обучение

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
rookie
Мнения: 3
Регистриран на: Сря Мар 16, 2011 2:43 pm

обучение

Мнение от rookie »

Здравейте, като всеки нов искам и аз да питам нещо.
Ако съм на социал и съм намерил къде да уча, но предпочитам да не взимам стипендия,
мога ли да си остана на социал през време на обучението или няма да ми разрешат.Ако има някой с подобен опит ще съм му благодарен.Пропуснах да кажа че обучението е на английски език, а не на френски.Благодаря.
emimilanova
Мнения: 225
Регистриран на: Нед Апр 29, 2007 3:44 pm
Местоположение: Montreal

Re: обучение

Мнение от emimilanova »

Ако учиш с разрешение на агента си от Емплоа Кебек, няма да има проблем - оставаш си на сициал. Така, че говори с него най-добре. Дори ще ти дават допълнителни средства оттам. Но има ограничение за годините обучение - до 1 или до 2 г. (не си спомням вече). Ако е повече ... излизаш от социала, но останалата част от семейството ти може да остане - ще получават някаква сума и ще имат право на намаленията, които се полагат. Ако майката започва да учи, децата излизат заедно с нея от социала и остава само таткото :wasntme:
Аватар
aligator
Мнения: 550
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 7:44 am
Местоположение: NDG/Montreal/ХАСКОВО

Re: обучение

Мнение от aligator »

Браво,Еми!Чудесен отговор и оказана помощ!Ето че имало и добронамерени и помагащи българи!
Документи Виена 07.05.2007
Интервю 27.05.2008
Документи Букурещ 29.05.2008
Покана Визи 02.10.2008
Визи 24.10.2008
Пътуване 31.10.2008
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: обучение

Мнение от pumpy »

aligator написа:Браво,Еми!Чудесен отговор и оказана помощ!Ето че имало и добронамерени и помагащи българи!
Това е ужасна помощ.....
- На социал можеш да взимаш само по 2 курса на семестър ( според информация от форума, не от личен опит) така ученето се протака завинаги.
- Стипендията е повече от социала във всички случаи.
- Лихвите по заема, който е много по-малка сума от стипендията са данъчно приспадаеми.
- Няма по-евтино финансиране в този живот от студентския заем.

Всеки има право на избор и не е длъжен да ни търпи преценките, но решение се взима въз основа на цялата информация....търсете я
anitsa
Мнения: 218
Регистриран на: Съб Авг 09, 2003 9:22 pm
Местоположение: Montreal

Re: обучение

Мнение от anitsa »

rookie написа:Здравейте, като всеки нов искам и аз да питам нещо.
Ако съм на социал и съм намерил къде да уча, но предпочитам да не взимам стипендия,
мога ли да си остана на социал през време на обучението или няма да ми разрешат.Ако има някой с подобен опит ще съм му благодарен.Пропуснах да кажа че обучението е на английски език, а не на френски.Благодаря.
Преди няколко години беше така:
Ако не са те изпратили от Емплоа Квебек, няма как да останеш на социал, без значение дали ще учиш на френски или на английски, трябва да подадеш документи за финансова помощ (заем и стипендия). Другият член на семейството остава на социал.

ВАЖНО!!!
Тъй като отпускането на финансовата помощ не става веднага, тия от социала не ги уведомяваш веднага, че си започнал да учиш, а чак когато получиш първото плащане от помощта в банковата си сметка. След като ги уведомиш от социала ще ти изпратят писмо каква сума трябва да им върнеш за времето, в което се дублират социала и финансовата помощ и ще те питат по колко искаш да ги връщаш. За учащи няма наказателни лихви и минималната сума за връщане беше около 100$ на месец.
anitsa
Мнения: 218
Регистриран на: Съб Авг 09, 2003 9:22 pm
Местоположение: Montreal

Re: обучение

Мнение от anitsa »

pumpy написа: - Стипендията е повече от социала във всички случаи.
- Лихвите по заема, който е много по-малка сума от стипендията са данъчно приспадаеми.
- Стипендията не е повече от социала, защото тя е част от финансовата помощ (заем + стипендия), общата сума е малко повече от социала, но заемът трябва да се връща и то с лихвите.
- Само 20% от лихвите са кредит в данъчната декларация на Квебек.
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: обучение

Мнение от Павел »

Е как да не проклиняш малката разлика във вота, която не позволи на Харантутия да се отдели от Канада!
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: обучение

Мнение от pumpy »

anitsa написа:
pumpy написа: - Стипендията е повече от социала във всички случаи.
- Лихвите по заема, който е много по-малка сума от стипендията са данъчно приспадаеми.
- Стипендията не е повече от социала, защото тя е част от финансовата помощ (заем + стипендия), общата сума е малко повече от социала, но заемът трябва да се връща и то с лихвите.
- Само 20% от лихвите са кредит в данъчната декларация на Квебек.
Общата сума е много повече от социала, докато не ми го покажес със цифри обратното. Аз съм получавал заем и стипендия и средно е било 1100 кинта на месец. Хайде сега ми покажи социал от този ранг за семейство и аз млъквам.

Относно данъците е точно така: 20% са ти кредит, данъка в Кебек е от 16 do 24%, тоест кредита е СЪВСЕМ СЪИЗМЕРИМ с данъка.

Относно времето, което губиш да учиш по два семестъра, вместо да работиш, изкарваш пари и живееш нормален живот не ми се говори. Понякога сме скъпи на триците и евтини на хляба - всеки да си преценява сам, имаме си глави на раменете.......
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: обучение

Мнение от klisurov »

Off-topic
Павел написа:Е как да не проклиняш малката разлика във вота, която не позволи на Харантутия да се отдели от Канада!
Павле,
1. Мнението ти не е по темата;
2. Казва се ХРАНТУТНИК, а не ХАРАНТУТНИК;
3. Явно канадското правителство не е споделяло твоето мнение, иначе е нямало да води "скрита" кампания срещу отделянето на Кебек, стигаща до екскурзии на ванкувърци с плакати, колко много обичат кебекарите.
4. Имаш ли идея, колко канадци, не-кебекари, идват само и единствено за да учат в Монреал?

Така че, колкото и да те боли теб, или някои други списващи в този форум, социала в Кебек съществува, и докато го има, ще има хора, които да го ползват, някои от които и българи.

А сега, нека някой мод забърше и двете мнения, да не цапат темата.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: обучение

Мнение от Павел »

Ами да забършат, освен ако не са бизи да си смятат данъците в момента, щото по Канада има хора дето и това правят, щото е такс сиизън
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
emilcho
Мнения: 613
Регистриран на: Вто Авг 07, 2007 2:56 pm
Местоположение: Montreal

Re: обучение

Мнение от emilcho »

anitsa написа:
pumpy написа: - Стипендията е повече от социала във всички случаи.
- Лихвите по заема, който е много по-малка сума от стипендията са данъчно приспадаеми.
- Стипендията не е повече от социала, защото тя е част от финансовата помощ (заем + стипендия), общата сума е малко повече от социала, но заемът трябва да се връща и то с лихвите.
- Само 20% от лихвите са кредит в данъчната декларация на Квебек.
Размерът на стипендията (частта от заема, която не връщаш) зависи от дохода ти за предходната година. Максимална стипендия (около 750 долара на месец) получаваш ако доходът ти за предходната година е по-нисък от, мисля (не съм съвсем сигурен дали е точно числото), 12 000 долара. За всеки долар отгоре режат годишната стипендия с около 50 цента. Ако си току-що пристигнал от България и съответно нямаш доход за предходната година ще си на пълна стипендия. Отделно от това ако детето ти ходи на градина получаваш 150 долара на месец допълнително (покриват 7те долара на ден за градина). Всичко това е при условие, че си фул-тайм студент. Освен това, докато си студент правителството ти плаща лихвите по заема, а ако завършиш в предвидения срок, може да ти опрости до 15% от заема.
"I am a very stable genius " - Powered by Donald Trump
"Donald Trump is a fucking moron " - Powered by Rex Tillerson
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: обучение

Мнение от klisurov »

Павел написа:Ами да забършат, освен ако не са биЛи да си смятат данъците в момента, щото по Канада има хора дето и това правят, щото е такс сиизън
Ами да знаеш, ама и на социал да си, пак "смяташ данъци", щото подаването на декларации е задължително за всеки, бил повече от 6 месеца в Канада.
Както някой вече разясни, и на социал да си, пак плащаш данъци, пък били те и косвени.
И айде стига великомъченици, че не се знае кой, кога и къде е плащал другиму.
Аз поне над 10 години съм плащал по една-две пенсии месечно.
Надявам се, да дойде деня, когато и тук ще плащам по един-два социала месечно.

Айде и това да ходи в кофата.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
emimilanova
Мнения: 225
Регистриран на: Нед Апр 29, 2007 3:44 pm
Местоположение: Montreal

Re: обучение

Мнение от emimilanova »

Стипендията действително е малко по-висока от социала, но пък недостатъка е, че през лятната ваканция (около 3 месеца за колежите) ти я спират, и че не можеш да ползваш безплатните услуги, покрити от социала (зъболекар, прегледи на очите, някои изследвания ... ).
Естествено, че всеки ще избере (ако има избор, разбира се) в зависимост от конкретното си положение. Ако трябва да избирам м/у 100 $ по-голяма стипендия, но с 3 месечно прекъсване през лятото и липса на стоматологично покритие за цялото семейство ....хммм :wasntme:
Това, което е добро за едни, не винаги е добро за други!
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Re: обучение

Мнение от IFF »

Парите не могат да се сравняват, освен че ти дават по 200 долара на месец отгоре от емплоа-то, ти заплащат и учебниците. Но това важи само за средно и колеж. Обучението може да се получи и от хора вземащи помощи за безработица. Но ако учат и двамата, стипендиите са за предпочитане сякаш. За несемеен човек стипендията си е по-голяма със сигурност от сошала.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: обучение

Мнение от pumpy »

emimilanova написа: Ако трябва да избирам м/у 100 $ по-голяма стипендия, но с 3 месечно прекъсване през лятото и липса на стоматологично покритие за цялото семейство ....хммм :wasntme:
Това, което е добро за едни, не винаги е добро за други!
Всичко е относително - повече през учебната година, но 3 месеца без пари през лятото. Като общо за годината обаче сумата е по-голяма.
Виж за стоматолога не съм се замислял и никога не съм го слагал в сметките.
Първо аз нямам нужда от него.
Второ аз не бих ползвал узлугите, които ми осигурява социала, защото:
за възрастни покрива само вадене на зъб, а годишния преглед и "почистване" са ужасно претупани за парите, които плаща режито. Няма как застрахован пациент да получава по 2 часа за почистване и преглед, когато е нов пациент, а този платен от режито да получава 1 час за същите услуги - направи си сама извода какво получаваш, когато е заплатено от режито.
Няма да коментирам как се работи на хората, за които плаща режито, че ще ви се изправят косите, но съм виждал доста интересни неща, за тези 3 години, в които съм по кабиентите на Монреал.
Публикувай отговор