Български взаимотношения в Канада

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
legioner
Мнения: 31
Регистриран на: Пет Окт 17, 2014 3:37 pm

Български взаимотношения в Канада

Мнение от legioner »

Предполагам че някои от вас са били достатъчно дълго в Канада и съм сигурен че имате доста взимане-даване с много българи с времето (и един от тези странни образи съм аз ; ) в момента). Не мога да си обясня защо някои от нас стават "неприятни" (и то не 1-2 ами по цели групи) и решават че са по някакъв начин по-специални от други българи … и всичко това отива към всевъзможни сегрегации… Започвам да имам усещането че на мен ми има нещо че и аз не правя същото като тези групи. Опитах се да го погледна от религиозна, политическа, културна, и каква ли не гледна точка, но не успявам да си го обясня защо се получава така.

Не е е тайна че една от големите групи българи в Канада са адвентистите, но не мога да си обясня коя религия би била чак толкова затворена и същевременно отделена от останалата част отсвета че да кара хората да игнорира събратята си. В БГ беше лесно - всички си крадат една банкнота от 10 лева едни от други. Всички се държат заедно въпреки че се мразят било то заради религия и какво ли не. Когато някой нападне културата и идеалите, или предложи нова интерпретация на миналото ни, всичко живо става и отива на публични протести за да се “запази българското” и “българщината”.
Но в Канада е трудно… всякаш не сме под единно крило което да се грижи да сме под общ знаменател, ами сме в анархия за която класическите реалисти говорят (всеки се бори за собственото си оцеляване). Ако това е наистина е така, не би ли трябвало да се борим тогава ЗАЕДНО за запазването на българщината и българското?

Не търся да обиждам никого, и се надявам да не го правя дори и индиректно. Опитвам се да намеря решение на този проблем, цивилизовано.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Български взаимотношения в Канада

Мнение от pumpy »

legioner написа:..... да се борим тогава ЗАЕДНО за запазването на българщината и българското?....
- първо: дефинирай "българско и българщина";
- второ: как интегрирането в приемащото ни общество върви ръка за ръка със запазването на "б и б" ?
- трето: защо ?

Винаги, когато правя или не правя нещо, първо си задавам въпроса "защо" ? Ти имаш ли отговор на този въпрос ?
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Български взаимотношения в Канада

Мнение от Marto »

legioner написа: Не е е тайна че една от големите групи българи в Канада са адвентистите
Това пък откъде го чу?
legioner
Мнения: 31
Регистриран на: Пет Окт 17, 2014 3:37 pm

Re: Български взаимотношения в Канада

Мнение от legioner »

pumpy написа:
legioner написа:..... да се борим тогава ЗАЕДНО за запазването на българщината и българското?....
- първо: дефинирай "българско и българщина";
- второ: как интегрирането в приемащото ни общество върви ръка за ръка със запазването на "б и б" ?
- трето: защо ?

Винаги, когато правя или не правя нещо, първо си задавам въпроса "защо" ? Ти имаш ли отговор на този въпрос ?
хаха аз задавам въпросите и се надявах да получа отговорите защото не разбирам какво се случва :rofl: :) нещата се обърнаха обаче. Това което следва са предположения, надявам се поне да ги потвърдиш или ги отхвърлиш.

1. Нямам конкретна дефиниция. Вероятно след това ще се впуснем в това какво е култура. Какво е култура на една общност и какво е общност тогава? Но поне част от отличаващите ни качества е да бъдем задружни, както в примера който дадох със стачките в България когато за момент всички спряха да мислят за това по какъв начин се разграничават едни от други и стояха заедно да се борят за една обща цел. Идеята е за тези които идват от България и тези които виждат себе си като българи да се съберат заедно и помагат. - кажи ако нещо те обърква от това, може би трябва да се поясни в някои отношения.

2. В Канада е мултикултурализъм. Не виждам как интеграцията в Канада как би изтрила българското съзнание. Точно обратното - получава се уникално българо-канадско хибридно съзнание

3. Защо не? Ти си станал/а част от този форуми за да получиш подкрепа, идеи, помощ, да се запознаеш с други българи и да помогаш на новодошлите. Защо да не го правим и в реалният живот тогава? Може би аз трябва да попитам какво те накара да отговориш на въпросът ми когато много други решиха да го прочетат и подминат без да изразят мнение. Това което искам да кажа е че малко или много ние намираме общ език на комуникация и с толератност един към друг успяваме да постигнем нещо за което тези които подминават темата не разбират, мързи ги, или ги е страх да потвърдят като потенциална реалност. Във всички случай това отива изцяло към спекулации разбира се. Имаме доста повече общо отколкото какво ни различава.

TL:DR 1. да си помагаме заедно както тези които са в БГ са задружни 2. Интеграция не означава промивка на мозъка 3. Ако има едно нещо което трябва да сме запазили като българи в себе си то трябва да е това че "обединението прави силата" :)
Последно промяна от legioner на Пон Окт 20, 2014 12:25 am, променено общо 2 пъти.
legioner
Мнения: 31
Регистриран на: Пет Окт 17, 2014 3:37 pm

Re: Български взаимотношения в Канада

Мнение от legioner »

Marto написа:
legioner написа: Не е е тайна че една от големите групи българи в Канада са адвентистите
Това пък откъде го чу?
Ако имаш статистика подкрепящо обратното ще бъда доста доволен. :)
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Български взаимотношения в Канада

Мнение от optics »

Прочитайки първото мнение в темата, ме заболя главата по същия начин по който ме заболяваше в час по литература в гимназията.

Проблемът за мен е в това, че много българи приемат аксиоматично, че трябва да имат приятели българи. По възможност също толкова на брой колкото са имали преди да дойдат. Това обаче е невъзможно и следват психо-сривове.
Невъзможно е по 3 причини. Първо броят българи около вас не е същият както когато сте били в България.
Второ - броят българи имащи същото образователно и културно ниво като вас е много по-малък
и трето - броят българи учили същата специалност като вас и работещи в момента същата професия като вас клони към нула.

Разочарованията се получават така - дай да се срещнем с еди кои си българи... и защо - защото са българи... срещате се и се оказва че въпросните са много тъпи копелета. (сигурно чувствата са взаимни). Истината е че ако си бяхте в България никога нямаше да тръгнете да се сприятелявате с такива хора.

Казвайки всичко това, аз си оставам оптимист (но с едно наум) и никога не съм избягвал срещи с българи само заради това какво други българи са ми пошушнали за въпросните. Има обаче и крайни песимисти които избягват всякакви сънародници.

За касти дето си вирели носа съм чувал но до такава степен не съм имал допир с такива, че дори се съмнявам в съществуването им.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
J&V
Мнения: 140
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2011 3:23 pm
Местоположение: Québec City

Re: Български взаимотношения в Канада

Мнение от J&V »

А да си се замислял случайно, че има хора които са дошли чак дотук, именно за да не контактуват с българи. Разни хора, разни идеали. Всеки има предпочитания. Освен това, не е задължително всички да комуникират с всички само заради обща национална, религиозна и друга принадлежност..... или за да доставят информация на хора, които не знаят къде се намират. Това не ги прави нито надути, нито повече от теб. Просто е въпрос на възприятие от твоя страна и на предпочитания от страна на другите.
DCS-Виена-23.05.2011г.
Акюзе-17.01.2012г.
Писмо изч. на интервю-15.06.2012г
CSQ-10.04.2013
Док.до Н.Скотия-07.05.2013г.
Баркодове-11.07.2013г.
Покана за медицински-04.09.2013г.
Визи - 02.10.2013г.

"Les courageux avancent, les peureux reculent!"
legioner
Мнения: 31
Регистриран на: Пет Окт 17, 2014 3:37 pm

Re: Български взаимотношения в Канада

Мнение от legioner »

J&V написа:А да си се замислял случайно, че има хора които са дошли чак дотук, именно за да не контактуват с българи. Разни хора, разни идеали. Всеки има предпочитания. Освен това, не е задължително всички да комуникират с всички само заради обща национална, религиозна и друга принадлежност..... или за да доставят информация на хора, които не знаят къде се намират. Това не ги прави нито надути, нито повече от теб. Просто е въпрос на възприятие от твоя страна и на предпочитания от страна на другите.
Разбирам и подкрепям това което казваш, но не е това за което говоря. :)
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Български взаимотношения в Канада

Мнение от pumpy »

optics написа:Прочитайки първото мнение в темата, ме заболя главата по същия начин по който ме заболяваше в час по литература в гимназията.
J&V написа:... или за да доставят информация на хора, които не знаят къде се намират. ...
:y: :y: :y:
Аватар
ivanko13
Модератор
Мнения: 3602
Регистриран на: Сря Юни 29, 2005 5:02 pm
Местоположение: Toronto

Re: Български взаимотношения в Канада

Мнение от ivanko13 »

Не мога и не искам да си представям живота в Канада без приятели българи. Винаги има и някой който не можеш да понасяш или теб някой не може да те понася ама това е чара на човешките взаимоотношения. ;)
"Нищо велико на този свят не е постигнато без страст"
Георг Вилхелм Фридрих Хегел
legioner
Мнения: 31
Регистриран на: Пет Окт 17, 2014 3:37 pm

Re: Български взаимотношения в Канада

Мнение от legioner »

optics написа:Прочитайки първото мнение в темата, ме заболя главата по същия начин по който ме заболяваше в час по литература в гимназията.

Проблемът за мен е в това, че много българи приемат аксиоматично, че трябва да имат приятели българи. По възможност също толкова на брой колкото са имали преди да дойдат. Това обаче е невъзможно и следват психо-сривове.
Невъзможно е по 3 причини. Първо броят българи около вас не е същият както когато сте били в България.
Второ - броят българи имащи същото образователно и културно ниво като вас е много по-малък
и трето - броят българи учили същата специалност като вас и работещи в момента същата професия като вас клони към нула.

Разочарованията се получават така - дай да се срещнем с еди кои си българи... и защо - защото са българи... срещате се и се оказва че въпросните са много тъпи копелета. (сигурно чувствата са взаимни). Истината е че ако си бяхте в България никога нямаше да тръгнете да се сприятелявате с такива хора.

Казвайки всичко това, аз си оставам оптимист (но с едно наум) и никога не съм избягвал срещи с българи само заради това какво други българи са ми пошушнали за въпросните. Има обаче и крайни песимисти които избягват всякакви сънародници.

За касти дето си вирели носа съм чувал но до такава степен не съм имал допир с такива, че дори се съмнявам в съществуването им.
Да, ясно е това. И да си призная, често стигам до такива заключения също, но вместо да ходя и да съдя кой с какво образование е просто променям подхода си и всичко си е що-годе добре.

И все пак, някак си зее дълбока дупка между това да се чувстваш българин, да се държиш като българин и да мислиш като българин. Ако разделим първото на "ок от БГ съм, няма как да изтрия миналото ми" и на "добре, готов съм да коопериам и да търся помощ от други българи в чужбина защото се басирам че са имали същите проблеми като мен", бихме могли да заключим че си е "мазало" и българщината ако поне едно от двете липсва. Тогава за какво говорим?! За това да бъдеш един голям компетентен анус, събрал се в група с други ануси, сформирал че и дори БГ училище в чужбина за да предаде ануснията си на бъдещото българско поколение... сори излизам от топик...

Може би просто и двамата говорим за това че допускайки определени индивиди да прекрачват границата, изолираме с тях и точно определени, неприятни, качества.

Че аз съм си всякаш в затвор пълен с "големци" и "умници" които разпръскват наляво и на дясно само част от вижданията си за това какво преставлява бългаската култура. Верно бе... как не се бях замислил???? :D

Мисля че се доближаваме до истината :) нека дебата да продължи :)
legioner
Мнения: 31
Регистриран на: Пет Окт 17, 2014 3:37 pm

Re: Български взаимотношения в Канада

Мнение от legioner »

ivanko13 написа:Не мога и не искам да си представям живота в Канада без приятели българи. Винаги има и някой който не можеш да понасяш или теб някой не може да те понася ама това е чара на човешките взаимоотношения. ;)

Според личната ми статистика 99% от БГ в Кан не ме понасят и дори незнам защо. Дори не съм и толкова известен че да си правят определени заключения :D Вярно, това ще да е в границите на реалността в която живея (че съм в Кан), но не е ли странно че всякаш общоприетият начин за толариране на хора с които не се спогодяваш е това да им мълчиш и да не им даваш дори най-малки знаци за това в което са сгрешили?

Всякаш си в центъра на една огромна секта и хабер си нямаш какво става, и най-близката морална болница е форум в който се надяваш да получиш отговор. ;)

Рспкт че още не сте ми изтрили темата :D
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Български взаимотношения в Канада

Мнение от Koko »

Според мене отговора на въпросите ти е именно в това че доста от българите в Канада са запазили в себе си българското и българщината в отрицателният им смисъл – разбирай го ако искаш като силна завист, желание да си пъхат носа в чужди проблеми или да дават акъл дето никой не им го иска. Например като почне някой да ти държи сметка – без да има никакво основание за това – как си изкарваш парите и за какво ги харчиш след това, в някакъв момент на човек му се загубва желанието да общува повече с този човек, а поне в това отношение в Канада е доста по-лесно да прекратиш общуването с такива хора. Тук бих допълнил и това – не мисля че в България има някакъв по-силен колективен дух и там хората са по-задружни, напротив мисля че тези ни отрицателни черти да се делим си ги носим именно оттам.
Според мене има и една друга причина, която също допринася за липсата на допирни точки, а именно това кой от колко време е в Канада. Не е все едно и също дали някой е в Канада от 5 месеца, 5 или 15 години. В зависимост от това от колко време си в Канада проблемите ти са различни от човек който току-що е пристигнал или пък живее тук от доста повече време.
Не на последно място, нереалистично е да очакваш че ще успееш да намериш общи допирни точки с всички българи в Канада, в крайна сметка хората са различни и всеки има собствени проблеми и интереси, от тази гледна точка търси хора с сходни на твоите интереси и проблеми.
За мен това че адвентистите са една от най-големите групи българи в Канада до ден днешен беше много добре скрита тайна, поне до сега не съм виждал някаква официална информация относно това как се делят по религии българите в Канада, но ако можеш да посочит източник към подобна информация, ще съм ти много задължен.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
emimilanova
Мнения: 225
Регистриран на: Нед Апр 29, 2007 3:44 pm
Местоположение: Montreal

Re: Български взаимотношения в Канада

Мнение от emimilanova »

legioner написа:Според личната ми статистика 99% от БГ в Кан не ме понасят и дори незнам защо.
Явно си човек, който е чувал за статистика, но няма представа какво е това, как се прави и за какво служи ;)

Както сам казваш:
Дори не съм и толкова известен че да си правят определени заключения
и съм сигурна, че не познаваш достатъчно българи тук, за да си правиш и ти твоите заключения.
emimilanova
Мнения: 225
Регистриран на: Нед Апр 29, 2007 3:44 pm
Местоположение: Montreal

Re: Български взаимотношения в Канада

Мнение от emimilanova »

emimilanova написа:
legioner написа:Според личната ми статистика 99% от БГ в Кан не ме понасят и дори незнам защо.
Явно си човек, който е чувал за статистика, но няма представа какво е това, как се прави и за какво служи ;)

Както сам казваш:
Дори не съм и толкова известен че да си правят определени заключения
и съм сигурна, че не познаваш достатъчно българи тук, за да си правиш и ти твоите заключения.
Ужас!!! :o Отговорих типично по български! Би следвало да се засрамя :$

Правилния отговор на това изказване ( в светлината на канадския ми опит) е:
- В момента имаш чувството, че някои хора не хранят приятелски чувства към теб?.
- какво те кара да мислиш така?
- Откога се чувстваш така?
- Искало ли ти се е да се нараниш по някакъв начин?
- Вземаш ли някакви лекарства? Дрога? Алкохол?
- имаш ли доверен приятел, с когото можеш да споделяш чувствата си?
- Кога беше последната ти консултация при специалист?
:handshake:
Публикувай отговор