Защо да имигрирам в Квебек?

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Публикувай отговор
Аватар
analgin
.
Мнения: 2162
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 7:25 am

Re: Защо да имигрирам в Квебек?

Мнение от analgin »

pumpy, явно това си мислят, ако изобщо разбират за какво им говориш :(
Няма да разберем какви са очакванията и мерните им единици.
Ninushevi
Мнения: 505
Регистриран на: Чет Май 28, 2009 9:46 am
Местоположение: Montreal,Quebec
Обратна връзка:

Re: Защо да имигрирам в Квебек?

Мнение от Ninushevi »

Това и аз не го разбрах. А за очакванята....докато не дойде човек тука, трудно би могъл да има някакви очаквания. Но някаква представа, евентуално, може. При мене общо взето представата ми се припокри с това, което виждам тука и общо взето няма нещо, което кой знае колко да ме изненадва. Не е цветя и рози, но и не мисля, че някъде ще предложат нещо подобно. Затова си мисля, че с колкото по-слаба предварителна настройка идва човек, толкова по добре за него :)
DCS- Виена - 12.10.2009 г.
ПОЛЕТ-София-Мюнхен–Монреал-25.03.2012г.
pepiliverpool
Мнения: 179
Регистриран на: Чет Фев 23, 2006 10:24 am
Местоположение: Ottawa

Re: Защо да имигрирам в Квебек?

Мнение от pepiliverpool »

analgin написа:[***** Безплатен съвет ако наистина владееш двата езика мястото ти не е в Квебек, в Канада ще намериш по-бърза и добра реализация.
Най-добрия район за човек владеещ и двата езика е Отава.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Защо да имигрирам в Квебек?

Мнение от pumpy »

analgin написа:pumpy, явно това си мислят, ако изобщо разбират за какво им говориш :(
Няма да разберем какви са очакванията и мерните им единици.
Няма как да ме разберат, защото си мислят, че говорят два езика :lol:
Преди години бях в Израел при едни приятели. Българи, имигрирали през 1949 след създаването на Държавата. Тогава не са говорили никакъв иврит и това, което ме впечатли невероятно е че една вечер отидоха на театър. Сега ще кажете какво толкова, нормално. Когато това ми се случи, аз бях учил и говорил френски около 15 години вече и не можех да си представя да отида на театър на този език. Това, което си помислих е кога ли един ден ще мога да отида на театър на френски или английски и ще разбера всичко. И не казвам кино, защото там е лесно, даже и да изпуснеш нещо, контекста го пояснява, а и не е толкова важно.
Миналата година бях на театър в Пасадина, НЛ и разбрах горе долу 60-70% от това, което се случваше на сцената. И това, човек, който има 116 на iTOEFL, следвал е две години на английски в Денвър и работещ на този език всеки ден. Е, в моя защита може да се каже, че говореха на нюфанийз, но все пак това е английски, нали ;)
Та когато стигнете дотам да ходите на театър на френски и/или английски тогава ще можете да коментирате белгийския, кебекарски или френски френски.
Майка ми може да определи от коя част на Франция е конкретен диалект, но жената 40 години е била преводач и преподавател по френски език.....
И BTW аз не съм живял никога в Белгия. Просто съм ходел често на гости на брат си, който живее във Фламандия
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Re: Защо да имигрирам в Квебек?

Мнение от balbi »

Предполагам Пумпи с поста си ще взривиш обществото ;), но ми се иска да кажа нещо в подкрепа на казаното от теб... Изненадвам се колко наши сънародници, заявяват, че говорят ПЕРФЕКТНО езика (не уточнявам английски или френски, защото в случая няма значение). В подкрепа на "тезата" си за перфектното познание на езика се изтъква съответна филология, гимназия с усилено изучаване на съответния език или покрит сертификат, ценз, лиценз и тн... За мен това не е ПЕРФЕКТНО познаване на езика, перфектно говорене и тн... Истина е, че мнозинството няма да разберат за какво точно им говориш. По-скоро очаквам коментари, които ще докажат за мен специално, че темата публикувана от Аналгин е правилно публикувана!
Желая късмет на всички. На себе си пожелавам един ден да мога да отида на театър на някой от език различен от Българския!
На всички работещи - приятен остатък от седмицата! А на неработещите - скорошно намиране на работа!
А за всички - приятен уикенд! ;)
FeFlina
Мнения: 37
Регистриран на: Вто Яну 15, 2013 7:40 am

Re: Защо да имигрирам в Квебек?

Мнение от FeFlina »

balbi написа:Предполагам Пумпи с поста си ще взривиш обществото ;), но ми се иска да кажа нещо в подкрепа на казаното от теб... Изненадвам се колко наши сънародници, заявяват, че говорят ПЕРФЕКТНО езика (не уточнявам английски или френски, защото в случая няма значение). В подкрепа на "тезата" си за перфектното познание на езика се изтъква съответна филология, гимназия с усилено изучаване на съответния език или покрит сертификат, ценз, лиценз и тн... За мен това не е ПЕРФЕКТНО познаване на езика, перфектно говорене и тн... Истина е, че мнозинството няма да разберат за какво точно им говориш. По-скоро очаквам коментари, които ще докажат за мен специално, че темата публикувана от Аналгин е правилно публикувана!
Желая късмет на всички. На себе си пожелавам един ден да мога да отида на театър на някой от език различен от Българския!
На всички работещи - приятен остатък от седмицата! А на неработещите - скорошно намиране на работа!
А за всички - приятен уикенд! ;)
Само не разбрах къде и кой е казал, че владее някой език перфектно. След като българския ви е роден, смятате ли, че го владеете перфектно? Не мисля, но ...

Да, говоря свободно и 2та езика - и то не благодарение на дипломите, които имам, а на опита. Нужни са ми секунди да разгранича повечето белгийски диалетки, както и френски и американски такива. За Канада се надявам да разбера някой ден. Но моля ви, френския в основата си е един. Знаеш ли базата, с другото се свиква с времето.
Прекарала съм достатъчно време в активна комункация с чужденци и съм живяла в чужбина, за да го твърдя.
Думата перфектно за език не мисля, че съществува. Езикът е толкова динамичен, че може би и цял живот да се посветиш на него, няма как да го начуиш.
Ако поговорите с баба ми, може би и 50% от това, което казва, няма да разберете. Нищо че сме българи и езика ни е роден.
Дори и самите преводачи се специализират в дадена материя, за да се усъвършенстват.
Познавам много хора, които след изкаран курс, си вярват, че знаят език ... самата аз твърдя, че мога да общувам сводобно и на френски и на английски , но имам да уча, да уча оше много.
Във всяка една страна, регион, сфера на работа, си има жаргон, с който, ако имаш стабилната основа по езика, шанса да се адаптираш по-бързо, е огромен.

Факт е, че много хора не знаят какво точно ги очаква в чужбина. Но има ли някой, който го е знаел на 100%? Знаем ли какво ше стане до довечера, дали ще сме живи ... не. Важното е да си досатъчно силен, борбен и смел, за да оцелееш. Животът е за смелите и оптимистите. Другите преживяват някакси.
За жалост и в този форум виждам все повече мнения на 'оптини' българи в чужбина. Всеки има своята съдба. При някои нещата стават по-лесно, при други не.Кой колко знае, си е негова работа.
За мен Канада не е цел, а средство. Стандартът ми на живот в България е доста по-добър от този на много хора в чужбина, но желанието ми за имиграция е свързано с прекалено много неща.
Пожелавам ви да сте здрави и малко по-толеранти!
Успех на всички!
«Avoir la foi, c’est monter la première marche même quand on ne voit pas tout l’escalier» – Martin Luther King
Daisy2
Мнения: 504
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 3:54 am

Re: Защо да имигрирам в Квебек?

Мнение от Daisy2 »

Напълно подкрепям FeFelina. Ако говориш прилично даден език, можеш да различиш диалектите/акцентите му, макар и не винаги да ги разбираш добре, поне в началото. Отнася се дори и за българските диалекти.

И за перфектното владеене съм съгласна - никой не говори за това. Но пък пумпи и балби имат право, срещала съм българи, които трудно сглобяват едно-две изречения на английски, граматически неправилни, но твърдят, че го говорят добре. Макар че и англичаните често не си дават много зор с правилата на граматиката :)

Според мен, колкото повече навлизаш в даден език, толкова повече се убеждаваш колко много не го знаеш и колко още има да го учиш :) Но всъщност това се отнася за всяка област на познанието. Сократ е бил прав :)

А конкретно за имиграцията в Канада си има изпити, резултати и точки, които се дават за тези резултати. И за нас, кандидат-имигрантите, това е важното на този етап. По отношение на езика, имам предвид. Защото само с език също не става, трябва и професия, която да се харесва на канадците, тоест, да е в списъците им.
Аватар
analgin
.
Мнения: 2162
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 7:25 am

Re: Защо да имигрирам в Квебек?

Мнение от analgin »

Явно няма да се получи това което целях, но ще ви разкажа случка която скоро ми разказа един познат.
Та той стои в метрото Pie-IX и някаква нахакана девойка (според него славянка, по тукашните разбирания облечена като момичетата от ул. Онтарио, но можеби добре за източна Европа) държи лист с адрес на имиграционните на ул Pie-IX № бил някакъв 5 цифрен и най активно търси помощ как да стигне до улица "ПАИ НАИН" едикой си номер, при което получавала само усмивки и отговор, че не знаят такава улица, а това е една от големите улици в центъра на Монреал ,на всички е известна като "пи ньоф". Той се е сетил за какво става въпрос след 15 минути и се смял сам дълго време ...
agent Ozo
Мнения: 9745
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Защо да имигрирам в Квебек?

Мнение от agent Ozo »

Daisy2 написа:А конкретно за имиграцията в Канада си има изпити, резултати и точки, които се дават за тези резултати. И за нас, кандидат-имигрантите, това е важното на този етап.
Ами то и тук е същото - има си изпити, тестове, интервюта, резултати и точки. И за имигрантите е важно да минат определения минимум за да получат достъп било то до дадено учебно заведение, било до разрешение за практикуване на определена професия, било за заемане на конкретна работна позиция. И едва ли някой от миналите тези минимални прагове си е въобразявал, че езикът му е перфектен и няма какво повече да го усъвършенства. Език се учи цял живот, както вече бе отбелязано. А и примерно, много бързо се разбира от избралите този път, че входният тест в колежа или университета е най-малкият им проблем по отношение на обучението.
А това да можеш да ходиш на театър и да разбираш всичко е на един по-следващ етап. И ако си се справил с първия, то и този етап няма да ти е проблем.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
analgin
.
Мнения: 2162
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 7:25 am

Re: Защо да имигрирам в Квебек?

Мнение от analgin »

В Квебвек езиковите проблеми имат и други аспекти, а имено новата политика на лумпените от правителството - "Френски на всяка цена" което обрича имигрантите които не са с добър език да се мотаят между двата езика и в крайна сметка не научаваат нито един. Изпращат ги на някакви долнопробни езикови курсове по френски водени от националист и в крайна сметка ефекта е на лице от инж. те правят домоуправител или нещо подобно.
На мен не ми е известна друга професия различна от учител коята само с френски ще ти донесе по-висока заплата от 20$ на час. Фирмите които дават добри заплати категорично не са кебекарски и за да работиш в тях трябва се говори "БЯЛО".....
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Защо да имигрирам в Квебек?

Мнение от ablood »

Сега се предполага, че темата ще бъде прекръстена на
" Терзанията на Аналгин " :-)
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Daisy2
Мнения: 504
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 3:54 am

Re: Защо да имигрирам в Квебек?

Мнение от Daisy2 »

analgin написа:Явно няма да се получи това което целях, но ще ви разкажа случка която скоро ми разказа един познат.
Та той стои в метрото Pie-IX и някаква нахакана девойка (според него славянка, по тукашните разбирания облечена като момичетата от ул. Онтарио, но можеби добре за източна Европа) държи лист с адрес на имиграционните на ул Pie-IX № бил някакъв 5 цифрен и най активно търси помощ как да стигне до улица "ПАИ НАИН" едикой си номер, при което получавала само усмивки и отговор, че не знаят такава улица, а това е една от големите улици в центъра на Монреал ,на всички е известна като "пи ньоф". Той се е сетил за какво става въпрос след 15 минути и се смял сам дълго време ...
Може би ще е по-лесно, ако направо си кажеш какво точно си целял :)

От това, което цитираш, горе-долу разбирам, че искаш да докажеш, че идват имигранти в Кебек, език не знаят, но лягат на социалната система и си лежат на нея. Което дали е така, аз не знам и не мога да кажа :)

Само ще кажа, че моя приятелка белгийка вчера ми каза точно същото, обаче за Брюксел. И не ставаше въпрос за славяни или източно-европейци, при тях проблемът е от "френско-говорящите" африкански и арабски държави - кавичките са по нейни думи, не са мои, в смисъл, че френският им е, според нея, на много ниско ниво - за Белгия говорим.

За очакванията - ами аз имам вече лоша слава с моите очаквания в този форум, така че какво повече да кажа :) Очаквам да изгубим от стандарта си, поне на първо време, въпреки че се готвим с езици и с професии. Но професиите ни са на ниво, за което в Канада конкуренцията е бясна. В този смисъл, за ниско-квалифицирана работа нощна смяна с много овъртайм сигурно ще се класираме, но пък това не е точно това, което с моя мъж искаме. Но едно е да искаш, друго е да можеш :)

Тоест, психически сме готови за "торбата сол" на Иван :) А дали и как ще се докажем после, ще видим :)
borkoo
последно предупреждение за БАН
Мнения: 166
Регистриран на: Пет Сеп 16, 2011 1:35 am
Местоположение: Montreal

Re: Защо да имигрирам в Квебек?

Мнение от borkoo »

Аз само да ви подсетя,че докато изчаквате да видите какво ще стане времето лети и то невероятно бързо.Мисълта ми е,че решите ли да имигрирате и отговаряте ли на условията не трябва да се бавите нито за миг защото условията за имиграция в Канада се променят бързо и изискванията стават все по-високи.Мои приятели така се бавиха 2011 година,хайде днеска,хйде утре и въведоха изискването за ТСФК,тъкмо се записаха да се явят и кебекарите въведоха ограничението само за търсените специалности,а те нямат такава.Сега съжаляват много,ядосват се,търсят други варианти,а и възраста започва да ги притиска.Съдя и по нас самите,процедурата от подаването до визите ни отне "само" 25 месеца.
Daisy2
Мнения: 504
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 3:54 am

Re: Защо да имигрирам в Квебек?

Мнение от Daisy2 »

Е нали с новите промени щяло да става много по-бързо :) - то това е и целта, да сложат по-ситна цедка.

Аз лично мисля, че промените в професиите и за езиците са за добро. За професиите - това е индикатор за търсенето, а за мен няма смисъл да имигрираш, ако професията ти е излишък и не може да я упражняваш. За езиците е същото - само от полза за имигрантите е да знаят предварително на прилично ниво френски и английски.
Joya
Мнения: 474
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 3:49 am

Re: Защо да имигрирам в Квебек?

Мнение от Joya »

И моето мнение.
От завършването на университета си мечтая за Квебек, вече не помня и защо. Но успях след години да навия мъжа ми, казвам навия, защото си имахме хубав живот в България, хубава работа и дом. Много приятели. Единственото което не ми харесваше беше повсевместната простотия, беззаконието, и страха какво ще се случи с децата ми. Оставихме много неща, и въпреки, че бях много добре информирана, преживях шок.
Оставих си хубавият и голям дом на сред центъра на София, за мизерна квартира от дърво, която даже няма канал в банята (смешно ми е вече, но първият месец за мен това беше огромен проблем). Всичките удобства които имахме, сменихме с неудобства тук.
Сблъсъка с езика, който мислех че знам, а се оказа че не мога даже да си представя колко е различен, шока от цените на елементарните продукти, като матрак да речем. Това че винаги всичко в къщи ми е било ново, а сега ми се налага да купувам втора употреба. Странните хора по улиците, не съм била расистка никога, но тук се изумих, това да ядеш манджа в метрото, или да си облизваш мазните пръсти публично :puke:
Културата е под всякакво ниво. Мислех си , нали дойдох за по-добър живот на децата ми, как ще ходят в едно училище с тези деца, които нямат грам обноски .... Много мислех за връщане, макар да не го споделих даже с семейството си.
Но след като започнах работа, след като сменихме квартала и започнах да контактувам с повече местни, нещата се промениха. Хората около мен са интелигентни, трудолюбиви и много възпитани. Получавам помощ за всичко даже в личен план. Новият ми квартал е в пъти по-различен и вече знам защо съм в Квебек. Виждам нещата които си представях и за които бях чела. Децата ми са в прекрасно училище и градина, с тях се отнасят като с хора. За 6 месеца дъщеря ми има цяла стена с дипломи и медали, вече говори езика и започва да чета( на 6г. е) Децата се адаптираха толкова бързо, даже не искат и да си ходят в България, имат си приятелчета, имат си среда. Аз също се чувствам ценена в работата, въпреки че не давам това което дава в Родината, знаете как се работи в България, извънредно, жертваш време и семейство, за няма и едно Благодаря, тук не е така, тук си тръгвам в 4:30 максимум в 5, веднъж останах до 6 и то защото си говорихме с колегите. Да френския е труден, но всички са много толерантни. Почти не съм срещала хора които да не говорят английски.
За мен живота тук започва да придобива смисъл и да се адаптирам постепенно. Още ми липсват приятелите и родителите. Но моят живот и живота на децата ми е по-важен. Харесва ми начина по който ги възпитават в училището и градината, харесва ми че не виждам хора, които да крещят на децата си в градинките, не виждам съседа как бие жена си и семейството си, и не мога нищо да направя.
Да тук има престъпност, има проблеми, но сякаш са по-невидими, или не са около мен, чета непрекъснато в новините за катастрофи и убийства, но редовно забравям да си заключа колата и къщата. Единственото нещо което ме притеснява не са крадците, а досадния енот който ми е окопирал терасата.
Някак проблемите се изместиха, няма ги битовизмите които ги имаше в България, няма ги страховете за бъдещото. А това е по-важно от лукса, поне за сега. А в бъдеще ще си го постигнем пак, всеки ден си припомням, че не мога за една година тук да постигна това което сме градили за последните 10-15 в България.
А защо Квебек, защото е двуезичен, децата ми ще знаят три езика поне. Защото е по-социален, дори и да остана без работа няма да ме е страх за следващите месеци до намиране на нова, защото имам малко дете и не ми се плащат по 1000$ за градина, защото мисля, че за начало е добре. По-нататък, като ни пораснат децата, като имам няколко години стаж зад гърба, мога да мисля и за други места.
Сега през седмица някое от децата е болно, налага се излизане от работа, лекари, болници понякога. В момента за нас това е правилното място.
Но не е мястото от предварителните ми представи. Има си проблеми, има си и тук простотии и недомислици. Но като сложиш на кантара България и Квебек, определено Квебек печели.
(това е мнение на имигрант от 1 година, може би след още една- две ще е по-различно :) )
"Повечето истински провали се дължат на ограничения, които хората си поставят сами, в собствените си умове." Н.Х.
Публикувай отговор