Дребни инвестиции

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Публикувай отговор
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Дребни инвестиции

Мнение от miteto »

klisurov написа:Ипотеката ми е общо на близо 5%.
Имам и личен заем на подобна лихва.
Според прочетеното тук е тъпо да се покриват заеми при ниски лихви.
За мен лично, при наличието на ипотека 5% и заем на малко повече, е абсолютно безсмислено да се опитваш да инвестираш, вместо първо да погасиш заемите.
Ще напълниш гушата на някой "съветник", че да получиш накрая return от 4-6% и като платиш данъците на печалбата, какъв е смисъла накрая? Ще продължаваш да плащаш 7-8% лихва на банката, обаче ще си докарал печалба от инвестициите 4%. Голям праз.
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: Дребни инвестиции

Мнение от speedy »

miteto написа:
klisurov написа:Ипотеката ми е общо на близо 5%.
Имам и личен заем на подобна лихва.
Според прочетеното тук е тъпо да се покриват заеми при ниски лихви.
За мен лично, при наличието на ипотека 5% и заем на малко повече, е абсолютно безсмислено да се опитваш да инвестираш, вместо първо да погасиш заемите.
Ще напълниш гушата на някой "съветник", че да получиш накрая return от 4-6% и като платиш данъците на печалбата, какъв е смисъла накрая? Ще продължаваш да плащаш 7-8% лихва на банката, обаче ще си докарал печалба от инвестициите 4%. Голям праз.
:y: :y: :y:
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от yahoo »

В пост №8 вече го предупредих че с тези заеми от 5% ще е трудно след данъка върху спечеленото да направи много повече от 5% при инвестициите с до среден риск за да си заслужава. Трябва да се хрърли на далеч по-рисковите за да може да се получи гимнастиката, но възможността и да загуби е достатъчно голяма.
miteto написа:
yahoo написа:И аз инвестирах миналия понеделник част от пенсионния ми фонд в непознато ми досега балансирано портфолио и за 7 дена направи +$3000
yahoo написа:Ако беше взел дори по-малко рисковото Balanced Portfolio с тези $20000 в понеделник то в петък вече щеше да си с $20639 или над +3% за тази седмица
Paper gains(losses). Докато не ги изкараш, нищо не си спечелил/загубил. Какво ти помага да проверяваш всяка седмица освен ако не си решил да кешираш инвестициите в близките месеци? Всяка седмица ребалансираш или просто ти е интересно как точно се движат инвестициите ти? Щото те се движат всяка минута така или иначе (или накрая на всеки ден ако е mutual fund)...
Mutual fund са и се прави баланс веднъж на ден. Мога да ги продам когато пожелая на пазарната цена, ако видя че не върви. 1.07% годишно само ще изгубя от тази цена за такса за управление на фонда. Останалото го прибирам чиста печалба по сметка защото е RRSP и не плащам сега данъците. Нищо не ми помага че ги следя освен че съм начинаещ и само се интересувам кое как се движи за да избегна по възможност да правя големи грешки. Mutual fund има едно малко предимство (или поне аз така си мисля докато не го проверя на практика) че с този баланс на края на деня имам възможност да видя през деня накъде са се движили съставните компоненти на портфолиото и ако е имало голям срив през деня мога да го продам на практика по цената днес която е от вчера.
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Дребни инвестиции

Мнение от klisurov »

agent Ozo написа:
Bistra написа:Mutual funds са абсолютен bulshit! И никой не може да ме убеди в противното. :party:
Тебе пък кой ли може да те убеди в каквото и да е? :)
Няма как да стане тая, след като за теб - "Ще питам Щеря.", е най-висшата степен на познание за истината. Пък Щерю винаги потвърждава казаното от жена му, за да си не слага беля на главата. :)
Темата (надявам се да граша) бе до тук :(
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от yahoo »

Както и очаквах "който разбира тука не се спира" :)

То наистина няма и какво много да се каже. Каквото му е нужно на човек и сам може да си го намери или ако не може има достатъчно места където да получи професионална помощ както с всичко останало. Аз съм начинаещ аматьор в тази област и се опасявам че ако споделя какво правя с детайли е напълно възможно без да искам да подведа някого в погрешна посока.
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Marto »

Bistra написа:Mutual funds са абсолютен bulshit! И никой не може да ме убеди в противното. :party:
Бистра е донякъде права, но има фондове и фондове.

Около 90% от "actively managed funds", тези където някой спец фондов менажер мисли, крои, прави стратегии, купува, продава като гламав за да гони печалба за фонда имат възвръщаемост по-лоша от тази на индексовите фондове, които по принцип са оставени на самотек и имат минимални management fees. Но и там има тарикати, Vanguard 500 Index Fund например взема само 0.05%, но има други, които за същия продукт мимикиращ S&P 500 искат над 1%.

Ако някой се чуди за какъв дявол някой би избрал втория, отговорът е прост: купил му го е някой "съветник". Още по-зле са съветниците в банките, и в САЩ, и в Канада. Имаше скоро статия за канадските банки и се оказа, че фондовете, които канадците купуват чрез тях вземат средно 2.5%.

Съвсем отделен е въпросът струва ли си да се инвестира на борсите и какво ще стане когато централните банки почнат да вдигат лихвените проценти.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от yahoo »

Marto написа:Съвсем отделен е въпросът струва ли си да се инвестира на борсите и какво ще стане когато централните банки почнат да вдигат лихвените проценти.
Много от тези фондове инвестират и в банки. С увеличаване на лихвите според мен ще се даде възможност на банките да правят повече пари и тази допълнителна печалба ще се отрази на цената на техните акции които ще доведат и до по-висока доходност на фондовете. Всичко е въпрос на конкретен инвеститор да прецени за себе си какъв риск желае да поеме за дадено ниво на възвращаемост при конкретни пазарни условия. Всичко това е променлива величина и когато стане неизгодно просто се оттегляш.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Дребни инвестиции

Мнение от ablood »

yahoo написа:...когато стане неизгодно просто се оттегляш.
Звучи твърде хубаво и просто.
Това значи, че знаеш ПРЕДВАРИТЕЛНО каква е изгодата. Без риск.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Павел »

Защо обичам Хауърд Стърн - в края на далечната 96 той интервюира Пол Макартни, в което интервю стана на въпрос за Майкъл Джаксън - според Пол - брилянтен бизнесмен (Пол разказа как Майкъл го е изхитрил и е купил каталога на Бийтълс), нещо което ми се запечати в съзнанието. По това време се чудех къде да инвестирам 10 бона, които бях заделил настрана. Като редовен клиент на BOFA имах право на среща с персонален адвайзър по всяко време и ме представиха на една акула (евреин, no offence :D), която беше сложила на бюрото си негова снимка пред собствената му Сесна :D ). По това време акциите на Апъл бяха много надолу и го попитах, дали няма да е добра идея да купя от тях. Той се изсмя и каза с ирония - ами ако искаш купи, за да правиш компания на Майкъл Джаксън и да инвестираш в една умираща компания :D... Tогава се сетих какво Пол беше казал за Майкъл и като вироглав риск-тейкър не го послушах и няколко месеца по-късно ги инвестирах точно там - около 5$ на парче. Де да имах тогава 20 излишни бона :(

По времето на дот.кома всяко едно магаре, включително и аз, правеше луди печалби - затваряш очи, избираш сток, купуваш и след един месец парите са се утроили. Всички си бяхме въобразили, че много разбираме, а всичко беше късмет и улучване на момента. Един приятел тегли заем 30 бона, които за по-малко от година станаха 650 000 и въпреки че му казвах да продаде поне половината, не ме послуша, щото искаше да направи милион и чак тогава. След като балона се спука му останаха 6 хиляди.

Обикновено адвайзърите към банките чарджват повече от тези, работещи към финансови компании.

Ако финансовите адвайзъри бяха такива майстори, за каквито се представят, щяха за няколко години да станат мултимилионери и да се пенсионират на Хаваите, а не да работят до 70.
Всеки да си прави изводите, да си опича акъла и най-важното - да не бъде грииди :D
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от yahoo »

ablood написа:
yahoo написа:...когато стане неизгодно просто се оттегляш.
Звучи твърде хубаво и просто.
Това значи, че знаеш ПРЕДВАРИТЕЛНО каква е изгодата. Без риск.
Очаквания диапазон на възвращаемост е ясен предварително, но няма никаква гаранция че през новата година ще се повтори точно същото от предишната. Обаче няма нужда да чакат резултатите цяла година. Всеки ден гледаш накъде е тренда и колко е акумулирано до момента. Ако започне да не те устройва резултата продаваш и вземаш нещо което изглежда по-обещаващо. Това предварително на което наблягаш е дори частично истина за mutual funds. Писах по-горе какво си мисля че може да се направи ако нещата почнат да се сриват. Пазарната им цена изостава с актуализацията с един ден (а през уикенда дори с 3) и може да се продава/купува на старата цена след като си наясно накъде са тръгнали вече нещата. Пробвах това при купуване и работи. В понеделник в който купих по старата цена от петък вече бях видял значима промяна нагоре на повечето акции влизащи в баскета на фонда. Същото може да се направи и при продаване (поне така си мисля).
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от yahoo »

Павел написа:По това време акциите на Апъл бяха много надолу и го попитах, дали няма да е добра идея да купя от тях. Той се изсмя и каза с ирония - ами ако искаш купи, за да правиш компания на Майкъл Джаксън и да инвестираш в една умираща компания :D... Tогава се сетих какво Пол беше казал за Майкъл и като вироглав риск-тейкър не го послушах и няколко месеца по-късно ги инвестирах точно там - около 5$ на парче. Де да имах тогава 20 излишни бона :(
Тогава наистина са били много зле и не е било добра идея да се влагат пари в тях освен ако не си очаквал чудо. Аз също прибързано ги бях отписал след края на Стив Джобс, но после разбрах че греша. Откакто минаха на интелски процесори в маковете това отвори огромен пазар за подмяна на всички стари макове. С модата на айфоните и всички други дрънкулки хората да търсят последния модел сменящ се почти всяка година на пределната възможна цена за този клас продукти няма как акциите да не се покачват. Като пуснаха и миналата година новия съвсем съвременен програмен език за по-лесно разработване на приложения бъдещето им е добро и очаквам още много по-високи нива на акциите им през следващите години. Не е случайно че съм избрал mutual funds пакет в който има и акции на Apple.
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Павел »

yahoo написа:
Павел написа:По това време акциите на Апъл бяха много надолу и го попитах, дали няма да е добра идея да купя от тях. Той се изсмя и каза с ирония - ами ако искаш купи, за да правиш компания на Майкъл Джаксън и да инвестираш в една умираща компания :D... Tогава се сетих какво Пол беше казал за Майкъл и като вироглав риск-тейкър не го послушах и няколко месеца по-късно ги инвестирах точно там - около 5$ на парче. Де да имах тогава 20 излишни бона :(
Тогава наистина са били много зле и не е било добра идея да се влагат пари в тях освен ако не си очаквал чудо. Аз също прибързано ги бях отписал след края на Стив Джобс, но после разбрах че греша. Откакто минаха на интелски процесори в маковете това отвори огромен пазар за подмяна на всички стари макове. С модата на айфоните и всички други дрънкулки хората да търсят последния модел сменящ се почти всяка година на пределната възможна цена за този клас продукти няма как акциите да не се покачват. Като пуснаха и миналата година новия съвсем съвременен програмен език за по-лесно разработване на приложения бъдещето им е добро и очаквам още много по-високи нива на акциите им през следващите години. Не е случайно че съм избрал mutual funds пакет в който има и акции на Apple.
Дотогава всички щатски училища и правителството използваха изключително Апъл, след което започнаха да преминават масово на PC-та и много хора предричаха края на компанията. Единствено филмовите студия и звукозаписните компании останаха верни на Апъл. По това време да купиш техни акции беше по-рисковано от Вегас.
ironically I've never owned an Apple product :D
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Дребни инвестиции

Мнение от c200 »

Аз също не харесвам mutual funds - ниската им доходност и високите такси за управление са по-скоро правило в канадските банки.
За любители и начинаещи както вече споменаха най-добре е индексни фондове с постоянни месечни вноски (т.нар. dollar cost averaging).
Препоръчвам на сериозните мераклии за инвеститори да прочетат книгата The Intelligent Investor на Бенджамин Греъм. Минимум 3 четения за най-малко година, през което време да си играят с тестово портфолио. След което да инвестират едни пари в минимум 10 различни акции (американските в RRSP, канадските в TFSA) и да НЕ правят повече от 10-15 сделки годишно (брои се и купува, и продава). Това в ролята на defensive investor, другите видове инвеститори най-вероятно не пишат тук ;)

П.С. И разбира се парите да са отписани, да няма нужда от тях за следващите поне 3 години.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от yahoo »

Всъщност всичките Tangerine инвестиции са индексни фондове. Препоръчва се портфолиото на инвестициите да съдържа поне 20 на брой диверсифицирани инвестиции с не повече от 5% тежест всяка. Apple чакаха да ги похваля и вчера им паднаха акциите с 3.5% и въпреки това и още немалко други които имаха лек спад моето портфолио в Tangerine отчете само 1 цент намаление защото изглежда е добре балансирано. Това го показва и графиката на растежа в последните години - плавно нарастване без големи сътресения. Всеки е с различна търпимост на риска (особено при загуби) и е трудно да се дават общовалидни рецепти.

http://quote.morningstar.ca/quicktakes/ ... ture=en-CA"
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Дребни инвестиции

Мнение от miteto »

yahoo написа:Очаквания диапазон на възвращаемост е ясен предварително, но няма никаква гаранция че през новата година ще се повтори точно същото от предишната. Обаче няма нужда да чакат резултатите цяла година. Всеки ден гледаш накъде е тренда и колко е акумулирано до момента. Ако започне да не те устройва резултата продаваш и вземаш нещо което изглежда по-обещаващо.
Как точно става това?
Да речем днес инвестираш. Утре фонда е 1% надолу. Другиден още 2% надолу. Следващия ден 1.5% нагоре. После 4% надолу. После 1% нагоре. Ще продадеш ли и в кой точно от всичките тия дни? Обикновено, докато хванеш "тренда" и си на нула или даже на загуба - иначе нямаше да има загубили, нали?
Публикувай отговор