На скоро съпругът ми получи предложение за работа в Канада

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Публикувай отговор
tosterami

Мнение от tosterami »

DJIDJI написа:Здравейте, пише ви съпругът на Джиджи. Виждам, че жена ми е започнале темата, която толокова много ни вълнува - а имено дали да се местим в Канада или не. предложнието, което получих е следното - ас защитих докторат в Цюрих и понеже разбирам малко от уран ми предложиха 3 годишна пост/доц позития във фирма в Съскатоон. По желание - мога да остана там след третата година. Заплатата е - първите 3 години 55 000 ЦАД. От четвъртата - 100 000 КАД. Останах с убеждението, че 55 000ЦАд са достатъчни са живот. Не ни се иска пак да се местим и затова, ако ни помогнете с решението - ще е дали да се местим за постояно в Канада или не. Благодаря ви на всички предварително. Радвам се че има форуми с хора готови да помогнат.

Петър
Разбира се че приемаш веднага. Че не са много, не са много, един би канадец взима както ти правилно си казал 100к. Т.е. след като си задвижиш процедурата, за 3г ще станеш канадски гражданин, така че ако искат да те задържат, ще треба да ти предложат такава заплата :). Както и да е, предполагам че ще отидеш там с работна виза, което пък ще ти даде право, и възможност да кандидастваш за перманент резидент след 1-та година (доколкото знам...). Станеш ли веднъж такъв, единственият ти плюс, и най-големият е че 3-4г по късно ша имаш канадски паспорт, а не да се скиташ немил недраг по чужди държави с работни визи, което предполагам ти е най-големият проблем в момента. 55к не са много, но са напълно достатъчни за едно семейство. Това за след 3г да стане 100к е хем хубаво, хем лошо, да не би все пак реалната заплата да е в пъти вповече! Та моят съвет е:
1. Посъветвай с адвокат за договора. А именно какви са плюсовете и минусите, дали след 3-4г би могъл да се откажеш от него (особено след като получиш перманент резидент карта), и какви биха били санкциите разбира се.
2.Моят съвет е същно така да договориш индексиране на заплатата спред официалният индекс на инфлацията разбира се.
3.Щом ти предлагат от студена Канада договор, това значи че имат нужда от тебе, разбрали са твоята квалификация, и биха били доволни от тебе. Това също така означава че ще ти дават по малко пари от пълноправни канадци разбира се. Но щом ти се замисляш, това означава че си изчерпал вариантите си в Швейцария:). Така че. ПРИЕМАЙ. Тука е бяла държава.

П.С. Като чета тука форумите, тука повечето емигранти имат нужда от 1-2г докато почнат да работят (или въобще да почнат) на по нормална заплата. А ти идваш с летящ старт, което в превод значи че е по добре да работиш 3г на 55к отколкото 2г на 100к :)
П.П.С. Тъй като ще сте трима, това ще значи и че ще плащаш по малко данъци. Детските мисля че се по високи в Саск... Детските градини не ги знам, но сигурно има некои облекчения (все пак, страна със суров климат). Ти, (или съпругата ти:)), можеш прескопокойно да вземеш некой 2г курс, и да се преквалифицираш в каквото ти душа иска, след което и работата ще дойде от само себе си. Също така, може да ти прозвучи странно, но от 55к общ семеен доход, е по добре да скочите на 100к общ семеен доход. Ако0 другите форумци са на кеф, може и да те ме подкрепят с примери.
Последно промяна от tosterami на Съб Окт 18, 2008 10:27 pm, променено общо 1 път.
Sunny boy
Мнения: 1110
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 2:53 pm
Местоположение: White Rock,BC

Мнение от Sunny boy »

tosterami написа:
DJIDJI написа:Здравейте, пише ви съпругът на Джиджи. Виждам, че жена ми е започнале темата, която толокова много ни вълнува - а имено дали да се местим в Канада или не. предложнието, което получих е следното - ас защитих докторат в Цюрих и понеже разбирам малко от уран ми предложиха 3 годишна пост/доц позития във фирма в Съскатоон. По желание - мога да остана там след третата година. Заплатата е - първите 3 години 55 000 ЦАД. От четвъртата - 100 000 КАД. Останах с убеждението, че 55 000ЦАд са достатъчни са живот. Не ни се иска пак да се местим и затова, ако ни помогнете с решението - ще е дали да се местим за постояно в Канада или не. Благодаря ви на всички предварително. Радвам се че има форуми с хора готови да помогнат.

Петър
Разбира се че приемаш веднага. Че не са много, не са много, един би канадец взима както ти правилно си казал 100к. Т.е. след като си задвижиш процедурата, за 3г ще станеш канадски гражданин, така че ако искат да те задържат, ще треба да ти предложат такава заплата :). Както и да е, предполагам че ще отидеш там с работна виза, което пък ще ти даде право, и възможност да кандидастваш за перманент резидент след 1-та година (доколкото знам...). Станеш ли веднъж такъв, единственият ти плюс, и най-големият е че 3-4г по късно ша имаш канадски паспорт, а не да се скиташ немил недраг по чужди държави с работни визи, което предполагам ти е най-големият проблем в момента. 55к не са много, но са напълно достатъчни за едно семейство. Това за след 3г да стане 100к е хем хубаво, хем лошо, да не би все пак реалната заплата да е в пъти вповече! Та моят съвет е:
1. Посъветвай с адвокат за договора. А именно какви са плюсовете и минусите, дали след 3-4г би могъл да се откажеш от него (особено след като получиш перманент резидент карта), и какви биха били санкциите разбира се.
2.Моят съвет е същно така да договориш индексиране на заплатата спред официалният индекс на инфлацията разбира се.
3.Щом ти предлагат от студена Канада договор, това значи че имат нужда от тебе, разбрали са твоята квалификация, и биха били доволни от тебе. Това също така означава че ще ти дават по малко пари от пълноправни канадци разбира се. Но щом ти се замисляш, това означава че си изчерпал вариантите си в Швейцария:). Така че. ПРИЕМАЙ. Тука е бяла държава.

П.С. Като чета тука форумите, тука повечето емигранти имат нужда от 1-2г докато почнат да работят (или въобще да почнат) на по нормална заплата. А ти идваш с летящ старт, което в превод значи че е по добре да работиш 3г на 55к отколкото 2г на 100к :)


:lol: :lol: :lol: Тостер,откъде изстрелваш "мъдрите" съвети :wink: Очевадно е ,че Канадата ти е "тера инкогнита",а джиджито е "юрист" и не мое се харчи по адвокати :lol: :lol:
Marginal39

Мнение от Marginal39 »

Air Canada Слънчо :lol:
Sunny boy
Мнения: 1110
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 2:53 pm
Местоположение: White Rock,BC

Мнение от Sunny boy »

Marginal39 написа:Air Canada Слънчо :lol:
Бах мааму,яко си ги цакнал :lol: :beer:
tosterami

съвет

Мнение от tosterami »

Може да взема много скъпо ве, а нали треба да пестят парички :)
Marginal39

Мнение от Marginal39 »

Sunny boy написа:Бах мааму,яко си ги цакнал :lol: :beer:
В смисъл ???
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Мнение от optics »

Тая тема стана готина, защото не се получи нито двуполюсен модел, нито всички срещу един, а се чуват мнения от най-различни гледни точки.

По въпроса за индустриалните постдоци, това е новост за мен, значи извинявам се за предното изказване. Но действително това е някакво извращение с идеята. Общо взето човек ако ще прави академична кариера не се забива във фирма където да го използват по този начин и след 3 години да няма никакви публикации. Ако пък целта му е да започне кариера в индустрията, това не е посдок с първоначалния му замисъл, а чиракуване преди истинската индустриална кариера.

Сашо, да прав си да викаш - кой наема така. Ние сега получихме над 20 молби за второто работно място за което писах, има от цял свят и един от най-силните кандидати е в UK. Обаче хората мислят за интервю не може току тъй.
Има и изключения обаче - ако си препоръчан от много свой човек и ако мястото се отваря специално заради това. Гаранция - личен опит.


Не стана ясно Пеци има ли договор или само устни обещания.

По въпроса - да видиш за 4 дни какво е, силно се съмнявам че е достатъчно. Човек почва да му просветва в една нова страна между 3-тия и 6-тия месец и при условие че не работи от тъмно до тъмно, а има време да ходи, да гледа, и да говори с хора с различен опит и положение.
Че не са много, не са много, един би канадец взима както ти правилно...
Тостер, какъв е тоя би-канадец ;)
би-лингуален или би-сексуален.
Това обяснява защо взема 100 к
:beer:

Иначе и аз се присъединявам към идеята Пеци да приема офертата!

едит: сетих се и следното - климатът може да ти се види от съвсем различна гледна точка, ако си доволен от работата и цялостното ти положение. Тоя моя приятел се кефеше първата му зима, всяка вечер ми пишеше емайли как гледал термометъра и как счупил собствения си рекорд (така да се каже - най-ниска температура която е виждал на живо)
По-нататък ми пишеше какви забележителни облачета се получавали от ауспусите на тия големите камиони при минус 40 градуса. Сега е на много по-топъл климат в Щатите ама си иска да си се върне в Саскатун.
И обратно - хора които са безработни или по други причини недоволни (макар че то това е една от основните причини) почва всичко друго да им се вижда калпаво - имало много такива или онакива раси, имало много студ, имало много влага, слънцето било по-силно та изгорял, имало мухлясали ягоди в магазина, днес И ТУК видял куче да се изсере на поляната, а собственика не прибрал лайното... И ТУК авто-търговците мамели и така нататък, безкраен списък.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

tosterami написа: Че не са много, не са много, един би канадец взима както ти правилно си казал 100к.
би канадец :shock: е те това понятие ми хареса, ще си го запиша в бележника, а освен туй може да се тълкува по най различни начини :lol:
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12442
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Мнение от Ivan1007 »

Не знам какво се втелявате с постдоци, канадски граждани и глупости. Кво значение има дали си канадски гражданин? Предполагам че не се лъжа че става въпрос за работа в Cameco, това е най-голямата компания за добив на Уран в света. Ако търсят някой в Швейцaрия значи има за какво да го търсят. Нормално е да се пробват да минат тънко първите 3 години и е нормално да се пазариш. Факта с опцията за 100 000 след третата година го доказва.
Другото което трябва да се има предвид, че по престъпност на глава от населението Regina (столицата на SK) е на първо място в canada, а Съскатyн е на второ. Winipeg (MB) е на трето. Пешо, сичко става и решението трябва да си го земеш сам. 5 дена за интервю на място (платени от тях) е добра идея и е повече от нищо,но за 5 дена ще видиш сичко като турист. То не че има много за виждане в Съскатоон или къдетои да било в SK де.
:D
tosterami

би

Мнение от tosterami »

Не е би канадец, просто обърках словореда :) Мисълта ми тече по бързо от пръстите...или обратното!
tosterami

Мнение от tosterami »

Иване, ако в един град с 2 чиляка, единят наибие другият, а другият го утрепе, каква според тебе ще е престъпността?
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12442
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Мнение от Ivan1007 »

tosterami написа:Иване, ако в един град с 2 чиляка, единят наибие другият, а другият го утрепе, каква според тебе ще е престъпността?
200 000 е различно от 2-ма и ако имаш малка представа от статистика щеше да знаеш че е достатъчно представителна извадка. Факта, че двата големи града в SK водят в тази статистика не е случаен Минавал ли си поне през SK?
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

е аз не мога да си отговоря защо престъпността там е огромна в сравнение с Торонто примерно? Някаде беше за Торонто ако е 60% от извадката за Канада, то Саскатууууун беше 240% :shock: Явно народа изпушва от 8 месечната зима, или няма никви забавления, или явно се напиват кат казаци и после се изпотрепат в кръчмата или в къщи :?
Виж тук в Торонто от бачкане хората нямат време да мислят за глупости :lol:
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
DJIDJI
Мнения: 10
Регистриран на: Нед Окт 12, 2008 9:57 am
Местоположение: schweiz

Мнение от DJIDJI »

Пише ви съпругът на ДЖИДЖИ:
Виж, това, за криминалитета в Съскатоон, е нещо ново, върху което си заслужава да се помисли. Според това, което видях в различни статии, правителството в Ск е наясно с проблема и се опитва да направи нещо по въпроса. Това, което ме учуди са самите числа, а имено:
~13 800 криминални случаи pro 100 000 жители. Това е число е близко до това във Frankfurt (~15 800) и по-високо от Мюнчен (~8900, Става дума за престъпления от всякакъв вид). За мене изводът е доста интересен - криминалитаета в Канада като цяло е нисък. Това вярно ли е?
beckythomas9
Мнения: 527
Регистриран на: Чет Фев 17, 2005 10:06 pm
Местоположение: ottawa

Мнение от beckythomas9 »

sasho71 написа:Aз имам основен въпрос към питащата DJIDJI:
КАК му предложиха работа без интервю? КОЙ дава пари без да е видял човека лично? Верно има интервюта и по телефона, ама после пак лично има среща преди да се стигне до договор...Таааа оттам идват и съмненията, драга DJIDJI :wink:

А по другия въпрос дали си струва да сменяте държавата- отоговора е НЕ. Да смениш кон за кокошка ми се вижда аматиорско изпълнение, се едно от София да ида в Брусарци.

p.s. сега видях че мъжа ти е химик, демек почти сме колеги. Е, няма такова нещо да ти предложат постдок без да са те видяли, показали лабораторията и разбрали какво умееш! Изключвам, разбира се, ако имаш публикации в Nature, тогава на ръце ша та носят от Швеийцария до Саскатуна :lol:
Мен ме взеха без интервю, така че има такова нещо. Зависи откъде идваш. Ако си правил докторат в реномирано място не винаги има нужда от интервю. То е ясно какво можеш от публикациите ти и от реномето на университета.
По въпроса за Швейцария vs. Саскачуан - и аз така ще кажа; не бих сменила едното за другото, но не съм живяла нито в Щвейцария, нито в Саскачуан.
Точно вчера разговаряхме с моя колежка за пост-док експириънс и тя спомена, че най-тежкия период от живота и са 4-те години като пост-док прекарани в Цюрих. Социалния и живот бил доста ограничен. Тя е французойка, родом от Париж. Приятелката и, която започнала в Берн издържала само 7 месеца и се прибрала, защото била социално изолирана - също за французойка става въпрос.
Мисълта ми е, че не винаги нещата са черно и бяло.
Аз лично не бих искала да живея в Саскачуан, но ако знам, че е за 3 години, вероятно ще се жертвам.
Публикувай отговор