Каква е процедурата при покупка на автомобил "втора ръка"?

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
batvesko
Мнения: 76
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2008 5:21 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Каква е процедурата при покупка на автомобил "втора ръка"?

Мнение от batvesko »

Здравейте!

Ние сме "на път" за Монреал. Предстоят ни много премеждия, свързани с настаняване, намиране на работа, закупуване на автомобил и т.н. и т.н.
Открих тази тема, защото никъде не намерих описана процедура при закупуване на автомобил (може и да съм я пропуснал).
Който желае, да опише процедурата - какви документи са ми необходими, къде и какво трябва да направя по време и след закупуване, как е нормално да се заплати и др. Зная, че в САЩ не можеш да си купиш кола, ако нямаш шофьорска книжка, а изпитите се извършват на "личен" автомобил (може и да греша :( ).
Аз и жена ми имаме БГ шофьорски книжки - какво трябва да направим за да ги "приравним" и в какъв период от време след пристигането ни трябва да свършим тази работа?
Ако някой разполага с информация за автокъщи или борси за употребявани автомобили, с добра репутация ще му бъда благодарен да я сподели. Аз гледах в сайта http://www.kijiji.ca - има добри предложения за коли до 4500 долара.

Може да споделите и личен опит при избора на автомобил (нещо специфично за Канада).

Предварително Ви благодаря!
Веско и Галя
11.10.08 - DCS Виена
29.10.08 - Accuse de reception
09.06.09 - Entrevue de selection
14.07.09 - Документи Букурещ
29.07.09 - Баркодове
28.08.09 - Медицински
14.09.09 - Направени медицински
27.01.10 - Покана за визи
18.02.10 - Получени визи
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Каква е процедурата при покупка на автомобил "втора ръка"?

Мнение от ablood »

kijiji.com е без конкуренция. Най-големият канадски сайт за употребявани неща. Гледай за обяви от owner, защото дилърите задължително те товарят с още 7.5% данък.

Харесваш со обява, правиш си среща с продавача, гледаш пробваш, пазариш се и ако си стиснете ръцете може да му оставиш $100-200 капаро. Уговаряте се да отидете в близкото SAAQ, където задължително ще ти искат международния паспорт за да ти отворят досие. Ако колата е над 10 годишна, декларирате сделка за $100 и плащаш минимален данък. Ако не, си приготви няколкостотин за данък. Освен това ще си платиш годишния номер на колата който в зависимост от рожденната ти дата може да достигне $260. Ако е по-малко, значи следващото плащане ще е по-скоро. Дават ти нов номер на колата, сядате в нея, плащаш му остатъка, завинтваш си номера и си тръгвате.

По закон нямаш право да караш колата дори и метър без да е застрахована. Аз например винаги взимам данноте от талончето на продавача и застраховам колата в деня преди да отидем в SAAQ. Номерът на колата не ги интересува. Порови из темите за автомобилна застраховка и ще прочетеш интересни съвети. Застраховката в Квебек не е скъпа.

Личен съвет - тъй като още не сте се установили, по-добре да си купите грозничка евтина кола за $500 - $1000, която ако даде сериозен дефект можете направо да скрапирате. Много неприятно ще е ако си вземете нещо за $4500, както казваш, да ви се върже $5500 и да се окаже, че собственика се отървава от кола със скрит дефект. Например няма как да разберете, че трансмисията работи добре само когато е загряла. Това значи, че е пътник, а смяната струва $2-4000. Или пък, че старото масло е било пресечено и новото скоро пак ще се пресече от скапан двигател. Още по-скъпо. Или както на мен ми се случи - млада кола, но на 228000 с оригиналния ангренажен ремък, който се скъса в най-гадния момент.

Колкото по-евтина е първата ви кола, толкова по-малък е риска да се набутате. По-скъпа нерядко означава по-малък шанс да се развали, но когато това стане боли много повече.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Каква е процедурата при покупка на автомобил "втора ръка"?

Мнение от ablood »

Забравих да добавя - с БГ книжка можете да карате 3 месеца, но повечето хора, които познавам не смогват да вземат местна наврене, поради завеяност и увисват за някой-друг месец. Поискайте си среща за книжка веднага щом имате адрес!
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
batvesko
Мнения: 76
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2008 5:21 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Каква е процедурата при покупка на автомобил "втора ръка"?

Мнение от batvesko »

Първо искам да благодаря на ablood за бързия и пълен отговор на въпроса ми.
След това искам да обобщя в блок-схема процедурата:
Изображение

ПП: Извинявам се, но не разбрах израза "Поискайте си среща за книжка веднага щом имате адрес!" - от кого, къде? В какво се състои "приравняването" или направо вземането на канадска шофьорска книжка (теория, практика, тестове, изпити, такси, документи и др.)?
Веско и Галя
11.10.08 - DCS Виена
29.10.08 - Accuse de reception
09.06.09 - Entrevue de selection
14.07.09 - Документи Букурещ
29.07.09 - Баркодове
28.08.09 - Медицински
14.09.09 - Направени медицински
27.01.10 - Покана за визи
18.02.10 - Получени визи
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Каква е процедурата при покупка на автомобил "втора ръка"?

Мнение от ablood »

http://www.saaq.gouv.qc.ca/en/driver_li ... senger.php

Първо си уговаряш час по телефона, за да те регистрират, да ти видят всички документи и да те пратят направо на изпит, без курсове. Носи си и сертификата за селекция!

Второ - компютърен тест, за който ще потренираш у дома.

Трето - кормуване, на което можеш да се явиш с кола, взета под наем от гишето отсреща, с колата на инструктора, или с каквато и да е прилична, застрахована кола. Помни - тях изобщо не ги интересува дали можеш да караш, а дали познаваш и уважаваш законите им. Карай като 16 годишно момиченце!!!!!! Ако се направиш на печен шофьор ще те върнат за смирение.

Ако датата за изпит е за след повече от месец си поискай изпит в Лавал, северния, или южния бряг! В Монреал се чака повече.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Каква е процедурата при покупка на автомобил "втора ръка"?

Мнение от c200 »

1. Отиваш на курс - http://www.saaq.gouv.qc.ca/en/faq/driving_course.php
2. следва всичко останало
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Re: Каква е процедурата при покупка на автомобил "втора ръка"?

Мнение от demococcus »

И аз благодаря за информацията. Ако нямате против ще оформя на нейна база някаква статия във вики-то.
alcatel11
Мнения: 1
Регистриран на: Сря Фев 17, 2010 4:32 pm

Re: Каква е процедурата при покупка на автомобил "втора ръка"?

Мнение от alcatel11 »

ablood написа:http://www.saaq.gouv.qc.ca/en/driver_li ... senger.php

Първо си уговаряш час по телефона, за да те регистрират, да ти видят всички документи и да те пратят направо на изпит, без курсове. Носи си и сертификата за селекция!

Второ - компютърен тест, за който ще потренираш у дома.

Трето - кормуване, на което можеш да се явиш с кола, взета под наем от гишето отсреща, с колата на инструктора, или с каквато и да е прилична, застрахована кола. Помни - тях изобщо не ги интересува дали можеш да караш, а дали познаваш и уважаваш законите им. Карай като 16 годишно момиченце!!!!!! Ако се направиш на печен шофьор ще те върнат за смирение.

Ако датата за изпит е за след повече от месец си поискай изпит в Лавал, северния, или южния бряг! В Монреал се чака повече.

Благодаря за информацията, доста ме успокои написаното, веднага след преместването ще се заема с курса.
batvesko
Мнения: 76
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2008 5:21 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Каква е процедурата при покупка на автомобил "втора ръка"?

Мнение от batvesko »

demococcus написа:И аз благодаря за информацията. Ако нямате против ще оформя на нейна база някаква статия във вики-то.
После да сложиш линк тук за да видим какво си направил! ;)

Ако някой има допълнения към стъкмената от мен блок-схема - да пише! Ще направя корекциите и ще я пусна отново.
Вярвам, че на много хора ще им бъде полезна информацията.

Изникнаха няколко въпроса към ablood (извинявай, че отправям въпросите директно към теб, но ти се отзова пръв и беше много изчерпателен в отговорите си):
1. Не ми се изясни въпросът относно "такса за номерата". Тези номера променят ли се всяка година? На рожденната дата на собственика ли се плаща следващата такса? (с извинение за навярно тъпия въпрос!) Какво се случва ако жена ми кара регистрираната на мое име кола? (пак се извинявам, но в Б-я мога да си карам която и да е кола, стига полицая да получи талона й при проверка)
2. Какви данъци се плащат още?
3. Има ли "пътен данък" и кога се плаща?
4. Застраховката, която се прави преди да закупиш автомобила, е нещо като "гражданска отговорност" ли? В какви стойности е и от какво зависи?
5. Съществува ли понятието "пълно каско"?
6. Има ли някакви допълнителни налози за страри автомобили и ако "Да", какви? За колко стари (5, 10, 15, 20 години)?
7. Съществува ли понятието "ежегоден технически преглед"? Кога се прави? Къде? При закупуването на автомобил необходимо ли е да се минава на такъв преглед?

Ако някой разполага с информация и иска да помогне за разработване на темата - да пише!
Последно промяна от batvesko на Чет Фев 18, 2010 5:20 am, променено общо 2 пъти.
Веско и Галя
11.10.08 - DCS Виена
29.10.08 - Accuse de reception
09.06.09 - Entrevue de selection
14.07.09 - Документи Букурещ
29.07.09 - Баркодове
28.08.09 - Медицински
14.09.09 - Направени медицински
27.01.10 - Покана за визи
18.02.10 - Получени визи
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Re: Каква е процедурата при покупка на автомобил "втора ръка"?

Мнение от demococcus »

batvesko написа: После да сложиш линк тук за да видим какво си направил! ;)
Ето я статията: Купуваме кола
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Каква е процедурата при покупка на автомобил "втора ръка"?

Мнение от ablood »

batvesko написа:1. Не ми се изясни въпросът относно "такса за номерата". Тези номера променят ли се всяка година? На рожденната дата на собственика ли се плаща следващата такса? (с извинение за навярно тъпия въпрос!) Какво се случва ако жена ми кара регистрираната на мое име кола? (пак се извинявам, но в Б-я мога да си карам която и да е кола, стига полицая да получи талона й при проверка)
2. Какви данъци се плащат още?
3. Има ли "пътен данък" и кога се плаща?
4. Застраховката, която се прави преди да закупиш автомобила, е нещо като "гражданска отговорност" ли? В какви стойности е и от какво зависи?
5. Съществува ли понятието "пълно каско"?
6. Има ли някакви допълнителни налози за страри автомобили и ако "Да", какви? За колко стари (5, 10, 15, 20 години)?
7. Съществува ли понятието "ежегоден технически преглед"? Кога се прави? Къде? При закупуването на автомобил необходимо ли е да се минава на такъв преглед?
Дължимите $260 годишно включват годишна такса за колата и някаква особена държавна застраховка, нямаща си нищо общо с частната, която също е задължителна. Всеки, който е включен в застраховката може да кара колата, независимо чия е. Спирали са ме с кола с чужда застраховка без да ми правят проблем, но предполагам, че ако се стигне до щета застрахователите ще ви съдят за всяка стотинка на потършевшия. Нерядко са милиони.

Освен това дължите около $70 на човек годишно за разрешително (шофьорска книжка).

Пътния данък си го плащаш с бензина. Парадокс е, че в Квебек бензинът е най-скъп, а пътищата най-калпави. |(

Застрахователния агент естествено ще се опита да ви продаде двустранна застраховка (пълно каско) + вандализъм + наръпване на гумите от гризачи и прочие... Ако колата не е Мерцедес в състояние, атрактивно за крадците настоявайте за най-орязаната застраховка. Декларирайте, че я ползвате само за шопинг и минавате под 5000 км на година! Подгответе се за $300 до 600 годишно. По въпроса за ползата от декларация от български застраховател, че нямате произшествия се е спорело много. Може би при някои агенти влияе, а други се преструват за да получите "специално" отношение. Според мен в Квебек е излишен дори и превод на книжката, правен в БГ.

Колкото по-стара и евтина е колата, толкова по-ниска е застраховката. Това обаче не значи, че намалява заедно със остаряването на колата.

Няма допълнителни налози. Няма годишен преглед. Стига да е вече регистрирана в Квебек, може да карате всякаква ръждясала, очукана, разтропана таратайка.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
iliana
Мнения: 1714
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 5:21 am
Местоположение: Ottawa
Обратна връзка:

Re: Каква е процедурата при покупка на автомобил "втора ръка"?

Мнение от iliana »

Според мен в Квебек е излишен дори и превод на книжката, правен в БГ.
Това не е така. Дори в изискванията на СААК пише че трябва превод.
http://www.saaq.gouv.qc.ca/en/driver_li ... #condition
Защо предпочитат Квебек?
Защото ги е страх от Алберта.
Kоя е Aлберта?
Жената, дето ги пресява на интервюто за Монреал и Торонто
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Каква е процедурата при покупка на автомобил "втора ръка"?

Мнение от ablood »

Правен в БГ?!?
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
batvesko
Мнения: 76
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2008 5:21 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Каква е процедурата при покупка на автомобил "втора ръка"?

Мнение от batvesko »

Благодаря още веднъж за пълните и изчерпателни отговори!

Колко се оскъпява застраховката като се обяви втори шофьор?

Относно превода на шоф. книжка, къде трябва да го направя? В БГ или в Канада? Ако е в Канада, има ли някаква институция, която прави такива преводи, или е достатъчно някакъв "лицензиран преводач" (къде мога да откия такъв за български език)?

Всяка година ли се издава разрешително за шофиране?! Полага ли се изпит всяка година?

Между другото, колко скъп е "най-скъпия" бензин (за инфо)?

ПП: Извинявам се оново за "индианските" въпроси!
Веско и Галя
11.10.08 - DCS Виена
29.10.08 - Accuse de reception
09.06.09 - Entrevue de selection
14.07.09 - Документи Букурещ
29.07.09 - Баркодове
28.08.09 - Медицински
14.09.09 - Направени медицински
27.01.10 - Покана за визи
18.02.10 - Получени визи
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Каква е процедурата при покупка на автомобил "втора ръка"?

Мнение от IRA »

Ами при нас не се оскъпи застраховката, аз към тая на мъжа ми т.е той си плаща същото. Аз плащам 86 долара годишно за книжката, тя ми е сравнително нова и май заради това. Ако ти отнемат точки за нарушения , таксата ти се променя също.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Публикувай отговор