Някой наясно ли е с местната инфлация?

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Някой наясно ли е с местната инфлация?

Мнение от ablood »

Някой наясно ли е как се калкулира местната инфлация? Когато казват например 2% инфлация за месец Юни, годишна инфлация ли имат впредвид?

CPI (Consumer Price Index) влияе ли се от консумацията, или само от цените? Когато казват, че CPI за дрехи и обувки е паднал с 6% това значи ли, че същите дрехи от миналата година са поевтинели, или, че хората са започнали да купуват по евтини дрехи?

А това за GDP (Gross Domestic Product), дето дази година бил 3.4% ми е още по-тъмно.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Някой наясно ли е с местната инфлация?

Мнение от optics »

ablood написа:например 2% инфлация за месец Юни, годишна инфлация ли имат впредвид?
Да годишна !
Ако допуснеш че е само за месеца, би излязло 2*12= 24% за година, което е безумно.

За CPI-то, и аз не знаех, но го има в уикипедията.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

Re: Някой наясно ли е с местната инфлация?

Мнение от KolioBalkanski »

CPI-to го сменят постоянно...примерно ако маслото поскъпне, сменят го с маргарин ...поне в щатите...тук не знам как точно го мерят само ще ви кажа че преди 10 години бензина беше 45 цента литъра, колите бяха по 15-20 а не по 25-30 хиляди, къщите по 200 не по 400 и заплата от 45-50 хиляди стигаше на семейство да свързват двата края.
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
Ninushevi
Мнения: 505
Регистриран на: Чет Май 28, 2009 9:46 am
Местоположение: Montreal,Quebec
Обратна връзка:

Re: Някой наясно ли е с местната инфлация?

Мнение от Ninushevi »

optics написа:
ablood написа:например 2% инфлация за месец Юни, годишна инфлация ли имат впредвид?
Да годишна !
Ако допуснеш че е само за месеца, би излязло 2*12= 24% за година, което е безумно.
Напротив-месечна инфлация си е. Смята се спрямо предходния месец. А примера за 24% за година няма как да е правилен, защото не се умножава месечна инфлация по 12. Всеки месец е различна като има месеци с отрицателна или дефлация. :)
DCS- Виена - 12.10.2009 г.
ПОЛЕТ-София-Мюнхен–Монреал-25.03.2012г.
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Някой наясно ли е с местната инфлация?

Мнение от Koko »

ablood написа:Някой наясно ли е как се калкулира местната инфлация? Когато казват например 2% инфлация за месец Юни, годишна инфлация ли имат впредвид?

CPI (Consumer Price Index) влияе ли се от консумацията, или само от цените? Когато казват, че CPI за дрехи и обувки е паднал с 6% това значи ли, че същите дрехи от миналата година са поевтинели, или, че хората са започнали да купуват по евтини дрехи?

А това за GDP (Gross Domestic Product), дето дази година бил 3.4% ми е още по-тъмно.
В нета може да се намери много информация за това как се изчислява CPI и що е това GDP, така че по-добре се разрови, не виждам смисъл да се замерваме с линкове.

Два процента инфлация за юни ще рече че от юни миналата година до юни тази година, т.е. за последните 12 месеца инфлацията е 2% процента, премерена на база потребителската кошница на статистическия институт. Не трябва да се забравя че статитическите данни винаги имат някаква степен на обобщение, както и че са направени на база някаква статистическа извадка, т.е. това кой как реално усеща поскъпването на стоките и услугите в джоба си може да не съвпада точно с данните на статистиците.

Не можах да разбера добре въпроса за цените и консумацията - CPI изразява пазарните цени на които се продават стоките и услугите в потребителската кошница.

GDP или на български БВП, представлява общото количество стоки и услуги произведени от икономиката на дадена държава за определен период и измерени на база пазарната им стойност. Има два метода за измерване на GDP - на база разходи за производство и на база приходи.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: Някой наясно ли е с местната инфлация?

Мнение от Kan_Tangra »

http://www.investmentexecutive.com/clie ... 48&cat=148
Canada’s annual inflation rate fell to 1% in June, the lowest level in eight months, prompting analysts to predict the Bank of Canada will move cautiously on future interest rate increases.

The four-tenths of a point drop in the annual rate was widely expected, as was the 0.1 percentage point drop in prices between May and June.
http://www.indexmundi.com/canada/inflat ... es%29.html

И как разбра, че е месечна? Фърли боб ли?

Годишна е. Най-вероятно акумулирана от началото на годината до месец Юни. Т.е. за половин година. И пак е много, защото инфлацията в Канада е горе долу 2% на година.
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
Uspial
Изгонен от форума
Мнения: 1001
Регистриран на: Нед Юли 19, 2009 1:30 pm

Re: Някой наясно ли е с местната инфлация?

Мнение от Uspial »

Аблод пусни целия текст щото така само си гадаете. В текста си пише ясно дали е за година или за месец.
Много е възможно и да е за месец.
Не забравяйте че има месеци в които няма инфлация а има и месеци в които има дефлация ( обратното на инфлация / което означава че някои стоки поевтиняват а не поскъпват. Тези месеци помагат накрая на годинта годишната инфлация да е по малка. )
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Някой наясно ли е с местната инфлация?

Мнение от ablood »

Ето пример:
The inflation rate in Canada was 1.00 percent in June of 2010. Inflation rate refers to a general rise in prices measured against a standard level of purchasing power. The most well known measures of Inflation are the CPI which measures consumer prices, and the GDP deflator, which measures inflation in the whole of the domestic economy. This page includes: Canada Inflation Rate chart, historical data and news.
Link:http://www.tradingeconomics.com/Economi ... Symbol=CAD
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Ninushevi
Мнения: 505
Регистриран на: Чет Май 28, 2009 9:46 am
Местоположение: Montreal,Quebec
Обратна връзка:

Re: Някой наясно ли е с местната инфлация?

Мнение от Ninushevi »

Uspial написа:
Много е възможно и да е за месец.
Не забравяйте че има месеци в които няма инфлация а има и месеци в които има дефлация ( обратното на инфлация / което означава че някои стоки поевтиняват а не поскъпват. Тези месеци помагат накрая на годинта годишната инфлация да е по малка. )
Те това имах предвид и аз. Моето е само предположение, защото не съм чел статията. Това, че за даден месец е 2% не означава, че в края на годината не може да е примерно 0,1%. Всичко зависи как се е движила през месеците. ;)
DCS- Виена - 12.10.2009 г.
ПОЛЕТ-София-Мюнхен–Монреал-25.03.2012г.
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Някой наясно ли е с местната инфлация?

Мнение от Koko »

Ninushevi написа:
Uspial написа:
Много е възможно и да е за месец.
Не забравяйте че има месеци в които няма инфлация а има и месеци в които има дефлация ( обратното на инфлация / което означава че някои стоки поевтиняват а не поскъпват. Тези месеци помагат накрая на годинта годишната инфлация да е по малка. )
Те това имах предвид и аз. Моето е само предположение, защото не съм чел статията. Това, че за даден месец е 2% не означава, че в края на годината не може да е примерно 0,1%. Всичко зависи как се е движила през месеците. ;)
Уж едно и също четеме, но май го разбираме по различен начин?

"annual inflation rate" аз го разбирам като годишна инфлация, т.е. инфлацията за периода от 1-ви юли 2009 до 30-ти юни 2010. Мисля че в края на статията пусната от Аблъд е споменато и колко е инфлацията само за месец юни.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Някой наясно ли е с местната инфлация?

Мнение от optics »

Ninushevi написа: Те това имах предвид и аз. Моето е само предположение, защото не съм чел статията. Това, че за даден месец е 2% не означава, че в края на годината не може да е примерно 0,1%. Всичко зависи как се е движила през месеците. ;)
За 1 месец няма как да е 2% казах ти вече!!! Това би било катастрофа.
Коко ти е обяснил какво точно се има предвид при тези месечни отчитания. Чети и възприемай.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
azzura
Мнения: 799
Регистриран на: Нед Май 23, 2010 1:43 am

Re: Някой наясно ли е с местната инфлация?

Мнение от azzura »

Какво си се захванал да ми смяташ инфлации и БВП, като грам не разбираш от нищо???? За кво ти е тая статистика изобщо? Слушай Нинушеви като ти обясняват и не прави изказвания от рода на " годишна инфлация за юни'' ????? , че доста хора ще изпопадат от смях тука :rofl:
http://www.youtube.com/watch?v=3moLkjvhEu0" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Някой наясно ли е с местната инфлация?

Мнение от ablood »

azzura написа:...и не прави изказвания от рода на " годишна инфлация за юни'' ????? , че доста хора ще изпопадат от смях тука :rofl:
Всъщност той дословно е цоторал/превел част от статията към която съм дал линк.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Uspial
Изгонен от форума
Мнения: 1001
Регистриран на: Нед Юли 19, 2009 1:30 pm

Re: Някой наясно ли е с местната инфлация?

Мнение от Uspial »

Нищо не е цитирал и нищо не е превел правилно.
Аз не мога да разбера вие гледате ли графиката, разбирате ли от графики или само си пишете.
Няма как да смяташ годишна инфлация без да е минала годината освен ако изрично не кажеш че периода за тази година е от 1.6.2009 до 1.6.2010. Такова нещо обаче никъде не е казано. Ако периода обаче е от 1.1.10 до 1.1.11 как тогава смятате каква е инфлацията за периода?
Все едно аз да напиша колко е лихения % от 1.1.10 до 1.1.11 след като още не е свършила годината и може и да променят лихвения % още 2 пъти.

Погледнете внимателно графиката и текста.
Това което се казва в текста е следното:
Canada’s annual inflation rate slowed in June.
Canada June Inflation Rate Slows to 1%
Това означава че отива надолу по графиката и в момента за юни е на 1 по кордината на графиката.

Вижте сега следващия пояснителен текст.
The inflation rate in Canada was 1.00 percent in June of 2010.

Inflation rate refers to a general rise in prices measured against a standard level of purchasing power. The most well known measures of Inflation are the CPI which measures consumer prices,This page includes: Canada Inflation Rate chart.


Canada Inflation Rate

Year 2010

Jan 1.90
Feb 1.60
Mar 1.40
Apr 1.80
May 1.40
Jun 1.00
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec

Тук виждате по месеци как се е движело по графиката.
Не може да кажем нищо за до края на годината защото годината не е свършила.
От това как е написано с тези цифри за тази и минали години оставам с убеждение че периода е от Януари до Януари.
Както виждате има изменение от месец до месец но то не е 1 % е 0.2- 0.4 % за месеца.
1 % е в момента на графиката а не че стоките които мери CPY са поскъпнали с 1 % за месец.

Аko погледнете пък за 2009 в графиката и в цифтите ще видите точно това което ви казах че има месеци в които расте и в които намалява. Точно това казват и Нанушеви след мен че е важно какво става по месеци за да се определи какво става за година и то само за стоките които са в индекса.
Има и много стоки които са извън индекса.
В заключение тези цифри от графиката не се събират за 12 месеца за да стане инфлацията 12 или 15 % на година а само показват къде по графиката се намира индекса.

ето и обяснение за (CPI)

Consumer Price Index (CPI)

What Does Consumer Price Index (CPI) Mean?

A measure that examines the weighted average of prices of a basket of consumer goods and services such as transportation, food, and medical care. CPI is calculated by taking price changes for each item in the predetermined basket of goods and averaging them; the goods are weighted according to their importance. Changes in CPI are used to assess price changes associated with the cost of living.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Някой наясно ли е с местната инфлация?

Мнение от ablood »

Хъл, не помагаш.

Както вече попитах, какво става когато вместо да паднат цените на продуктите, населението се ориентира към по-нискокачествени/евтини продукти. Това брои ли се за спад?
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Публикувай отговор