Поздрави от Мадрид

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Публикувай отговор
Nagual
Мнения: 36
Регистриран на: Нед Ное 30, 2014 3:09 pm

Re: Поздрави от Мадрид

Мнение от Nagual »

newcomer написа:като отидеш да си счупиш кратуната в канада сам ще разбереш.
мога да ти го обесня ,но моите съвети не са безплатни
Holly s..t, the newcomers in this country!!! :rofl: Like dynamite man! Take it easy, i´m from Planet Earth and i´m white so stop shooting!

Peace!
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Поздрави от Мадрид

Мнение от optics »

succes написа:Ако си послужа с мисълта на един съфорумник, би трябвало да кажа, че степента ти на нехаресване на Испания е в пряка зависимост от вътрешния ти свят- не знам доколко това ти помага.
амиго,
Аз съм въпросният съфорумник, но success ме е преразказал в свободен стил та нека поясня:
Казах и съм го казвал и преди - за това кой колко харесва Канада след като е дошъл в нея най-голямо значение има колко е доволен от това как се е уредил - това включва разбира се местоживеене, приятели и др, но на първо място - колко е доволен от работата си (заплата, усилия, колеги и т.н.).

Това правило разбира се не е от практическа полза за хора които още не са пристигнали, но обяснява в болшинството случаи защо някой хвали Канада, а друг плюе (като четеш тука темите ще видиш кой как...)

Тоя нюкамър дето ти е писал по-горе е всъщност виден форумен трол който се прибра в България преди години и сега по неговите думи е много доволен, върти си синджирчето и т.н. Ако приложим същото правило към България (и защо не) съм склонен да вярвам, че е доволен от работата си там, щото не е скокнал да се жалва и оплюва българската действителност.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Nagual
Мнения: 36
Регистриран на: Нед Ное 30, 2014 3:09 pm

Re: Поздрави от Мадрид

Мнение от Nagual »

Мерси за отговора. Знам, че е така ;) Навсякъде е така, а факторите които движат осцилатора от ''про'' към ''контра'' или обратно, или го балансират, са съвсем различни при всеки човек, все пак не сме кошерно съзнание...и всички сме различни, което е и красивото у човеците...Типа съзнание, което е интегрирало разбирането за тези неща вътрешно резонира с типа държави като Канада именно заради фактора ''разлики'', които са в директна зависимост с ''възможности'' поради същата причина. Трудно е за обяснение, а и няма нужда.

Това е и отговор за колегата ;) щом споменава вътрешният свят.
def34
Мнения: 435
Регистриран на: Пет Ное 16, 2007 9:28 am
Местоположение: Toronto

Re: Поздрави от Мадрид

Мнение от def34 »

Едва ли някой от този форум може да ти даде адекватен съвет дали да се преместиш в Канада или да си останеш в Испания.
Имиграцията е личен избор в който следва да претеглиш плюсовете и минусите на едно такова важно решение.Доколкото разбрах си имигрирал като малък в Испания, учил си там и т.н.Едно е да заминеш в друга държава на 15 години и съвсем друго е на 30, със семейство и дете за което трябва да носиш отговорност.Социализацията е съвсем различна и доста по-дълга.Испания я познавам като турист, не съм живял там, но от това което съм видял е че е доста близо като манталитет до България.Тук обществото е съвсем различно-смисълът на живота е работа, работа, осигуряване на добър стандарт и след това спокойни старини-ако може на някое място с по-нормален климат.Т.е животът в Испания, както аз съм го видял, ще работим малко и много фиеста и сиеста, тук просто не върви.Социалнните контакти са трудни-хората са приятелски настроени, но дистанцирани и понякога ти трябва уговорки със седмици за да се видите на кафе.
Както вече ти обясниха не можеш да хванеш просто самолета и да се преместиш тук, нито можеш да платиш 20 000 долара и имиграционните да си затворят очите.Трябва да кандидатстваш по някоя от официалните имиграционни процедури и едва ако и когато те одобрят, да дойдеш тук с легален статус.Всички курсове или трейнинги които си изкарал в Испания са невалидни тук.Ако искаш да работиш в Полицията, Спешната помощ и т.н трябва да започнеш наново с учене, практика, търсене на работа, която в тези сфери може да продължи с години.Трябва да си направи реална преценка докато учиш и търсиш работа как ще се издържаш-ти и семейството ти.Това че говориш испански, португалски, руски и т.н може да е предимство в изестна степен, но не голямо.Латино общността в Канада не е много голяма и определено би имал много по-добри шансове ако знаеш мандарин или панджаби.
За мен предимствата на Канада са:
-толерантни към емигрантите
- възпитани и културни
-голяма държава с малко население-т.е вероятността да си намериш работа е евентуално по-голяма
-уреден и спокоен начин на живот-особенно за семейства с деца (ниска престъпност, добри социални услуги, добро безплатно здравеопазване)
-висок стандарт на живот-всичко е доста скъпо но и заплащането за труда ти е добро
-близост до Карибите, т.е след 3 часа полет можеш да отидеш от -20 на +30 градуса
-след добиване на статут-стравнително лесна и не толкова дълга процедура за гражданство
Недостатъци:
-голяма конкуренция на трудовия пазар-предимно от Източна и Южна Азия
-почти навсякъде искат да имаш местен опит при кандидастване за работа
-какъвто и опит да имаш от Европа в повечето случаи е неприложим
-гаден климат-зимата може да е "само" 6 месеца, но често е -20/-30 градуса
-абсолютно еднообразен релеф-езера, ферми, гори,царевица и всичко се повтаря с километри едно и също
-трудно се завързват контакти-хората са дистанцирани
-ограничени места и средства за забавление, освен ако не си outdoor person
-далече е от Европа и билетите са скъпи
Nagual
Мнения: 36
Регистриран на: Нед Ное 30, 2014 3:09 pm

Re: Поздрави от Мадрид

Мнение от Nagual »

def34 написа:Едва ли някой от този форум може да ти даде адекватен съвет дали да се преместиш в Канада или да си останеш в Испания.
Имиграцията е личен избор в който следва да претеглиш плюсовете и минусите на едно такова важно решение.Доколкото разбрах си имигрирал като малък в Испания, учил си там и т.н.Едно е да заминеш в друга държава на 15 години и съвсем друго е на 30, със семейство и дете за което трябва да носиш отговорност.Социализацията е съвсем различна и доста по-дълга.Испания я познавам като турист, не съм живял там, но от това което съм видял е че е доста близо като манталитет до България.Тук обществото е съвсем различно-смисълът на живота е работа, работа, осигуряване на добър стандарт и след това спокойни старини-ако може на някое място с по-нормален климат.Т.е животът в Испания, както аз съм го видял, ще работим малко и много фиеста и сиеста, тук просто не върви.Социалнните контакти са трудни-хората са приятелски настроени, но дистанцирани и понякога ти трябва уговорки със седмици за да се видите на кафе.
Както вече ти обясниха не можеш да хванеш просто самолета и да се преместиш тук, нито можеш да платиш 20 000 долара и имиграционните да си затворят очите.Трябва да кандидатстваш по някоя от официалните имиграционни процедури и едва ако и когато те одобрят, да дойдеш тук с легален статус.Всички курсове или трейнинги които си изкарал в Испания са невалидни тук.Ако искаш да работиш в Полицията, Спешната помощ и т.н трябва да започнеш наново с учене, практика, търсене на работа, която в тези сфери може да продължи с години.Трябва да си направи реална преценка докато учиш и търсиш работа как ще се издържаш-ти и семейството ти.Това че говориш испански, португалски, руски и т.н може да е предимство в изестна степен, но не голямо.Латино общността в Канада не е много голяма и определено би имал много по-добри шансове ако знаеш мандарин или панджаби.
За мен предимствата на Канада са:
-толерантни към емигрантите
- възпитани и културни
-голяма държава с малко население-т.е вероятността да си намериш работа е евентуално по-голяма
-уреден и спокоен начин на живот-особенно за семейства с деца (ниска престъпност, добри социални услуги, добро безплатно здравеопазване)
-висок стандарт на живот-всичко е доста скъпо но и заплащането за труда ти е добро
-близост до Карибите, т.е след 3 часа полет можеш да отидеш от -20 на +30 градуса
-след добиване на статут-стравнително лесна и не толкова дълга процедура за гражданство
Недостатъци:
-голяма конкуренция на трудовия пазар-предимно от Източна и Южна Азия
-почти навсякъде искат да имаш местен опит при кандидастване за работа
-какъвто и опит да имаш от Европа в повечето случаи е неприложим
-гаден климат-зимата може да е "само" 6 месеца, но често е -20/-30 градуса
-абсолютно еднообразен релеф-езера, ферми, гори,царевица и всичко се повтаря с километри едно и също
-трудно се завързват контакти-хората са дистанцирани
-ограничени места и средства за забавление, освен ако не си outdoor person
-далече е от Европа и билетите са скъпи

This is it! Ето това имах в предвид под ''сурови факти''. Благодаря много!

Повечето от тези вече са минали кантар. И едно адекватно решение би било още тази пролет (дано ми е възможно) да дойда с жената и да видим как е in situ. Върлия бушмен съм язе да си призная...обичам повече мечките и гората, риболова и бушкрафта, от колкото градския живот, но не съм само аз...Пък и в Канада планината е навсякъде...Целя се във Ванкувър В.С, Торонто мей би, а и Калгъри си остава като опция. Там се опитвам да създам испански контакти.

Знам за себе си едно нещо - от прогрес не ме е страх, нито от мечки ;) Знам какво е да е трудно та да нямаш какво да ядеш...вярвай ми. Не се плаша нито от работа, нито от учене, напротив - точно обратното. Диванната терапия ми създава хемороиди на онова място, сещаш се къде...А и по рождение имам трън пак там, който с годините пуска разклонения и просто не седя 10 мин да си почина. Такъв съм и се обичам супер много.

Поздрави.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Поздрави от Мадрид

Мнение от pumpy »

Не знам дали следващото помага много, но да споделя:
двама добри приятели: състудентка на жена ми от училище и мъжа й, който ни е семейния лекар. И двамата родени испанци, съответно от родители аржентинци (тя) и смесен брак на американски военен и испанка (той). Имигрирали и двамата в щатите, по същото време, когато и ние с жена ми в Канада (2004). Всички днес си работим по професийте: ние тримата зъболекари, той семейния ни лекар, а и не само на нас ами на още 1500 души :)
Та те двамата са си "ходили" до сега два пъту до родната Испаня за тези 10 години и за нищо на света не се връщат там за постоянно. Не само, ами от година две спонсорират родители й от Мадрид да се преселят в Денвър.
Сега знам, че зимата и вятъра духат различно в Денвър и Канада, но определено духат подобно и доста различно от изходната точка Мадрид.
Канада е страна, където само този, който не е поискал, той не епостигнал това, което иска. Било студено, било диво, бунгалата били дървени, снега бил много и какво ли още не съм чувал, от хора които НЕ ИСКАТ. Аз пък казвам обратното: работа има за всеки, добър стандарт на живот, много природа, малко хора (Барух Хашем), the sky is the limit.
Nagual
Мнения: 36
Регистриран на: Нед Ное 30, 2014 3:09 pm

Re: Поздрави от Мадрид

Мнение от Nagual »

Канада е страна, където само този, който не е поискал, той не епостигнал това, което иска. Било студено, било диво, бунгалата били дървени, снега бил много и какво ли още не съм чувал, от хора които НЕ ИСКАТ.
Ей това е. Точно това искам да кажа и аз, въпрос е на лична перспектива, която е строго индивидуална... :handshake: Точно за това са нужни само студените факти ;) Останалото е въпрос на личен избор и гледна точка folks...

Готина опитност, а Испания наистина пропадна много лошо...И това се дължи на факта, че хората оставят масово личните си отговорности в ръцете на псевдо институции - огромен проблем за цяла Европа. Аз съм строго индивидуална личност и трудно влизам в калъп, за това резонирам много повече, и е нормално да ме привлича така, с Канада от колкото с държавата, където съм станал човек дето се казва - Испания. Испания е моята страна, обичам я супер много! Но тук всичко зависи до много по-голяма степен от колективното съзнание...Няма свобода за индивидуалноститие за разлика от Канада където да говориш 5 езика е предимство, до като тука някой най-вероятно ще те изрита понеже ще му засегнеш комплекса за малоценност ;)

Но какво да се прави, хора всякакви, светът е такъв и аз не съм в конфликт с нито една негова част, просто си търся моята, това е цяло приключение а аз наистина съм приключенец по природа.

Отделно стоят и канадските студени факти като започнем със спиращата дъха природа, чистотата, готината социална система и най-стабилната икономика до момента...Все фактори, които теглят осцилатора в посока ''про''. Ако има ''контра'' то ще бъде в неща свързани с мен самия, а не с Канада, Канада само по себе си е супер готина държава.

Поздрави.
Nagual
Мнения: 36
Регистриран на: Нед Ное 30, 2014 3:09 pm

Re: Поздрави от Мадрид

Мнение от Nagual »

И вярвайте ми драги колеги и колежки Съфорумници, ако някой от студените факти са негативни - добре са дошли, те са АДСКИ важни за оформянето на реална перспектива а от там и план. Военно-полицейското мислене е много полезно в тази насока. Но важното е да са факти, студени факти а не бивши факти преминали 10 лични перспективи...Това вече мъти водата. Това, е което искам да кажа от самото начало ;)

1. Факти

2. Личен анализ на фактите

3. Минаване на кантар през личните филтри от фактори/стимули и т.н

4. Евентуален опит

5. Вземане на решение

This is how it works in real life. This is how i do things.
NightMartini
Мнения: 368
Регистриран на: Сря Юли 06, 2011 7:46 am

Re: Поздрави от Мадрид

Мнение от NightMartini »

Това са твоите думи:
- Аз съм строго индивидуална личност и трудно влизам в калъп.......
- Отделно стоят и канадските студени факти като започнем със спиращата дъха природа, чистотата, готината социална система и най-стабилната икономика до момента...Все фактори, които теглят осцилатора в посока ''про''......
Наистина от сърце ти желая да не се разочароваш.

Прочети пак вица, който копирах тук.
Просто исках да наблегна на факта, че има огромна разлика между посещение и емиграция.
С различни сетива гледаш държавата.
Надеждата върви с разочарованието.

Пумпи - не всичко е пари, работа, икономика. Има и други неща, като нещата, за които е писал Екзюпери. Неща, които тук трудно могат да се случат.
Пак ти желая да вземеш оптимално правилното решение.
Nagual
Мнения: 36
Регистриран на: Нед Ное 30, 2014 3:09 pm

Re: Поздрави от Мадрид

Мнение от Nagual »

NightMartini написа:Това са твоите думи:
- Аз съм строго индивидуална личност и трудно влизам в калъп.......
- Отделно стоят и канадските студени факти като започнем със спиращата дъха природа, чистотата, готината социална система и най-стабилната икономика до момента...Все фактори, които теглят осцилатора в посока ''про''......
Наистина от сърце ти желая да не се разочароваш.

Прочети пак вица, който копирах тук.
Просто исках да наблегна на факта, че има огромна разлика между посещение и емиграция.
С различни сетива гледаш държавата.
Надеждата върви с разочарованието.

Пумпи - не всичко е пари, работа, икономика. Има и други неща, като нещата, за които е писал Екзюпери. Неща, които тук трудно могат да се случат.
Пак ти желая да вземеш оптимално правилното решение.

Мерси, разбирам ;) На ясно съм, че не всичко е розово, за това говоря за едно първоначално посещение па после ще видим.

Поздрави и нека нищо тук не се приема лчино! :handshake: ;)
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Поздрави от Мадрид

Мнение от Koko »

Nagual написа:
Коко мерси за градивното мнение. Не съм оставил кой знае какви лични данни така е ОК според това, което казваш, прав си. Сподели на бързо и ако е възможно синтезирай само най-важното от твоя личен опит - Защо се върна в Европа? Климата ли? Или нещо друго?

Поздрави.
По-добри професионални възможности, поне според мене климата не е толкова решаващ фактор.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Nagual
Мнения: 36
Регистриран на: Нед Ное 30, 2014 3:09 pm

Re: Поздрави от Мадрид

Мнение от Nagual »

Thanк you Koko :handshake:
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Поздрави от Мадрид

Мнение от pumpy »

NightMartini написа: Пумпи - не всичко е пари, работа, икономика. Има и други неща, като нещата, за които е писал Екзюпери. Неща, които тук трудно могат да се случат.
Пак ти желая да вземеш оптимално правилното решение.
Ето това е любимото ми изречение да чуя, особено от устата на жена ми, докато се излежаваме в първа класа с чаша шампанско в ръка, на път за Мауй по Коледа.....
Аз гледам на нещата от малко по-различен ъгъл: пирамидата на Малсоу.
А и аз съм си "прост зъбар" и от Екзюрери много не разбирам, ако и да съм френски възпитаник.

PS. Ако не е ясно, особено за тези, които ще ме цитират по-късно извън контекста, обичам иронията в изказа си....
Nagual
Мнения: 36
Регистриран на: Нед Ное 30, 2014 3:09 pm

Re: Поздрави от Мадрид

Мнение от Nagual »

Fully agree with Maslow's hierarchy of needs.

Но все пак нищо не разбирам от вашият разговор :x но вие си знаете де, ваши си закачки ''от врме оно'' сигурно.

Поздрави и на двама ви.
succes
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Дек 18, 2009 6:11 pm
Местоположение: София

Re: Поздрави от Мадрид

Мнение от succes »

Nagual написа:Мерси за отговора. Знам, че е така ;) Навсякъде е така, а факторите които движат осцилатора от ''про'' към ''контра'' или обратно, или го балансират, са съвсем различни при всеки човек, все пак не сме кошерно съзнание...и всички сме различни, което е и красивото у човеците...Типа съзнание, което е интегрирало разбирането за тези неща вътрешно резонира с типа държави като Канада именно заради фактора ''разлики'', които са в директна зависимост с ''възможности'' поради същата причина. Трудно е за обяснение, а и няма нужда.

Това е и отговор за колегата ;) щом споменава вътрешният свят.
И после другите били психолози, така и не разбра иронията ми в мнението.
Публикувай отговор