Аз съм нов имигрант в Торонто

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
vaniliq
Изгонен от форума
Мнения: 173
Регистриран на: Чет Яну 22, 2009 10:55 am
Местоположение: Торонто

Аз съм нов имигрант в Торонто

Мнение от vaniliq »

Предлагам да отделим място където желаещите да могат да почерпят информация или да дадат информация за неща свързани с установяването и устройването на живота ни в Канада като цяло, в провинцията или града в който живеем. Предлагам стрикто да се въздържаме от коментари, анализи и др. Който иска да анализира нека да ползва някоя от многото други теми. Много от новопристигналите са в пълно неведение за това какво ги очаква тука и какви са правилата на играта. Много въпроси като: Как да си намеря жилище, как да се придвижа с багажа от летището до квартирата, къде да отида за да си изкарам документи, как да си намеря първата "surviving" job, къде да се запиша на курсове по английски или френски, къде да продължа обучението си, що за животно е TTC и как то функционира, как да си купя кола, как да си направя застраховка, кога и как да мина на социал и мн.др.
Ето например така:
Това е безплатна програма за обучение на чуждестранни инженери. 2 месеца лекции + 2 месеца неплатен стаж по специалността в канадска компания
http://www.tdsb.on.ca/
частта за самото обучение е тука
http://www.tdsb.on.ca/_site/ViewItem.as ... geid=13313
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: Аз съм нов имигрант в Торонто

Мнение от anxeli »

Там горе пред Начало Форум пише Начало Wiki, това е форумната уикипедия, в която доста хора са хвърлили доста труд да обясняват. Ако искаш да допълниш, пиши на администраторите. Аз предлагам да сложим голям показалец, сочещ натам и да преименуваме на Отговори на Вашите Въпроси. Требе си :?:.
Циганите - на Сатурн !
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Аз съм нов имигрант в Торонто

Мнение от Koko »

Това е раздела във Викито, всеки който има желанието да допълва, било то директно там, било то тук във форума е добре дошъл.

http://wiki.bgcanada.com/index.php?titl ... 0%B8%D1%82"
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
vaniliq
Изгонен от форума
Мнения: 173
Регистриран на: Чет Яну 22, 2009 10:55 am
Местоположение: Торонто

Re: Аз съм нов имигрант в Торонто

Мнение от vaniliq »

koko гледал съм ги там темите. Те са по-скоро есета. От друга страна една активна тема според мен би била доста полезна. Всеки има какво да научи от нея или поне да си свери часовника.
Ето например още един hint:
ето сайта за спонсориране на детските градини :http://www.toronto.ca/children/subsidy.htm
тук има и информация къде има свободни места в детските градини. Запишете се оше с пристигането защото waiting list се чака с години.
BibitaN
Мнения: 233
Регистриран на: Пет Сеп 18, 2009 3:44 am

Re: Аз съм нов имигрант в Торонто

Мнение от BibitaN »

И мене ме интересуват доста неща, които касаят началото ни в Торонто и които не са ми ясни.

Например, като пише 1 bedroom, това означава ли задължително, че освен спалнята има и кухня отделно и хол или не е задължително? Има ли в Канада някакъв стандарт както е при нас - като кажеш, че един апартамент е двустаен, това значи, че освен кухнята има още 2 стаи освен кухнята и санит. помещение/я.

Също не ми е ясно какво е condo?
Какво е студиото, също не съм наясно.

Лошото е, че в доста от обявите няма снимки на апартаментите и на нас ще ни е много трудно от България още да се спрем на нещо конкретно. А искаме от тук да уредим квартирата, т.к. да я харесаме по описание и да ангажираме познати само да отидат на място и да видят да не е нещо супер мръсно и лошо за живеене.

Ако някой има някаква идея или препоръки, приемам на драго сърце!!! :) В Мисисага или Брамптън мислим да се установим.
Док. Виена - 6.8.2010
Интервю - 10.3.2011
Док. Букурещ - 5.2011
Баркодове - 6.2011
Мед. форм. - 28.11.2011
Мед. изсл. - 9.12.2011
OK мед. - 29.12.2011
ВИЗИ - 11.10.2012
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Аз съм нов имигрант в Торонто

Мнение от Koko »

BibitaN написа:И мене ме интересуват доста неща, които касаят началото ни в Торонто и които не са ми ясни.

Например, като пише 1 bedroom, това означава ли задължително, че освен спалнята има и кухня отделно и хол или не е задължително? Има ли в Канада някакъв стандарт както е при нас - като кажеш, че един апартамент е двустаен, това значи, че освен кухнята има още 2 стаи освен кухнята и санит. помещение/я.

Също не ми е ясно какво е condo?
Какво е студиото, също не съм наясно.

Лошото е, че в доста от обявите няма снимки на апартаментите и на нас ще ни е много трудно от България още да се спрем на нещо конкретно. А искаме от тук да уредим квартирата, т.к. да я харесаме по описание и да ангажираме познати само да отидат на място и да видят да не е нещо супер мръсно и лошо за живеене.

Ако някой има някаква идея или препоръки, приемам на драго сърце!!! :) В Мисисага или Брамптън мислим да се установим.
В някои от сайтовете с обяви за квартири има показана графична схема с разпределението на стаите, което е наистина полезно когато човек избира квартира.
По принцип студиото е най-малко - обикновенно е само една обща стая към която има кухненски ъгъл и отделно е само банята.
Едностаен апартамент означава че има хол и поне една отделна стая, но нещо типично за Канада че кухните тук обикновенно не са отделно помещение което може да се завтори, а са по-скоро част от хола, така че е по-вероятно кухнята да не е напълно отделено помещение.

Моят съвет обаче е следният - за начало се опитайте да си намерите някаква по-временна квартира, за месец или колкото там успеете, а вече след като сте в Канада на място си търсете нещо по-дълготрайно. В общият случай договорите са за една година и ако се обвържете с такъв договор без дори да сте видяли къде ще живеете, може наистина да се опарите.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Re: Аз съм нов имигрант в Торонто

Мнение от becks »

BibitaN написа:И мене ме интересуват доста неща, които касаят началото ни в Торонто и които не са ми ясни.

Например, като пише 1 bedroom, това означава ли задължително, че освен спалнята има и кухня отделно и хол или не е задължително? Задължително е. "С една спалня" означава с една затворена стая. Освен нея има "хол" и кухненски бокс, които обикновено са едно голямо отворено помещение. Има ли в Канада някакъв стандарт както е при нас - като кажеш, че един апартамент е двустаен, това значи, че освен кухнята има още 2 стаи освен кухнята и санит. помещение/я. - Не знам дали има. Ако има, са на ниво провинция или на ниво община

Също не ми е ясно какво е condo? Condominium - на български - кооперация. Отделните жилища в кооперацията (кондо-тата) са (обикновено) на различни собственици. Под apartment се разбира жилище в сграда, в която всички жилища се дават под наем, няма много отделни собственици, а сградата се управлява от една фирма. Обикновено кондо-тата са строени след 80-те, а apartments преди 80-те и са по-евтини и по-големи като квадратура. Като новопристигнали се съмнявам да ви е изгодно, а и някой да ви даде кондо под наем, но зависи ...
Какво е студиото, също не съм наясно. И аз не знам

Лошото е, че в доста от обявите няма снимки на апартаментите и на нас ще ни е много трудно от България още да се спрем на нещо конкретно. А искаме от тук да уредим квартирата, т.к. да я харесаме по описание и да ангажираме познати само да отидат на място и да видят да не е нещо супер мръсно и лошо за живеене. ПИТАЙТЕ ПОЗНАТИТЕ СИ. Те ще ви обяснят къде да търсите

Ако някой има някаква идея или препоръки, приемам на драго сърце!!! :) В Мисисага или Брамптън мислим да се установим. Аз в Брамптън не бих живял. Има много индиец. В Мисисага също, но това е мое мнение. Може да си намерите работа в Мисисага и да ви е близо.
„Летните сензациЙ – нови промоциЙ на хавлиЙ с всички зодиЙ и други джунджуриЙ!”
jet
Мнения: 1148
Регистриран на: Съб Окт 22, 2005 12:56 pm
Местоположение: Toronto

Re: Аз съм нов имигрант в Торонто

Мнение от jet »

Най-трудно с квартирите мисля е да не попаднеш на съседи - особено отгоре да не са идиоти. Че може да не те оставят да спиш. Като ги оглеждаш в началото са като тикви на плет и като се нанесеш да почнат да ти коват и топуркат по цяла нощ, а ленлорда (домоуправителя да ти обяснява, че само ти се оплакваш и нищо не може да направи)
Аватар
JennyAnyDots
Мнения: 173
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 5:21 am
Местоположение: LaSalle

Re: Аз съм нов имигрант в Торонто

Мнение от JennyAnyDots »

jet написа:...домоуправителя да ти обяснява, че само ти се оплакваш и нищо не може да направи...
Не знам как е в Онтарио и другаде, но в Квебек наемателите имат реална защита (от която вероятно малцина имигранти се възползват...) Има много организации и федерации на наемателите по квартали, които оказват помощ и съвет при трудни ситуации, обясняват ви точно правата и възможностите. Бърз гугъл (аз съм по търсенето, а не по помненето ;) ) дава десетки линкове, между които:

http://www.ontariotenants.ca/index.phtml
http://www.arrondissement.com/tout-list ... ataire/t1/
Аватар
myhata II
Мнения: 15702
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Аз съм нов имигрант в Торонто

Мнение от myhata II »

РАЗЛИЧНИ СА
Има 1 Бедрум 60 кв и 100 кв ,ако искате да неаемете,потърсете супера и той ще ви разведе,
Гледайте Височина, етаж, и какво се намира наоколо около жилищната сграда
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Аз съм нов имигрант в Торонто

Мнение от optics »

vaniliq написа:Предлагам да отделим място където желаещите да могат да почерпят информация или да дадат информация за неща свързани с установяването и устройването на живота ни в Канада като цяло, в провинцията или града в който живеем. Предлагам стрикто да се въздържаме от коментари, анализи и др. Който иска да анализира нека да ползва някоя от многото други теми. Много от новопристигналите са в пълно неведение за това какво ги очаква тука и какви са правилата на играта. Много въпроси като: Как да си намеря жилище, как да се придвижа с багажа от летището до квартирата, къде да отида за да си изкарам документи, как да си намеря първата "surviving" job, къде да се запиша на курсове по английски или френски, къде да продължа обучението си, що за животно е TTC и как то функционира, как да си купя кола, как да си направя застраховка, кога и как да мина на социал и мн.др.
Е разгеле, някой го каза !
По мое скромно мнение, темите в които се изливат чувства и оспорват чужди такива са безмислени.
За участниците може и да не са, но не и за новопристигащите.

Новопристигащите ги интересуват факти. Ако аз кажа, че млякото струва $4.90 за голяма бутилка, а (примерно) Блъда каже че струва $2.50, това са факти. Друг е въпроса - в кой град, какво мляко и т.н. Фактите не подлежат на оспорване.

Аналогично ако някой го кефи Канада, а друг не го кефи - това пак са факти и пак не подлежат на оспорване.
Все в тоя дух - кой има/няма ес-класа също са факти (или лъжи, но това е друга опера).

Ако искаме да помагаме - трябва да се съсредоточим да даваме факти които биха били интересни за новопристигащите и кандидат пристигащите.

Не помня дали съм споделял - някъде 2004-та водя приятел канадец в Люлин в магазин Билла. Той и досега като стане дума все вика - "дааа, всичко имаше там, обаче всичко много скъпо!".

И отново за безмислието на споровете - който желае, може да ми донесе вода (факти) от 9 кладенеца, колко евтини неща има в Билла, които примерно в Канада са по-скъпи. Хубаво. Обаче моя факт си е факт - канадеца така го е видял, така го е запомнил.

Уикито - хубаво, но винаги ще има въпроси и винаги ще има мераклии да помогнат, да отговорят. Така е във всички форуми. Който прочете най-много и от уикито и от директните отговори, той ще събере най-много факти, които сам да си анализира и ще е най-подготвен по това което го е интересувало.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
BibitaN
Мнения: 233
Регистриран на: Пет Сеп 18, 2009 3:44 am

Re: Аз съм нов имигрант в Торонто

Мнение от BibitaN »

Благодаря, becks, Koko!
Док. Виена - 6.8.2010
Интервю - 10.3.2011
Док. Букурещ - 5.2011
Баркодове - 6.2011
Мед. форм. - 28.11.2011
Мед. изсл. - 9.12.2011
OK мед. - 29.12.2011
ВИЗИ - 11.10.2012
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Аз съм нов имигрант в Торонто

Мнение от optics »

BibitaN написа:Благодаря, becks, Koko!
Моля. ;-)

В Брамптън съм изкарал 2-3 седмици. Вярно че съседите бяха индийци. Приятно място.
В Мисисага съм ходил редовно на гости. Там гъмжи от българи. Както по блоковете, така и в училище
- децата се запознават с други българчета. Това дали е добре, въпрос на гледна точка.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
AsicsFan
Мнения: 229
Регистриран на: Пет Май 22, 2009 11:50 am
Местоположение: Хасково, България

Re: Аз съм нов имигрант в Торонто

Мнение от AsicsFan »

Аз само мога да кажа че начинанието да дириш квартира в Канада от БГ е обречено. Пробвахме 1 месец. Като ни чуят че още не сме пристигнали и учтиво ни разкарват.

От друга страна срок 1 месец да си намериш първата квартира е прекалено много, ако си упорит де. Вярно трябва от летището да идеш някъде - нас ни приютиха приятели. Нямаше кой да ни вземе - от летището в такси (от БГ бяхме обменили валута) и до тях.

Намерихме си 1-бедрум в същия квартал, барабар със сключване на договора (приятелите ни бяха гаранти) и нанасяне за точно 16 дни от деня на приземяването в Канада. Държа да кажа - намерихме си го съвсем сами, никой не ни е водил и показвал или помагал. Приятелите ни през деня бяха на работа, ние сами се справихме на прима виста.

Просто пада яростно обхождане на квартала - от блок на блок ходиш, звънкаш на суперинтендента и питаш имате ли свободни, може ли да го видя и така.

Така се търси жилище най-сигурно.
Winners train, losers complain.
Sofia=>Toronto 2010-07-28
Citizenship 2014-11-13
Toronto=>Sofia 2021-04-28 (Завърнал се)
newlifeform
Мнения: 45
Регистриран на: Пет Мар 30, 2012 12:48 pm
Местоположение: Toronto, Canada

Re: Аз съм нов имигрант в Торонто

Мнение от newlifeform »

Ние си намерихме от българия първата квартира.
Киджиджи...
Просто пратих приятел да му занесе парите на тоя шморц, но можех да му ги преведа и по банка...
Гугъл толк предлагаше безплатни обаждания към Канада, и кажи речи звъннах на 100на места + още толкова обаждания и от жена ми, но накрая стана...

Друг е въпросът, като не познаваш района, и като не го видиш с очите си, как ще ти понесе след половин ден път да се кльопнеш в нечия маза, на ръба на най-голямата Пакистанска общност в Торонто :) :d

Смешното е че "мойто приятел" който явно се е натурализирал след една декада в Северна Америка каза "ааа района е много хубав, и квартирата е чудна".

Не мога да го виня, след това което виждам тук ... тия неща са нормални за тях. За нас изфинените "европейци" обаче, това си е дупка.

В крайна сметка като си се засилил да идваш в новия свят, трябва да си флексибъл и да си готов да се срещнеш с неизвестното нали ...

Важното е че си свърши работата, беше обзаведена, и не минахме през стреса да си купуваме мебели или Боже-опази да събираме от улицата...
След 4-5 месеца се ориентирахме в обстановката харесхаме си квартал и се изнесохме.
Публикувай отговор