Дребни инвестиции

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Публикувай отговор
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Дребни инвестиции

Мнение от MrGeek »

Kpetrov написа:Гийк, заблудил съм се. Имало опции на компаниите които държа, просто след затваряне на пазарите платформата ми не ги показва. Ще се замисля по въпроса, но повечето са петролни акции и не ги задържам дългосрочно.
Няма начин да нямат опции, просто зависи какъв е обема, оупън интереста и Bid/Ask спреда, за да може да се осъществи добра сделка.
Аз днес както приказвах от няколко дни за тия хубавци от AMD и изведнъж реших да нагазя в спекулативните води (краткострочно), понеже ми се видя доста изгодна фундаментално-техническа ситуация. Ето какво направих днес:


Можеше да влезна и по-ниско, но просто реших да тествам спекулативния сетъп заради тръпката (рискът в случая е съвсем поносим). Дори и при тези цени на сделката, картинката изобщо не изглежда зле, дори и цената да не скочи до впросния таргет от $13. На практика идеалната цел е упражняване на опциите, което ще доведе до продажба на акциите на $13. Междинният вариант е експайрване на опциите и продажба на акциите на стойност между $10 и $13 (каквато се случи в съответния момент). Най-зле разбира се е сриване отново на цената под $10, но в този случай ще има бързо закриване и на двете позиции с някаква минимална загуба (опциите при подобно сриване на акциите трябва също да се сринат). Картинката не показва парите, които прибрах на момента - $320 (без комисионите), които пари се прибавиха към общия баланс (който по разбираеми причини не смятам да показвам). Като позиция софтуера показва само P/L стойността при търгуване на опцията, т.е. ако реша в момента да затворя позицията (Buy To Close), ще загубя грубо $43 (без комисионите).
На практика ако се осъществи плана-максимум, ще трябва да се приберат към $13,000 - $10,640 + $320 = $2,680 (без комисионите). Това при марджин от $5,405 прави 49.6% RORC за грубо 72 дни или на годишна база това прави умопомрачителните 251.4%. Хубавото е, че каквото и да става, тия $320 са сигурни и са вече в сметката, демек имам 6% гарантиран RORC, който винаги се добява към каквато и да е P/L ситуация при закриването на позициите. Ей за това се навих за въпросната спекулация, да видим какво ще излезе. :) :beer:
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Kpetrov »

Забелязал ли си в какъв времеви диапазон и страйк е най-изгодна опцията?
Можеш ли да търсиш по най-висока цена в целия възможен времеви диапазон (Exp Date) или трябва да ги отваряш един по един?
И защо на АМД след като каза, че ги нямаш. Няма ли изгодни опции за другите ти позиции?

BTW, CWX.to нямат опции въобще, а смятам да ги държа дългосрочно.
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Дребни инвестиции

Мнение от MrGeek »

Kpetrov написа:Забелязал ли си в какъв времеви диапазон и страйк е най-изгодна опцията?
Можеш ли да търсиш по най-висока цена в целия възможен времеви диапазон (Exp Date) или трябва да ги отваряш един по един?
И защо на АМД след като каза, че ги нямаш. Няма ли изгодни опции за другите ти позиции?

BTW, CWX.to нямат опции въобще, а смятам да ги държа дългосрочно.
Това е много дълбока тема за нагазване и обсъждане - дали една опция е изгодна зависи от страшно много неща. Разбира се колкото повече време има в давността на опциите, толкова по-скъпи са те при еднакви други условия. Волатилността на акциите също оказва директно влияние върху цената на опциите. Третият основен показател е т.нар. moneyness на опцията или колко близо е до страйка, след което влиза в "in the money" зоната, където опциите се сдобиват с intrinsic value.
В конкретния случай просто AMD ми се видя доста интересна краткосрочна спекулативна игра. Фундаментално погледнато тримесечния отчет преди няколко дни изобщо не беше толкова зле, но инвеститорите реагираха бурно и емоционално, смъквайки цената драстично, което е сериозна покана за "buy the news" стратегия. Второто нещо е ниската цена на акциите, което предполага добра схема с няколко контракта опции (един контракт е от 100 акции, което при компания като Гугъл означава минимум $90 бона само за един контракт). В случая известно предимство в цената на опциите дава и волатилността при срива след тримесечния доклад. Как подходих в тази сделка - просто видях техническия сетъп и отлепващата нагоре цена, след това прецених, че $13 е доста логичен таргет и веднага видях текущата цена на тези опции ($13 страйк с двумесечна давност), която цена ми даде 6% ROC. Окрилен от цифрите на въпросните сравнително консервативни очаквания, първо купих хиляда акции на AMD, след което вече като притежател на акциите, продадох 10 контракта $13 covered calls с двумесечна давност. За да е изгодна далаверата, трябва да сме сигурни в краткосрочния възходящ тренд и разбира се опциите да носят приличен ритърн сами по себе си - в случая това е към 30% на годишна база, което никак не е зле (макар и да може доста по-добре - продажбата на спредове, с което основно се занимавам в момента ми носят минимум 48% на годишна база). В тази сделка обаче ритърна от опциите е просто спомагателен хедж, основно разчитаме на краткосрочното покачване на самите акции.
Иначе за CanWel Building Materials, които си посочил, за съжаление нямат опции, но аз по принцип избягвам такива изключително нисколиквидни компании. Ако хвърлиш поглед на търговията с тези акции, ще видиш, че има дни, в които почти не се виждат продажби. Ако акциите на една компания почти не се продават, т.е. има дни в които почти не се намират купувачи/продавачи, то за опциите в такъв случай пазарът ще е още по-липсващ и затова маркетмейкърите не си дават зор да им листват опции. Едно от правилата ми е да не се заигравам с компании, при които средния дневен обем е по-нисък от половин милион. От друга страна обаче фирмата има доста интересни фундаментални показатели и е наистина жалко, че не се търгува в такива обеми (при общо 68 милиона акции), защото иначе компанията раздава нелош дивидент от 2.3%.
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Kpetrov »

MrGeek написа:CanWel Building Materials, които си посочил, за съжаление нямат опции, но аз по принцип избягвам такива изключително нисколиквидни компании. Ако хвърлиш поглед на търговията с тези акции, ще видиш, че има дни, в които почти не се виждат продажби. Ако акциите на една компания почти не се продават, т.е. има дни в които почти не се намират купувачи/продавачи, то за опциите в такъв случай пазарът ще е още по-липсващ и затова маркетмейкърите не си дават зор да им листват опции. Едно от правилата ми е да не се заигравам с компании, при които средния дневен обем е по-нисък от половин милион. От друга страна обаче фирмата има доста интересни фундаментални показатели и е наистина жалко, че не се търгува в такива обеми (при общо 68 милиона акции), защото иначе компанията раздава нелош дивидент от 2.3%.
И аз предпочитам да са по ликвидни, но както каза при тези интересни показатели и дивидент над 9% (къде го дават 2.3%) смятам да се пробвам.
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Дребни инвестиции

Мнение от c200 »

MrGeek, как си в сравнение с индекса на S&P 500 за последните няколко години? При толкоз много сметки и усилия би трябвало да го биеш с много, иначе не си заслужава (освен умственото упражнение де).
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Дребни инвестиции

Мнение от MrGeek »

c200 написа:MrGeek, как си в сравнение с индекса на S&P 500 за последните няколко години? При толкоз много сметки и усилия би трябвало да го биеш с много, иначе не си заслужава (освен умственото упражнение де).
Значи основно през последните 3 години съм на кредит спредове на RUT веднъж месечно всеки трети петък от месеца (за съжаление не мога да извадя подробности за схемата, но принципно се залага на опции с висока вероятност на експайрване OTM - над 90%). Ритърна е доста над S&P 500, например за 2016 дойде 68.38%. Интересното е, че през въпросната 2016 макар и без нито една губеща сделка, ритърна излезе по-малко, отколкото предишната 2015 с една губеща сделка - 76.79%. През 2014 излезе най-малко, пак с една губеща сделка - 54.74%. За тази година сделките до момента (4 на брой) ми носят среден ритърн на годишна база от 63.51%, като последната сделка е още "висяща", защото имам една седмица до приключване, но така както гледам няма никакви изгледи за издънка и опциите ще си приключат живота без никаква стойност и така отново зареждаме дисагите следващия петък - 19 май. Никога не съм имал повече от една губеща сделка годишно (говорим само за въпросната стратегия за продажба на спредове). Това е добре (и се подкрепя от дългогодишната статистика), защото в тази стратегия, загубите (ако се оставят без контрол), макар и ограничени, са повече от приходите (кредита, получен при продажбата на спреда). Всичко е въпрос на правилно управление на риска, като се изисква веднъж дневно човек да хвърля по едно око на пазара, за да не стане някоя изненада. Спазвам стриктни правила за преждевременен изход (buy to close за ограничаване на потенциална загуба, при ясно определени критерии) и не си позволявам излизане от тези рамки, базирано на някакви емоции или вътрешни чувства. Другото е някоя и друга случайна спекулация, като тази от завчера с AMD, но само с дребни суми. Засега върви добре и доста обещаващо. Иначе имам един конкретен списък с фирми за дългосрочно инвестиране, но просто на тези нива няма как да се влезе (в смисъл всичко е твърде overpriced). Трябва да се чака поредния срив, но дотогава - продажба на спредове и леки спекулации с акции в комбинация с covered calls. :)
Който се интересува - да чете за опции (WARNING - stay away from binary options!). Пълната теория на тези деривативи е доста сложна, но за успешно практикуване не се изискват чак толкова познания. Една добра книга, която бих препоръчал е - "The Complete Guide to Option Selling, James Cordier, Michael Gross, Third Edition". Също така всички книги за опции на Jeff Augen, но последните изискват доста здраво подковаване с математика (от онази висшата). Успехът няма да дойде от първия път и въпросната схема е твърде далече от "get rich fast" бляновете, но до момента това е едно от малкото неща, върху които съм се съсредоточил след близо 10 години лутане и трупане на опит по метода на пробата и грешката. Разбира се value investing е другия приоритет, но само ако времето е подходящо. За съжаление изпуснах златния период 2009-2011, защото тогава главата ми беше задръстена само със спекулации (основно Forex такива). На този етап не разполагам с достатъчно капитал (то затова и правя такъв ритърн с RUT, защото броя на търгуваните контракти все още е достатъчно малък в сравнение с ликвидността, иначе при покачване на сумите играта почва да загрубява, като трябва да се използва резервния вариант SPX, който е с далеч по-висока ликвидност), за да си позволя инвестиране при нива над Margin of Safety, но пък съм се въоръжил с търпение и чакам the bear stampede. :beer:
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Kpetrov »

След като правиш по над 50% годишно не виждам къде е проблема, че си изпуснал 2009г.!
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Дребни инвестиции

Мнение от c200 »

Поздравления! Системата ти работи и то твърде добре
За периода 2014 - 2016:
1 лв - 3 години при MrGeek - 4,50+
1 лв - 3 години при c200 - 2,10+
1 лв - 3 години S&P 500 - 1,28+
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Дребни инвестиции

Мнение от MrGeek »

Kpetrov написа:След като правиш по над 50% годишно не виждам къде е проблема, че си изпуснал 2009г.!
То "просветлението" дойде по-късно, пък и целта ми е протфейл от сериозни компании for the long run. Сега разбира се е важно да видя дали този ритърн може да е sustainable във времето при различни ситуации на пазара и най-вече при покачване на капитала. :)
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Дребни инвестиции

Мнение от MrGeek »

c200 написа:Поздравления! Системата ти работи и то твърде добре
Благодаря, с200! Само едно допълнително уточнение, че този ритърн се отнася само за сделките при продажба на спредове, а аз не хвърлям 100% от акаунта си в тези сделки. Използвам критерия на Кели и на практика той вади средно между 35-50% от свободния капитал като максимум на стойността за всяка отделна сделка, в зависимост от изчислената вероятност за успех.
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Дребни инвестиции

Мнение от MrGeek »

Спекулацията с АМД от миналата седмица направо изби рибата. Днес вече почти достигна таргета. Сигурно има още хляб в тренда, но не трябва да сме толкова алчни. :)

Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Kpetrov »

:y:
Сега идва интересния момент!
Какво става след като си продал опции и купувача изчака цената да се качи примерно до 15$? Ти чакаш купувача да упражни правото си да купи акциите ти на 13$, които ти не можеш да продадеш преди да изкупиш опциите обратно.
Иначе, какъв е смисъла някой да ти плати премиум с опциите за да изкупи акциите ти на пазарна цена?

Така както го рабирам, някои ти е платил за да направи малко кинти с твоите акции от сега натаък (евнтуално), без да поема рисковете за спад.
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Дребни инвестиции

Мнение от MrGeek »

Kpetrov написа::y:
Сега идва интересния момент!
Какво става след като си продал опции и купувача изчака цената да се качи примерно до 15$? Ти чакаш купувача да упражни правото си да купи акциите ти на 13$, които ти не можеш да продадеш преди да изкупиш опциите обратно.
Иначе, какъв е смисъла някой да ти плати премиум с опциите за да изкупи акциите ти на пазарна цена?

Така както го рабирам, някои ти е платил за да направи малко кинти с твоите акции от сега натаък (евнтуално), без да поема рисковете за спад.
Да, опциите ще се упражнят в даден момент, разбира се, когато пазарната цена се вдигне над страйка от $13, което е въпрос на риск изцяло за купувача на опциите. Постави се на негово място - той гледа цената, която постоянно играе и се чуди, да упражнявам ли сега, или по-късно, но ако пък падне надолу и изгубя и това в момента? Да не говорим, че ако така се чуди до времето на експайрване, може и да загуби всичко, когато мандалото хлопне. Докато аз си знам колко ми излиза "далаверата" и съм оставил купувача да се занимава с риска от движението на цената. Разбира се ако акциите скочат яко нагоре няма да мога да се възползвам от гигантския ритърн, но както вече казах, не трябва да сме алчни. :)
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Дребни инвестиции

Мнение от c200 »

Ами ако се срине съответната акция? Веднага ли продаваш или според случая?
Да речем си сигурен в АМД, купил си ги на 10, пък те слизат до 5-6. Има ли тогава чалъм да продадеш други опции за други нива? Естествено с частта, която си запазил непокътната.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Дребни инвестиции

Мнение от MrGeek »

c200 написа:Ами ако се срине съответната акция? Веднага ли продаваш или според случая?
Да речем си сигурен в АМД, купил си ги на 10, пък те слизат до 5-6. Има ли тогава чалъм да продадеш други опции за други нива? Естествено с частта, която си запазил непокътната.
Ако цената пада, можеш по всяко време да се отървеш и от двете позиции - първо опциите, защото са covered - при падане на цената те стават почти без пари, т.е. почти няма да ти струва нищо да си ги "откупиш" обратно, след което заминават и самите акции. Има разбира се и друг вариант с допълнителни опции за подсигуряване откъм този риск, но в случая вече трябва да купиш puts. Например днес цената на акциите затвори на $12.75. Искам да се застраховам от евентуален срив под $10 - просто купувам 10 контракта puts на $10, която цена в момента е $0.32, или трябва да платя този път $320 (толкова, колкото получих от продажбата на calls). По този начин съм напълно застрахован, защото дори цената да се срине до $0, аз пак ще си продам акциите на гарантираните $10. Няма много смисъл в тази застраховка обаче, защото първо calls, които продадох са достатъчна застраховка и второ, ако цената се смъкне обратно до тези нива, явно нещо фундаментално се е объркало и няма смисъл да се надявам на следващ обрат, а просто закривам всичко и което е най-важното в този случай, запазвам си $320-те при продажбата на опциите, които при всички случаи ще компенсират комисионите, че даже ще остане и някой и друг долар за бира. :)
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Публикувай отговор