Интернет банкиране и сигурност

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
to&ro
Мнения: 24
Регистриран на: Вто Май 06, 2008 9:12 am

Интернет банкиране и сигурност

Мнение от to&ro »

Притеснява ме интернет банкирането от гледна точка на сигурността.

Sat Oct 18 19:54:01 2008]:[FW] **Port Scan Detected** 79.132.12.106 -> 79.132.1.30
[Sat Oct 18 19:54:01 2008]:[FW] **Port Scan Detected** 79.132.12.106 -> 79.132.1.30
[Sat Oct 18 19:54:01 2008]:[FW] **Port Scan Detected** 79.132.12.106 -> 79.132.1.30
[Sat Oct 18 19:54:01 2008]:[FW] **Port Scan Detected** 79.132.12.106 -> 79.132.1.30
[Sat Oct 18 19:54:01 2008]:[FW] **Port Scan Detected** 79.132.12.106 -> 79.132.1.30

Това е малка част от лога на рутера ми. Ако постна всяко ИП което ме е сканирало за портове през последната седмица може и да ми стигнат 20 страници. Живея все още в Бг. Тук много се използват кракнати програми и виндоси. Правете си изводи сами, но аз съм леко притеснен от перспективата за интернет банкиране поне от Бг. Нека пишат мнение и спецовете. Поне аз имам нужда от мнението на специалист, особено живеещ в Канада.
Аватар
melhaer
Мнения: 10
Регистриран на: Съб Авг 30, 2008 4:49 am

Мнение от melhaer »

ами сигурността в интернет зависи най-вече от човекът на когото принадлежат картите. Най-важното е да не обикаяш по съмнителни сайтове, когато плащаш по нета - да пазаруваш от доказани магазини. Също трябва да се внимава какви програми иснталираш на компа си и да имаш добра ани вирусна - проникването на шпионски софтуер често става след като си сложиш крак за някоя програмка...но обикнвено това се следи от антиврусната, а и ако теглиш от замунда или арена чети коментарите под файла...

това, както го описваш някой да ти хакне машината без ти да си му дал път - разбирай без сам да иснталираш нещо - го има само по филмите...най-често данни то карти се крадат с фишинг методи - прави се фалшив сайт - например с дизайн на ибей - и уж там кууваш нещо, а то само е направено, за да си дадеш номерата на картите - т.е. - при краденето на тези номера майсторълка е 90% да излъжеш нещо, да измамиш човека отколкото компютърни умения.

Освен това ако ползваш онлайн банкиране - то в момента е доста добре защитетно - аз например не мога да извършвам транзакция през оналйан банкирането ако не активирам един еьктра пин, а този екстра пин м се праща на мобилният телефон и е валиден до 5 мин - след това трябва да изискам нов, така че някой за да ме хакне, освен че трябва да ми зане паролите за онлайн банкирането, трябва да ми хакне и мобилният телефон...

В днешно време нещата са много по-защитени...просто както казах по-горе, не трябва да си позлваш картата ако имаш съмнения за сайта...в крайна сметка по цял свят се ползват тези аплащания и е смешно ние да не ги ползваме - освен това всяка банка има застраховка срещу хакване на картите - доколко важи в БГ е др. въпрос.
Аватар
valioiko
Модератор
Мнения: 1947
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 5:48 am
Местоположение: London, UK
Обратна връзка:

Мнение от valioiko »

Да, не се притеснявай за сигурността на интернет банкирането. Хората са си се погрижили за тези неща, а и това, което те притеснява става само по филмите. Аз съм с интернет банкиранеи за всяка тнасакция трябва също да въведа уникален код, който ми е даден предварително, но не със SMS, а на хартиен носител. За да ми направят золум трябва да ми хакнат кожената чанта :D

Банкирай си спокойно. За разплащанията с карта в интернет е друго. Колега та по-горе го е обяснил доста добре, а и аз не разбирам толкова.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от ablood »

Компютърната ми хигиена е изключително ниска. Качвам безогледно всякакви програми, ровя в всякакви сайтове... Всяка сутрин намирам съобщение за поне 3 (често над 5) заразени файла. Изобщо не ме интересува. Ползвам си банкирането, плащам през PayPal и никога не съм имал проблеми.
Когато се задръстя прекалено много, просто възстановявам системата с Restore
Marginal39

Мнение от Marginal39 »

Та 2 думи за мойта компетентност.
Завърших тая година курс в колеж по защита и сигурност на мрежите (не рибарските а компютърните мрежи).
Банкирай си та си банкирай.
Дърветата не идват от хакване а от проблеми с физически лица.
Мене първо ме заклаха с кредитната карта още през 1994 когато нямах интернет.
Натовариха ми я с 840$ и после се оказа че ги ползвали да купят минути за телефонни разговори до Румъняска (по онова време телефонните разговори бяха супер скъпи).
Явно са изровили от боклука разписка от кредитната ми карта и с данните от нея са се обадили на някоя фирма за телефонни разговори и са се представили за мене.
Парите ми ги върнаха след около едно месечно следствие от страна на кредитната карта.
От както имам интернет (средата на 1996) пазарувам предимно от там а аз пазарувам като невидял (като се изключи прясното мляко, брашното което купувам с десетки килограми и някой други такива), разбира се има и изключения.
Та проблемите (десетина върху хляди стоки купени онлайн) идват от там че по някога продавачите искат да са хитри, лъжат в описанието на стоката или просто въобще не я изпращат и после се крият.
Та с две думи: банки-манки, карти-марти, сичко тука ти е покрито със застраховки, квото и да стане парите ти ги връщат, та дори и ти да ги измамиш (да речеме поръчваш нещо, то идва по пощата и те ти го оставят пред вратата, ти си го смотаваш и после казваш че не си го получил и те ти връщат парите), не че ти давам съвет кво да правиш, казвам ти тва за да разбереш че ти си винаги отгоре, квото и да се случи щото иначе отивате на съд, а лелката с чука там знае много добре сички тия банки и КК кви кръвопийци са и е винаги на твоя страна.
Та тва което исках да кажа е че за да те заколят не е необходимо да минаваш през интернет.
Каквато и покупка да направиш (през интернет или не) минава някаде през човек (служител на банката или КК).
Кажи ми ти на него кво му пречи да те заколя и защо трябва да си блъска главата да ходи по интернет да ти пуска файлове и да ти чете номера на КК и банкови сметки?
Ми нали като ти гепи номера на КК и с нея пазарува после ще се знае от кой IP адрес е извършена покупката и ше привикат собственика на компа с дадения адрес кадето и да е, даже и в интернет клуб?
Тука (в Монреал) бяха фанали една касиерка на магазин която след като и плащали с кредитни карти се грижела да запише номерата им, давала ги после на нейните айдуци и те пазарували с тях.
Та вместо да си блъскаш главата със сканираници на портове и тям подобни, цакай си един антивирус който има и анти троянски коне и не се коси въобще.
Аз кацнах в Монреал на 02/03/1991, брой ти колко време съм тука и бих могъл да ти кажа че проблемите ти тука ще са общо зето 2.
1. Да си намериш хубава работа.
2. Да си запазиш (или да си направиш) семейството.
Вместо да четеш как да си запазиш парите от хакери земи накой сайт за продажба или даване на къщи под наем и си избери място за живеене, избери си и кола и работа.
Българите сме много негативни и проблемите ни идват най вече от там.
Та тва е, надявам се да съм бил полезен, ако имаш още въпроси питай.
Успехи в процедурата :beer: :beer: :beer:
to&ro
Мнения: 24
Регистриран на: Вто Май 06, 2008 9:12 am

Мнение от to&ro »

Мерси на всички за информацията. Marginal39, там си от 91 и си пропуснал банковия екшън в БГ, така че не се учудвам, че се изненадвате на параноичния ми въпрос :lol:. Просто на повечето от нас ни е трудно да повярваме, че някой ще може да е окраде и няма да го направи, по разбираеми причини. Силно се надявам като дойдем при вас да си възвърнем доверието в хора и институции. Благодаря много за изчерпателните отговори отново.
Marginal39

Мнение от Marginal39 »

to&ro, няма нищо братчед, надявам се да ви върви като по малсо сичко.
Чул съм за бабадавиците през 90те в БГ и мисля че е нормално да се случат в държава която претърпява корени промени във сичко (особено в държава с такива изобретателни жители като БГ).
Та 100% ще си възвърнете доверието към хората и институциите, сравнение не може да става, се пак бих ви посъветвал да внимавате най вече с институциите, аз лично съм имал много повече проблеми с тях отколкото с частни лица (може и да съм изключение, не знам).
А иначе тука все още е доста лесно да се краде (преди беше каде каде по лесно), но като се замисли човек стига до извода че не си заслужава (говоря за нормален човек).

Айде успехи и добре дошли на родна земя :-)
Аватар
Welder
Мнения: 396
Регистриран на: Чет Мар 30, 2006 4:35 am
Местоположение: на запад от рая

Мнение от Welder »

Като ви чета постовете, направо се чудя как не са ви изпържили досега. :lol:
Ако мога да цитирам един приятел (програмист, разработчкин на счетоводен и банков софтуер), "единственото разплащане, което признавам е кешовицата". :wink:
silva_na
Мнения: 75
Регистриран на: Пет Окт 10, 2008 9:39 pm

Мнение от silva_na »

Welder написа:Като ви чета постовете, направо се чудя как не са ви изпържили досега. :lol:
Ако мога да цитирам един приятел (програмист, разработчкин на счетоводен и банков софтуер), "единственото разплащане, което признавам е кешовицата". :wink:
И тук е мястото да поясниш защо?
На когото е дадено много, той ще си вземе повече сам.
Marginal39

Мнение от Marginal39 »

Welder написа:Като ви чета постовете, направо се чудя как не са ви изпържили досега. :lol:
Ако мога да цитирам един приятел (програмист, разработчкин на счетоводен и банков софтуер), "единственото разплащане, което признавам е кешовицата". :wink:
За кого говориш?
Аз също единственото разплащане, което признавам е кешовицата обаче ми кажи ти, как да платя с кешовица на някой който е на 5 000 км. от мене?
Между другото твоя приятел нищо ново не е измизлил, Кевин Митник е казал че за да сте сигурни че никога няма да могат да ви хакнат имате два избора:
1. Да не ползвате компютър.
2. Да ползвате компютър който не е свързан с Интернет и няма периферии: Флопи, ЦД, Мрежови карти, УСБ Портове и т.н.
:beer: :beer: :beer:
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

добре, доколко е възможно ако съм се "овирусил" и си връткам интернет банкирането, да стане издънка? МОЖЕ ли да ми се открадне паролата примерно? Не говорим за фишинг сайтове, а примерно някъф троянски кон ми се е закачил и ме "краде" откъм пароли, юзер нейми и т.н.:roll: Това възможно ли е на практика или е само по филмите?
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Marginal39

Мнение от Marginal39 »

sasho71 написа:добре, доколко е възможно ако съм се "овирусил" и си връткам интернет банкирането, да стане издънка? МОЖЕ ли да ми се открадне паролата примерно? Не говорим за фишинг сайтове, а примерно някъф троянски кон ми се е закачил и ме "краде" откъм пароли, юзер нейми и т.н.:roll: Това възможно ли е на практика или е само по филмите?
Може та може ...
За тва са антивирусите и анти троянските коне ...
Marginal39

Мнение от Marginal39 »

Даже има и кий логери благодарение на които на даден емайл (ти (инсталатора на програмата) си избираш на кой) се изпраща сичко което сичукал по клавиатурата.
Тва разбира се е програма която някой трябва да инсталира на компа ти.
Аватар
Welder
Мнения: 396
Регистриран на: Чет Мар 30, 2006 4:35 am
Местоположение: на запад от рая

Мнение от Welder »

Marginal39 написа:Кевин Митник е казал че за да сте сигурни че никога няма да могат да ви хакнат имате два избора:
1. Да не ползвате компютър.
2. Да ползвате компютър който не е свързан с Интернет и няма периферии: Флопи, ЦД, Мрежови карти, УСБ Портове и т.н.
:beer: :beer: :beer:
Ей тва е приказка. :beer: :beer: :beer:
Marginal39 написа:Аз също единственото разплащане, което признавам е кешовицата обаче ми кажи ти, как да платя с кешовица на някой който е на 5 000 км. от мене?
За съжаление си прав! Американския начин на живот не се разбира много с кешовицата.
Към препоръките на melhaer бих добавил, да плащате в кеш когато имате възможност! Ако трябва да правите превод или някъкво плащане, разходете се до най- близкия банков клон и пуснете парите на гише. Избягвайте да теглите пари от улични банкомати, защото "ливанската примка" все още работи. Според мен, ограмотяването на тема Линукс, също би имало положителен ефект върху вашата финансова сигурност! И на последно място, молете се да не ви вдигнат мерника, щото спасение няма. :wink:

PS: Нещо за десерт... цЪкни ме! :D
Marginal39

Мнение от Marginal39 »

Welder, прав си за плащането в брой, аз винаги когато имам възможност плащам в брой но по съвсем друга причина (за любопитните следва обяснение: тъй като мутрите искат да ти знаят и майчиното млако, по стар шопски обичай се старая да им дам колкото по малко възможности да сторят тва и в случаите че няма каде да ходя се постаравам това което научават да е грешно, с две думи - преструвам се, постъпвам както никога иначе не бих постъпил).
Та за Линукс си прав и то не само относно финансовата сигурност а каквато и да била друга такава, напр. интернетната.
Тва за дигането на мерника и за нямането на спасение е 100% така, казал го е не друг а другаря който цитирах по горе, а той е най якия от сичките.
Се пак считам че тва за дигането на мерника и за нямането на спасение се касае за АБСОЛЮТНО сичко, било то някой да те набие, ограби, разори, почерни живота, разведе с жена ти, просто нямат край примерите.
А за Саркозката, нищо чудно че не могат да ги хванат, след като са направили такъв зулум си разбират от работата, особено ако работят за банката от която са го заклали.
По принцип, най големия дял от кражбите от предприятията и фирмите се извършват от служителите им - вътрешно.
:beer: :beer: :beer:
Публикувай отговор