обучение

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
emimilanova
Мнения: 225
Регистриран на: Нед Апр 29, 2007 3:44 pm
Местоположение: Montreal

Re: обучение

Мнение от emimilanova »

pumpy написа:
emimilanova написа:
за възрастни покрива само вадене на зъб, а годишния преглед и "почистване" са ужасно претупани за парите, които плаща режито.
Покриват се също и пломбите (амалгама). Колкото за разликата в качеството на обслужването, не бих могла да коментирам, защото нямам база за сравнение. :wasntme:
Предполагам, че и тук всичко е относително. Аз съм доволна от моя стоматолог. Дори и да съм била на социал, нали все ще изляза на пазара на труда!? За него ще е добре да ме запази като клиент. И не само мен, но и цялото ми семейството.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: обучение

Мнение от pumpy »

Права си, покрива и пломбите от амалгама - авно съм се разсеял докато пиша, а и започнах да се бъркам какво се покриваше в Кебек и какво тук.
А иначе всичко е относително. На последното място където работех бях супер доволен когато дойде някой на социал - това беше единственото време когато зъболекаря ми даваше да правя пломби, защото на него не му се занимаваше за тези пари...
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Re: обучение

Мнение от IFF »

Аз като дойдох в началото, закъсах за зъболекър. Отивам при един, препоръчаха ми го познати. Плобмата кофти-2 стени, оръсих се май към 200 долара. За същото нещо(2 стени), моите познати платиха застраховка+180 долара. Само на мене ли ми се струва, че като нямаш застраховка те цакат по-ефтино, а със застраховка те товарят? Или качеството на услугата е различно? Ама пломбата държи вече доста време.
Аватар
JennyAnyDots
Мнения: 173
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 5:21 am
Местоположение: LaSalle

Re: обучение

Мнение от JennyAnyDots »

Понеже стана дума и за "косвените" ползи/загуби от социал/стипендия, да добавя, че поне в университетите имате застраховка здраве+зъби+лекарства+очила или лещи+пътуване, покритията са доста добри и на някои услуги могат да стигнат и 100%. Не знам каква е била застраховката на познатите на ИФ и при кого е правена пломбата (за българска зъболекарка съм чела тук, че "товари" при застраховка), не съм и пробвала още моята застраховка лично, та информацията ми засега е само от полицата.

За тричленно семейство с дете в несубсидирана градина, двамата родители студенти фул тайм в университет, мога да докладвам, че със стипендиите и детските надбавки се живее прилично.

Най-общо, мисля, че човек трябва да си прецени всички страни на въпроса и то дългосрочно, да не излезе както казва Пумпи - скъпи на триците, евтини на брашното...
dea
Мнения: 360
Регистриран на: Пет Фев 08, 2008 12:21 pm
Местоположение: Montreal

Re: обучение

Мнение от dea »

Въпросът ми е към Пумпи по повод качеството на зъболекарските услуги. Струва ми се, че зъболекарите в Квебек носят отговорност за извършената стоматологична помощ. Ако тя е некачествена, пациента няма ли права да се оплаче? Наистина ли зъболекаря не го е страх от възможните последсвия и я "кара през просото" щом плаща Режито. Така де, то Режито като дава пари, не може ли да изисква да се упражни контрол как тези средтва са били усвоени? Няма ли някакви етични комисии и прочее?
‘You can’t control what happens in life, but you can control the way you respond’
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: обучение

Мнение от pumpy »

dea написа:Въпросът ми е към Пумпи по повод качеството на зъболекарските услуги. Струва ми се, че зъболекарите в Квебек носят отговорност за извършената стоматологична помощ. Ако тя е некачествена, пациента няма ли права да се оплаче? Наистина ли зъболекаря не го е страх от възможните последсвия и я "кара през просото" щом плаща Режито. Така де, то Режито като дава пари, не може ли да изисква да се упражни контрол как тези средтва са били усвоени? Няма ли някакви етични комисии и прочее?
Сега ще се опитам да ти обясня:
Ти отиваш на зъболекар понеже имаш нужда и/или някой ти го е препоръчал. Можеш да получиш или вадене на зъб или пломба. При първото няма как да има оплакване, просто защото зъбът го няма вече. Е може да има някакво усложнение при ваденето, но това в крайна сметка се случва в някакъв процент от случайте, все едно кой плаща.
Остава пломбата - там може и да има "некачествено" изпълнение, но важния момент е ти как разбираш за това ? И ако разбереш, най-вероятно отиваш пак при същия зъболекар и той си оправя "некачествената" работа. Колко често ти се случва да загубиш доверието на лекуващия те зъболекар след първич час ? Почти никога. Тоест каква е вероятността някой да направи нещо некачествено, ти да отидеш при друг зъболекар, който да ти обясни какви поразии са направени и да се навие да документира случая за да можеш ти после да имаш основание да подадеш жалба някъде ? Особено ако ходенето при другия зъболекар би ти струвало пари, които ти все едно така и така нямаш - нали си на социал. Още повече трябва да погледнем и една типична характеристика на масовия социаладжия ( тук не визирам никого конкретно ), но той не иска да се мине. Той вярва, че е по-хитър от другите, които работят и плащат данъци и за нищо на света няма да се съгласи да плати за нещо, което му се ПОЛАГА по право. Ерго ако нещо го заболи направения зъб, най-вероятно е да се върне при този, който го е направил, защото той е ДЛЪЖЕН да му го оправи безплатно, нали вече му е платил с общите пари на Режито.

И в случая не става дума за очевадни неща, вярвай ми. Как се разбира/доказва ползване на една и съща игла на братя и сестри, или ползване на едни и същи ръкавици на повече от еднин пациент, или стерилизиране само на част от инструментите или да продължавам ли ......И всичко това може да се случи в Монреал. Никой не е достатъчно глупав да декларира, че е направил пломба от амалгама и да не я е направил - това е очавадно, става въпрос обаче за дребни неща. Просто защото Режито плаща 50 долара за нещо, което струва 80/90. Нали се сещаш, че тази разлика трябва да бъде покрита по някакъв начин, особено ако кабинета ти разчита на 50% пациенти на социал. Аз лично съм работил в такъв кабинет....Overhead-a в един кабинет е от 40 до 60% средно. Всички предпочитат да е около 40, че ако може и под 40% - така остават повече чиста печалба. Е намаляването на тези проценти не винаги е възможно да се постигне с оптимизиране на процеса, понега се оптимизират и други неща. Както написах по-горе, аз съм работил 6 месеца като сестра в кабинет, където 50 и повече % от пациентите бяха на социал. По едно време си мислех, че не съм в Канада/Монреал, а някъде на светлинни години назад от моя кабинет в Радомир/Пернишко. Ай стига толкова, че се нервирам.....
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Re: обучение

Мнение от IFF »

pumpy написа:Още повече трябва да погледнем и една типична характеристика на масовия социаладжия ( тук не визирам никого конкретно ), но той не иска да се мине.
Още повече трябва да погледнем и една типична характеристика на масовия евреин ( тук не визирам никого конкретно ), но той не иска да се мине.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: обучение

Мнение от pumpy »

IFF написа:
pumpy написа:Още повече трябва да погледнем и една типична характеристика на масовия социаладжия ( тук не визирам никого конкретно ), но той не иска да се мине.
Още повече трябва да погледнем и една типична характеристика на масовия евреин ( тук не визирам никого конкретно ), но той не иска да се мине.
Знаеш ли колко ми е през ........... за твоето мнение. Режито не е плащало за стоматологичното ми обслужване до сега. През последните 18 години имам все същия, най-страхотен зъболекар на земята.
В кабинета, в който работех българи нямаше, но имаше 50 % и повече социаладжии. Ако се чустваш засегнат, това си е твой проблем. Аз на твоите антисемитски изказвания, а и не само на твоите съм се начел достатъчно. Лека седмица....
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Re: обучение

Мнение от IFF »

pumpy написа:
IFF написа:
pumpy написа:Още повече трябва да погледнем и една типична характеристика на масовия социаладжия ( тук не визирам никого конкретно ), но той не иска да се мине.
Още повече трябва да погледнем и една типична характеристика на масовия евреин ( тук не визирам никого конкретно ), но той не иска да се мине.
Знаеш ли колко ми е през ........... за твоето мнение. Режито не е плащало за стоматологичното ми обслужване до сега. През последните 18 години имам все същия, най-страхотен зъболекар на земята.
В кабинета, в който работех българи нямаше, но имаше 50 % и повече социаладжии. Ако се чустваш засегнат, това си е твой проблем. Аз на твоите антисемитски изказвания, а и не само на твоите съм се начел достатъчно. Лека седмица....
Вече започвам да разбирам защо си се изнесъл от Канада. Ключовата дума тук е "респект". Все още не си се научил да уважаваш другите, язък ти за годините в странство! Колкото до коментарите-с твоите камъни по твоята глава!
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: обучение

Мнение от pumpy »

IFF написа:Вече започвам да разбирам защо си се изнесъл от Канада. Ключовата дума тук е "респект". Все още не си се научил да уважаваш другите, язък ти за годините в странство! Колкото до коментарите-с твоите камъни по твоята глава!
Трудно ми е да уважавам поведението на анонимен човек, който по никакъв начин не споделя кой е, защо е и от къде черпи опита си. Затова пък винаги когато трябва да обвини системата, ордерите, евреите и/или Космоса е първи на линия. Не уважавам "хленчещи" индивиди, защото няма нищо за уважение в подобно поведение. По същата причина не уважавам поредни поколения социаладжии.
Вярвам, че съм имал допир до социаладжии много повече отколкото ти до евреи. Казах го много ясно - нито един от тях не е бил българин, повечето бяха поредно поколение на социал и вярваха, че ние останалите сме им длъжни за нещо.... Коментара ми е следствие от опита, който съм имал в този конкретен кабинет.
И аз не съм се "изнесъл" от Канада....освен това не знам защо си мислиш, че тук на юг не се очаква от хората да имат респект към другите.
И последно, за твоето мнение наистина ми е през .......... съжалявам, но вярвам, че това не ти разваля съня, както и твоето мнение не разваля моя.
Публикувай отговор