WORK PERMIT TO OPEN WORK PERMIT

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Публикувай отговор
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: WORK PERMIT TO OPEN WORK PERMIT

Мнение от agent Ozo »

И Батето (newcomer) е на принципа: "Всичко преживяно от мен е всеобщо правило"
Има си и в Канада задължителни срокове за предизвестие за напускане, само че са много по кратки от тези в България. В зависимост от продължителността на работата във фирмата, срокът на предизвестие е от няколко дни до максимум 2 седмици.
Естествено, ако никоя от страните не е против, то срокът може да е и от сега до след 1 ч. или от днес за утре, както е било при батката.
Но аз имам колега, който си хвърли шапката след разправия с боса и си тръгна със заканата, че кракът му повече няма да стъпи в компанията, но на следващия ден се върна и си отработи 2-те седмици предизвестие като поп. Защото шефа така искаше.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: WORK PERMIT TO OPEN WORK PERMIT

Мнение от miteto »

agent Ozo написа:Има си и в Канада задължителни срокове за предизвестие за напускане, само че са много по кратки от тези в България. В зависимост от продължителността на работата във фирмата, срокът на предизвестие е от няколко дни до максимум 2 седмици.
Понеже говориш за Канада, а не за Квебек в частност, ще добавя специално за Онтарио. В зависимост от стажа във фирмата, срокът е от 0 дена до 8 седмици (това е за permanent employees, за temporary естествено не важи). Ако си работил по-малко от 3 месеца - работодателя не е длъжен да дава никакво предизвестие. Работил 1 година - минимум 2 седмици. Работил 8 или повече години - минимум 8 седмици предизвестие.
Разбира се, работодателят може да реши да те екортира моментално от работното място, но тогава е длъжен да ти изплати въпросните седмици предизвестие в парична форма.
И специално за батката дето раздува че в Канада нямало трудов кодекс - в Онтарио се нарича Employment Standards Act и спазването му се следи от Ontario Ministry of Labour.
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: WORK PERMIT TO OPEN WORK PERMIT

Мнение от agent Ozo »

Непрецизност в изказа, Мите. Естествено, че говорех за Квебек и трябваше да го посоча изрично. Извинявам се за което!

Всъщност се оказва, че и в Квебек има по-големи срокове за предизвестие от 2 седмици. Ако си работил между 5 и 10 г. във фирмата, срокът е 4 седмици, а при 10 г. и повече, срокът е 8 седмици.
Поразрових се тъй като ми се видя невъзможно да съществува такава голяма разлика в сроковете между различните провинции.
Излезе, че и аз съм говорел малко наизуст, на базата на случилото се с колегата.

Още един пример за Финикс Аризона, че трябва да се четат и първоизточниците, а не само да се слушат преживелиците на тоя и оня.
Ей го и линка: Notice of termination of employment
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
PHOENIX ARIZONA
Мнения: 220
Регистриран на: Пон Май 31, 2010 2:23 am
Местоположение: Sofia,Bulgaria> Ottawa

Re: WORK PERMIT TO OPEN WORK PERMIT

Мнение от PHOENIX ARIZONA »

agent Ozo написа:Финикс Аризона, на теб проблема ти не е, че си добър и прекалено доверчив, както бе написал на едно място, а че вярваш само на това което ти е удобно и изгодно да чуеш. Когато някой ти каже нещо дето не ти отърва и веднага скачаш срещу него.
И съм безкрайно удивен, че като доказателство за една или друга своя теза посочваш "еди-кой си (познат, приятел, агент и т.н.) ми каза", а на опонентите си даваш линкове да четат официални източници. Ами добре би било и ти самипт да ги четеш, пич.

Ето какво си постнал тук относно офертата си за работа:
Your starting wage during your first 3 m. will be 10,50$ per hour. This is your probationary period;thus ,your level of performance will be monitored and evaluated.At the end of the probation, you will receive depend on your level of performance. You will be working the morning shift ,8 hours per day, 40 hours per week.
You are entitled to receive a 30 min. meal break should you work 5 hours or more per day.You will be working in a team setting but you are also required to work independently from time to time.You may be asked to cover evening shift or weekend shift as needed. You will receive 3 weeks yearly vacation

Колкото и непълен да е цитата, достатъчно ясно се разбира, че 3 м. ще си на пробен стаж и ще те оценяват, а на края на този изпитателен период "At the end of the probation" ти ще получаваш според показаните способности - "you will receive depend on your level of performance".
Следващото изречение, в което ти си се вторачил и на което градиш претенциите си, също касае именно края този пробен 3-месечен период, както и всяко следващо изречение след него.
И в случая няма никакво значение кой твой познат къде и какво работи и т.н. Това не са никакви доводи пред която и да е инстанция в Канада, освен пред сътрапезници и приятели по чашка.

Айде късмет и го давай по-леко с претенциите и обвиненията, гледай да покажеш по-висок "level of performance".
Много ти благодаря за отговора. Разбрах къде съм сбъркал и какъв ми е проблема. Нито скачам към когото и да е, ако си останал с такова впечатление си се объркал много.Ако съм те обидил или засегнал лично много ти се извинявам, нито чакам да чуя нещо което ми изнася.
Не пия алкохол и нямам приятели по чашка но ти благодаря за направената забележка ще си взема бележка пич. Не съм подписвал нищо това това е целия текст от работната оферта която ми предложиха само това имам. Ще отговоря и на другия колега по въпроса за професията готвач. Аз първо не съм готвач по образование и по професия. След отказ по федералната процедура с НОК 6242 готвач, отказа е заради прекъсване от 15 дни/след връщането ми от САЩ в България/ в професията с която кандидатствам,
в техния отговор ми беше посочено че мога да работя в Канада ако имам оферта от Канадски работодател. Потърсих съдействие от моя близка роднина в Торонто но жената не можа да намери работодател които да ме наеме. И за това се обърнах за съдействие към фирмата в Торонто.Това беше единственя начин да пристигна в Канада с работна оферта за готвач. Благодаря за отговорите,линковете с информация,съветите и забележките отправени към мен.А това дали съм добър и доверчив човек може да го каже само този които ме познава лично.
Лека вечер ;)
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: WORK PERMIT TO OPEN WORK PERMIT

Мнение от agent Ozo »

Хайде сега и ти...такъф е лафа, недей да се връзваш на думите ми за сътрапезниците и чашката. Смятай, че се отнася за чаша с портокалов сок.
А иначе се радвам за теб, че ситуацията ти се изяснява без да те плаши.

Ти по-трудната част от пътя т.е. тази в която нещата не зависят от теб, вече си я минал и си в Канада. Сега всичко е изцяло в твои ръце. Трябва само да направиш така, че да се докажеш през тези първи 3 м. и си осигуриш фул-тайм работа през следващите 6м. което ще ти позволи да аплайваш за ПР.
Това доказване става по 2 начина - или като влезеш под кожата на боса (ако знаеш как) или със здраво бачкане без мъркане.

Успех ти желая и в двата случая! :)
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
Californian
Мнения: 853
Регистриран на: Сря Дек 30, 2009 5:23 pm
Местоположение: Texas --> Seattle, WA

Re: WORK PERMIT TO OPEN WORK PERMIT

Мнение от Californian »

agent Ozo написа: Това доказване става по 2 начина - или като влезеш под кожата на боса (ако знаеш как) или със здраво бачкане без мъркане.

Успех ти желая и в двата случая! :)

Мен ако питаш с мъркане най-много пари се изкарват, толкова, че ще си купи ПР за 5-6 месеца ;-)
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: WORK PERMIT TO OPEN WORK PERMIT

Мнение от agent Ozo »

Californian написа:Мен ако питаш с мъркане най-много пари се изкарват, толкова, че ще си купи ПР за 5-6 месеца ;-)
Е, ако си в изгодна позиция, можеш не само да мъркаш ами направо да си рекетираш боса. Но едва ли това може да се каже за нашия човек в случая.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
newcomer
Мнения: 1598
Регистриран на: Чет Сеп 20, 2012 9:48 am

Re: WORK PERMIT TO OPEN WORK PERMIT

Мнение от newcomer »

ей този цитат много ми хареса

Да,имаше надяждане с хот-дог,замеряне с хамбургери,женска борба в калта,родео и много още весели и изтънчени реднешки забавления

гуууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууд :party:
Черната Бистра от Биг Форум БГканада и A-блъд от Лавал.
Рядка порода голи охлюви обитавща зелената тревна маса на северния и южния бряг.

От кога охлювите дават наклон на ястребите струва ли си да се лети?
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: WORK PERMIT TO OPEN WORK PERMIT

Мнение от Bistra »

newcomer написа:ей този цитат много ми хареса

Да,имаше надяждане с хот-дог,замеряне с хамбургери,женска борба в калта,родео и много още весели и изтънчени реднешки забавления

гуууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууд :party:
Е, какво има да ти харесва! |( Иди в кой да е от бившите хоремагове ситуиран в малко българско селце( ми така, де, нали се гордеем с българското) и ще видиш къде-къде по-интелектуални забавления. Не ти предлагам сбирка на безплатни кебапчета и ракия в мазето на българската черква в Монреал по обясними причини - далече ти е.
Странджата доскоро правеше редовно репортажи от мястото на събитието, но явно някой му е подсказал, че се излага страхотно. ;)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
prace
Мнения: 1617
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 2:17 am
Местоположение: София

Re: WORK PERMIT TO OPEN WORK PERMIT

Мнение от prace »

newcomer написа:ей този цитат много ми хареса

Да,имаше надяждане с хот-дог,замеряне с хамбургери,женска борба в калта,родео и много още весели и изтънчени реднешки забавления

гуууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууууд :party:
Само да допълня, че тези високо изтънчени забавления не са само в реднека, ами цялата Канада е обхваната..
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: WORK PERMIT TO OPEN WORK PERMIT

Мнение от Bistra »

prace написа: Само да допълня, че тези високо изтънчени забавления не са само в реднека, ами цялата Канада е обхваната..
Аааа, не прави такива обобщения, много моля! Наш'те са "добри католици". Радват се на добрата и изтънчена кухня, доброто вино...Е, имат склонност понякога да си разменят жените, ама го правят културно, с чувство за кавалерство. Абе, френска работа с една дума! :rofl:
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
newcomer
Мнения: 1598
Регистриран на: Чет Сеп 20, 2012 9:48 am

Re: WORK PERMIT TO OPEN WORK PERMIT

Мнение от newcomer »

Bistra написа:
prace написа: Само да допълня, че тези високо изтънчени забавления не са само в реднека, ами цялата Канада е обхваната..
Аааа, не прави такива обобщения, много моля! Наш'те са "добри католици". Радват се на добрата и изтънчена кухня, доброто вино...Е, имат склонност понякога да си разменят жените, ама го правят културно, с чувство за кавалерство. Абе, френска работа с една дума! :rofl:
те вашите за да им върви забавата даже цял квартал в монтреал са си отцепили за специфичните си забавления

https://maps.google.bg/maps?hl=bg&ll=45 ... .1,,0,1.28"

https://maps.google.bg/maps?hl=bg&t=h&l ... 19&vpsrc=0"
Черната Бистра от Биг Форум БГканада и A-блъд от Лавал.
Рядка порода голи охлюви обитавща зелената тревна маса на северния и южния бряг.

От кога охлювите дават наклон на ястребите струва ли си да се лети?
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: WORK PERMIT TO OPEN WORK PERMIT

Мнение от Bistra »

Е, тук ти си по-в час.Не мога да влизам в такъв спор. ;) Около мен се намират все нормални, доколкото моите критерии за нормалност са меродавни. Без претенции съм, но не се оплаквам. :D
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
PHOENIX ARIZONA
Мнения: 220
Регистриран на: Пон Май 31, 2010 2:23 am
Местоположение: Sofia,Bulgaria> Ottawa

Re: WORK PERMIT TO OPEN WORK PERMIT

Мнение от PHOENIX ARIZONA »

agent Ozo написа:Хайде сега и ти...такъф е лафа, недей да се връзваш на думите ми за сътрапезниците и чашката. Смятай, че се отнася за чаша с портокалов сок.
А иначе се радвам за теб, че ситуацията ти се изяснява без да те плаши.

Ти по-трудната част от пътя т.е. тази в която нещата не зависят от теб, вече си я минал и си в Канада. Сега всичко е изцяло в твои ръце. Трябва само да направиш така, че да се докажеш през тези първи 3 м. и си осигуриш фул-тайм работа през следващите 6м. което ще ти позволи да аплайваш за ПР.
Това доказване става по 2 начина - или като влезеш под кожата на боса (ако знаеш как) или със здраво бачкане без мъркане.

Успех ти желая и в двата случая! :)
Благодаря ти за пожеланието исъвета
Всичко е ОК
работя усилено и дано след 3м. да има положителни новини
лека вечер
newcomer
Мнения: 1598
Регистриран на: Чет Сеп 20, 2012 9:48 am

Re: WORK PERMIT TO OPEN WORK PERMIT

Мнение от newcomer »

ко стаа в прерията.да не ви замръзна интернета.никой нищо не обажда
Черната Бистра от Биг Форум БГканада и A-блъд от Лавал.
Рядка порода голи охлюви обитавща зелената тревна маса на северния и южния бряг.

От кога охлювите дават наклон на ястребите струва ли си да се лети?
Публикувай отговор