Дребни инвестиции

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Публикувай отговор
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от yahoo »

miteto написа:Да речем днес инвестираш. Утре фонда е 1% надолу. Другиден още 2% надолу. Следващия ден 1.5% нагоре. После 4% надолу. После 1% нагоре. Ще продадеш ли и в кой точно от всичките тия дни? Обикновено, докато хванеш "тренда" и си на нула или даже на загуба - иначе нямаше да има загубили, нали?
Ако можех да ти отговоря точно на този въпрос вече отдавна щях да съм на яхтата си на Хаваите, а не да мръзна в ледения Монреал :D

Нарастването често е сравнително бавно с малки флуктуации докато срива е много бърз и почти винаги е предшестван от събития или новини за бъдещи такива. Като видиш че значително нещата се влошават имаш само 2 опции. Да продадеш с цел предотвратяване на още по-големи загуби или продължаваш да чакаш по-добри времена. Кое е по-добро е трудно да се каже.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Дребни инвестиции

Мнение от miteto »

yahoo написа:
miteto написа:Да речем днес инвестираш. Утре фонда е 1% надолу. Другиден още 2% надолу. Следващия ден 1.5% нагоре. После 4% надолу. После 1% нагоре. Ще продадеш ли и в кой точно от всичките тия дни? Обикновено, докато хванеш "тренда" и си на нула или даже на загуба - иначе нямаше да има загубили, нали?
Ако можех да ти отговоря точно на този въпрос вече отдавна щях да съм на яхтата си на Хаваите, а не да мръзна в ледения Монреал :D

Нарастването винаги е сравнително бавно с малки флуктуации докато срива е много бърз и почти винаги е предшестван от събития или новини за бъдещи такива. Като видиш че значително нещата се влошават имаш само 2 опции. Да продадеш с цел предотвратяване на по-големи загуби или продължаваш да чакаш по-добри времена. Кое е по-добро е трудно да се каже.
Така си е - на теория ако изчакаш достатъчно дълго, накрая ще си възвърнеш загубите. Това ако си инвестирал в добре диверсифицирани фондове или направо index funds. Който е играл лотария като Елби в 10-15 индивидуални компании, най-вероятно ще пие една студена вода и ще получава дълго време благодарствени картички за Коледа от дебелите котараци на Bay Street и Wall Street :D
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Kpetrov »

miteto написа:
klisurov написа:Ипотеката ми е общо на близо 5%.
Имам и личен заем на подобна лихва.
Според прочетеното тук е тъпо да се покриват заеми при ниски лихви.
За мен лично, при наличието на ипотека 5% и заем на малко повече, е абсолютно безсмислено да се опитваш да инвестираш, вместо първо да погасиш заемите.
Ще напълниш гушата на някой "съветник", че да получиш накрая return от 4-6% и като платиш данъците на печалбата, какъв е смисъла накрая? Ще продължаваш да плащаш 7-8% лихва на банката, обаче ще си докарал печалба от инвестициите 4%. Голям праз.
Замислих се за ипотеката! Още от самото начало на темата и аз клонях на там, че е по-добре да изплатиш ипотеката и да спестиш по този начин тези 5%, които се явяват като 5% чист дивидент.
Доколкото знам обаче, има една врътка. Какъвто и процент от заема да изплатиш вноските ти остават същите, а се скъсява само периода на изплащане. Тогава може би има смисъл да си "играеш" със свободният капитал докато събереш достатъчно за да погасиш ипотеката тотално. Или бъркам?
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Дребни инвестиции

Мнение от miteto »

Kpetrov написа:Доколкото знам обаче, има една врътка. Какъвто и процент от заема да изплатиш вноските ти остават същите, а се скъсява само периода на изплащане. Тогава може би има смисъл да си "играеш" със свободният капитал докато събереш достатъчно за да погасиш ипотеката тотално. Или бъркам?
Да, вноските остават същите и се скъсява периода, което изначава че ще платиш по-малко лихви на банката (понеже екстра вноските отиват директно към главницата). За другото - ситуацията е същата - можеш ли да "играеш" така че безрисково да постигнеш повече от 5%? Защото докато "играеш", плащаш допълнителни лихви на банката ("допълнителни" в смисъла че не би ги плащал ако наливаш свободните средства в моргиджа).
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Дребни инвестиции

Мнение от klisurov »

miteto написа:Да, вноските остават същите и се скъсява периода, което изначава че ще платиш по-малко лихви на банката (понеже екстра вноските отиват директно към главницата).
Не съм абсолютно сигурен в това.
Знам, че мога (примерно) да удвоя размера на вноската, но не знам дали мога да прецизирам къде да "отидат" парите.
Също така, годишно мога да внеса до определена сум, но също не знам дали мога да прецизирам къде да "отидат" парите.
Принципно, като се намали периода на заема, би трябвало да се намали и лихвата, но ...
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Bistra »

То не го прецизираш ти. Съотношението се изчислява по формула. Колкото по-бързо изплащаш, толкова по-малко лихви ти взима банката. Много сложно! |-)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
analgin
.
Мнения: 2162
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 7:25 am

Re: Дребни инвестиции

Мнение от analgin »

Къде да отидат парите битрябвало да е записано в договора ти с банката. Удвояването на вноската при несигурни (непостоянни) доходи ми изглежда доста рисково, ако не можеш ти свободно да избираш кога да са двойни и кога единични. Според мен еднократно в годината в зависимост от свободните средства с които разполагаш е отговора, като банката предполагам ти е сложила лимит за времето кога това да се случи и тавана който можеш да внесеш и е логично те да намаляват главницата.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Дребни инвестиции

Мнение от miteto »

klisurov написа:
miteto написа:Да, вноските остават същите и се скъсява периода, което изначава че ще платиш по-малко лихви на банката (понеже екстра вноските отиват директно към главницата).
Знам, че мога (примерно) да удвоя размера на вноската, но не знам дали мога да прецизирам къде да "отидат" парите.
Също така, годишно мога да внеса до определена сум, но също не знам дали мога да прецизирам къде да "отидат" парите.
Няма какво да прецизираш - всички допълнителни вноски, било над месечните, било накуп накрая на годината отиват директно към главницата. Така е при нормалните финансови институции и банки, ако има някакъв специален договор за моргидж или някаква щуротия - може и да е различно, но аз не съм чувал. Най-лесно да се обадиш на твоя брокер/банкер и той ще ти потвърди за 2 минути.
klisurov написа:Принципно, като се намали периода на заема, би трябвало да се намали и лихвата, но ...
Какво "но"? Няма "но", точно това е.
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Koko »

klisurov написа:
miteto написа:Да, вноските остават същите и се скъсява периода, което изначава че ще платиш по-малко лихви на банката (понеже екстра вноските отиват директно към главницата).
Не съм абсолютно сигурен в това.
Знам, че мога (примерно) да удвоя размера на вноската, но не знам дали мога да прецизирам къде да "отидат" парите.
Също така, годишно мога да внеса до определена сум, но също не знам дали мога да прецизирам къде да "отидат" парите.
Принципно, като се намали периода на заема, би трябвало да се намали и лихвата, но ...
Клисуров, недей забравяй че лихвата е "цената" на парите и се изчислява на база това колко главница по заема дължиш. Така че ако правиш предварително погасяване, то винаги отива към главницата, но съответно намаляването на главницата означава че и лихвата става по-малка, след като е върху по-малка дължима сума.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Дребни инвестиции

Мнение от roumensp »

Клисуров, ще ти го обясня кратко и ясно: в момента, в който направиш припеймънт от 3000 долара (примерно), виждаш как главницата пада точно с 3К и амортизационният период се скъсява с някой друг месец.

Ако ипотеката ти е "closed", повечето банки разрешават припеймънтс до 10%/година от оригиналния (началния) мортгидж, но трябва да си провериш договора. Ако е "open" - няма лимит на припеймънтите.

Да си вдигаш месечните вноски не те съветвам, защото никога не е сигурно как ще вървят нещата ти в бъдеще, по-добре да даваш тогава, когато на теб ти е удобно и имаш "излишни" пари.
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Дребни инвестиции

Мнение от klisurov »

Благодаря за съветите.

Ипотеката ми е с до 10% годишно допълнително плащане.
Промяната на месечната вноска става чрез минаване през офис на банката.
Навярно може и чрез on-line banking.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
analgin
.
Мнения: 2162
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 7:25 am

Re: Дребни инвестиции

Мнение от analgin »

klisurov написа:Промяната на месечната вноска става чрез минаване през офис на банката.
С две думи промяна на договора + съотвента такса неустойка за оставащите месеци до изтичане на настоящият договор. Разгледай новите лихви които се предлагат от тази седмица има шанс въпреки наказателната такса да си при по-изгодни условия с нов договор при по-добра лихва.
5% които ти плащаш е доста над сегашните 2,85%.
ПС. Можеш и да прехвърлиш дълга към друга банка ако ти предложи по-добри условия.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Дребни инвестиции

Мнение от IRA »

klisurov написа:Благодаря за съветите.

Ипотеката ми е с до 10% годишно допълнително плащане.
Промяната на месечната вноска става чрез минаване през офис на банката.
Навярно може и чрез on-line banking.
Обикновено може и on-line banking един път в годината да си промениш вноската. Нас ни посъветва служител от банката да не си увеличаваме месечната вноска, а да слагаме разликата в такс фри акаунт и накрая на годината да правим вноска за погасяване на главницата.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Павел »

Можеш и да минеш на bi-weekly плащания

http://www.canadianliving.com/life/mone ... faster.php"
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Дребни инвестиции

Мнение от klisurov »

Сега се разрових из бумагите:
Ипотеката ми е закована за 5 години на 2.99%.
Личният заем е на 3% + 1.95%.

За сега не мисля да правя извънредни вноски по ипотеката или заема.
Въпросът все още е как по-удачно биха могли да се наместят парите
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Публикувай отговор