Английска част или Квебек -плюсове и минуси за новоимигранти

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: Английска част или Квебек -плюсове и минуси за новоимигр

Мнение от Leda78 »

не се бъркай, това са пари, колкото да не умреш от глад!
Имах предвид, че са не по-лоши от тези в Квебек, а то ясно, че стигат за "едва-едва"... :)
Аз пък забелязвам че автора прави грешката да свързва начина на влизане в Канада (федерална, провинционална програма) с избора на провинция за живеене.
Не, не ги бъркам - просто имаме равни шансове по двете процедури според мен - с равни усилия и разходи. В този смисъл избора между двете процедури и за мен се коренеше най-вече във времето, което отнемат процедурите. НО ето тук се обърках - тъй като в официалния сайт дават че Федералната е с 7 месеца по-дълга, а пък от случаите, които следя във форума излиза, абсолютно обратното - Федералната напоследък става за около година, а Квебек за около 2. След като и тук не можах да взема решение, реших да видя какви са плюсовете и минусите Квебек vs Онтарио (може би трябваше да уточня, че става дума предимно за Онтарио, Торонто по-точно) - все пак когато заминаваш с определена процедура, освен виза за Канада и шанс за PR, тя ти дава и определени привилегии в съответната провинция - примерно знам, че ако заминеш по Федералната, но отидеш в Квебек, трябва да си там година, преди да проимаш право на социалните придобвки от Квебек и привилегии от всякакъв вид. И ето така стигнах до заглавието на тази тема... :)

А относно приятелите - аз честно казано не очаквам от тях помощ при намирането на работа. Аз разчитам на приятелите да са ми "среда", която предполагам, че в началото ще ми липсва много и също така детето да има с кого да си играе евентуално. Това е по-скоро личен критерий за мен, сигурно на другите хора им е по-назад в приоритетите, но на мен винаги ми се е струвало, че ако нямам с кой да си кажа по 2-3 сладки приказки веднъж в седмицата, може да се отрази пагубно на нашата имиграция в Канада... :lol:

А за езика - имах предвид, че от подаването на документите до заминаването има доволно много време, в което смятам да наблегнем яко на езиците - било то на английския или френския. Но при всички положения, ще направим всичко въможно да ги знаем добре оттук... Всички - и форуми и приятели - са ни предупредили, че това е ключово за интегрирането. И то нормално да е така ...

Въпросът на chegevara ми се струва интересен. Честно казано, винаги съм си мислела, че прословутия КАНАДСКИ трудов стаж се иска предимно, защото нямат доверие, че наистина си работил, това, което пишеш, че си работил в България примерно и няма как да го проверят. Освен това не е ясно дали очакванията за подобен експерт при тях и в БГ няма да са различни. НО ако имаш КАНАДСКИ трудов стаж на по-ниска позиция в областта, в която смяташ да се развиваш, с чудесни препоръки от този стаж, след това би стигнал поне на интервю за по-добра позиция по-лесно и ... всичко вече на интервюто зависи от теб... Не знам дали съм права - останалите ще кажат.

Коко, благодаря за отговора. Относно социалните придобвки - как се дават, колко са и кога имаш право на тях - трябва да попрочета и ще поровя в Гугъл тия дни. Ако имате предвид някой линк - ще ме улесните :)

Мисля си, тези, които сте там, дали бихте споделили за вас лично или пък за ваши приятели, които са по-отскоро и имате наблюдения, какво е направила и дала държавата, с какво ви е помогнала за адаптацията - било то за работа, било то за език, било то чисто финансово като помощ, било то някаква програма за имигранти за повишаване на квалификацията... като разбира се, споделите и провинцията, за която говорите. Официалните източници, ще ги издириме и изпрочетеме, но личния споделен опит, няма откъде освен от форума... Затова - ще съм благодарна, ако някой пожелае да сподели личен опит - негов или на близки
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: Английска част или Квебек -плюсове и минуси за новоимигр

Мнение от anxeli »

За средата и важността на приятелите си права, за интервюто си права, по-важно е от резюмето КОГАТО стигнеш до него. Проблема е че резюметата се пресяват като стажа е основен критерий, трябва да четеш как да се измъкнеш от конкретни дати без да излъжеш, важно е!
В Торонто конкретно, ако имаш дете плащаш детска градина или следучилищна програма (училището е от 9 до 3.30) най-малко $800 на месец до 12 годишна възраст, и то ако намериш място в заведение. Субсидира се само за много ниски доходи (неработещите нямат право, те би трябвало да имат време за децата, след като не работят ;) ), и процедурата отнема 12-24 месеца!
Циганите - на Сатурн !
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Английска част или Квебек -плюсове и минуси за новоимигр

Мнение от Koko »

Leda78 написа:Мисля си, тези, които сте там, дали бихте споделили за вас лично или пък за ваши приятели, които са по-отскоро и имате наблюдения, какво е направила и дала държавата, с какво ви е помогнала за адаптацията - било то за работа, било то за език, било то чисто финансово като помощ, било то някаква програма за имигранти за повишаване на квалификацията... като разбира се, споделите и провинцията, за която говорите. Официалните източници, ще ги издириме и изпрочетеме, но личния споделен опит, няма откъде освен от форума... Затова - ще съм благодарна, ако някой пожелае да сподели личен опит - негов или на близки
Не обичам да съм приносителя на лоши вести, но определено канадската държава нито е направила нещо за мене, нито ми е дала нещо съществено, като безплатни курсове, парична помощ или пък работа, свързани с началната адаптацията, а и поне аз не виждам от къде имате това разбиране че държавата ви е длъжна с нещо. Всъщност затова и е изискването, особено по федералната процедура, новопристигащите кандидати да разполагат със пари с които да са в състояние да се издържат през първите шест месеца.
В този ред на мисли, ако плановете ви са да се установите в Онтарио (без значение по коя процедура сте минали), то пригответе се че трябва да разчитате изключително и само на себе си и че нито провинциалните, нито федералните институции ще се ангажират да ви помагат с каквото и да е. Както вече отбелазях, в Онтарио социала нито стига за нещо, нито лесно го дават, за да разчитате на него в началото. Оттам нататък всичко е във ваши ръце и зависи от собствената ви упоритост и находчивост как ще успеете да се оправите.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Английска част или Квебек -плюсове и минуси за новоимигр

Мнение от optics »

Има някакви митични организации които "помагат". Те хем не са държавни хем цоцат (държавата ги спонсорира). Отиваш там и те ти отговарят на разни въпроси. Веднъж мислех да ходя, но приятел ме спря - вика, абе айде моля ти се ще си губиш времето, тия само цоцат от държавата и никаква полза от тях. И съответно не отидох.

Обаче се сещам за една друга помощ -- На езиковите курсове даскала питал курсистите - кой къде иска да работи. Един казва - в болница, друг - в библиотека и т.н. и понеже даскала има опит от предишни курсисти (познава работодателите) и е успял да вкара доста голям процент от хората. Не казвам, че им е намерил професия-мечта, но може би една идея повече отколкото ако бяха търсили сами и най-вече - много по-бързо. Разбира се трябвало е да дадат реалистични искания тези курсисти, не може да кажеш примерно - искам да съм архитект.

Накратко : Освен че учиш език (който се предполага си учил усилено преди пристигането), езиковите курсове могат да имат и други екстри - включително и че завързваш запознанства и с други имигранти.

По въпроса за канадския опит - често хората не си дават сметка, че не е единствения проблем в това дали ти вярват какво си правил а също и в това, че дори да си, тук има разлики които ти просто не знаеш и трябва известно време за да ги научиш. Понякога работодателят просто не може да си позволи да губи това време.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: Английска част или Квебек -плюсове и минуси за новоимигр

Мнение от Leda78 »

Определено не мисля, че държавата ни е длъжна - не съм от това поколение, което е свикнало да разчита на държавата по какъвто и да е начин... (еле пък на нашата! само ме ошушква с някакви данъци, с нищо насреща...) . По-скоро се опитвам да наклоня везните към някоя от процедурите за нас, а пък евентуална възможна помощ от съответната провинция в началото би било ключово. По принцип смятам да сме достатъчно подготвени на тръгване и да не опираме изобщо до помощи, но ... като бекъп вариант, би било добре.

Ноооо, засега разбрах доста полезни неща, за което ви благодаря:

1. и за Онтарио и за Квебек помощи има ... СЛЕД 6 месец. Също така - те са крайно недостатъчни и колкото да не умреш от глад (освен ако не работиш на черно в Квебек - така и не разбрах защо това не е опция за Онтарио, но при всички положения, не смятам да правим каквото и да било незаконно нещо, така чеее няма значение). Доколкото разбрах - в Квебек помощите се отпускат по-лесно и бързо, а в Онтарио много трудно и бавно след въпросния 6 месец.

2. ключовото са повече полезни КАНАДСКИ контакти, които могат да ти дадат КАНАДСКИ препоръки и също така, евентуално да направиш КАНАДСКИ стаж, макар и на по-ниско ниво, в областта, която те вълнува.

3. В Онтарио детските градини са доста скъпи в сравнение с тези в Квебек - от прочетено в други теми във форума.

4. И разбира се, езиците са ключови за адаптацията, така че когато финализираме решението накъде сме - трябва сериозно да наблегнем на тях ОТ България.

А защо когато се спомене образование в каквато и да е форма - учене на език, преквалифициране или Университет, нещата рязко отиват в полза на Квебек? Самото образование ли е по-евтино, или държавата субсидира нещо отново... или пък държавата те субсидира, докато учиш повече отколкото в Онтарио, или пък студентските заеми са на по-добри лихви?? Ако веднага се запишеш да учиш - пак ли чакаш 6 месеца за съответните добри условия или не?
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Английска част или Квебек -плюсове и минуси за новоимигр

Мнение от Marto »

Висшето образование в Квебек е субсидирано до такава степен, че е почти безплатно. Миналата година им вдигнаха таксите от 5 стотинки на 8 и то не бяха протести, не беше чудо. Ако студентите им са някаква индикация, Квебекарите са от типа дето очакват всичко от държавата, но не искат да плащат (и не само на лично ниво). Затова може би изглежда по-прието да работиш нелегално там.

Ще повторя нещо за н-ти път, но според мен децата ти трудно ще научат английски достатъчно добре в Квебек, което за мен - не само в Северна Америка ами и в световен аспект - е все едно да са осакатени. Освен ако мечтата им е държавна работа :)
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: Английска част или Квебек -плюсове и минуси за новоимигр

Мнение от Leda78 »

Хаха :) Ето един голям плюс за Квебек - ако нещата ни вървят добре, аз ще трябва да поуча по някое време със сигурност... ако и стипендии дават :)

Напълно съм съгласна, че децата трябва да знаят перфектно английски, не само в Северна Америка даже, но според мен това е въпрос на учене също така ... Аз мога да твърдя, че знам английски на много високо ниво, работя нон стоп с чужденци, които са го потвърждавали не един път. А аз съм го учила просто от малка и на редовни дози. Друго е разбира се да живеят в англоезична среда - знаете ли, че в БГ имам приятелки майки, които говорят на детето си на английски, за да стане "двуезично" от малко :rofl: Така че варианти много - нашето дете е доста мъничко още...
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
dea
Мнения: 360
Регистриран на: Пет Фев 08, 2008 12:21 pm
Местоположение: Montreal

Re: Английска част или Квебек -плюсове и минуси за новоимигр

Мнение от dea »

За Квебек:
Стипендията на студент се определя от дохода на семейството. Ако мъжът ти е на добра заплата- не очаквай голяма стипендия. Ако си студент и родител на дете до 6 год., можеш да учиш на temps partiel, но ползваш права (в това число и стипендия) като за temps complet.
В сферата на услугите в Квебек, владеенето и на англ. език е сериозно предимство.
Твоите приятели в коя провинция са?
‘You can’t control what happens in life, but you can control the way you respond’
todor73
Мнения: 1524
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:51 am
Местоположение: Квебек

Re: Английска част или Квебек -плюсове и минуси за новоимигр

Мнение от todor73 »

В Квебек университетите са евтини, дават ти стипендия, преди 10 години разходите за един обикновен чиляк да изучи един обикновен бак бяха така :

Квебек - влизаш вътре с 12 000 $ за 4 години
Онтарио - 60 000 $
Щатите - 100 000-150 000 $

По принцип, доста хора седят на социал в Монреал и поработват на черно, защото системата го позволява, в Торонто и Калгари примерно нямало социаладжии, ами няма да има, ама не защото са много по работни, ами защото не стигат парите.

Та така, инъче пък стандарта извън Квебек бил по-голям, незнам яде ли се, пие ли се тоя стандарт, но викат хубаво било ... да плащаш високи наеми или да изплащаш скъпи къщи при съвсем малко различаващи се заплати :)
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: Английска част или Квебек -плюсове и минуси за новоимигр

Мнение от Leda78 »

Благодаря ви, Деа и Тодор! Това е много ценна информация за мен. Поне като начало засега Квебек набира сила в моята класация. Често съм чела по другите теми, че отиването в Квебек при желание за собствен бизнес било само загуба на време и пари, но ... без ясно обяснение защо... заплатите не изглеждат толкова различни колкото наемите например, за детските градини няма да отварям тема, че става въпрос за разлика в стотици долари... Наистина стандартът е нещо, което явно трябва да го опиташ на вкус и на мирис ;) (въпреки че се носят слухове, че мирише на пакистански и китайски манджи :rofl: ), но шегата настрана - да не забравяме, че ние идваме от стандарта в България... В този смисъл мисля, че като за начало и Квебек ще задоволи глада ни за висок стандарт чудесно :lol:

Деа, имам близки приятели и в Онтарио и в Квебек. Доста близки сам и хората и на двете места. Единствената разлика е, че в Квебек са семейство с две деца (с тенденция скоро да станат 2 семейства с деца там - останалите и те са напред в процедурата). А на другото място - много близка моя приятелка.

Да ви кажа, сега се зачетох за лицензите, че ме посъветва един съфорумец ... ама то е страшно! Един пирон да забиеш в Квебек - лиценз си трябва. Поне трудно ли се изкарват тези лицензи - питам за сферата, която споменах ( вътрешни ремонти - шпакловки, мазилки, плочки, паркети, окачени тавани, боядисване, декориране). Дали ще има някой по-навътре в подобна дейност да даде инфо?
Последно промяна от Leda78 на Вто Фев 11, 2014 11:11 pm, променено общо 1 път.
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
umeiko
Мнения: 466
Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 8:52 pm

Re: Английска част или Квебек -плюсове и минуси за новоимигр

Мнение от umeiko »

В Онтарио детските градини не са по скъпи. Особено ако си с ниски доходи. Аз като се сещам, първите две години карахме на пълна субсидия, просто зашото субсидията се смята на база предходни доходи, а ти нема как да вземаш 100к заплата още на първата година :)
А ако случайно взимаш, надали цената на детската градина ще ти е проблем :y:
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Английска част или Квебек -плюсове и минуси за новоимигр

Мнение от optics »

todor73 написа:Та така, инъче пък стандарта извън Квебек бил по-голям, незнам яде ли се, пие ли се тоя стандарт, но викат хубаво било ... да плащаш високи наеми или да изплащаш скъпи къщи при съвсем малко различаващи се заплати :)
Не си го казал директно, но дори и ние (идиотите) рабрахме какво искаше да кажеш - извън Кебек живеят идиоти, които изплащаме по-скъпи къщи със същите заплати. Аз затова от край време разкъндардисвам - недейте идва тука, отивайте всички в Монреал. Там е леко, приятно и купона тече.
:rock: :rock: :rock:
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
AsicsFan
Мнения: 229
Регистриран на: Пет Май 22, 2009 11:50 am
Местоположение: Хасково, България

Re: Английска част или Квебек -плюсове и минуси за новоимигр

Мнение от AsicsFan »

Leda78, липсва ти информация, затова и аз ще добавя.

Първо - това с безплатните курсове го има не само в Квебек. Процедурата е следната - първо ходиш на едно място което е лицензирано да изпитва по език новопристигналите (ние ходихме в YMCA - те се занимават с много неща). Полагаш безплатен устен и писмен изпит по език който желаеш да изучаваш - поне тук в Торонто ни попитаха дали искаме Английски или Френски. Ние желаехме Английски. Изпитват те за да установят на какво ниво си, щото безплатните училища не смесват учениците много много - ученици примерно от ниво примерно 1,2,3 са в това училище, нива 4,5,6 в онова и тн. (примерно казвам). Иначе курса има две имена, според какъв език искаш - ESL е за Английски (English as a Second Language), но за френския забравих какво беше съкращението. Та тия курсове вероятно ги има навсякъде.

Далаверата с тях е че са безплатни, детската също ти е безплатна мисля но само за времетраенето на курса, като си тръгваш си взимаш детето. Ние ходихме. Проблема е че приема не е постоянен - има сесии. Примерно за да почне нашата чакахме 2 месеца май. Както и да е. Иначе курса карахме 3 месеца специално ние. Имаше хора дето и след няколко години не бяха много напреднали. Не се смейте - сериозно и трагично е. Но като се има предвид че сме възрастни и всеки има грижи - работа, наем, деца и е обяснимо до някъде.

Както и да е. Има още 4 малки далавери в тия курсове:

- Ако идваш на курс с градския транспорт, носиш си трансферите (вид билетчета) всеки петък и поне в нашето училище ти разменяха трансферите за токъни (жетони които се ползват като билети в градския транспорт, поне тук в Торонто), така че имаш някаква помощ тук.
- Запознаваш се с други имигранти и е интересно - научаваш други съдби и истории щото всеки е дошъл от различно място по света
- Освен че те учат на език ти обясняват и канадската култура, интересни неща за града и страната, снабдяват ги с безплатни вестници (поне нашето) и четете в час и обсъждате новините - това като метод за обучение по език, щото вадите и новите думи в тетрадките и ви се обяснява. Тъй като това са училища за имигранти а те са дошли кой знае от къде, официално в училището се честват празниците на всички нации, от които има ученици в училището (да се разбира че все някой носи по нещо сладко и се черпите, пък и научаваш нещо ново)
- Най-приятната далавера и най-интересната - училищата се ползват с намаления (при това сериозни) за местни културни мероприятия на които ви организират посещения и ви осигуряват безплатен транспорт до там. Немога да се сетя за тия 3 месеца кое точно посетихме, но сега ще се опитам да пиша за по-интересното:

- Агро-панаира в Торонто - панаир на животновъдите - поне мен ми беше много приятно.
- Крофърд Лейк - едно малко, живописно и много приятно езерце закътано сред природата
- Някакво индианско селище, ама забравих къде беше - видяхме реставрирано индианско селище, имаше гид - индианка от съответното племе - обясни ни за бита на племето и др.
- ROM (!!!) (Royal Ontario Museum) - това е от най-известните и най-скъпите за посещение места в града - огромен музей, за 1 ден не стига да го обиколиш като хората. За мижавите $15 долара някъде ни осигуриха не само стандартния вход, ами и вход за специализираната експозиция, която беше китайско изложение за династията Кин. Музея е номер едно ако искаш да си нахраниш културния глад, просто иначе е по-скъпичък.

Отделно каквито въпроси имаш за каквото и да е свързано с Канада, почвайки от история, през как се приготвя кленов сироп или какво е eggnog и стигаш до Джъстин Бийбър - за всичко е разрешено да се пита и ти се обяснява, доколкото го знаят.

Най-накрая по някое време ти правят изпит и или ти вдигат нивото с официален документ който те издават или ти го понижават. Да се похваля - мойто го понижиха ! Щото никога не се дадох на даскалката ни и все и давах да разбере че няма да и търпя своеволията да ни почуква и да се чувства над нас :rofl: :rofl: :rofl:

Сега ще обясня и това какво е :lol: А това че ми понижиха нивото ми е през оная работа щото пак съм си на прилична работа и без това.

Но, сега ще ти кажа и какво друго има в тия училища, за което много не се пише. Има готини учителки, има и недоклатени пачи, но то всяко стадо с черните и белите овце. За учителките след малко, първо училищата. Нашето училище издава ламинирани пропуски където пише че си ученик. Когато напуснахме ни помолиха да не връщаме пропуските. Ето една далаверка - училището си има ученици-фантоми за да цоца повечко от държавата. Нашето беше еврейско училище, но сигурно и при дрругите е така. Вероятно има и други далаверки ама не съм се интересувал. Сега учителките. Това училище по дефиниция се предполага че ще ви приюти точно в периода когато сте новопристигнали и гърмяни зайци, ще ви вдъхне малко знания и увереност и с усмивка ще ви пусне малко по-подготвени за живота тук. Еми горе-долу. Едно нещо което гадните учителки масово прилагат е да ви мачкат психически - няма да пропуснат да ви кажат как вие сте просто поредните навлеци, въпреки че те имат работа точно заради вас, и че нищо не струвате. Къде по-възпитано, къде по-директно (зависи колко е възпитана пачата). Нашата беше, немога да си кривя душата. Но тя се държеше подтиснически дори срещу колежката си - възрастна но много приятна бяла жена родом от ЮАР. Има хора дето поддават, има хора дето през едното ухо им влиза, другото излиза, ма аз не обичам да си трайкам та между нас припламна любов от пръв поглед още от първата седмица. :inlove: :l: :u: :sun:

И така. Да знаете че и това го има. И то даскалки дето си позволяват такива неща да ви говорят на целия клас.

И само да вметна по основния ти въпрос - за това къде да отидеш. Ами честно казано ти най-добре ще си прецениш. Това че ние се оказахме с приятели в Торонто беше случйност. Ние бяхме минали цялата процедура и вече чакахме визи когато случайно го разбрахме. Иначе както казах - решението ни отдавна беше взето - Торонто. Иначе и ние бяхме ок и за Квебек и за тук - два езика, прилични професии, но аз получавам обриви ако трябва да говоря на френски (лични причини) а и жена ми не желаеше Квебек.

Колкото до Торонто (нямам представа другите, не съм живял на друго място), накратко казано тук е доста скъпо, има ужасно много работа и ужасно много хора които се борят за нея и е много трудно да си хванеш готина позиция, но не е невъзможно. В началото - само на късмет. Нещото наречено "канадски опит" го искат почти на всякъде, поне тук. Само за сървайвълите не го искат. Работа в строителството или от рода - няма проблем. Плащат кеш или в по-добрия случай с чекове, плачат обикновено веднага и специално в строителството като за новопристигнали има и нелоши надници на някои места. Обаче вие сте с дете и ще ви е малко по-трудно щото ще има повече разходи.

Поне в началото се сприятелете с когото можеете, щото така изскачат първите работи които ще хванете в Канада.

Иначе тука е супер ако устояваш на стреса на големия град и имаш работа със заплата която ти допада поне малко. Културния живот е на много добро ниво, нямам оплаквания от никъде, освен че сега с малкия (той е на 7 месеца вече) сме закатанчени вкъщи и много не виждам.

В Онтарио трябва да чакаш 3 месеца преди да те включат в здравната система за безплатно здравеопазване, социални никога не съм ползвал, нямам и намерение и не знам как стои въпроса. Принципно за майчински трябва да си работил поне 4 месеца през последната 1 година някъде, но за новопристигнали нямам представа как е.

Иначе това което съм чувал за Квебек, поне за Монреал и Квебек Сити е че било изглеждало много европеидно. Както казах - нямам представа.

Ами това са моите два цента. Където и да се решите - успех!
Winners train, losers complain.
Sofia=>Toronto 2010-07-28
Citizenship 2014-11-13
Toronto=>Sofia 2021-04-28 (Завърнал се)
Аватар
AsicsFan
Мнения: 229
Регистриран на: Пет Май 22, 2009 11:50 am
Местоположение: Хасково, България

Re: Английска част или Квебек -плюсове и минуси за новоимигр

Мнение от AsicsFan »

Leda78 написа:сега се зачетох за лицензите, че ме посъветва един съфорумец ... ама то е страшно! Един пирон да забиеш в Квебек - лиценз си трябва.
Leda, това е общовалидно - в Канада искат тесни специалисти.

Примери които съм чел лично в обяви за работа са че търсят примерно секретарка за адвокатска кантора и искат примерно 2 години предишен опит в адвокатска кантора, инак не важиш. Примерно кандидатка с 7-годишен опит като секретарка, но в здравен кабинет просто няма да стане.

Имай го предвид и започни сериозно да четеш обяви за работа за да се подготвяш.

Лека!
Winners train, losers complain.
Sofia=>Toronto 2010-07-28
Citizenship 2014-11-13
Toronto=>Sofia 2021-04-28 (Завърнал се)
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Английска част или Квебек -плюсове и минуси за новоимигр

Мнение от Павел »

Leda78 написа:Хаха :) Ето един голям плюс за Квебек - ако нещата ни вървят добре, аз ще трябва да поуча по някое време със сигурност... ако и стипендии дават :)

Напълно съм съгласна, че децата трябва да знаят перфектно английски, не само в Северна Америка даже, но според мен това е въпрос на учене също така ... Аз мога да твърдя, че знам английски на много високо ниво, работя нон стоп с чужденци, които са го потвърждавали не един път. А аз съм го учила просто от малка и на редовни дози. Друго е разбира се да живеят в англоезична среда - знаете ли, че в БГ имам приятелки майки, които говорят на детето си на английски, за да стане "двуезично" от малко :rofl: Така че варианти много - нашето дете е доста мъничко още...
А аз мога да твърдя, не се обиждай, че ще си поредната която като дойде тук, ще се убеди, че нищо не знае от езика. Като начало пробвай с "бакап", вместо "бекъп".
Публикувай отговор