Има ли смисъл да се подновява българския паспорт

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Аватар
lio_gets
Мнения: 33
Регистриран на: Вто Авг 05, 2003 12:12 pm
Местоположение: Пловдив / Hull (Gatineau)
Обратна връзка:

Има ли смисъл да се подновява българския паспорт

Мнение от lio_gets »

Привет на всички!
Преди да ми се нахвърлите...Да, проверих за подобна тема и Не, не намерих отговор на въпроса.
При наличие на канадски паспорт и валидна българска лична карта, има ли ситуация при която българския паспорт да върши работа.
Моя български паспорт изтича след един месец, та се чудех дали да го подновявам или просто да ида до посолството и да им го върна (нали си е техен ... по закон). ;)

Предварително брагодаря на тези, които отделят 2-3мин за кратък отговор. :)
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Има ли смисъл да се подновява българския паспорт

Мнение от Koko »

lio_gets написа:Привет на всички!
Преди да ми се нахвърлите...Да, проверих за подобна тема и Не, не намерих отговор на въпроса.
При наличие на канадски паспорт и валидна българска лична карта, има ли ситуация при която българския паспорт да върши работа.
Моя български паспорт изтича след един месец, та се чудех дали да го подновявам или просто да ида до посолството и да им го върна (нали си е техен ... по закон). ;)

Предварително брагодаря на тези, които отделят 2-3мин за кратък отговор. :)
Зависи - къде смяташ да живееш и колко смяташ да пътуваш.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
lio_gets
Мнения: 33
Регистриран на: Вто Авг 05, 2003 12:12 pm
Местоположение: Пловдив / Hull (Gatineau)
Обратна връзка:

Re: Има ли смисъл да се подновява българския паспорт

Мнение от lio_gets »

Зависи - къде смяташ да живееш и колко смяташ да пътуваш.[/quote]


В Канада. Много.
Do your best, look back, then see how you can do better next time.
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Има ли смисъл да се подновява българския паспорт

Мнение от Koko »

lio_gets написа:
Зависи - къде смяташ да живееш и колко смяташ да пътуваш.

В Канада. Много.
Тогава май наистина няма много смисъл да го подновяваш.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
lio_gets
Мнения: 33
Регистриран на: Вто Авг 05, 2003 12:12 pm
Местоположение: Пловдив / Hull (Gatineau)
Обратна връзка:

Re: Има ли смисъл да се подновява българския паспорт

Мнение от lio_gets »

Koko написа:
lio_gets написа:
Зависи - къде смяташ да живееш и колко смяташ да пътуваш.

В Канада. Много.
Тогава май наистина няма много смисъл да го подновяваш.

Искаш да кажеш че ако не пътувам много е по-добре да го подновя??? :^)
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Има ли смисъл да се подновява българския паспорт

Мнение от Koko »

lio_gets написа:
Koko написа:
lio_gets написа:
Зависи - къде смяташ да живееш и колко смяташ да пътуваш.

В Канада. Много.
Тогава май наистина няма много смисъл да го подновяваш.

Искаш да кажеш че ако не пътувам много е по-добре да го подновя??? :^)
Грешката е моя, не те разбрах правилно - ако ще пътуваш повече, то тогава определено е по-добре да имаш паспорт, отколкото да си само с лична карта.
Ако ще седиш основно в Канада, тогава наистина едва ли ще ти трябва.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Има ли смисъл да се подновява българския паспорт

Мнение от pumpy »

Погледни къде се иска виза за канадски паспорт и не за български. След това прецени дали ще ходиш там.
Ако отговора е "НЕ" при наличние на валидна лична карта, аз лично не виждам смисъл и няма да подновявам нашите след като изтекат - не виждам за какво да плащам за нещо, което стои в сейфа постоянно.
Ако и когато водя децата до България, ще се усмихвам мило на митничара и ще видя какво ще стане.
grozdan
Мнения: 1324
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 10:58 am
Местоположение: Монреал

Re: Има ли смисъл да се подновява българския паспорт

Мнение от grozdan »

lio_gets написа:Привет на всички!
Преди да ми се нахвърлите...Да, проверих за подобна тема и Не, не намерих отговор на въпроса.
При наличие на канадски паспорт и валидна българска лична карта, има ли ситуация при която българския паспорт да върши работа.
Моя български паспорт изтича след един месец, та се чудех дали да го подновявам или просто да ида до посолството и да им го върна (нали си е техен ... по закон). ;)

Предварително брагодаря на тези, които отделят 2-3мин за кратък отговор. :)
Българският паспорт може да ти помогне на някои места в ЕС (музеи с цени за граждани на ЕС и останалия свят), на други места в Европа (мисля Сърбия, Македония) както и на места в т.нар. Трети свят, където за канадците е нужна виза, а за България - не.
Танграта рече и отсече: Един влог за 1% лихва вади повече дивиденти от префърцунените им инвестиции.
Аватар
lio_gets
Мнения: 33
Регистриран на: Вто Авг 05, 2003 12:12 pm
Местоположение: Пловдив / Hull (Gatineau)
Обратна връзка:

Re: Има ли смисъл да се подновява българския паспорт

Мнение от lio_gets »

Благодаря pumpy.
Общо взето и аз разсъждавах по същия начин, но не бях сигурен. Явно като му изтече срока, ще си направя една разходка до посолството и ще им го върна ... да не ме глобяват после. :)

Гроздане, това за музеите ще го проверя на място. Другата седмица пътувам за Италия и ще тествам музеите дали ще ме таксуват като европейски гражданин само с личната карта или ще се наложи да им показвам паспорта.

Благодаря за мненията и съветите.
Do your best, look back, then see how you can do better next time.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Има ли смисъл да се подновява българския паспорт

Мнение от optics »

И да не им го върнеш - на никой не му дреме. Все пак не говорим за държава с порядки.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Има ли смисъл да се подновява българския паспорт

Мнение от klisurov »

Влизането в БГ с лична карта е възможно, само ако идваш от страна от ЕС.
Ако от БГ отидеш в Турция (примерно), нямаш проблем да ползваш Канадския паспорт, но после ще трябва да минеш през Гърция (примерно).
Влизането от Турция ще е проблематично, т.к. не можеш да ползваш ЛК (Турция не е член на ЕС), а пред български държавни органи си длъжен да се легитимираш с български документ за сямоличност.

Прочем, единствената (навярно) интересна дестинация, за която си заслужава БГ паспорта е Бразилия.
За канадци е с виза (не помня дали се издаваше при влизане или предварително), за българи, не.
Не помня за всички страни от Азия и Африка, но там, където ми се ходи, и канадския паспорт върши работа.

Аз за съжаление ще трябва да ходя до посолството, т.к. по-малкото хлапе няма ЛК.
Но определено се чудя дали да инвестирам в БГ паспорти, особено за себе си (близо 6 години не съм бил в БГ и не ми липсва).
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Има ли смисъл да се подновява българския паспорт

Мнение от pumpy »

klisurov написа:Влизането в БГ с лична карта е възможно, само ако идваш от страна от ЕС.
Ако от БГ отидеш в Турция (примерно), нямаш проблем да ползваш Канадския паспорт, но после ще трябва да минеш през Гърция (примерно).
Влизането от Турция ще е проблематично, т.к. не можеш да ползваш ЛК (Турция не е член на ЕС), а пред български държавни органи си длъжен да се легитимираш с български документ за сямоличност.

Прочем, единствената (навярно) интересна дестинация, за която си заслужава БГ паспорта е Бразилия.
За канадци е с виза (не помня дали се издаваше при влизане или предварително), за българи, не.
Не помня за всички страни от Азия и Африка, но там, където ми се ходи, и канадския паспорт върши работа.

Аз за съжаление ще трябва да ходя до посолството, т.к. по-малкото хлапе няма ЛК.
Но определено се чудя дали да инвестирам в БГ паспорти, особено за себе си (близо 6 години не съм бил в БГ и не ми липсва).
Не разбирам за Турция: от там няма да ме пуснат да изляза или в България няма да ме пуснат да вляза без паспорт, но с лична карта ?
Относно децата - тъй като те нямат лични карти, може би си струва, но в крайна сметка пак, ако се появя с тях на границата с актовете им за раждане и канадските паспорти и какво няма да ги пуснат да влязат или да излязат - много не ми се вярва, а и не го намирам за причина да ги пътувам веднъж на 5 години до посолство за паспорт.
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Има ли смисъл да се подновява българския паспорт

Мнение от MrGeek »

klisurov написа:Влизането в БГ с лична карта е възможно, само ако идваш от страна от ЕС.
...
Аз за съжаление ще трябва да ходя до посолството, т.к. по-малкото хлапе няма ЛК.
Това и аз не можах да го схвана - защо? Защо някой ще спира на българската граница български гражданин с българска лична карта, независимо откъде идва? Нещо повече, няма никакъв проблем български гражданин да си влезе спокойно дори и с изтекли отдавна български документи - проверено. Защо си мислиш, че детето ти не може да влезе в България с канадски паспорт? Какъв е проблема?
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
ivannklv
Мнения: 98
Регистриран на: Съб Апр 25, 2009 4:10 pm

Re: Има ли смисъл да се подновява българския паспорт

Мнение от ivannklv »

klisurov написа: Ако от БГ отидеш в Турция (примерно), нямаш проблем да ползваш Канадския паспорт
Да, но като канадски гражданин плащаш виза на границата с Турция,а ако си с БГ паспорт - не.
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Има ли смисъл да се подновява българския паспорт

Мнение от klisurov »

Направете си домашното:
В България български граждани могат да влязат, легитимирайки се с лична карта в случай, че идват от страна членка на Европейския Съюз.
Всички български граждани са длъжни да се легитимират с български документи за самоличност пред българските държавни органи.

Ако идваш от Турция, която не е членка на ЕС, си длъжен да се легитимираш с български документ за самоличност, като това НЕ може да е ЛК.
С какъв български документ за самоличност остава да се легитимираш, освен български паспорт?
Естествено, че ще влезеш в родината си.
Може да се върнеш до българското посолство в Турция за пасаван или ... не ми се рови из бумагите.
Но съгласно закона, идвайки от Турция си длъжен да се легитимираш с български паспорт.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Публикувай отговор