Английска част или Квебек -плюсове и минуси за новоимигранти

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Английска част или Квебек -плюсове и минуси за новоимигранти

Мнение от Leda78 »

Здравейте!

Често се обсъждат разликите между двете процедури, но така и не намерих през търсачката сравнение на Английска Канада и Квебек специално за новите имигранти...

Ясно ми е, че изборът между английската и френската част трябва да става въз основа на познания по езика, познати и приятели, които ти помагат за адаптацията и т.н., но при нас нещата са изключително приравнени и често се чудя какво да направим, докато чакам за изпита по TCFQ & IELTS. Затова реших са изпиша отдолу моите впечатления от четене на форума и други източници към момента, и да оставя на вас да дискутирате и да добавите към моя списък.

Както казах за нас нещата са доста приравнени - за Федералната, мъжът ми има опит в една от професиите, но няма IELTS и ще му трябва учене, не по-малко от на мен да вдигна нивото си на френски от В1 на В2. И на двете места имаме близки приятели, които ще ни подадат ръка първите месеци и ще ни помогнат с всичко по силите им. И за двете процедури имаме шанс и то не малък - с еднакви усилия и разходи по процедурата. Затова ... започвам изброяването:

1. Федерална Канада - плюсове пред Квебек
- по-добре икономически -> по-лесно намиране на survival работа и изобщо всякаква работа; по-добри прогнози при отваряне на собствен бизнес; по-високи заплати, по-ниски данъци
- езика - английският, разбира се, ни е по-добре и на двамата
- към момента от форума и от статистики в Гугъл ми се струва, че тази процедура е по-бърза - ако нямаш проблем с документите отнема и по-малко от година напоследък - главно поради липсата на интервю. Въпреки че в сайта пише 19 месеца за нея и 12 за Квебек - може би ако тези срокове са прогнозни, ако сега подадеш колко ще ти отнеме, няма да съм права.
2. Квебек
- като цяло ми се струва, че по-добре подпомагат новите имигранти - безплатните курсове по език в началото да подобряване на нивото, докато през това време има детска градина в която ти гледат детето за без пари или почти без пари; доколкото попрочетох - от самото начало след пристигането имаш право на социални помощи (не че смятаме да лежим на тях, но е успокоение, че ако нещо не тръгне както сме го мислили, имаме помощ от държавата); доколкото знам социалните са достатъчни като пари за да преживееш известно време, особено ако си с дете. Като цяло основния плюс пред Федералната е, че веднага можеш да получиш помощ, а Федералната чакаш поне 3 месеца. И като получиш такава, тя ще ти стига за да живееш шо-годе нормално. Във Федералната животът е по-скъп или помощта е по-малка, не знам, май и двете ,но съм чела, че не стига.
- 2 езика - за мен това е плюс, поне за децата... че и за нас
- като цяло образованието за децата е по-достъпно, като това не означава по-лошо. Стартирайки от цените на детските градини и стигайки до Университети - моите приятели във Федералната твърдят, че едни от най-престижните Университети в Канада са именно във френската част.
- тук средата, т.е. приятелите ни са семейни с деца... което май е плюс за нашето дете... очаквам като коментар - дали това е изобщо критерий, който трябва да се взима предвид, или среда лесно се намира (за детето говоря - деца, с които да си играе и т.н.)

Друго към момента не се сещам. Ще добавям, ако се присетя.

Искрено се надявам да не разбуня духовете с тази тема, а да получа ефективна дискусия, която да ни помогне с решението.
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Английска част или Квебек -плюсове и минуси за новоимигр

Мнение от yahoo »

Нищо не казвате за вашите планове. Имате конвертируеми професии и можете да започнете бързо прилична работа или смятате първо да учите и да се преквалифицирате? Това доста би променило приоритетите и би улеснило избора. Не само нещата покрай децата са определящи. Вашата по-бърза адаптация за мен би била по-важна. Децата се справят чудесно навсякъде.
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: Английска част или Квебек -плюсове и минуси за новоимигр

Мнение от Leda78 »

Наистина не съм съобразила, че това е основното. В началото не мислим да приравняваме - той ще търси работа във фирма за вътрешни ремонти, тъй като в един момент смята да стартира свой собствен подобен бизнес. Идеята за мен беше в началото да не уча, а да започна нещо от вкъщи, ако е възможно - 3Д проектиране, чисто техническата част или ако не се получи - мога да работя като офис асистент примерно - ако намеря подобна работа - зная на доста добро ниво 2 езика (руски и английски) и още 2 на средно ниво (френски и испански), имам компютърна грамотност доста добра и т.н. По-нататък според това как ще се развият нещата, аз може би ще се наложи да поуча, но засега това не могат да се нарекат планове, а по-скоро мечти :)
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Английска част или Квебек -плюсове и минуси за новоимигр

Мнение от yahoo »

Нямам наблюдения в тези области доколко е платено и перспективно и дали само една заплата на начинаещ майстор в началото ще е достатъчна понеже работа от къщи по твоята дейност е почти невъзможна за човек без изградени още контакти. Много е вероятно в Квебек да се окаже по-подходящо защото ще бъдете приемливо подпомогнати докато си стъпите на крака. Има хора от този форум, които имат информация от първа ръка за посочените дейности и биха могли да споделят доколко голям ви е шанса в Квебек или в останалата Канада. Иначе теоретичното сравнение между двете няма голяма практическа стойност, ако не е пречупено през конкретната ситуация, която е доста различна за всеки.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Английска част или Квебек -плюсове и минуси за новоимигр

Мнение от optics »

yahoo написа:Нищо не казвате за вашите планове. Имате конвертируеми професии и можете да започнете бързо прилична работа или смятате първо да учите и да се преквалифицирате? Това доста би променило приоритетите и би улеснило избора. Не само нещата покрай децата са определящи. Вашата по-бърза адаптация за мен би била по-важна. Децата се справят чудесно навсякъде.
Яху е много прав, защото това е както в самолета - първо слагаш кислорода на себе си - после на детето!

Аз в така изнесените данни, не виждам голяма разлика къде ще изберете, но само искам да подчертая едно - не надценявайте ползата от приятелите. Да много е добре да те приемат за седмица у тях, отколкото да търсите ден-два-три квартира и да спите на хотел в това време, но приятелите няма да могат да ви намерят работа (освен ако вече нямат нещо предвид и са ви казали). А намирането на работа е много по-важно в дългосрочен план отколкото това дали сте се скитали тия няколко дни в търсене на квартира. Накратко - когато избирате мястото - не се влияйте от наличието на приятели в него !!!
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
arogance
Мнения: 172
Регистриран на: Вто Яну 09, 2007 8:51 am
Местоположение: Варна - Монреал-Едмънтън

Re: Английска част или Квебек -плюсове и минуси за новоимигр

Мнение от arogance »

Лично мнение:
Ако сте много добра в 3Д - https://www.ubisoftgroup.com/en-US/care ... _jobs.aspx
Ако не сте - федералната част е за вас. Работа като чертожник и подобни ще намерите по-лесно без училище..

Отворете обявите за работа в Http://kijiji.ca различните градове и ще имате по-добра представа..
Монреал - 08.2009
Едмънтън -09.2011
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Английска част или Квебек -плюсове и минуси за новоимигр

Мнение от roumensp »

При положение, че английският е по-добрият език и на двамата, логичният избор определено не е Квебек.
Аватар
kiro
Мнения: 877
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2012 7:27 pm
Местоположение: Торонто

Re: Английска част или Квебек -плюсове и минуси за новоимигр

Мнение от kiro »

Leda78 написа: ....
Не може да сравняваш Квебек с цялата "английска" част, просто защото има драстична разлика между градове като Торонто, Уинипег, Ванкувър или Халифакс. А и законодателството във всяка провинция е различно, така че обощение не може да се направи, че "федерална", "английска" Канада е по-скъпа / по-несоциална / по-развита икономически. Хамилтън, Онтарио или Съдбъри, Онтарио нито са по-скъпи от Монреал, нито по-развити, нито по-малко социални ;)

Англоговорящите провинции са не по-малко социални от Квебек, просто хората от Квебек не го знаят. Ето ти за сравнение ориентировъчно колко е "социалът" в Онтарио: https://www.peelregion.ca/ow/applying/allowance.htm"
Bulgayrian
libre
Мнения: 128
Регистриран на: Сря Ное 03, 2010 9:26 am
Местоположение: Vancouver, BC

Re: Английска част или Квебек -плюсове и минуси за новоимигр

Мнение от libre »

arogance написа:Лично мнение:
Ако сте много добра в 3Д - https://www.ubisoftgroup.com/en-US/care ... _jobs.aspx
Ако не сте - федералната част е за вас. Работа като чертожник и подобни ще намерите по-лесно без училище..

Отворете обявите за работа в Http://kijiji.ca различните градове и ще имате по-добра представа..
Имате ли лични наблюдения в тази сфера,защото ние смятаме да пътуваме през лятото и от сега следя обявите точно за 3D и чертожници за Монреал и Ванкувър и оставам с впечатление че във Ванкувър има доста по-малко търсене.Общо взето планът ми е каквато и да е работа в началото докато се поориентираме и след това съм си харесала един курс за техник -чертожник с надеждата,че вече с местен опит и диплома такава вероятно ще имам по-голям шанс за намиране на работа и от там нататък ще приравнявам диплома.Не знам само как ще се оправим с детето,защото е още съвсем мъничко.В Монреал вероятно ще ни е по-лесно от гледна точка на учене и детска градина.
DCS 10.08.2011
Полет 10.08.2014
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: Английска част или Квебек -плюсове и минуси за новоимигр

Мнение от Leda78 »

Благодаря на всички за отговорите!

За втори път попадам на мнение, че социала в Онтарио (говорейки за Английска Канада имах предвид точно Торонто) не е зле и че хората просто не са информирани... явно трябва да попрочета повече за помощите и за програмите в помащ на новодошли имигранти след като и това ще е определящ фактор. Например днес разбрах, че не е вярно, че в Квебек имаш социал веднага - социяля бил след 6месеца и след доказване, че си си свършил парите... |( ще питам по темата, ако ми възникнат въпроси.

Ще разгледам и обявите за работа - също биха били чудесен ориентир.

Относно езика и приятелите - може би бъркам, но езика се учи и не бих го дала за определящ при етапа ни на избор към момента. Процедурите са доволно дълги за да наблегнем на това, когато решим къде да подадем документите... а приятелите са ми определящи цял живот - а и в случая говоря за истински близки хора, които са готови да помогнат с всичко.

Благодаря ви още веднъж!
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
Аватар
kiro
Мнения: 877
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2012 7:27 pm
Местоположение: Торонто

Re: Английска част или Квебек -плюсове и минуси за новоимигр

Мнение от kiro »

Leda78 написа:
За втори път попадам на мнение, че социала в Онтарио (говорейки за Английска Канада имах предвид точно Торонто) не е зле
не се бъркай, това са пари, колкото да не умреш от глад!
Bulgayrian
umeiko
Мнения: 466
Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 8:52 pm

Re: Английска част или Квебек -плюсове и минуси за новоимигр

Мнение от umeiko »

Аз пък забелязвам че автора прави грешката да свързва начина на влизане в Канада (федерална, провинционална програма) с избора на провинция за живеене.
Първото няма нищо общо с второто. В момента в който стъпите на канадска земя можете да одите където си искате, и за колкото си искате.
Та за доуточняване, първо си изберете програма по която имате най големи шансове, и след това се огледайте къде искате да одите.
Само като забелжка, ако нямате ИЕЛТС и професия от списъка, и висше образование, и работе поне 3г (или 5г ли беше), въобще и не се и опитвайте да пробвате по федералната.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Английска част или Квебек -плюсове и минуси за новоимигр

Мнение от optics »

Leda78 написа:Относно езика и приятелите - може би бъркам, но езика се учи и не бих го дала за определящ при етапа ни на избор към момента. Процедурите са доволно дълги за да наблегнем на това, когато решим къде да подадем документите... а приятелите са ми определящи цял живот - а и в случая говоря за истински близки хора, които са готови да помогнат с всичко.
Мисля, че бъркаш, но решението си е твое. Приятелите може да са истински и може да са готови да помагат, но това все още не значи че могат да ти намерят работа. Може и да могат, но ако можеха, вече щяха да са ти го казали и нямаше да го водим тоя разговор.
Език се учи, да но ако оставиш да го учиш след като пристигнете (защото сега сте много заети) - груба грешка - правена вече от други форумци, които не слушат какво ги съветваме. Решението си е ваше и последиците също.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Английска част или Квебек -плюсове и минуси за новоимигр

Мнение от Koko »

Leda78 написа:

За втори път попадам на мнение, че социала в Онтарио (говорейки за Английска Канада имах предвид точно Торонто) не е зле и че хората просто не са информирани... явно трябва да попрочета повече за помощите и за програмите в помащ на новодошли имигранти след като и това ще е определящ фактор. Например днес разбрах, че не е вярно, че в Квебек имаш социал веднага - социяля бил след 6месеца и след доказване, че си си свършил парите... |( ще питам по темата, ако ми възникнат въпроси.

Ще разгледам и обявите за работа - също биха били чудесен ориентир.
Ето ти и едно противоположно мнение - по субективни наблюдения в Онтарио социала е малък и не стига да се живее само с него, особено в скъп град като Торонто, освен това го дават много по-трудно.

По отношение обявите за работа - когато видиш че има изискване за да кажем две години трудов стаж, това трябва да го разбираш като - две години КАНАДСКИ трудов стаж.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
chegevara
Мнения: 191
Регистриран на: Чет Авг 12, 2010 4:25 am

Re: Английска част или Квебек -плюсове и минуси за новоимигр

Мнение от chegevara »

Koko написа:
Leda78 написа:



По отношение обявите за работа - когато видиш че има изискване за да кажем две години трудов стаж, това трябва да го разбираш като - две години КАНАДСКИ трудов стаж.

а как от работа за оцеляване се добива КАНАДСКИ трудов стаж за по високо платена работа като експерт примерно в дадена дейност?
Публикувай отговор