Какво е заплащането в Канада

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Публикувай отговор
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от IFF »

kristian31 написа:някой знае ли дали може да се работи повече от 40 часа на седмица?например по 12 часа на ден,плюс събота?имат ли такава практика изобщо?в събота да работят,и да бачкам по 12 часа на ден.
Има я практиката, обаче така скачат таксите, че ако работиш 60 часа, за 20-те отгоре ще вземеш половината пари.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от pumpy »

IFF написа:
kristian31 написа:някой знае ли дали може да се работи повече от 40 часа на седмица?например по 12 часа на ден,плюс събота?имат ли такава практика изобщо?в събота да работят,и да бачкам по 12 часа на ден.
Има я практиката, обаче така скачат таксите, че ако работиш 60 часа, за 20-те отгоре ще вземеш половината пари.
:rofl:
Много обичам това мнение за таксите. Това не е ВЯРНО. Таксите се определят в началото на следващата година, когато се подаде данъчна декларация. Това, че са ти взимали повече, когато си работил овъртайм, не значи, че това повече е 50%. Колко процента са ти данъците се определя когато веднъж си декларираш всичките доходи за годината и се види в коя графа си. За да си в тази с 50% данъци, трябва да си направил повече от 129k за федералните и повече от 78к за Кебек. Колко от тази сума ще направиш благодарение на овъртайма си за да го виним него за "50% такси" ?
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от miteto »

pumpy написа:
IFF написа:
kristian31 написа:някой знае ли дали може да се работи повече от 40 часа на седмица?например по 12 часа на ден,плюс събота?имат ли такава практика изобщо?в събота да работят,и да бачкам по 12 часа на ден.
Има я практиката, обаче така скачат таксите, че ако работиш 60 часа, за 20-те отгоре ще вземеш половината пари.
:rofl:
Много обичам това мнение за таксите. Това не е ВЯРНО. Таксите се определят в началото на следващата година, когато се подаде данъчна декларация. Това, че са ти взимали повече, когато си работил овъртайм, не значи, че това повече е 50%. Колко процента са ти данъците се определя когато веднъж си декларираш всичките доходи за годината и се види в коя графа си. За да си в тази с 50% данъци, трябва да си направил повече от 129k за федералните и повече от 78к за Кебек. Колко от тази сума ще направиш благодарение на овъртайма си за да го виним него за "50% такси" ?
Точно така, но в зависимост от системата на payroll, може да се получи така че чека/депозита за овъртайм да изглежда все едно има 40-50% данъци. Това ще се коригира след подаването на данъчната декларация и тогава примерно вместо $500 tax refund ще има $1500. Тези екстра $1000 като се разделят на часовете овъртайм и се вижда че данъка всъщност е по-малко. Но повечето хора си мислят че въпросните $1500 идват само от други източници, а не и от надвзети данъци на овъртайм часове и от там митовете, че на овъртайма половината е данък (освен както вече пумпи каза не си минал в най-високия tax bracket)
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от IFF »

Това е интересно, някой има ли някоя таблица, схема да го видим?
kristian31
Мнения: 297
Регистриран на: Съб Юли 09, 2011 3:41 am

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от kristian31 »

супер,а двойно ли се плаща или 1.5 пъти?и за събота и неделя неразбрах,дали работят?
DCS 17-11-2011
VIENNE 22-11-2011
Ouverture de votre dossier-05.06.2012
TCFQ-B2,B2
Писмо за вкл.в лист за интервю-09.07.2013
Интервю-02.06.2014г-Успешно
Документи Нова Скотия-02,07,2014г.
Баркодове получени-15,09,2014г.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от pumpy »

IFF написа:Това е интересно, някой има ли някоя таблица, схема да го видим?
Не ми се рови много, но примерно за Манитоба, федералните удръжки са както следва:

Ако седмично правиш 1000 на седмица и ти се плаща на всеки две седмици(2000 на пейчек) удръжката за данък е - 308 до 150 в зависимост от това какво имаш право да клеймваш.
Да приеме, че за същите две седмици ще направиш 40 часа ектра, това е 50% повече работа за двете седмици, тоест ще получиш 1000 кинта повече на пейчека си (3000) ще ти удържат между 530 до 371.

Видно от горните цифри, за тези две седмици, когато си работил 50% екстра време си се качил рязко в по-горна данъчна група. Но все още си изкарал 1000 долара повече и са ти взели само 222 като данъци от тях - това е само 22%. Реално данъчната ти ставка в нормална седмица е 15.4% до 7.5%. При екстра парите ставката върху тези 1000 кинта е от 22% до 7%.
Както виждате никъде не е 50%.

Всичко се изравнява в края на годината разбира се и най-често имаш да взимаш ако си правил овъртайм.

таблицата за Манитоба я взех от тук. Логиката е същата във всички останали провинции. Примера е само с федералните одръжки и само за данък общ доход.

http://www.cra-arc.gc.ca/E/pub/tg/t4032 ... -7-11b.pdf"
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от roumensp »

kristian31 написа:супер,а двойно ли се плаща или 1.5 пъти?и за събота и неделя неразбрах,дали работят?
Отговорът на всички тези въпроси зависи от конкретния работодател. На жена ми са плащали 150% когато е работила overtime (събота, неделя или 8+ часа). Overtime нормално се плаща, ако си на контракт. Ако си служител (permanent) - обикновено не, тогава си на твърда заплата, независимо колко работиш.
koceto77
Мнения: 180
Регистриран на: Пет Юли 15, 2005 3:11 pm
Местоположение: Calgary, AB

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от koceto77 »

kristian31 написа:някой знае ли дали може да се работи повече от 40 часа на седмица?например по 12 часа на ден,плюс събота?имат ли такава практика изобщо?в събота да работят,и да бачкам по 12 часа на ден.
На почасова работа обикновено ти плащат overtime ако работиш допълнително. В Алберта например overtime e всичко над 8 часа на ден или 44 на седмица и се плаща минимум 1.5 нормалната ставка (може и повече по усмотрение на работодателя, но не по-малко). Ако работиш два дни по 12 часа, ще ти платят 16 часа на нормална ставка и 8 часа overtime. Ако работиш 6 дни по 8 часа ще ти платят 44 часа нормална ставка и 4 часа overtime. Това дали е събота или неделя обикновено няма значение. Трябва да уточним че тук говорим за един работодател. Ако имаш 3 работи за по 20 часа на седмица всички ще ти плащат нормална ставка независимо че ти се събират общо повече часове. Другото нещо е че ако работодателя има достатъчно персонал няма да ти дава извънредни часове само защото ти искаш защото това му коства допълнителни разходи.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от optics »

и тука е тъй.
Значи ти може да си си скъсал гъза 3 дни по 12 часа = 36 часа после 4-тия нормално 8 - стават 44 и после петъка да си го взел отпуска -- какво получаваш - 44 часа нормални.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
koceto77
Мнения: 180
Регистриран на: Пет Юли 15, 2005 3:11 pm
Местоположение: Calgary, AB

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от koceto77 »

optics написа:и тука е тъй.
Значи ти може да си си скъсал гъза 3 дни по 12 часа = 36 часа после 4-тия нормално 8 - стават 44 и после петъка да си го взел отпуска -- какво получаваш - 44 часа нормални.
:shake: Поне при нас ако си работил повече от 8 часа в един ден трябва да ти платят допълнителните часове х1.5 дори и това да е единствения ден, в който си работил през седмицата. Overtime се смята на ден и на седмица и се взима по-голямото число. Ако си работил 5 дни по 12 часа трябва да ти платят 20 часа overtime (5 дни х 4 часа > 60 - 44 за седмица). Ако работиш 6 дни по 10 часа трябва да ти платят 16 часа overtime (60 -44 > 6 дни х 2 часа). Ето тук има информация за Алберта ако на някой му се чете: Overtime Hours and Overtime Pay
Последно промяна от koceto77 на Чет Авг 11, 2011 1:05 am, променено общо 1 път.
mwanza
Мнения: 1008
Регистриран на: Пон Апр 24, 2006 12:17 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от mwanza »

Аз мога да избирам да ми се плати 2х или в свободни дни. Избирам второто.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от Bistra »

mwanza написа:Аз мога да избирам да ми се плати 2х или в свободни дни. Избирам второто.
И аз така. :)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Mr.D
Баннат за 7 дни
Мнения: 747
Регистриран на: Пон Юни 20, 2011 12:54 am

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от Mr.D »

Май изглежда че ме набутват здраво. Тази седмица работя 6 дни по 8 на ден. Но овертайм ми плащат само ако надхвьрля 8 на ден не са седмица.
Сьщо за брейк не плащат, затова и не излизам.Но другите колеги ги задьлжават.
Сега ако не им плащат обедна почивка и си овертайм един час Излиза че не си овертайм.
Да знам дали е така навсякьде или само при нас.
koceto77
Мнения: 180
Регистриран на: Пет Юли 15, 2005 3:11 pm
Местоположение: Calgary, AB

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от koceto77 »

Mr.D написа:Май изглежда че ме набутват здраво. Тази седмица работя 6 дни по 8 на ден. Но овертайм ми плащат само ако надхвьрля 8 на ден не са седмица.
Сьщо за брейк не плащат, затова и не излизам.Но другите колеги ги задьлжават.
Сега ако не им плащат обедна почивка и си овертайм един час Излиза че не си овертайм.
Да знам дали е така навсякьде или само при нас.
За почивката трябва да ти осигурят минимум 30 минути ако работиш над 5 часа смяна, но не са длъжни да ти я плащат. На същия сайт, който дадох преди ги има и тези работи: Hours of Work, Rest Periods and Days of Rest.

Можеш да се разправяш за 4 часа overtime, но не знам дали не могат да извъртят нещата така че шестия ден да го изкарат в следващата седмица. В общи линии когато работодателя цепи стотинката на две и кара по устав е най-добре да се махнеш от там при първия възможен момент ;)
Mr.D
Баннат за 7 дни
Мнения: 747
Регистриран на: Пон Юни 20, 2011 12:54 am

Re: Какво е заплащането в Канада

Мнение от Mr.D »

koceto77 написа:
Mr.D написа:Май изглежда че ме набутват здраво. Тази седмица работя 6 дни по 8 на ден. Но овертайм ми плащат само ако надхвьрля 8 на ден не са седмица.
Сьщо за брейк не плащат, затова и не излизам.Но другите колеги ги задьлжават.
Сега ако не им плащат обедна почивка и си овертайм един час Излиза че не си овертайм.
Да знам дали е така навсякьде или само при нас.
За почивката трябва да ти осигурят минимум 30 минути ако работиш над 5 часа смяна, но не са длъжни да ти я плащат. На същия сайт, който дадох преди ги има и тези работи: Hours of Work, Rest Periods and Days of Rest.

Можеш да се разправяш за 4 часа overtime, но не знам дали не могат да извъртят нещата така че шестия ден да го изкарат в следващата седмица. В общи линии когато работодателя цепи стотинката на две и кара по устав е най-добре да се махнеш от там при първия възможен момент ;)
Вьртят го за следващата седмица. Мамка им циганска.
Публикувай отговор