Защо да имигрирам в Квебек?

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Публикувай отговор
Daisy2
Мнения: 504
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 3:54 am

Re: Защо да имигрирам в Квебек?

Мнение от Daisy2 »

Само да отбележа, че Joya е от IT сектора :) Този сектор няма насищане - поне отстрани така ми изглежда на мен.

С което не искам да омаловажа постигнатото от Joya.
Аватар
cantare
Мнения: 287
Регистриран на: Пет Юли 18, 2008 7:47 am

Re: Защо да имигрирам в Квебек?

Мнение от cantare »

Joya написа: А защо Квебек, защото е двуезичен, децата ми ще знаят три езика поне...
Когато се появят децата се променят и приоритетите ни. За нас това е важното - какво предлага Квебек на децата ни!
България отдавна не предлага нищо в много отношения, дори ни ограбва и осъкатява. Така че решението да имигрираме точно там е най-правилното.
Живяла съм в Щатите и дълго време исках да се върна там, но след като се появи детето, не бих го направила по ред причини, дори и със зелена карта.
Vouloir, c'est pouvoir!
Аватар
analgin
.
Мнения: 2162
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 7:25 am

Re: Защо да имигрирам в Квебек?

Мнение от analgin »

Daisy2 написа:Само да отбележа, че Joya е от IT сектора :) Този сектор няма насищане - поне отстрани така ми изглежда на мен.
Същото може да се каже и за селскотопанската работа - всички ферми търсят персонал и го внасят обучен от Мексико.

Не е важно в кой сектор си, има едно основно правило - Който си го може, си го може навсякъде! Директори на фирми за снегозадъжане в Канада има, и то в излишък!
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: Защо да имигрирам в Квебек?

Мнение от Kan_Tangra »

Daisy2 написа:Само да отбележа, че Joya е от IT сектора :) Този сектор няма насищане - поне отстрани така ми изглежда на мен.

С което не искам да омаловажа постигнатото от Joya.
Ами остава и ти като мен да смениш твоя сектор с ИТ сектора. Тогава няма да има проблеми.

Баш да няма насищане. Не е така. Работа като всяка друга. Цедката е сериозна. Тук искат много яко бачкане.
Има си % безработица. Който, разбира се, е много по-нисък от останалите сектори.
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
Аватар
Independent
Мнения: 1723
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2004 8:03 am
Местоположение: Montreal, QC

Re: Защо да имигрирам в Квебек?

Мнение от Independent »

За IT няма да се изказвам повече, защото ми писна.

Обаче за акцентите....
Аз говоря свободно и двата езика. И като казвам свободно, много хора се учудват, като им кажа, че съм от Източна Европа. Разбирам всякакви акценти (предимно английски, защото на него работя), но за нищо на света не мога да определя кой кой е. И не мога да разбера какво толкова не му харесвате на белгийския френски. В Брюксел направо се размазвах от кеф, когато си говорех на френски. Истинска наслада. Не мога да кажа същото за айде да не казвам колко годишното ми пребиваване в Монтреал.

А на театър ходя достатъчно често - не се оплаквам. Разбирам толкова, колкото и в България постановките на български. То и театъра идва с практика. Ако само си седите вкъщи, чакайки да започнете да разбирате, никога няма да се наканите. Наканите ли се един път, после е лесно. Много по-лесно, отколкото да се решиш да изключиш субтитрите по телевизора.
I must not fear.
Fear is the mind-killer.
I will face my fear.
I will permit it to pass over me and through me.
And when it has gone past I will turn the inner eye to see its path.
Where the fear has gone there will be nothing.
Only I will remain.
Ninushevi
Мнения: 505
Регистриран на: Чет Май 28, 2009 9:46 am
Местоположение: Montreal,Quebec
Обратна връзка:

Re: Защо да имигрирам в Квебек?

Мнение от Ninushevi »

Joya:
"И моето мнение.
От завършването на университета си мечтая за Квебек, вече не помня и защо. Но успях след години да навия мъжа ми, казвам навия, защото си имахме хубав живот в България, хубава работа и дом. Много приятели. Единственото което не ми харесваше беше повсевместната простотия, беззаконието, и страха какво ще се случи с децата ми. Оставихме много неща, и въпреки, че бях много добре информирана, преживях шок.
Оставих си хубавият и голям дом на сред центъра на София, за мизерна квартира от дърво, която даже няма канал в банята (смешно ми е вече, но първият месец за мен това беше огромен проблем). Всичките удобства които имахме, сменихме с неудобства тук.
Сблъсъка с езика, който мислех че знам, а се оказа че не мога даже да си представя колко е различен, шока от цените на елементарните продукти, като матрак да речем. Това че винаги всичко в къщи ми е било ново, а сега ми се налага да купувам втора употреба. Странните хора по улиците, не съм била расистка никога, но тук се изумих, това да ядеш манджа в метрото, или да си облизваш мазните пръсти публично
Културата е под всякакво ниво. Мислех си , нали дойдох за по-добър живот на децата ми, как ще ходят в едно училище с тези деца, които нямат грам обноски .... Много мислех за връщане, макар да не го споделих даже с семейството си.
Но след като започнах работа, след като сменихме квартала и започнах да контактувам с повече местни, нещата се промениха. Хората около мен са интелигентни, трудолюбиви и много възпитани. Получавам помощ за всичко даже в личен план. Новият ми квартал е в пъти по-различен и вече знам защо съм в Квебек. Виждам нещата които си представях и за които бях чела. Децата ми са в прекрасно училище и градина, с тях се отнасят като с хора. За 6 месеца дъщеря ми има цяла стена с дипломи и медали, вече говори езика и започва да чета( на 6г. е) Децата се адаптираха толкова бързо, даже не искат и да си ходят в България, имат си приятелчета, имат си среда. Аз също се чувствам ценена в работата, въпреки че не давам това което дава в Родината, знаете как се работи в България, извънредно, жертваш време и семейство, за няма и едно Благодаря, тук не е така, тук си тръгвам в 4:30 максимум в 5, веднъж останах до 6 и то защото си говорихме с колегите. Да френския е труден, но всички са много толерантни. Почти не съм срещала хора които да не говорят английски.
За мен живота тук започва да придобива смисъл и да се адаптирам постепенно. Още ми липсват приятелите и родителите. Но моят живот и живота на децата ми е по-важен. Харесва ми начина по който ги възпитават в училището и градината, харесва ми че не виждам хора, които да крещят на децата си в градинките, не виждам съседа как бие жена си и семейството си, и не мога нищо да направя.
Да тук има престъпност, има проблеми, но сякаш са по-невидими, или не са около мен, чета непрекъснато в новините за катастрофи и убийства, но редовно забравям да си заключа колата и къщата. Единственото нещо което ме притеснява не са крадците, а досадния енот който ми е окопирал терасата.
Някак проблемите се изместиха, няма ги битовизмите които ги имаше в България, няма ги страховете за бъдещото. А това е по-важно от лукса, поне за сега. А в бъдеще ще си го постигнем пак, всеки ден си припомням, че не мога за една година тук да постигна това което сме градили за последните 10-15 в България.
А защо Квебек, защото е двуезичен, децата ми ще знаят три езика поне. Защото е по-социален, дори и да остана без работа няма да ме е страх за следващите месеци до намиране на нова, защото имам малко дете и не ми се плащат по 1000$ за градина, защото мисля, че за начало е добре. По-нататък, като ни пораснат децата, като имам няколко години стаж зад гърба, мога да мисля и за други места.
Сега през седмица някое от децата е болно, налага се излизане от работа, лекари, болници понякога. В момента за нас това е правилното място.
Но не е мястото от предварителните ми представи. Има си проблеми, има си и тук простотии и недомислици. Но като сложиш на кантара България и Квебек, определено Квебек печели.
(това е мнение на имигрант от 1 година, може би след още една- две ще е по-различно ) "


Прекрасно разказано и много точно, според мен! Само заради това мнение може да четете тази тема!Успех на всички сбъдване на мечтите! А нали знаете, те са такива каквито ние си ги сътворим! :)
DCS- Виена - 12.10.2009 г.
ПОЛЕТ-София-Мюнхен–Монреал-25.03.2012г.
pepiliverpool
Мнения: 179
Регистриран на: Чет Фев 23, 2006 10:24 am
Местоположение: Ottawa

Re: Защо да имигрирам в Квебек?

Мнение от pepiliverpool »

Joya написа:
, защото имам малко дете и не ми се плащат по 1000$ за градина, )
Вие в Квебек защо си мислите, че градините в другите провинции са по $1 000? ние живеем в Отава ( Онтарио) и въпреки, че обявените цени на градините са по около $950 на месец, повечето от хората не плащат тази сума. Общината има субсидирани градини и си плащаш в зависимост от дохода за предходната градина. Казваш си колко ти е дохода по документи за предходната година, те си вадят таблицата и ти казват колко плаща общината и колко ти. Ние плащаме за дъщерята по $7 на ден или $154 на месец. единственото условие е и двамата родители да работят по минимум 30 часа в седмицата или да ходят на училище.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Защо да имигрирам в Квебек?

Мнение от Bistra »

pepiliverpool написа:Вие в Квебек защо си мислите, че градините в другите провинции са по $1 000?
Шшшшш, че сега ще скокне Павелчо и уйде темата у ряката!
Болна тема са това градините и бяха вече разисквани. :lol:
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Защо да имигрирам в Квебек?

Мнение от agent Ozo »

pepiliverpool написа:
Joya написа:
, защото имам малко дете и не ми се плащат по 1000$ за градина, )
Вие в Квебек защо си мислите, че градините в другите провинции са по $1 000? ние живеем в Отава ( Онтарио) и въпреки, че обявените цени на градините са по около $950 на месец, повечето от хората не плащат тази сума. Общината има субсидирани градини и си плащаш в зависимост от дохода за предходната градина. Казваш си колко ти е дохода по документи за предходната година, те си вадят таблицата и ти казват колко плаща общината и колко ти. Ние плащаме за дъщерята по $7 на ден или $154 на месец. единственото условие е и двамата родители да работят по минимум 30 часа в седмицата или да ходят на училище.
Ами защото пишещите от другите провинции досега сигурно са били все с високи доходи и не ги е хващала таблицата. :)
То и в Квебек не всички градини са субсидирани, но митът вече е създаден и всичко живо на запад от нас вярва, че в Квебек градината струва $7/ден.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Re: Защо да имигрирам в Квебек?

Мнение от balbi »

cantare написа:
Joya написа: А защо Квебек, защото е двуезичен, децата ми ще знаят три езика поне...
Когато се появят децата се променят и приоритетите ни. За нас това е важното - какво предлага Квебек на децата ни!
България отдавна не предлага нищо в много отношения, дори ни ограбва и осъкатява. Така че решението да имигрираме точно там е най-правилното.
Живяла съм в Щатите и дълго време исках да се върна там, но след като се появи детето, не бих го направила по ред причини, дори и със зелена карта.
Всъщност мили дами Квебек също се интересува от децата ви, а не от вас. И аз наскоро го чух от една преподавателка в прав текст без недомлъвки. Колкото и да става неприятно в един момент - факт е, децата се пречупват и претапят много по-лесно. Ние сме стари кучета. Ако ти кажат "това е кръгло", а ти си знаеш, че е квадратно трудно някой ще те убеди, че кръглото всъщност е квадратно. При едно дете е лесно. :) Пример бол.
Като в това няма нищо лошо. На Квебек му трябват хора, които след години ще кажат "Аз съм канадец" или "Аз съм кебекар"...докато при нас това ще е по трудно колкото и канадски паспорти да струпаме :)
И така! Късмет и лек полет ;) на всички, които почти са на стълбичката на самолета! ;)
pepiliverpool
Мнения: 179
Регистриран на: Чет Фев 23, 2006 10:24 am
Местоположение: Ottawa

Re: Защо да имигрирам в Квебек?

Мнение от pepiliverpool »

при това в Онтарио училищата имат програма "Младша предучилищна" за деца на 4 години и "Старша предучилищна" за деца на 5 години като часовете на заетост са от 8:00 до 14:30 и е безплатно, така, че за градина остават само година, две. По принцип цяла Канада е социална държава като естествено всяка провинция има малко различаващи се по вариант програми, така, че е излишно да се спори коя провинция е по-добра.
pepiliverpool
Мнения: 179
Регистриран на: Чет Фев 23, 2006 10:24 am
Местоположение: Ottawa

Re: Защо да имигрирам в Квебек?

Мнение от pepiliverpool »

agent Ozo написа:
pepiliverpool написа:
Joya написа:
, Ами защото пишещите от другите провинции досега сигурно са били все с високи доходи и не ги е хващала таблицата. :)
.
или просто хората не знаят за тази програма
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Защо да имигрирам в Квебек?

Мнение от pumpy »

FeFlina написа:....Стандартът ми на живот в България е доста по-добър от този на много хора в чужбина....
Ей това много го обичам. Никой в този форум не е "икономически" имигрант. Всички сме имали невероятен стандарт на живот в България, но всички искаме да се разкараме от там. Интересно каква е дефиницията на "стандарт на жовот" ??? Аз например 2002, 2003 година можех да кажа, че съм правил 20 пъти средната заплата за страната, обаче на обед не можех да се прибера вкъщи да си хапна, защото поредния простак с кола намираше за особено удобно да паркира каруцата си пред гаража ми и аз си обикалях в обедната почивка, гладен да си намеря място да спра за да се прибера да си ям със семейството. Е имал ли съм добър стандарт на живот или не ? Тук за сега не изкарвам и не виждам някога да изкарвам 20 пъти средната заплата за страната (която даже не знам колко е), но пък има къде да си паркирам колата....ха сега отиди ме разбери кое е "добър стандарт на живот"
В това поне батето беше прав: много хора бъркат имиграцията с гурбета и той си знаеше, че е тук на гурбет и някога ще се прибере. Евала за което.....
FeFlina
Мнения: 37
Регистриран на: Вто Яну 15, 2013 7:40 am

Re: Защо да имигрирам в Квебек?

Мнение от FeFlina »

pumpy написа:
FeFlina написа:....Стандартът ми на живот в България е доста по-добър от този на много хора в чужбина....
Ей това много го обичам. Никой в този форум не е "икономически" имигрант. Всички сме имали невероятен стандарт на живот в България, но всички искаме да се разкараме от там. Интересно каква е дефиницията на "стандарт на жовот" ??? Аз например 2002, 2003 година можех да кажа, че съм правил 20 пъти средната заплата за страната, обаче на обед не можех да се прибера вкъщи да си хапна, защото поредния простак с кола намираше за особено удобно да паркира каруцата си пред гаража ми и аз си обикалях в обедната почивка, гладен да си намеря място да спра за да се прибера да си ям със семейството. Е имал ли съм добър стандарт на живот или не ? Тук за сега не изкарвам и не виждам някога да изкарвам 20 пъти средната заплата за страната (която даже не знам колко е), но пък има къде да си паркирам колата....ха сега отиди ме разбери кое е "добър стандарт на живот" :puke:

Ми не те разбрах, сравнението за стандарта е абсурдно за мен, но както и да е .
Всеки има право на гледна точка. Аз спирам да се обяснявам. Типично по български една хубава тема се опорачава от синдрома на българите в чужбина ... Не очаквам да ме разберете, но няма и нужда.
«Avoir la foi, c’est monter la première marche même quand on ne voit pas tout l’escalier» – Martin Luther King
gb bg
Мнения: 29
Регистриран на: Чет Дек 23, 2010 6:16 pm

Re: Защо да имигрирам в Квебек?

Мнение от gb bg »

balbi написа:
cantare написа:
Joya написа: А защо Квебек, защото е двуезичен, децата ми ще знаят три езика поне...
Когато се появят децата се променят и приоритетите ни. За нас това е важното - какво предлага Квебек на децата ни!
България отдавна не предлага нищо в много отношения, дори ни ограбва и осъкатява. Така че решението да имигрираме точно там е най-правилното.
Живяла съм в Щатите и дълго време исках да се върна там, но след като се появи детето, не бих го направила по ред причини, дори и със зелена карта.
Всъщност мили дами Квебек също се интересува от децата ви, а не от вас. И аз наскоро го чух от една преподавателка в прав текст без недомлъвки. Колкото и да става неприятно в един момент - факт е, децата се пречупват и претапят много по-лесно. Ние сме стари кучета. Ако ти кажат "това е кръгло", а ти си знаеш, че е квадратно трудно някой ще те убеди, че кръглото всъщност е квадратно. При едно дете е лесно. :) Пример бол.
Като в това няма нищо лошо. На Квебек му трябват хора, които след години ще кажат "Аз съм канадец" или "Аз съм кебекар"...докато при нас това ще е по трудно колкото и канадски паспорти да струпаме :)
И така! Късмет и лек полет ;) на всички, които почти са на стълбичката на самолета! ;)
Ние точно затова им ги водим в Канада - защото се интересуват от тях,за разлика от собствената им родна страна. На интервюто миналата година извикаха 17 годишния ми син и говориха надълго и широко за намеренията му за учене в Квебек/ за сведение момчето ми не фигурираше в поканата за интервю и въпреки това и въпреки отличния си английски мосю даде насоки за университетите и за френски език разбира се ;) /.
Защото аз говоря френски и 2010 година без проблем минавах скоринга за емиграция за Квебек.
Защото момчето ми от 9-ти клас си търси англоговоряща страна, и знам че въпрос на време е това да се случи, а аз да остана сама тук в България -неееее, ще умра бе хора...
Защото оставяйки тук бих обрекла децата си на липса на алтернатива...за нормален живот, или биха избягали по трънлив за тях път навън, или какво им остава- да се превърнат един ден в 30-годишни бебета ,които посещават местните университети само да си изкарат някоя и друга година като учащи ,без да учат в действителност нищо...
Защото се надявам, че като човек на наемния труд един ден, дай боже, тази страна ще ми даде възможност да живея не охолно, но поне като нормален човек.
Защото , тук в БГ работя в банка и с горчивина се усмихвам като чета перипетиите на съфорумците , които са се сблъскали с определено некомпетентен персонал, а междувременно този персонал е толериран от шефовете си,защото не е подбран по критерии за професионализъм, а по лични интереси...
Защото тук в Бг трябва да търся някой познат или пък да пиша жалби до централно управление на някоя институция или компания за да свърша работа,за нещо за което някой получава заплата.
Списъкът може да бъде разширен и продължен...
Публикувай отговор