Дребни инвестиции

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Публикувай отговор
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Дребни инвестиции

Мнение от MrGeek »

yahoo написа:Всъщност нямам какво да кажа. Отдавна спрях да се интересувам от всякакви икономически показатели по отношение на пазара в краткосрочен план. Още миналата година по всичко личеше че трябва да има изпускане на въздух, но противно на всички очаквания лошите новини се приемаха за не чак толкова лоши, а добрите яко добавяха въздух към балона. Докога така не знам, но няма да е вечно със сигурност. davidT изказа невероятна за времето си прогноза за евентуалните нива на S&P500 и напълно позна. Ако бях повярвал щях да направя милиони :(
Напълно си прав, но аз не визирах никакъв тайминг. Няма как предварително да се определи каквато и да била смяна на тренда. Например през последните години Fed, ECB и BOJ изляха на пазара заедно сума от порядъка на $18.5 трилиона в закупуване на финансови инструменти, основно bonds, като по този начин държат здраво юздите на волатилността (VIX в момента е на рекордно ниски нива) и в резултат осигуряват базата за общия възходящ тренд. Никой не може да каже къде е границата на този процес (какво им пречи да излеят още толкова на пазара, пък и инвеститорите да се наблъскат с още повече левъридж), макар и да е ясно, че това не може да върви до безкрайност. Основната ми идея в случая беше, че в момента изобщо е най-неподходящия момент за value investing, много трудно може да се открие качествена компания, която да е on sale. Това не означава обаче, че човек не може да движи други, основно спекулативни стратегии. Интересен въпрос за тези, които са на дълги value позиции е дали използват всички възможностии на тези авоари за създаване на постоянен кеш флоу, например с изписване/продажба на опции (едно от любимите ми занимания)? Това, което лично на мен много ми харесва е комбинацията между value investing (в подходящия момент) и постоянната продажба на опции с цел осигуряване на непрекъснат cash flow с доста приличен RORC (return on risk capital). Разбира се продажбата на опции е доста неглижирана от страна на агресивните играчи, защото не е get rich fast възможност, но тук е огромния пропуск на такъв тип мислене, защото при положение, че статистически почти 80% от опциите приключват живота си без стойност (или казано с правилната терминология expire worthless), просто е кощунство да се пропуска тази възможност за осигуряване на постоянен кеш флоу с изключително висока математическа вероятност. :)
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Дребни инвестиции

Мнение от c200 »

MrGeek, no offence, обаче нищо не ти се разбира от приказката :)
Левъридж, опции, агресивни играчи - анатема!
От януари насам имам 6 (шест) транзакции общо, от които две бяха за подсигуряване - продадох 1/4 от Бомбардие като станаха 2.60 и 1/4 от TSE:HNZ че много пораснаха напоследък.
Следващо включване - наесен или по-късно.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Kpetrov »

MrGeek написа:Основната ми идея в случая беше, че в момента изобщо е най-неподходящия момент за value investing, много трудно може да се открие качествена компания, която да е on sale. Това не означава обаче, че човек не може да движи други, основно спекулативни стратегии. Интересен въпрос за тези, които са на дълги value позиции е дали използват всички възможностии на тези авоари за създаване на постоянен кеш флоу, например с изписване/продажба на опции (едно от любимите ми занимания)? Това, което лично на мен много ми харесва е комбинацията между value investing (в подходящия момент) и постоянната продажба на опции с цел осигуряване на непрекъснат cash flow с доста приличен RORC (return on risk capital). Разбира се продажбата на опции е доста неглижирана от страна на агресивните играчи, защото не е get rich fast възможност, но тук е огромния пропуск на такъв тип мислене, защото при положение, че статистически почти 80% от опциите приключват живота си без стойност (или казано с правилната терминология expire worthless), просто е кощунство да се пропуска тази възможност за осигуряване на постоянен кеш флоу с изключително висока математическа вероятност. :)
Лично на мен не ми е времето още за "пенсия" и предпочитам return пред income за сега, но за тези които предпочитат твоята стратегия на опции, то може да се възползват от вече споменатите от теб ETFs - новото "оръжие за масово поражение" на пазарите. По точно Covered call ETFs.
BTW, за агресивните играчи, уцелвайки подходящия момент биха могли да дръпнат доста напред с доста подценените канадски small cap енергийни акции.
Може би момента беше вчера или днес сутринта, но за по-предпазливите идващата сряда може да бъде достатъчен катализатор.
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Дребни инвестиции

Мнение от MrGeek »

c200 написа:Левъридж, опции, агресивни играчи - анатема!
Хаха, чакай малко сега, защо включи опциите и агресивните играчи в една група? Знаеш ли кой е най-големия индивидуален играч с опции? (Surprise, surprise ... Warren Buffett). Между другото как си затваряш позициите - просто продаваш на пазарната цена в момента ли? Защо се лишаваш от безплатния допълнителен кеш флоу за времето, в което държиш акциите в джоба си? Ако в момента да речем купя 1000 акции на AMD на цена $10 с идеята, че очаквам сериозно покачване през следващите години, поради факта, че компанията е желязна по всички показатели на value investing (не, че това е действителния случай, но просто го допускаме заради примера) и основното ми очакване е достигане на удвояване и нагоре, то тогава е повече от логично, веднага да продам LEAP calls 18 Jan 19 (пакет от 5 контракта, които представляват сумарно 500 броя акции на компанията) със страйк $20 и директно получавам в джоба сумата от $571.50 ($1.143 цена на опцията х 100 х 5). Значи веднага на момента покупката на тези 1000 акции, вместо на пазарната цена от $10,000 ми излиза $9,428.50. Или още в деня на транзакцията вместо пазарната цена от $10 на акция, аз на практика съм платил само $9.43. През времето на живот на опциите (18 януари 2019) ако цената достигне $20, опциите се упражняват и така в сметката ми влизат автоматично $10,000 (5 х 100 х 20 като тук не включваме комисионите, за да не усложняваме примера). Каква е равносметката - в акаунта има вече цифром и словом $10,571.50 и ... цели 500 акции на AMD, от които продължавам да "точа" кеш флу с covered calls и най-вече мога съвсем безплатно и с нулев риск да се наслаждавам на бъдещия още по-голям capital gain. :rock:
Kpetrov написа:Лично на мен не ми е времето още за "пенсия" и предпочитам return пред income за сега, но за тези които предпочитат твоята стратегия на опции, то може да се възползват от вече споменатите от теб ETFs - новото "оръжие за масово поражение" на пазарите. По точно Covered call ETFs.
BTW, за агресивните играчи, уцелвайки подходящия момент биха могли да дръпнат доста напред с доста подценените канадски small cap енергийни акции.
Може би момента беше вчера или днес сутринта, но за по-предпазливите идващата сряда може да бъде достатъчен катализатор.
Постоянният кеш флоу няма връзка с пенсионирането, макар и да е отличен вариант за точене на пенсионен фонд с дълги позиции в акции. Продажбата на опции/спредове можеш да го разглеждаш като high probability return/managed risk стратегия и не е нужно да го ползваш като income а като допълнително средство за още по-добър rate of return на акаунта ти. ;)
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Kpetrov »

Лично не притежавам индивидуални акции които да имат опции. Дори и да имат не вярвам някой да ми даде 5% на опцията, че цената на акциите ми ще се удвои, както си го описал в примера!
За тези, с които играя предпочитам да имам tight stop loss option.
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
arci
Мнения: 257
Регистриран на: Вто Яну 31, 2006 8:44 am
Местоположение: Notre Dame de ile Perrot

Re: Дребни инвестиции

Мнение от arci »

Да обменим информация кой в какви компании е инвестирал:

При мен извадих късмет ,че продадох HCG малко преди да се сринат от 27$ до 5.90$.Този ден когато паднаха ,купих на 6.10 $ и след ден ги продадох на 8.30$ ,но за съжаление не се получават често такива сделки :) Удвоих заради ниската цена S (Sherritt ) цената ми дойде малко над 1$ за акция.Останалите са: TEVA,WIN ,GERN и VRX.
За последните две се надявам във вторник да кажат добри резултати,че съм на червено там,но така е на борсата.Ако GERN покажат добри резултати във вторник (в което малко се съмнявам),ще ги продам и съм се насочил към YRI.

Късмет на всички!
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Kpetrov »

arci написа:Да обменим информация кой в какви компании е инвестирал:

При мен извадих късмет ,че продадох HCG малко преди да се сринат от 27$ до 5.90$.Този ден когато паднаха ,купих на 6.10 $ и след ден ги продадох на 8.30$ ,но за съжаление не се получават често такива сделки :) Удвоих заради ниската цена S (Sherritt ) цената ми дойде малко над 1$ за акция.Останалите са: TEVA,WIN ,GERN и VRX.
За последните две се надявам във вторник да кажат добри резултати,че съм на червено там,но така е на борсата.Ако GERN покажат добри резултати във вторник (в което малко се съмнявам),ще ги продам и съм се насочил към YRI.

Късмет на всички!
HCG дори не го бях срещал до деня в който видях 50% спад на голяма компания на екрана. Мислех и аз да пробвам далаверата купих на 6.10 $ и след ден ги продадох, но без да знам подробностите за това, което се случва ме достраша. WIN изглежда добре, но тези фармациите, с големи дългове, високи надценки и без печалби ме плашат.
Аз взех CWX.TO на 5.88, другото са фондове и заигравки с петрола.
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
arci
Мнения: 257
Регистриран на: Вто Яну 31, 2006 8:44 am
Местоположение: Notre Dame de ile Perrot

Re: Дребни инвестиции

Мнение от arci »

В интерес на истината и аз имам притеснения за Герн и Валеант ,но съм се набутал с тях и не мога да ги продам.Валеант взеха да намаляват дълга от 30 милиарда ,ново ръководство,нови лекарства ..но да видим.При Герн има развитие с лекарството ,работят съвместно с Джонсън&Джонсън,но отдаде ли ми се случай ,ще ги продам и двете.ТЕВА съм ги взел на дълго,дивидента им не е лош.
HCG е моргидж компания от Торонто,поне 4-5 съм ги купувал и продавал ,дават не лош дивидент ,но изтеглиха кредитна линия от 2 милиарда,лоши моргиджи и оттам акциите се сринаха.Не зная дали това не е червена лампичка за цените на имотите ,но времето ще покаже.
CWX.TO съм ги наблюдавал ,имах идея да купя ,но така и не взех ,дават дивидент ,изглежда добра компания.
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Дребни инвестиции

Мнение от MrGeek »

Kpetrov написа:Лично не притежавам индивидуални акции които да имат опции. Дори и да имат не вярвам някой да ми даде 5% на опцията, че цената на акциите ми ще се удвои, както си го описал в примера!
За тези, с които играя предпочитам да имам tight stop loss option.
Виж пак примера, удвояването не идва от опцията, а от скока в цената на акциите, защото това е хипотетичния таргет, която двойна цена пък е страйк стойността на опцията (по този начин при достигането й опцията се упражнява). Опцията ти носи допълнително доход, но той е само 5.7% ($571.50 при инвестирани $10,000 в закупуването на акциите). Хубавото на този доход е, че той е сигурен и го получаваш на момента, без значение как ще се движи цената на акциите. Ключовият момент тук е, че сме подбрали желязна компания, за която се очаква покачване, нали все пак това е смисъла на value investing. Stop loss ордърите са при традиционното спекулиране и няма логика да се използват при value investing. Ако цената на акциите на такава компания почнат да падат поради някаква причина (без разбира се проблеми във фунаменталните показатели), далеч по-логично е да продължиш да купуваш и да си смъкваш base-а.
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Дребни инвестиции

Мнение от MrGeek »

arci написа:В интерес на истината и аз имам притеснения за Герн и Валеант ,но съм се набутал с тях и не мога да ги продам.Валеант взеха да намаляват дълга от 30 милиарда ,ново ръководство,нови лекарства ..но да видим.При Герн има развитие с лекарството ,работят съвместно с Джонсън&Джонсън,но отдаде ли ми се случай ,ще ги продам и двете.ТЕВА съм ги взел на дълго,дивидента им не е лош.
HCG е моргидж компания от Торонто,поне 4-5 съм ги купувал и продавал ,дават не лош дивидент ,но изтеглиха кредитна линия от 2 милиарда,лоши моргиджи и оттам акциите се сринаха.Не зная дали това не е червена лампичка за цените на имотите ,но времето ще покаже.
CWX.TO съм ги наблюдавал ,имах идея да купя ,но така и не взех ,дават дивидент ,изглежда добра компания.
Доста рисково играеш, така като им гледам резултатите на изброените компании, аз лично бих си плюл на петите. По принцип не инвестирам в компании наблъскани до козирката с дълг (дълговете на Тева са повече от 10 years earnings). Същата е ситуацията с YRI и VRX. Относно Валеант, не знам какво може да ме привлече в компания, която е загубила 1000% от стойността си за по-малко от година (от август 2015, до май 2016). Иначе успех!

ПП. Забравих да спомена за още един макроикономически парадокс от тази седмица - пазарът е изпаднал в такъв непукизъм, че не обърна никакво внимание дори най-големия фалит в историята на САЩ - $70 милиардния дифоулт на Пуерто Рико. :)
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Kpetrov »

MrGeek написа:
Kpetrov написа:Лично не притежавам индивидуални акции които да имат опции. Дори и да имат не вярвам някой да ми даде 5% на опцията, че цената на акциите ми ще се удвои, както си го описал в примера!
За тези, с които играя предпочитам да имам tight stop loss option.
Виж пак примера, удвояването не идва от опцията, а от скока в цената на акциите, защото това е хипотетичния таргет, която двойна цена пък е страйк стойността на опцията (по този начин при достигането й опцията се упражнява). Опцията ти носи допълнително доход, но той е само 5.7% ($571.50 при инвестирани $10,000 в закупуването на акциите).
Не казвам, че удвояването идва от опцията, а дали някой реално ще ми даде "само" 5% за залог - удвояване на цената? Примера ти реален ли е или просто нагледен?
Отварям веригата опции на AAPL, но нещо не схващам, как точно стават нещата.
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Дребни инвестиции

Мнение от MrGeek »

Kpetrov написа:Не казвам, че удвояването идва от опцията, а дали някой реално ще ми даде "само" 5% за залог - удвояване на цената? Примера ти реален ли е или просто нагледен?
Отварям веригата опции на AAPL, но нещо не схващам, как точно стават нещата.
Не, че смятам да го правя (защото АМД не ми се вписват в графата дългосрочни инвестиции), но примера е с напълно реални данни. Ето ти ситуацията в момента - няма проблем да извъртиш сделката с $20 18 Jan 19 Calls, защото данните за обема (161) и open interest (15,639) показват, че много лесно могат да се пробутат 5 контракта. Вече зависи каква цена търсиш де, Bid/Ask спреда е $1.05/$1.10 в момента.

Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Дребни инвестиции

Мнение от MrGeek »

Arci, днес трябва да почерпиш - Валеант скачат здраво с почти 30%. :) :beer:
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
arci
Мнения: 257
Регистриран на: Вто Яну 31, 2006 8:44 am
Местоположение: Notre Dame de ile Perrot

Re: Дребни инвестиции

Мнение от arci »

Абсолютно! :beer: Да поема малко въздух ,че бая притеснения с тях.След малко и ГЕРН да покажат добри фин. резултати ,направо за черпня :)
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Kpetrov »

VRX :y: само да не си ги купил преди повече от два месеца!

Гийк, заблудил съм се. Имало опции на компаниите които държа, просто след затваряне на пазарите платформата ми не ги показва. Ще се замисля по въпроса, но повечето са петролни акции и не ги задържам дългосрочно.

BTW някой да се e възползвал от съвета миналата седмица за small cap energy stocks? ;)
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Публикувай отговор