Новопристигащи, имайте предвид, че...

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Публикувай отговор
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от roumensp »

Kpetrov написа:
roumensp написа:
ablood написа:Ако имате работа в болница, училище, театър, гара, или подобно с ПЛАТЕН ПАРКИНГ, никога не паркирайте на отсрещния безплатен паркинг. Това ще ви струва вдигане на колата, $150-250 за освобождаване, таксиджия, разправии...

Не разчитайте на късмет, че няма да ви забележат, или, че ще минете за клиент на комшиите!
Съвсем вярно. Но българите сме дебели глави и трябва да го проверим лично, за да се убедим. Лично мен са ме глобявали 3 пъти на един и същ безплатен паркинг за подобен тарикатлък ("Left Premises"), преди да се откажа и да почна да ползвам съседния платен паркинг. Нямаше "вдигане" и глобите бяха около $60, може би затова бях толкова упорит. :D
Ако си купиш нещо дребно от този съседен безплатен паркинг няма ли да обориш глобата.
Кой те глобяба всъщност на такъв паркинг?
В случая паркингът беше собственост на голям магазин, но е наета частна фирма, която да се грижи за него и тя е, която те глобява. Ако си купил нещо от магазина пак могат да те глобят, защото предлогът е, че си напуснал района на обекта, обслужван от паркинга, но е по-малко вероятно да тръгнат да се заяждат.
Да купиш нещо след глобата е като след дъжд качулка, но ако купиш преди това обикновено върши работа.
Но не мисля, че масово са такива "хрътки" по безплатните паркинзи (за разлика от платените), това са единствените подобни случаи в живота ми. Не ти ли звучи малко като виц "глобиха ме на безплатен паркинг" ? :D

ПП
В моя случай ми е пределно ясно защо ме глобиха - и безплатният и съседният платен паркинг се управляваха от една и съща фирма, т.е. ощетявах им бизнеса.
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от Kpetrov »

Значи глобата е леко на доброволни начала.
Както те те глобяват така и ти можеш да им пуснеш една фактура. ;)
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от roumensp »

Kpetrov написа:Значи глобата е леко на доброволни начала.
Както те те глобяват така и ти можеш да им пуснеш една фактура. ;)
Зависи как гледаш на нещата. То и сметката по кредитната ти карта донякъде е на доброволни начала, защото единственото, което могат да ти направят, ако отказваш да я платиш е да ти го пишат в кредитната история ... Пък ти сам си решаваш дали това е ОК за теб.
Pointzero
Мнения: 520
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 9:19 pm
Местоположение: Montreal

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от Pointzero »

ablood написа:Ако имате работа в болница, училище, театър, гара, или подобно с ПЛАТЕН ПАРКИНГ, никога не паркирайте на отсрещния безплатен паркинг. Това ще ви струва вдигане на колата, $150-250 за освобождаване, таксиджия, разправии...

Не разчитайте на късмет, че няма да ви забележат, или, че ще минете за клиент на комшиите!
Нещо не се връзва: как паркинга е безплатен, пък ти вдигат колата? Или може би имаш пред вид, че е безплатен за клиенти на ХХХХХ бизнес?
Когато печелиш, не знаеш какво губиш & vice-versa!
Experience не можеш да си купиш, но винаги си го ПЛАЩАШ!
Pointzero
Мнения: 520
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 9:19 pm
Местоположение: Montreal

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от Pointzero »

roumensp написа: ....Доколкото съм чувал много канадци дори не си правят труда да плащат подобни глоби, ама аз не съм от тоя тип хора....
Интересно, и какво става, след като им изпратят призовка за съд? или те отиват да се "борят"? Защото на мен пък са ми казвали, че глобите (traffic offense, parking) нямат давност в Канада и само трупат лихви. Така, че една глоба от 40-50$ след 10 години може да ти дойде солено с няколко хиляди (преди години ми бяха разправяли подобен случай - не е лично преживяване)
Когато печелиш, не знаеш какво губиш & vice-versa!
Experience не можеш да си купиш, но винаги си го ПЛАЩАШ!
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от roumensp »

Pointzero написа:Нещо не се връзва: как паркинга е безплатен, пък ти вдигат колата? Или може би имаш пред вид, че е безплатен за клиенти на ХХХХХ бизнес?
Да, точно това има впредвид ablood, че е безплатен само за клиенти на ХХХХХ бизнес.
На истински безплатен паркинг, като тоя на някой парк примерно подобно нещо не може да се случи, или поне аз не съм чувал.
Pointzero написа:
roumensp написа: ....Доколкото съм чувал много канадци дори не си правят труда да плащат подобни глоби, ама аз не съм от тоя тип хора....
Интересно, и какво става, след като им изпратят призовка за съд? или те отиват да се "борят"? Защото на мен пък са ми казвали, че глобите (traffic offense, parking) нямат давност в Канада и само трупат лихви. Така, че една глоба от 40-50$ след 10 години може да ти дойде солено с няколко хиляди (преди години ми бяха разправяли подобен случай - не е лично преживяване)
Между traffic violations и паркинг има голяма разлика. Първите се издават от полицай, вписват се в драйвинг рекърда, взимат се под внимание от застрахователите и евентуално ходиш на съд (ако искаш) да се разправяш, докато при вторите няма такова нещо.

При неплатена глоба за паркинг не се стига до съд или нещо подобно, просто те предават на collection agency. А дали те ще изкопчат нещо от теб и дали ти имаш нерви да се разправяш с такива е друг въпрос.
Но ако частната компания, управляваща паркинга е оторизирана от общината, а не от друг частен бизнес - тогава това може да ти попречи да подновиш регистрацията на колата за следващата година.
Pointzero
Мнения: 520
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 9:19 pm
Местоположение: Montreal

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от Pointzero »

roumensp написа: Между traffic violations и паркинг има голяма разлика. Първите се издават от полицай, вписват се в драйвинг рекърда, взимат се под внимание от застрахователите и евентуално ходиш на съд (ако искаш) да се разправяш, докато при вторите няма такова нещо.

При неплатена глоба за паркинг не се стига до съд или нещо подобно, просто те предават на collection agency. А дали те ще изкопчат нещо от теб и дали ти имаш нерви да се разправяш с такива е друг въпрос.
Но ако частната компания, управляваща паркинга е оторизирана от общината, а не от друг частен бизнес - тогава това може да ти попречи да подновиш регистрацията на колата за следващата година.
Не знам как е при вас, но тук (Квебек) почти няма разлика в методите на колекшъна. И за traffic violation и за parking ticket те гонят до дупка. Няма давност. И в двата случая, ако не платиш - след 30 дена - предупреждение, след още 30 дена - дата за съд. Ако не се явиш - по дефолт си виновен, пращат ти известие за решението на съда и да си платиш (естествено). Ако не предприемеш действие ( обжалване - което е безмислено на този етап) или да си платиш вкл съдебни разходи - няма да е притесняват много. Но в един момент ще ти засекат полицаите колата (номера), ще си направят справка и имат правото да ти сложат прангите на място (ако ти си собственика) и да ти вдигнат колата.
Пък после се жалвай на "арменския поп".
Плащаш "parking fees" за това, че ти съхраняват колата, плащаш глобата с вички лихви (тук много обичат лихвите като им ги плащаш :D ) и т.н.

Long story - shot - ако си в издънка - плащай. Ако смяташ , че можеш да докажеш, че си прав - ходи на съд (имам 3 "победи" от 4 ходенета на съд)
Когато печелиш, не знаеш какво губиш & vice-versa!
Experience не можеш да си купиш, но винаги си го ПЛАЩАШ!
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от roumensp »

За последен път ходих на съд преди 8 години, вече не ми се занимава и си плащам като поп.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от Bistra »

офф топик, ама ми боде очите, сори. :P
Имам нещо ПРЕДВИД.

ГРЕШНИ са всички следващи "възможности":

впредвид
напредвид
изпредвид
в предвид
изнапредвид
напред вид
;)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от optics »

Ето как се помни:
-- Каква е разликата между "ПРЕДВИД" и "ГЪ3" ?
-- Че пред второто се слага "в" а пред първото - не !
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
kiro
Мнения: 877
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2012 7:27 pm
Местоположение: Торонто

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от kiro »

Pointzero написа: Long story - shot - ако си в издънка - плащай. Ако смяташ , че можеш да докажеш, че си прав - ходи на съд (имам 3 "победи" от 4 ходенета на съд)
Това не е точно така в Онтарио и предполагам в останалата част от Канада в някаква степен. Обикновено ако отидеш на съд и се признаеш за виновен и кажеш, че съжаляваш и няма повече да правиш така, глобата пада с 30-50% и точките които ти отнемат също.
Ако обаче отидеш на съд (за дребно трафик нарушение) и твърдиш че си невинен, може да стане по-зле ;)
Bulgayrian
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от ablood »

По темата:

Внимавайте за пешеходците! Чувстват се безсмъртни и не гледат много светофарите.

Снощи наближавам едно кръстовище, трите леви ленти с чакащи коли на червено и свободна дясна със зелено за десен завой. Позасилвам се леко (!!!) за да зивия на дясно, защото знам, че след няколко секунди ще светне червено и когато наближавам изненадващо пред мен се сурва скейтбордист. Добре, че имам хубави гими и спирачки, та спрях даже преди линията. Дебилът дори не погледна към мен и си продължи сякаш си е пресякал на зелено.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
myhata II
Мнения: 15702
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от myhata II »

ablood написа:По темата:

Внимавайте за пешеходците! Чувстват се безсмъртни и не гледат много светофарите.

Снощи наближавам едно кръстовище, трите леви ленти с чакащи коли на червено и свободна дясна със зелено за десен завой. Позасилвам се леко (!!!) за да зивия на дясно, защото знам, че след няколко секунди ще светне червено и когато наближавам изненадващо пред мен се сурва скейтбордист. Добре, че имам хубави гими и спирачки, та спрях даже преди линията. Дебилът дори не погледна към мен и си продължи сякаш си е пресякал на зелено.
Е това е редовно тук в Даунтаун на Торонто, особено в източната му част, излизат всякакви на зелено, червено и синьо !
Избягвайте улици като :
Шутър, Шербърн и Парламент ! :y:
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Pointzero
Мнения: 520
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 9:19 pm
Местоположение: Montreal

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от Pointzero »

kiro написа:
Pointzero написа: Long story - shot - ако си в издънка - плащай. Ако смяташ , че можеш да докажеш, че си прав - ходи на съд (имам 3 "победи" от 4 ходенета на съд)
Това не е точно така в Онтарио и предполагам в останалата част от Канада в някаква степен. Обикновено ако отидеш на съд и се признаеш за виновен и кажеш, че съжаляваш и няма повече да правиш така, глобата пада с 30-50% и точките които ти отнемат също.
Ако обаче отидеш на съд (за дребно трафик нарушение) и твърдиш че си невинен, може да стане по-зле ;)
Съдебната система в Квебек и останалата Канада не е една и съща (what a surprise :D ). Не съм юрист. Но имах честта да ходя на съд за traffic violation в Квебек (няколко пъти) и веднъж в Онтарио (там жената беше обвиняема). Една от разликите е, че в Онтарио, ако прокурора не разполага със своя свидетел (полицая, който те е глобил) шансовете да спечелиш са 99.99%. Тук, в Квебек, полицая изобщо не е задължен да се яви в съда. Тук прокурора ти задава въпроси, съдията също (??? wtf) и после той (съдията) си решава. В Онтарио само прокурора пита - съдията е (поне трябва да изглежда) безпристрастен и ако прокурора не докаже BEYOND REASONABLE DOUBT че си виновен - печелиш. Също там ти имаш право да разпитваш свидетеля на обвинението (полицая).

Иначе това за "признаване на вина" с цел намаляване на наказанието също съм го чувал за Онтарио. В Квебек може да ти намалят наказанието само във вид на това, че няма да ти вземат точки и/или да ти разсрочат плащанията. Но за редукция на глобата не съм чувал.
Когато печелиш, не знаеш какво губиш & vice-versa!
Experience не можеш да си купиш, но винаги си го ПЛАЩАШ!
Pointzero
Мнения: 520
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 9:19 pm
Местоположение: Montreal

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от Pointzero »

ablood написа:По темата:

Внимавайте за пешеходците! Чувстват се безсмъртни и не гледат много светофарите.

Снощи наближавам едно кръстовище, трите леви ленти с чакащи коли на червено и свободна дясна със зелено за десен завой. Позасилвам се леко (!!!) за да зивия на дясно, защото знам, че след няколко секунди ще светне червено и когато наближавам изненадващо пред мен се сурва скейтбордист. Добре, че имам хубави гими и спирачки, та спрях даже преди линията. Дебилът дори не погледна към мен и си продължи сякаш си е пресякал на зелено.
Не само пешеходците. Както ти каза разни отрепки като скейтбордисти и велосипедисти. Най-много внимавайте на знак "стоп" с предстоящ десен завой. Отрепките хич не им пука, че ще ти минат отдясно (???) и пред теб, точно когато тръгваш - ще завият наляво!
И не си мислете, че като навън е -30 градуса, отнякъде няма да ти изскочи отрепка на две колела.

Друг проблем са мотоциклетистите (лятото). Аз им казвам "кръводарители". Карат, като че ли след днес няма утре и също мислят, че са безсмъртни. И за съжаление не са само тинейджъри, ами и много са на над 55 год. Питал съм се - дали са си написали завещанието?

Още много мога да пиша за "културата" на пътя тук, но трябва да отворя нова тема.
И последно - жълтият сигнал на светофара е сигнал, след който (особено при задръстено кръстовище) поне 2 коли ще минат, независимо, че на теб ти мига зелено.
Пояснение за новодошлите (макар, че ще го разберете като учите листовките) - мигащо зелено означава, че на всички други участници в движението, вкл пешеходци им свети червено. Т.е. ти си цар на пътя, независимо в коя посока продължаваш движението (вкл и ляв завой)

П.С. Бистра, защо се пише "Утрепвам", а в същото време "Отрепки"?
Когато печелиш, не знаеш какво губиш & vice-versa!
Experience не можеш да си купиш, но винаги си го ПЛАЩАШ!
Публикувай отговор