Мили мои емигранти - съвети за запътилите се към Канада.

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Аватар
priest
Мнения: 33
Регистриран на: Пет Авг 19, 2005 4:55 am
Местоположение: Село Торонтово

Мили мои емигранти - съвети за запътилите се към Канада.

Мнение от priest »

Аз съм един успешно минал интервюто и успешно кацнал в Канада от осем месеца и тъй като все още минавам за новопристигнал искам да споделя своя челен опит(и то съвсем добронамерено!) с всички които искат да научат малко за Канада преди да са кацнали тук.
Преди всичко искам да кажа че в Канада не всичко е цвете, но в сравнение с 99% от държавите по света тук е райско кътче с наистина неограничени възможности. И всеки който твърди обратното да си хваща дисагите и да се връща на село при другите неуспели емигранти. Така че моля да не спорим повече по този въпрос а да се концентрираме върху това как да помогнем на другите, които още тръпнат в очакване на интервюто, визите или кацането в Канада да успеят по-добре от нас кацналите вече в своята подготовка за тази така огромна крачка в своя нов живот зад океана.
Първото и най-важното което трябва да знаете за Канада, е това че тук не се говори български. Поне не от официалните власти, с изключение на съда кадето имат преводач, но ако сте стигнали до там значи имате ГОЛЯМ проблем. Така че наблягаите на езика МНОГО ама МНОГО е важно. Английски или Френски зависи от това каде ще кацнете но се подгответе защото ще ви е нужен повече от всичко друго. Познавам много хора лично, които работят без договор, без осигуровки и без никакви перспективи за бъдещето и с много ниско заплащане само защото не говорят езика. Те са обречени или да мизерстват или да се върнат обратно и те никога не са били наистина в Канада а само са я видяли, но са нямали достъп до нея. Повечето работят за някой мошенник българин, който не им плаща добре и ги експлоатира 100%. За тях наистина е по-добре да се върнат в БГ и да мразят Канада защото и без това нищо друго не им остава. Разбира се и тук се учи език, има безплатни курсове в цяла Канада за английски или френски в съответната провинция. Но тук живота е доста скъп и ако тепърва идвате за да учите език сте за оплакване финансово. Много хора го правят, не е невъзможно, но е за предпочитане да се подготвите предварително.
Второто много важно нещо е да се подсигурите с КВАРТИРА. Една позната от центъра за новодошли емигранти ми разправяше едни страхотии за хора дето си свършват парите още първата седмица щото спят по хотели и харчат наляво и надясно. Не забравяите ние идваме в Канада да правим пари, не да ги харчим. Направете си план за разходите с ПЪРВА точка квартира, това е нещо с минимум една година договор и ако е с 50 долара по евтино са си 600 долара по малко за годината, което не е за пренебрегване.
Трето и четвърто са КОЛА и РАБОТА. И без двете не може и двете са необходими и неизбежни. В Канада може обувки да нямаш но без кола си за никъде - това е много използвана поговорка и е 200% вярна. И за коллата и за работата не мога да дам еднозначен съвет, като дойдете ще ви стане ясно. Едно е ясно и с двете се започва по-скромно и после се повишава стандарта. Тук работа се намира с търпение и много постоянство а кола втора ръка или е скъпа или много износена, така че се гответе за борба. Аз си взех кола на втората седмица и минах тънко само защото имах приятел да ми помогне иначе може да ви изтискат портфейла за някоя трошка, дето иска основен ремонт. А първата работа почнах след два месеца като поразпитах първо за да не направя грешка.
Това са първите 4 много основни неща, без които ще ви се стори тясна Канада а ако си направите труда може да си уредите живота много бързо и качеатвено.
Моля чувстайте се поканени да задавате въпроси, ако мога ще ви помогна. Имайте в предвид че живея в Торонто и ако ме питате за Ванкувър ще ме затрудните в отговора. Също така искам да помоля останалите от форума които ще побликуват отговори да бъдат сдържани и позитивни в даването на съвети и да помнят че и ние сме били в положението на чакащи интервюта или визи. Целта е само една да споделяме опита си за да помогнем както е били помогнато и на нас (благодарности на суфорумниците и на BGCANADA.COM като цяло).
За съвети и помощ когато е нужно моето съдействие моля пращайте лично съобщение. Ако имам възможност ще помогна.
Не мислете много а питаите, с питане и до Цариград (Торонто в моя случай) се стига.
Човек сам си избира пътя по който да тръгне, и не може да вини никого за грешките които допуска...
нови мераклии
Мнения: 90
Регистриран на: Нед Ное 05, 2006 4:43 pm
Местоположение: Варна/Монреал
Обратна връзка:

Мнение от нови мераклии »

най-сетне още нещо смислено и ценно за нас - новите мераклии от БГ (и не само). Заради хора като теб продължаваме да четем и ти благодарим за мнението- очакваме още подобни постинги - успех на канадска земя!
didi1979
Мнения: 196
Регистриран на: Чет Апр 17, 2008 8:21 am

Имам питане

Мнение от didi1979 »

за колата ме интересува,защото и аз смятам да кацна в Торонто - не дьржа ли изпит за книжка
Аватар
priest
Мнения: 33
Регистриран на: Пет Авг 19, 2005 4:55 am
Местоположение: Село Торонтово

Мнение от priest »

Ама разбира се как може без изпит. Принципа е следния: с БГ книжката може да карате само 2 месеца, в закона пише, че ако сте турист може 1 година но щом сте PERMANENT RESIDENT сте длъжни да си изкарате местна книжка. За целта ви трябва удостоверение от КАТ, което горещо ви съветвам да си го извадите докато сте си в БГ. Понеже е на български се налага превод, но не се хабете да го превеждате в БГ тук не им пука много за нашите заклети преводачи. Казват ви да отидете до консулството и да покажете удостоверението на консула(в Торонто има консулство а в Отава посолство) като консула поема отговорността за превода и срещу 23 долара ви написва един лист и слага подпис и печат. Тук този лист САМО ви трябва. Всичкото това главоболие става за един ден ако си имате документа от кат. Всъщност за 5 мин ви го пише консула. Проблема идва от това. че книжките ни не са на английски, името го пише на латиница ама не пише кое е малко кое фамилия, нито категориите са описани на английски.
Та след като имате лисчето отивате на изпит на листовки(G1 test) и ако минете успешно мовете да продължите със запазването на дата за другият изпит. За другите изпити/изпит след малко.
Човек сам си избира пътя по който да тръгне, и не може да вини никого за грешките които допуска...
kapitanovn
Мнения: 285
Регистриран на: Чет Яну 04, 2007 6:17 am
Местоположение: Mtl
Обратна връзка:

Мнение от kapitanovn »

Здравейте !
Аз понеже се подхвана темата за книжките да вмъкна едно въпросче :oops: . Книжките не ги признават; следователно като удостовериш че по принцип си шофьор с някакъв стаж плащаш само за изпитити т.е. спестяваш си курса. Ами може ли някой да ме ориентира какви пари е тоя курс (жената е с книжка ама ако мине едно опреснително всички ще се движим по-спокойно :lol: )?
Кое си требе, оно си сака!
Аватар
priest
Мнения: 33
Регистриран на: Пет Авг 19, 2005 4:55 am
Местоположение: Село Торонтово

Мнение от priest »

Нормално изпита за книжка в провинция Онтарио е следния:
1. Изпит G1 или на български листовки. След успешно полагане дава право да шофирате само с придружител, който има пълна G книжка в Канада повече от 4 години.
2. Изпит G2, след успешно полагане дава право да карате самостоятелно но с някои ограничения. Като например 0 промила алкохол в кръвта и други.
3. Изпит пълно G (FULL G), след успешно полагане дава право на неограничено шофиране при спазване на правилата за движение в Онтарио.

ВАЖНО: минимален срок за взимане на G2 и full G е 12 месеца след взимане на предишната категория. Пример изкарвам успешно G1 мога да запазя дата за изпит G2 след 12 месеца. Изкарвам успешно G2 - мога да запазя дата за G след 12 месеца. На практика ако запазя дата след 12 месеца датата ще е след поне още 2 до 6 месеца по-късно в зависимост от натовареността на Ministry of Transportation (Министерство на транспорта).

Не звучи много обещаващо нали - може и три години да си почакате за пълна книжка.

Но аз си изкарах пълно G само за 2 месеца от кацането си!
Мислите си че съм направил някаква далавера?
Нищо подобно. Канадските закони ви позволяват ако вече имате книжка ПОВЕЧЕ от 12 месеца, да придобиете канадска пълна G категория по ускорена процедура.

Принципа е следния: с БГ книжката може да карате само 2 месеца, в закона пише, че ако сте турист може 1 година но щом сте PERMANENT RESIDENT сте длъжни да си изкарате местна книжка. За целта ви трябва удостоверение от КАТ, което горещо ви съветвам да си го извадите докато сте си в БГ. Понеже е на български се налага превод, но не се хабете да го превеждате в БГ тук не им пука много за нашите заклети преводачи. Казват ви да отидете до консулството и да покажете удостоверението на консула(в Торонто има консулство а в Отава посолство) като консула поема отговорността за превода и срещу 23 долара ви написва един лист и слага подпис и печат. Тук този лист САМО ви трябва. Всичкото това главоболие става за един ден ако си имате документа от кат. Всъщност за 5 мин ви го пише консула. Проблема идва от това. че книжките ни не са на английски, името го пише на латиница ама не пише кое е малко кое фамилия, нито категориите са описани на английски.
Та след като имате листчето отивате на изпит на листовки(G1 test) и ако минете успешно мовете да продължите със запазването на дата за другият изпит.

ВАЖНО1: ако сте дошли и сте забравили за документа от КАТ не започваите с процедурата за книжка почнете ли по стандартната процедура, връщане назад НЯМА не може да минете после по ускорената. Първо си изкараите бележката от консула преди да почнете с G1, иначе ще чакате 3 години!
ВАЖНО2: Ако нямате документ от КАТ може и да го извадите тук на място при консула, само че за 6-7 месеца!!!!!! Така че за ваше добро е или да си го извадите в БГ или да оставите пълномощно на някой да ви свърши тази работа.

Процедура: След листчето от консула споменато малко по-горе. Отивате на изпит на листовки (G1) пред Министерството на транспорта и успешното му изкарване може да си запазите дата ВЕДНАГА за другия изпит, но не G2 а направо G. Дава ви се право да не чакате и да се ивите направо за G само ЕДИН път ако се провалите се връщате към нормалния ред G1-> G2-> G. За да не се стигне до провал аз си направих труда да изчета правилника за движение по пътищата докато го науча наизуст. И платих известна сума за инструктор като си взех 6 учебни часа и разучих квартала (с инструктора) където ще се проведе изпита и той ми показа рисковите места, където обикновенно късат. А добре е и да се разберете с него и да ви даде колата за изпита, защото ако се явите с кола на инструктор правите по-добро впечатление на изпитващия, с това че инструктора ви има доверие пък и изпитващия е по-спокоен като има и от неговата/нейната страна спирачка, та ако стане напечено може да спре колата.

Пояснение: аз имам книжка от много години в БГ като съм навъртял служебно хиляди колометра на година, такава ми е била работата че е трябвало да обикалям с кола(не съм бил професионален шофьор в БГ). Това ми помогна много малко в Канада. Който си мисли, че е подготвен за Канада и ще се явява на изпит без да мине на курс си е направил сметката без кръчмар (или изпитващ от Министерство на транспорта в случая). Тук нищо не е както в БГ има много по-различни знаци, много по-различна маркировка и много по-различен начин на каране като цяло. А за магистралата да не говоря, само да смените лентата и ако не знаете правилника сте направили до 8 грешки!!!!!! Така че си го избийте от главата БЕЗ КУРС НЕ СТАВА!!!!!!

Аз си бях поставил за цел да ина от първия път и не ми се стори голяма трудност. Значи щом аз мога и вие можете, вярвам във ВАС, да не сме по-тъпи от другите емигранти дето кацат в Канада!

Цялата тази суматоха около пълното G идва заради колата. Купувам кола - значи ми трябват номера, за да взема номера ми трябва застраховка гражданска отговорност (и тук е задалжителна както в родината), за да взема ЕВТИНА застраховка ми трябва -> FULL G книжка.

Просто нали? Някои сънародници си правят застраховка с G1 или G2.

Сега ще поясня каква е разликата - в парите.
Застраховка за 1 година с G1 - около 8000 долара!! (зависи и от колата)
Застраховка за 1 година с G2 - около 5000 долара!! (зависи и от колата)
Застраховка за 1 година с G - около 2000 долара!! (пак зависи от колата)

Коя цена ви харесва повече?

Пояснение за "зависи от колата" – кола с четири врати тип седан е с по-евтина застраховка от кола с две врати тип "състезателя на квартала". Марката също е от значение. Крайслер например има по-ниска застраховка от Акура (ACURA) защото Акура е предпочитана кола на младите тарикати и за това е в челната тройка на най-блъсканите коли в Канада.

ВАЖНО: За да намалите цената на застраховката можете да помолите застрахователя си от БГ да ви издаде документ на английски или френски в който да пише от колко време имате застраховка при тях. Това ми струва 100 евро в БГ и ми спести 200 долара на година в Канада, така че се изплаща. Но интересното е, че не всички застрахователи тук го признават, трябва първо да поразпитате в различни фирми.

Цена на курс от 25 до 40 долара на час (зависи от квартала и колата) без ДДС което тук е 13% защото плащате на ръка или около 250 за пълен кърс което включва и теория и 12 тина часа кормуване в някои фирми и колата за изпита, но слагате и ДДС защото не плащате на ръка.
При мен беше 3 часа по 25 в моя квартал и инструкторката ме взимаше от пред къщи плюс 3 часа по 40 долара за инструктор в квартала където ще се проведе изпита и още 100 долара за колата в деня на изпита. Предпочетох така защото мога да си ходя когато поискам без да се съобразявам с дни на курса и други такива. А теорията си я осъществих сам с правилника за движение а неясните за мен неща ги уточних с инструкторите докато си карах.

Цена на изпита - ако приравнявате българската книжка - G1 85 долара, G - 75 долара. Цените са крайни и не се облагат с ДДС.
Пояснение за ДДС-то в Канада - тук то се казва PST(Provincial Sales Tax) и GST(Goods and Services Tax). Върху стоките от първа необходимост няма нито PST нито GST, върху някои има само единия от двата данъка а върху някои и двата данъка. Единия данък е 8% другия е 5% и общо става 13% ако са и двата.

Любопитен факт - за разлика от някои страни между които и БГ след успешно полагане на коя да е категория в провинция Онтарио ви дават книжката ВЕДНАГА (на практика около 2 минути) !!!!!! Представлява лист специална хартия на която пише категорията и вашите имена и други такива и пише ВАЖИ БЕЗ СНИМКА!!! Естествено като ви спрат полицаите искат да видят и някакъв документ със снимка на който са написани вашите имена. Тя е валидна до издаването на пластмасовата със снимка, която пристига по пощата след около месец!

Линк към Министерството на транспорта на Онтарио

http://www.mto.gov.on.ca/english/index.html

Надявам се че изчерпах темата ако имате въпроси питайте.
Последно промяна от priest на Съб Юни 07, 2008 3:25 am, променено общо 4 пъти.
Човек сам си избира пътя по който да тръгне, и не може да вини никого за грешките които допуска...
Аватар
priest
Мнения: 33
Регистриран на: Пет Авг 19, 2005 4:55 am
Местоположение: Село Торонтово

Мнение от priest »

kapitanovn написа:Здравейте !
Аз понеже се подхвана темата за книжките да вмъкна едно въпросче :oops: . Книжките не ги признават; следователно като удостовериш че по принцип си шофьор с някакъв стаж плащаш само за изпитити т.е. спестяваш си курса. Ами може ли някой да ме ориентира какви пари е тоя курс (жената е с книжка ама ако мине едно опреснително всички ще се движим по-спокойно :lol: )?
Книжките ги признават само ако искаш да караш кола и то само 60 дни, но не и ако ги ползваш като документ за изпита. Там важи само бележката от консула, която за да ти бъде издадена ти трябва бележката от КАТ.
А цените ги споменавам в предния коментар.
Човек сам си избира пътя по който да тръгне, и не може да вини никого за грешките които допуска...
sommer
Мнения: 90
Регистриран на: Пет Авг 31, 2007 12:06 pm

Zdrasti

Мнение от sommer »

sommer написа:Благодаря от моя страна за подробното описание на живота зад Канада за новоприщигачтите.
Така има трудности и те са смелите да ги предоловят.
Сега да те попитам за нач ия случаи. Тъй като сега подадохме документи и ще tr.да се подготвя за интервюто - разбрах, че на него питат за това дали имаме предложение за работа, Вие как отговорихте на този въпрос.
Контактувахте ли с някакъв работоател предварително?



Мерси предварително
sommer
Мнения: 90
Регистриран на: Пет Авг 31, 2007 12:06 pm

Здравйте

Мнение от sommer »

Бързам да се извиня за писането ми на латиница.
Просто бързо написах писмото и го пратих мислейки ,че е лично съобщение.
Аватар
milla
Модератор
Мнения: 1115
Регистриран на: Чет Фев 19, 2004 3:09 pm
Местоположение: BG, Пловдив, вече в Монреал

Мнение от milla »

Специално за sommer и за всеки от вас, който не знае как да си корегира постинга:

1. Логвате се - Горе вдясно като отворите, който и да е от подфорумите пише "Вход" (Написвате потребител и парола)

2. Отваряте темата, в която сте писали

3. Горе вдясно в полето на Вашия постинг кликвате върху "Промени"

4. Отмахвате, добавяте или променяте желаното от текста си

5. Не е задължително, но можете да натисните първо Преглед, за да видите как ще изглежда постинга ви в темата.

6. Накрая кликвате върху "Изпрати" - текста ще бъде променен според последната направена редакция.

7. Ако вече има написани постниги след Вашия, то в постинга ви под текста ще се изпише автоматично кога е направена редакцията.
Мечтите се постигат, когато се потрудиш за тях, така както вятърът гони облаците, докато се покаже слънцето!
Аватар
mouse
Мнения: 539
Регистриран на: Вто Яну 01, 2008 9:54 pm
Местоположение: Извън капана

Мнение от mouse »

Малеййй как ги наплаши тия нови емигранти с тия книжки.
Ние в Квебек нали сме си все по-прости.

При нас нещата са с пъти по-лесни и по-евтини.
1. Имаш шоф. книжка от БГ-тук важи 3 месеца. Можеш да си купиш кола и да си направиш застраховка, преди още си извадил канадска книжка, малко по-скъпа е от обикновено (за кола над 5 години и по-малко от 2 год шоф стаж в КА е около 30$ на месец)

2. Имаш шоф.книжка от БГ и ще се явяваш за местна. - Трябва ти превод на БГ книжката от лицензиран местен преводач (руснак, българин какъвто има) или Международна шоф книжка издадена от КАТ в БГ, която ако е надлежно попълнена служи за превод. Понякога се минава директно с БГ книжката без превод и без международна книжка (за по-късметлиите)
Минеш ли теорията още на другия ден можеш на практика, втори опит след 21 дена и така до успех.

3. Нямаш шоф книжка - 2 варианта: А)теория+ шоф курс и чакане 8 месеца за практика. Б) теория и чакане 1 година до практиката. И в двата случая след теорията можеш да караш с някой който вече има КА книжка поне от 2 години.

Практически изпит -само един- каране и паркиране из града. Няма магистрали.
Теория на френски или английски може да се ползва речник - 10$
Практика - 25$
Може с ваша кола може и под наем.
Кола на старо може да се намери от човек за около 500-1000$
В Монреал транспорта е супер и може и без кола в началото.
http://www.saaq.gouv.qc.ca/en/driver_li ... lass_5.php
http://www.saaq.gouv.qc.ca/en/driver_li ... senger.php
Последно промяна от mouse на Чет Юни 05, 2008 3:19 pm, променено общо 1 път.
Сиренето е безплатно само в капана.
Аватар
priest
Мнения: 33
Регистриран на: Пет Авг 19, 2005 4:55 am
Местоположение: Село Торонтово

Мнение от priest »

Доколкото си спомням когато аз се явявах на интервю - ноември 2006. Това за питането за работа има два аспекта 1. дали имаш ВЕЧЕ уредена работа, което дава допълнителни точки. Но е доста трудно да стане освен ако не си Айнщайн. и 2. Ако си търсил активно работа и са ти отговорили показваш мейлите и дори да не си назначен още от БГ показва че търсиш и си АДАПТИВЕН, което добавя точки по субективните критерии на изпитващите и пак е добре. И още доказва че ще кацаш в провинция Квебек. Моля не показваите по никакъв начин, че си търсите работа в никоя друга провинция ако кандидадствате за Квебек.

Ако има още нещо, не се чуди а питай. Питането ми помогна много на мен.
Успех в начинанието.
Човек сам си избира пътя по който да тръгне, и не може да вини никого за грешките които допуска...
Аватар
priest
Мнения: 33
Регистриран на: Пет Авг 19, 2005 4:55 am
Местоположение: Село Торонтово

Мнение от priest »

mouse написа:Малеййй как ги наплаши тия нови емигранти с тия книжки.
Ние в Квебек нали сме си все по-прости.

При нас нещата са с пъти по-лесни и по-евтини.
1. Имаш шоф. книжка от БГ-тук важи 3 месеца. Можеш да си купиш кола и да си направиш застраховка, преди още си извадил канадска книжка, малко по-скъпа е от обикновено (за кола над 5 години и по-малко от 2 год шоф стаж в КА е около 30$ на месец)

2. Имаш шоф.книжка от БГ и ще се явяваш за местна. - Трябва ти превод на БГ книжката от лицензиран местен преводач (руснак, българин какъвто има) или Международна шоф книжка издадена от КАТ в БГ, която ако е надлежно попълнена служи за превод. Понякога се минава директно с БГ книжката без превод и без международна книжка (за по-късметлиите)
Минеш ли теорията още на другия ден можеш на практика, втори опит след 21 дена и така до успех.

3. Нямаш шоф книжка - 2 варианта: А)теория+ шоф курс и чакане 8 месеца за практика. Б) теория и чакане 1 година до практиката. И в двата случая след теорията можеш да караш с някой който вече има КА книжка поне от 2 години.

Практически изпит -само един- каране и паркиране из града. Няма магистрали.
Теория на френски или английски може да се ползва речник - 10$
Практика - 25$
Може с ваша кола може и под наем.
Кола на старо може да се намери от човек за около 500-1000$
В Монреал транспорта е супер и може и без кола в началото.
http://www.saaq.gouv.qc.ca/en/driver_li ... lass_5.php
http://www.saaq.gouv.qc.ca/en/driver_li ... senger.php

Много мерси за допълнението за Монтреал. В Торонто нещата са по различни. Сравнението е както в София и някой по-малък град в БГ. В най-големия град в Канада е трудно финансово и всякак. Тук идват много емигранти и бежанци от цял свят и цените са доста завишени. Това за книжките в Торонто е 100% вярно от личен и пресен опит го знам, който не вярва да му пратя мейл с касовите бележки ли какво?

Merci mouse
Човек сам си избира пътя по който да тръгне, и не може да вини никого за грешките които допуска...
Аватар
mima++
Мнения: 558
Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 9:37 pm
Местоположение: Montreal

Мнение от mima++ »

Аз пък минах теорията в Монреал на български- имаше група от 12 човека и преводач / не бях подготвена ни на френски ни на английски, беше едва на 3-я месец от идването ни тук :oops: / и платих за което 40$. Така, че има варянти, споко.
Аватар
priest
Мнения: 33
Регистриран на: Пет Авг 19, 2005 4:55 am
Местоположение: Село Торонтово

Мнение от priest »

Много ви завиждам ама благородно разбира се. Само че не забелязахте ли че аз говоря за Торонто, а не за Монтреал или Квебек-град. Елате в Торонто и пробвайте да си извадите книжка и тогава пак ще си говорим. Всъщност вашите квебекски книжки могат лесно да се приравнят ама с българските не е така. Ходих в 3 различни офиса на министерството на транспорта и във всеки един стигах чак до началника но резултата беше същия. За съжаление това са фактите тук - Торонто. Всеки да се пробва ако иска аз пари за съветите не искам пък и да искам няма кой да ми даде така че всеки да следва инстинкта си и ако иска да си троши главата стени в Торонто колкото искаш има....

Нищо лично просто не обичам да си оставям магаренцето в калта.
Доскоро и късмет на всички.
Човек сам си избира пътя по който да тръгне, и не може да вини никого за грешките които допуска...
Публикувай отговор