Оградата и добросъседските отношения

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Оградата и добросъседските отношения

Мнение от ablood »

Имам малък проблем - предишните собственици на къщата не са били фенове на градинарството и са оставили кедровата ограда да избуее неконтролируемо. Лошото е, че част от нея граничи със съсед който очевидно грижливо я е подстригвал до самата линия от неговата страна в продължение на десетки години, при което кедрите са натежали към мен и вече са 2 метра навътре в моя двор, докато в неговия са само стволовете от които тръгва вертикална зеленина.

Аз съм много отстъпчив човек, но точно в този участък от двора пространството мо е важно и тези 20-тина кв.м. доста ми трябват. Преди да отида при него да преговарям бих искал да се осведомя:

Мога ли га му предложа част от парите (или труд) да си посади нови кедри (тези са негови)?
Той може ли да откаже и да ми забрани да ги орежа (едва ли, ама питам)?
Ако си поделим парите, тогава кедрите пак ли са негови, или общи?
Какво изобщо значи "негови", щом са на линията между дворовете ни?
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Оградата и добросъседските отношения

Мнение от roumensp »

Според мен дърветата се водят собственост на тоя, който ги е посадил. В твоя случай кой ги е посадил - съседа, предишният собственик на твойта къща, или и двамата ? При всички положения ще трябва да поговориш със съседа, но според мен опциите ти зависят от това кой точно се води собственик.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Оградата и добросъседските отношения

Мнение от ablood »

Негови са.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Оградата и добросъседските отношения

Мнение от Marto »

Нищо не знам за законите в Квебек, но най-важният въпрос обикновено е къде точно е границата между парцелите.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Оградата и добросъседските отношения

Мнение от ablood »

Насадени са от него преди десетки години по границата между дворовете.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Оградата и добросъседските отношения

Мнение от roumensp »

Откъм твойта страна можеш да ги орежеш когато си поискаш. Ние със съседа имаме жив плет м/у парцелите и всеки си го подстригва от неговата страна както си иска и когато си поиска. За височината общо взето се съобразяваме един с друг. Само не ги отсичай, че ще стане лошо. ;)
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Оградата и добросъседските отношения

Мнение от ablood »

Те са ИЗЦЯЛО в моя двор. Ако ги подрежа дори с 10% (което е нищо) ще виждам само голи клони.

Трябват нови кедри. Няма друго решение.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Оградата и добросъседските отношения

Мнение от roumensp »

ablood написа:Трябват нови кедри. Няма друго решение.
Ами отиди при съседа и му предложи ... После кажи какво е отговорил.
Аватар
7George
Мнения: 9656
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Оградата и добросъседските отношения

Мнение от 7George »

Интересна тема. Според мене, всичко зависи от отношенията между съседите, не трябва да се стига до съдебни разбирателства и тнт. Сади ли се нещо, трябва да се мисли каво ще стане след годии, като са разрасне и как ще се рашава проблема. Примерно, корените от съседската тополо са ми пропълзяли в двора и повдигат плочита на пътеката, издънки също. Ако ги пръсна с хербицид и цялата топола изсъхне, не знам как ще го приемат.

В твоя случай е важно, че мястото е твое, който е садил на чуждо място, не може да има претенции. Първо говори със съседа, и тагава питай форума. Може въобще да няма проблем и за двамата.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Оградата и добросъседските отношения

Мнение от ablood »

Искам преди да отида да съм наясно с местните традиции. Той е уж мил дядка, но може да се опита да ме врътне, или пък да се засегне, ако му предложа нещо неуместно.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Оградата и добросъседските отношения

Мнение от roumensp »

Не е задължително нови кедри. Може да се разберете за жив плет, ограда или нещо друго ... Иди и поговори.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Оградата и добросъседските отношения

Мнение от ablood »

И той и аз сме отвсякъде с кедри. Няма друг вариант. Също така няма проблем някой от нас да плати за нови кедри.

Въпросът е как трябва да подходя.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
petar krastev
Напуснал форума
Мнения: 318
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 7:46 pm
Местоположение: point aux trembles

Re: Оградата и добросъседските отношения

Мнение от petar krastev »

Аз имах подобно преживяване,но не с кедри,а с ограда-тези от телените.Имах навсякъде,само с комшията от ляво нямаше нищо.И аз като тебе притеснен новодомец,кършейки пръсти отидох и му казах-Смятам да сложа ограда между нас,защото ще си взимам куче и не искам да ходи и да пикае в твоя двор.Онзи ми вика-слагай,после ми покажи фактурата и ти плащам половината,а ако можеш да разделиш фактурата на мое и твое име(заради данъците,беше по-миналата година) още по-добре.
После колегите ми казаха,че едва ли не онзи е длъжен да ми плати половината по някакви неписани или писани закони.
Аз съм сигурен,че преди 10 години дядката преди да си засади кедрите е приказвал с с бившия собсвеник,така че е наясно с положението.
А при положението на Джорджа-казваш на съседката-твоите корени ми разказаха играта на двора и се депресирвам после пия по едно шише ракия и скачам на бой на жената.Ако е в Кебек онази е длъжна да ги махне,при тебе незнам.
Аватар
7George
Мнения: 9656
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Оградата и добросъседските отношения

Мнение от 7George »

petar krastev написа: А при положението на Джорджа-казваш на съседката-твоите корени ми разказаха играта на двора и се депресирвам после пия по едно шише ракия и скачам на бой на жената.Ако е в Кебек онази е длъжна да ги махне,при тебе незнам.
:D Цъ, не позна. Вадя издънки иги продавам, далавера... Абе засега не е толкова зле. Тя оная топола, като я гледам, от апликация на хербициди по ливадата да е зелена и сочна, скоро сама ще си замине. Ако не - ще и помогнем. ;)
petar krastev
Напуснал форума
Мнения: 318
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 7:46 pm
Местоположение: point aux trembles

Re: Оградата и добросъседските отношения

Мнение от petar krastev »

Джордж,вие там в Алберта сте добре,пестицидите още са разрешени и тревата и дворовете са готени,ама тука в Кебек е забранено и миналата година се разсипах да вадя троскут на ръка,щото нищо не помага.след една седмица пак се появи-имах чувството,че нещо в мене умря.Една комшийка ми вика-Ти си болен в главата,нали пак е зелено,какво искаш.
Ми като е зелено да засея целия двор с троскут ли ма?
Приказвах с един приятел в Едмънтън да ми прати пестициди,ама той вика,че са опасни за кучето.Ся да си уморя добичето ли за единия двор.Викам при вас да не им умират кучетата на хората.Ама слагали само тези дето нямат кучета и малки деца.

Алблъда в Кебек ако има идеи да казва как да се боря с глухарчетата,че аз вече се изчерпах от идеи и опити.Засега мача е 1:0 за троскута.
Публикувай отговор