Новопристигащи, имайте предвид, че...

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Публикувай отговор
dea
Мнения: 360
Регистриран на: Пет Фев 08, 2008 12:21 pm
Местоположение: Montreal

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от dea »

Да се включа и аз и да обясня какво е това sous location.
Виждате във форума, че някой си преотдава жилището и решавате, че това ви устройва на първо време. Говорите с хората. Пристигате на място и подписвате договор. Тук е тънкият момент- за какъв срок е договорът. На мен ми пробутаха едногодишен договор, което не беше съвсем редно. Нормално е да подпишете за оставащите месеци по стария договор. Примерно, пристигате на 29 октомври, а договорът изтича на 1 май. На sous location подписвате за периода 1 ноември- 30 април, а не за 1 година. Имайте предвид, че сключването на едногодишен договор през зимните месеци е много рисковано, например на 1 декември. После ще трябва да подновявате договора по същото време на годината, т.е. през зимата или да се премествате тогава. За това за есенно-зимния период търсете договор на sous location.
Друг момент- наемът. Ако сключвате договор за 1 година и познавате настоящите наематели, можете да договорите новата цена на апартамента със собственика. По закон има определен процент, с който може да се коригира цената, а не да се надува безкрайно.
Предплащане на жилището: ако сте се съгласили да предплатите 2 наема, примерно, имате право в следващите 2 месеца да не плащате наем. Уведомявате собственика с препоръчано писмо с обратна разписка, че вече сте платили и че следващото плащане ще извършите на 3-тия месец.
Препоръчително е да се обръщате към собственика в писмена форма при възникване на спорна ситуация.
Горните неща важат за Квебек. :!:
‘You can’t control what happens in life, but you can control the way you respond’
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от miteto »

kill_u написа:
iliana написа: Няма холд ако депозираш кеш или травелерс чекс на гише.
E не говорим ли за това, отидох с 3000 долара внесох ги и на другия ден си теглих. Пак казвам за банките, още като си отворите сметка поискайте кредитна карта. Ако не ви дадат отивайте в друга банка. Аз чаках 1 месец за да се светна, че може да стане това.
Не, не говорим за това. Ти си внесъл кеш на гише, става въпрос ако ги внесеш в машината (АТМ). Нали се сещаш ако можеше, колко юнаци ше сложат старо автобусно билетче в плика на АТМ-а и ще въведат на клавиатурата депозит за $10,000. И после ще си ги изтеглят от съседния АТМ :D Същото и с чека - там вече без значение дали внасяш на гише или АТМ, 99% от новопристигащите ще могат да разполагат със сумата чак след 5 бизнес дена.
mama mia
Мнения: 616
Регистриран на: Пон Ное 29, 2004 5:03 pm
Местоположение: Montreal

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от mama mia »

[quote="dea"]Да се включа и аз и да обясня какво е това sous location.
Виждате във форума, че някой си преотдава жилището и решавате, че това ви устройва на първо време. Говорите с хората. Пристигате на място и подписвате договор. Тук е тънкият момент- за какъв срок е договорът. На мен ми пробутаха едногодишен договор, което не беше съвсем редно. Нормално е да подпишете за оставащите месеци по стария договор.


И как ти го пробутаха ,че не ми е ясно?Ти решаваш за колко да подпишеш,а не този който ти преотдава жилището си. Ти конкретно избра една година така че помисли преди пишеш защото тези които четат си създават грешно мнение за живеещите тук.
Съединението прави силата!
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от miteto »

mama mia написа:И как ти го пробутаха ,че не ми е ясно?Ти решаваш за колко да подпишеш,а не този който ти преотдава жилището си. Ти конкретно избра една година така че помисли преди пишеш защото тези които четат си създават грешно мнение за живеещите тук.
Според мен грешно впечатление може да се създаде и ако се мисли че в Канада няма измами и мошеници. Не е като да не се намират ;) Така е хубаво да се внимава.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от optics »

miteto написа:
kill_u написа:
iliana написа: Няма холд ако депозираш кеш или травелерс чекс на гише.
E не говорим ли за това, отидох с 3000 долара внесох ги и на другия ден си теглих. Пак казвам за банките, още като си отворите сметка поискайте кредитна карта. Ако не ви дадат отивайте в друга банка. Аз чаках 1 месец за да се светна, че може да стане това.
Не, не говорим за това. Ти си внесъл кеш на гише, става въпрос ако ги внесеш в машината (АТМ). Нали се сещаш ако можеше, колко юнаци ше сложат старо автобусно билетче в плика на АТМ-а и ще въведат на клавиатурата депозит за $10,000. И после ще си ги изтеглят от съседния АТМ :D Същото и с чека - там вече без значение дали внасяш на гише или АТМ, 99% от новопристигащите ще могат да разполагат със сумата чак след 5 бизнес дена.

Начи смЕтайте с какво закъснение се движим. Още през 2000-та година машините в Япония приемаха кеш (разпознавайки го, не в плик като тука). Предполагам че са го можели и години преди това, просто аз за 2000-та мога да свидетелствам.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
cocose
Има 1 предупр. за БАН
Мнения: 1054
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:58 am

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от cocose »

В метрото почти навсякъде има машини за жетончета, в които пъхаш монети или банкноти, и ти връща жетончета обратно.....
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от optics »

Нали говорехме за АТМ
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
hadministratora
Хабсурден
Мнения: 1669
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 11:48 am
Местоположение: Toronto, ON, Canada

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от hadministratora »

kill_u написа:...още като си отворите сметка поискайте кредитна карта. Ако не ви дадат отивайте в друга банка...
А по някога е достатъчно да отидете в друг клон или дори да попаднете на друг служител в същия клон. Птосто понякога има идиоти, които не са наясно с всички услуги и техните варианти предлагани от работодатреля им.
dea написа:Да се включа и аз и да обясня какво е това sous location.
Виждате във форума, че някой си преотдава жилището и решавате, че това ви устройва на първо време....
Горните неща важат за Квебек. :!:
Понеже форума е общ да поясня, че на английски се нарича sublet и поне тази част важи и другаде, а не само в Квебек.
kill_u
Напуснал форума
Мнения: 1513
Регистриран на: Пон Мар 06, 2006 1:22 am
Местоположение: Канадистан...
Обратна връзка:

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от kill_u »

optics написа:
Начи смЕтайте с какво закъснение се движим. Още през 2000-та година машините в Япония приемаха кеш (разпознавайки го, не в плик като тука). Предполагам че са го можели и години преди това, просто аз за 2000-та мога да свидетелствам.
Смятай аз колко съм пък на зад, че не знаех за тая възможност, да се внасят пари на автомат. Не че някога ще я ползвам ама.....тъпо е да откриваш колко си изостанал понякога. Болииии....

ОК скривам се че и без това стана 1:15 :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x
Аватар
Rall
Мнения: 2239
Регистриран на: Чет Авг 10, 2006 8:16 am
Местоположение: Raccoon City

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от Rall »

Айде и малко инфо от мен. Говоря за Квебек , в автобуса може да платите при влизане - парите требва да са точно и се пускат в една прозрачна кутия до шофьора. Ако искате да слезете на следващата спирка требва да дръпнете едно въженце дето виси до прозорците. Като карате в началото имайте в предвид, че на нерегулируемо кръстовище с предимство е първия спрял на стоп линията. Ако спрете едновременно тогава предимството е на десния. Ако видите мигаща зелена светлина значи имате предимство за ляв завой.
Dead Eyes See No Future
Аватар
7George
Мнения: 9658
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от 7George »

kill_u написа:///OFFFFFFFFFFF
hadministratora написа:
Малко офф-топик: ситния шрифт и сие са сред нещата, които ме дразнят тук - не можеш дъвка да си купиш без да прочетеш "some conditions apply" или нещо от сорта.... Снимали една бисквита в едър план на кутията с бисквити и сложили звездичка "suggested servig" да не би да взема да си помисля, че вътре има огромни бисквити.... Ми то хубаво всичко да е обяснено и за всичко да има уточнения и предупреждения, но чак пък толкова...
Хахахаха, еми да чак толкова........ много се дразня като купувам на голямата някакви сладки неща, всеки път трябва да гледаме да са без фъстъци вътре, защото на училище може евентуално да предизвикат алергия в някой друг?!?!?!!?!?! Не виждам начин това да стане ама......
Могат да й го грабнат от ръката, да почерпи другарче или да го изпусне, да и вземат чантата и да се налапат... На изток на оня остров стават още по-параноични. В Мемориал и парфюмите са забранени...
Embrace your climate change!
Аватар
tonich
Мнения: 2234
Регистриран на: Чет Окт 11, 2007 6:36 am
Местоположение: New Westminster, BC

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от tonich »

ablood написа:
kill_u написа:.....
...Ти в началото едва сричайки английски успя ли да прочетеш 12-те страници ситен шрифт към договора на банката?....
Баба ти е сричала!
kill_u е дошъл в Канада благодарение и на добрия си английски, установен надлежно чрез тричасов изпит.
Капиш?!
"Айнщайн ни учи, че няма значение влака ли се движи спрямо земята или земята спрямо влака. Същото е и с компютъра и Тонич ;-)"

powered by Optics
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от myhata II »

:lol: :lol: :lol: :lol:
Всички тука са Англофони и Франкофони :lol:
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
kill_u
Напуснал форума
Мнения: 1513
Регистриран на: Пон Мар 06, 2006 1:22 am
Местоположение: Канадистан...
Обратна връзка:

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от kill_u »

7George написа:
kill_u написа:///OFFFFFFFFFFF
hadministratora написа:
Малко офф-топик: ситния шрифт и сие са сред нещата, които ме дразнят тук - не можеш дъвка да си купиш без да прочетеш "some conditions apply" или нещо от сорта.... Снимали една бисквита в едър план на кутията с бисквити и сложили звездичка "suggested servig" да не би да взема да си помисля, че вътре има огромни бисквити.... Ми то хубаво всичко да е обяснено и за всичко да има уточнения и предупреждения, но чак пък толкова...
Хахахаха, еми да чак толкова........ много се дразня като купувам на голямата някакви сладки неща, всеки път трябва да гледаме да са без фъстъци вътре, защото на училище може евентуално да предизвикат алергия в някой друг?!?!?!!?!?! Не виждам начин това да стане ама......
Могат да й го грабнат от ръката, да почерпи другарче или да го изпусне, да и вземат чантата и да се налапат... На изток на оня остров стават още по-параноични. В Мемориал и парфюмите са забранени...
Те и тука са така в повечето държавни институции.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Новопристигащи, имайте впредвид, че...

Мнение от optics »

В тона на разговора за банки машини и прочее, една хватка полезна за хората с ограничен брой транзакции. А и не само. Може да няма банка на близо. С две думи ако си пазарувате в супера и се сетите че после може да ви трябва кеш за нещо си -- искате на касата ХХ долара "cash back". Ако не може, те ще ви кажат че не може. Ако може - прибавят ви го в сметката и плащате с дебитната карта общата сума, а те ви дават кеша на ръка (и искат една бележчица да се подпише). Опитвал съм най-често със 20 долара, но надали съм стигал повече от 60, не помня, че беше отдавна.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Публикувай отговор