаря за бързата реакция от ваша страна.
Да започнем по-ред на номерата с отговорите.
Първо за живеене нормално.Да всеки има свое виждане за нещата,но като цяло е ясно какво имам в предвид.
Имам приятелка с която живеем на семейни начала както и дъщеря на 3.5 години т.е. те трябва да бъдат подсигурени.
Колко и как времето ще покаже,ако/като заминем там.
Интересно ми е другото което казвате с ученето и чиракуването.
Нужно ли е да бъде на местно ниво там тъй като тук го имам практикувано(и документирано в трудова книжка)близо 9-10 години.
Там няма ли как човек да покаже какво и как може и да се прескача така да се каже този момент със стажуването.
То ясно,че като във всяка нова фирма ще се доказваш и показваш какво можеш,ама някак ми се вижда странно да мога да монтирам всичко от термопомпени инсталации до ВРВ системи,за работя с оксижен,да монтирам всичко по ВиК частта и накрая да се окаже,че тепърва трябва уж да ги уча
тия работи.Ето това не го разбирам,но всичко си зависи както се вижда от системата.
Предполагам,че като покажеш какво можеш ще имаш по-бързо развитие де,но божа работа.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Има ли търсене на кадри за професията.....

Мнение от ablood »

pumpy написа:онзи ден ми трябваше електриджия да прокара едни 50 стъпки кабел и да го върже, разбира се, за таблото и са джакузито на двора: човека дойде, има няма 120 минути, 1200 кинта и си замина.
Преди 2 седмици HVAC техник ходи да върже тръбите на новия климатик на брат ми. Ние го инсталирахме предишния ден, но заради гаранцията трябваше да е обезвъздушен и вързан от лицензиран техник.
Та за 60 към път и 1 час работа пичът все под $300 вкл таксите.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
slatanic
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Сеп 14, 2015 2:26 pm
Местоположение: София

Re: Има ли търсене на кадри за професията.....

Мнение от slatanic »

Тук монтажа на 12ка да речем е около 200лв с се всичко.Т.е.като сложиш и транспорта е малко по скъпо при вас.
Интересно само за вакуумиране и пуск,ако е взел тия пари направо да тръгвам тогава. :rofl:
То си е според зависи де.При нас например тъй като фирмата дето работя за нея продава само една голяма марка климатична техника се е специализирала доста в своята сфера.И като друга фирма закупи да речем термопомпа от нас и си ползва техни инсталатори за монтажа,но не я пуснат те тъй като обикновено не знаят как викат нас.Там например за 2 часа работа се взимат едни 500лв за шеф монтаж.
Щото гаранцията е в нас следващите 3 години,а машината струва едни поне 10к лв.
Вие сами ли си направихте монтажа т.е. пробихте си дупката,пуснахте си пакета с тръбите,конденза и кабелите и си монтирахте стойките и двете тела?!Конуси предполагам и тях сте правили или?Щото основното може да се направи със не специализирани инструменти,но си трябват и вакум помпа,манометри,тръборез и т.н. та ми беше интересно кое направихте вие и кое инсталатора за тия 300 долара.
Публикувай отговор