КАКВО ХАРЕСВАМ/НЕ ХАРЕСВАМ В КАНАДА

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Публикувай отговор
MilenaTri
Мнения: 132
Регистриран на: Съб Яну 23, 2010 12:39 pm

КАКВО ХАРЕСВАМ/НЕ ХАРЕСВАМ В КАНАДА

Мнение от MilenaTri »

Здравейте на всички. Много се изписа за това, какво трябва да направим, за да преминем успешно интервюто или изпита и да стъпим на Канадска земя. Обаче мен, предполагам и всеки друг от този форум, ме притеснява въпросът: А после какво? Из форумите се четат много противоречиви мнения за живота и действителността там. Никой не иска да дава съвет на новозаминаващите да продължат или прекъснат процедурата. А и няма как да го направи - все пак всеки си отговаря сам за себе си и всеки гледа нещата от своята камбанария, но все пак доста ме притеснява факта, че не се пише достатъчно по тази тема. Може би хората, които вече са там и не им харесва - не си го признават даже наум пред себе си, защото пътя е дълъг и труден, а в интерес на истината и много скъп. Както казва една моя много добра приятелка - когато попитам моите познати дали им харесва в Канада, отговорът не е както очакваме - Да или Не, а - Свикнах. Моля, който е минал трудния път от България до Канада и се е установил там или върнал, или преместил другаде - в Европа или по света - нека сподели своя опит и впечатления с всички нас.
Какво Ви харесва или не чак толкова в Канада и по-специално Квебек. Какво бъдеще имат децата ни с тяхното образование в или извън Канада. И ВСИЧКО ДРУГО, КОЕТО ИСКАТЕ ДА СПОДЕЛИТЕ С НАС.
Виена: 30.12.2009г.
TCFQ:30.03.2011-B1/B2
Сертификати:07.09.2011
Букурещ: 15.09.2011
Баркодове: 30.09.2011
Медицински изследвания: 26.03.2012
Покани: 09.10.2012
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: КАКВО ХАРЕСВАМ/НЕ ХАРЕСВАМ В КАНАДА

Мнение от optics »

Е, не си чела по-стари неща. Всъщност това се предъвква постоянно по сто различни начина.
Аз лично имам доста български приятели и познати в САЩ и Канада и не се сещам някой да е казал - "свикнах".
Тоест не се сещам някой дето да е с чувството че нещо го мъчи и вече е притръпнал на мъката.

Примерно 1-2% са се върнали обратно. От тях някои по принуда (няма работа), други защото не им хареса след година престой а трети защото не им хареса след месец престой.

Всъщност, сещам се такива дето ги мъчи нещо, примерно работата не е достатъчно добра за техните представи, но това нещо не е директна функция на пребиваването в Канада а индиректно следствие от факта че си напуснал българската си работа и си принуден да търсиш тук наново. Затова тия не ги броя. Тоя проблем не е канадски, а проблем на всеки който се мести. Дори в същия град.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: КАКВО ХАРЕСВАМ/НЕ ХАРЕСВАМ В КАНАДА

Мнение от ablood »

Почти няма неща които да ми харесват по-малко отколкото в БГ.

Все още ми липсват високите скорости и екстремното шофиране, но предполагам, че е за добро.

Липсват ми непрекъснатите реклами, клипове и снимки на разголени красавици. Ще го преживея някак си.

Май нищо друго не ми липсва. Всичко ми харесва в Канада.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: КАКВО ХАРЕСВАМ/НЕ ХАРЕСВАМ В КАНАДА

Мнение от klisurov »

Мда, хвана бика за рогата ;)
Тази тема, дори и без да се отклони в неизвестни посоки, може да мине всякакви рекорди.

Преди време разлаях кучетата на 21 страници :D

Както и да е, по темата:
Канада не е Раят, но определено си има своите предимства.
Знам, че след всяко изразено по-долу мнение могат да се напишат поне три оборващи ме становища, но все пак това си е моето, неангажиращо никого мнение.

В Канада живота е по-спокоен.
Принципно Канада е по-безопасно място за теб и децата ти.
Поне в Кебек няма да те оставят да "умреш от глад".
Убеден съм, че децата ни имат по-добри шансове за реализация в Канада, просто защото мащабите в Канада са по-големи. А и все пак, децата ни си остават и европейци, т.е. вратите в Европа не са затворени за тях.

Според мен, проблема на "новопристигналите" емигранти е, че идват "с голямата кошница".
Вече, в друга тема, съм се опитал да кажа, че реално идваме без образование.
Вярно, че сме учили по "конвертируеми" специалности, вярно, че може да ги приравним, но това са никому неизвестни университети.
При настоящата финансова криза, ние сме просто Господин Никой.
Другото е, че какъвто и стаж да имаме, той е на един друг, чужд за канадците континент.
В Канада много неща са по-различно, вкл. и понятието "работна среда и работен колектив".
Прибави и това, че трудно някой от нас ще се похвали с безупречен КАНАДСКИ английски и/или КЕБЕКАРСКИ френски, и ще разбереш защо на много от нас са им необходими година или две докато се реализират.
Във форума има неколцина, които са се реализирали за месец-два, ама поне двама от тях са си признавали, че някой им е подал ръка.
А това е нещото, което ние, емигрантите го нямаме, поне не и в началото: Контактите.

И в крайна сметка се оказва, че тези, с "голямата кошница" не "устискват" дълго и се връщат в България.
Има хора, които се връщат, т.к. не намират начина на живот, с който са свикнали. Познавам хора, които се върнаха, защото им липсваха социалните контакти.

Та така, не малко са се върнали в България, някои от тях са преосмислили нещата и пак искат, или дори вече са се върнали отново в Канада, но голяма част от емигрантите са си останали такива.
Всеки е напуснал България по различни причини, всеки намира нещо различно, което му харесва в Канада, всеки тъгува за нещо различно в България, но всички имат нещо общо: Емигранти по дух и същност.

В един друг форум има една тема: "17 мига от Пролетта" или 1001 дни, нощи и моменти белязали живота ни".
Не знам дали и доколко хората "ще си излеят душите" тук, но УСПЕХ!
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
myhata II
Мнения: 15702
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: КАКВО ХАРЕСВАМ/НЕ ХАРЕСВАМ В КАНАДА

Мнение от myhata II »

То ако само си дошъл в Канада да не умреш от глад забрави
Канада НЕ Е СОЦИАЛНА ДЪРЖАВА запомнете го това много добре не се заблуждавайте :!:
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Fireman

Re: КАКВО ХАРЕСВАМ/НЕ ХАРЕСВАМ В КАНАДА

Мнение от Fireman »

На мен не всичко ми харесва, и може би аз ще съм от тези,което "свикват" ]:) .Може би и да е от по-селския Калгари, и преобладаващото население тук да ме разочарова.Съмнявам се и във всички други по-големи градове да не е така.
Аз всъщност не свикнах ,а приех нещата и гледам така да направя,че да променя каквото мога за да отстраня ,това което не ми харесва.
Виж ,малките "курортни" градчета изглеждат мнохо по-приветливи , поне тези които съм видял,но там казват било трудно с работата.Например Banff ( Alberta ) ми харесва страшно много,но... за работа....
За 10-те си месеца престой в Канада срещнах много хора,от най-различни култури и включително и наши сънародници, и много от тях ,които са дошли от Квебек( предимно Монтреал) ,казват ,че там работа няма,че има дескриминация от местните или ако има работа то тя е на черно и плюс Социала.
Без да искам да предизвиквам някои хора,които живеят сега там - Извинявам се ,за което.Това е мнението на много хора.
За млад човек е добре да се ориентира в Английската част на Канада,но къде :?: и аз все още търся въпроса за себе си.
Аватар
myhata II
Мнения: 15702
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: КАКВО ХАРЕСВАМ/НЕ ХАРЕСВАМ В КАНАДА

Мнение от myhata II »

И накрая всички идват в Торонто :!:
В малките градчета черни и китайци нема ,защо е трудно с работата ми те са си расисти бе Пожарна ,нека някой тука да каже че не така
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: КАКВО ХАРЕСВАМ/НЕ ХАРЕСВАМ В КАНАДА

Мнение от ivandaman »

Всъщност темата е доста добра..
Изисква конкретни отговори на които няма как да се "шикалкави"..

Харесва ми.
1. липсата на цигарен дим и смрад
2. това че алкохола е безбожно скъп. :) (На мен ми е все тая защото не пия)
3. Че общуването между хората е базирано на толерантност и сържаност. Че няма смисъл от балакански изцепки, и истерии само за да докажеш че си прав за нещо (например) или пък колко си "велик".
4. Това че е чисто (поне от личните ми впечатления). Не трябва да газя кал за да се прибера в къщи. Не трябва да пропадам в кратери докато шофирам.. С други думи харесвам инфраструктурата като цяло.
5. Харесва ми да гледам усмихнати (макар и лицемерно според някои) лица, вместо навъсени и мутирали от злоба балкански мутри които те гледат на кръв и са готови да те разкъсат на парчета при първа възможност.
6. Харесва ми това че когато ме спре полицай и през ум няма да му мине да ме рекетира както и това че и на мен няма да ми мине през ум да му "предложа нещо".
7. Харесва ми това че е официална политика да се полгат грижи за възрастни, деца, и хора с физически проблеми.
8. Че има възможност за масов спорт. (впечатления от Торонто и Ванкувър където съм живял)
9. Че има възможност за образование, в някои случаи чрез студентски заем в други чрез "спонсорирани" от правителството програми.
10. Че има библиотеки и "комюнити цетрове"
11. Че има така наречените "Support Groups" за каквото и да си помислиш.. За щастие не ми се е налагало да ги ползвам но човек никога не се знае какво ще му се стовари на главата и е хубаво да се знае че винаги има група или организация към която може да се обърнеш за съдействие (Това между другото е едно фундаментално предимство за Канада което на пръв поглед може да изглежда незначително докато на човек не му се наложи)
12. Харесва ми това че има стуктура която да оказва съдействие на новодошлите. (емигрантска държава). Харесва ми че обществото е базирано на толерантност към чужденците, въпреки че тази толерантност понякога преминава допустимите границите (виж точка 5 по-долу)


НЕ МИ ХАРЕСВА:

1. Климатът... Няма какво да си кривим душата освен в Южната и централната част на Британска Колумбия, навсякъде на друго място климатът е ужасен... Винаги съм твърдял че ако Канада беше някъде по тропиците щеше да е РАЙ на земята, и аз лично нямаше да мръдна от Там.
2. Не ми харесват високите "инком такси", въпреки че разбирам нуждата от тях. Не ми харесват и високите наеми, както и сравнително по-високите цени (в сравнение с щатите) Не ми харесва че обикновенно канадският долар е много по-нисък от щастският (в момента знам че това не е така но е временно), което прави заплата ми в Канада автоматично по-ниска от колегите ми в щатите понякога дори и наполовина.. Астономичните наеми във Ванкувър също не съм им голям фен..
3. Не ми харесва това че като ме спре полицай не мога да го подку... Уппс.. Момент.. Това май ми харесва, (виж точка 6 горе) ама не ми харесват високите глоби, когато се правя на отворен и минавам на червено в 1АМ "Щото няма никой" наоколо и няма "кой да ме види".
4. Не ми харесва вицът за "Canadian Experience" . Макар че в някой области е логично да се изисква.. Това което ме дразни е че използват този аргумент да те "прецакат" със заплата ако може.. (говоря от личен опит оп преди повече от 10 години така че не знам дали това все още е валидно).
5. Не ми харесва ПРЕКАЛЕНАТА Толерантност, особено към чуждите култури и към хомосексуалистите (които не само ги толерират но ни ги и натрапват на всяка крачка) .. Но разибрам че държава която е базирана на демократични и толерантни принципи няма друг избор.. Според мен след климата тази "прекалена толерантност" е един от най-големите недостатъци на Канада.. Странно е когато видя полицай с "чалма" и шофьорът на таксито в което се возя е двойник на Осама Бин ладен. По тази точка може да се отвори отделна тема затова няма много да се задълбочавам в нея, наблягам на фактът че това е са лични впечатления с които не ангажирам никой.
6. За малко да забравя.. Не ми харесва начинът на строителство на къщите, но пък за сметка на това жилищните блокове над 3 етажа (тези които са от бетон, желязо и стъкло са с много добро качество)..

Така че да обобщя.. НЕ ми харесва Климатът и сравнително скъпият живот.. (На някои места)

Всичко останало МИ харесва и то много..
Последно промяна от ivandaman на Вто Май 11, 2010 1:32 pm, променено общо 1 път.
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
kill_u
Напуснал форума
Мнения: 1513
Регистриран на: Пон Мар 06, 2006 1:22 am
Местоположение: Канадистан...
Обратна връзка:

Re: КАКВО ХАРЕСВАМ/НЕ ХАРЕСВАМ В КАНАДА

Мнение от kill_u »

myhata II написа:И накрая всички идват в Торонто :!:
В малките градчета черни и китайци нема ,защо е трудно с работата ми те са си расисти бе Пожарна ,нека някой тука да каже че не така
Не е така Муха. Ако Халифакс е малко градче бъди сигурен, че не е така.
cocose
Има 1 предупр. за БАН
Мнения: 1054
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:58 am

Re: КАКВО ХАРЕСВАМ/НЕ ХАРЕСВАМ В КАНАДА

Мнение от cocose »

Въпроса е малко некоректен :)
Всъщност повечето тука вече са забравили какво е било в блатото българия, затова и повечето си позволяват да критикуват и да се оплакват и..........докато не се върнат в блатото поради една или друга причина, и веднага ги обхване носталгията по подредена, законна и пълна с възможностти канада. Да не забравяме и канадският паспорт, даващ право да се работи в цяла северна америка :y:
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: КАКВО ХАРЕСВАМ/НЕ ХАРЕСВАМ В КАНАДА

Мнение от IRA »

Не ми харесват големите разстояния между градовете. Не ми харесва,че ако искам да отида на гости при родата трябва да ползвам самолет. Мразя самолетите.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
cocose
Има 1 предупр. за БАН
Мнения: 1054
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:58 am

Re: КАКВО ХАРЕСВАМ/НЕ ХАРЕСВАМ В КАНАДА

Мнение от cocose »

Ама как забравих, голямото разтояние, некаде около 7700км......както искайте го разбирайте, но това за мене е точното разтояние между мене и тъщата :clap:
Julian_04
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:49 pm

Re: КАКВО ХАРЕСВАМ/НЕ ХАРЕСВАМ В КАНАДА

Мнение от Julian_04 »

Аз по принцип mисля като ivandaman , с изключение на алкохола, който го употребяваm, но без да злоупотребяваm,...така че не mе бърка цената...Липсва mи саmо mайка mи...
zigi
Мнения: 136
Регистриран на: Сря Авг 23, 2006 8:01 am
Местоположение: Montreal

Re: КАКВО ХАРЕСВАМ/НЕ ХАРЕСВАМ В КАНАДА

Мнение от zigi »

Тъй като нещата, които НЕ харесвам тук са доста по-малко от тези, които харесвам, ще спомена само едно, с което едва ли някога ще свикна. Цената на мобилните услуги, начинът на ценообразуването им и НАЙ-ВЕЧЕ плащането на входящите разговори. Е, верно, че от домашен телефон пък говориш безплатно с мобилни ;) Всяко зло за добро.
cocose
Има 1 предупр. за БАН
Мнения: 1054
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:58 am

Re: КАКВО ХАРЕСВАМ/НЕ ХАРЕСВАМ В КАНАДА

Мнение от cocose »

Аз вече минах към WIND Mobile. Много съм доволен :handshake:
Публикувай отговор