Мили мои емигранти - съвети за запътилите се към Канада.

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

аз лично съм вадил книжка и в кебек/монтреал и онтарио/отава/.
мога да те уверя ,че в онтарио книжка се вади много по лесно първо защото не се чака с дни и месеци за дата за изпит и второ въпросите в листовките в онтарио са написани като за олигофрени докато в кебек са на ниво колеж.
в онтарио като вземеш листовката с 20 въпроса и направиш няколко грешки ,веднага с/у 10 долара ти връчват следващата без да ти се налага да чакаш както в кебек за поправителния минимум месец.онтарийските листовки са общо взето с 60 въпроса които се въртят и трябва наистина да си голям олигофтрен на третата да не вземеш изпита.
с кормуването е същата работа -отиваш днес и си вземаш час за изпита утре ,а не както тука за след 2 месеца,ако те скъсат имаш право да се явиш след една седмица ,а не както в кебек след 1 месец.
и още много плюсове мога да посоча за онтарио за този проблем ,но не ми се пише ,така ,че следващия път като се изказваш не слушай старило ами патило за да не подвеждаш хората с грешна информация.
и още нещо критерият ти за големия град торонто и малкия кебекски град монтреал ти е много збъркан.ако за теб 4 милиона живеещи в каре 60 на 60 км. е село нямам какво да кажа.
аз съм работил и в двата и макар торонто да го познавам много по малко сравнение с монтреал мога да ти кажа ,че е много по лесен за работа и като трафик и като структора и като ориентация за разлика от ;малкия; монтреал ,който е в пъти по завързан ,сложен и труден.ама тия работи са за по късно като пообиколиш малко и видиш малко свят. :wink:
поздрави.
Жени
Мнения: 1120
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 5:11 pm
Местоположение: Торонто

Мнение от Жени »

priest написа:...........Първо си изкараите бележката от консула преди да почнете с G1, иначе ще чакате 3 години!

..........ВАЖНО2: Ако нямате документ от КАТ може и да го извадите тук на място при консула, само че за 6-7 месеца!!!!!! Така че за ваше добро е или да си го извадите в БГ или да оставите пълномощно на някой да ви свърши тази работа.

.......... Дава ви се право да не чакате и да се ивите направо за G само ЕДИН път ако се провалите се връщате към нормалния ред G1-> G2-> G. .

.........БЕЗ КУРС НЕ СТАВА!!!!!!

..........Купувам кола - значи ми трябват номера, за да взема номера ми трябва застраховка гражданска отговорност (и тук е задалжителна както в родината), за да взема застраховка ми трябва -> FULL G книжка.

...................За да намалите цената на застраховката можете да помолите застрахователя си от БГ да ви издаде документ на английски или френски в който да пише от колко време имате застраховка при тях. Това ми струва 100 евро в БГ и ми спести 200 долара на година в Канад......



.................Цена на изпита - ако приравнявате българската книжка - G1 85 долара, G - 75 долара.

Всъщност имаш и други неточности, ама не ми се занимава повече! :wink:

Истината за ШОФЬОРСКИТЕ КНИЖКИ:

На територията на Онтарио новопристигналият има право да шофира със неонтарийска книжка 60 дни, считано от влизането му в провинцията. Няма значение от къде идваш - от БГ, Холандия, Квебек или от луната! :wink: Изминат ли тези дни нямаш право да шофираш без онтарийска книжка.

Аз познавам хора, които вече с години шофират със щатска книжка или пък от друга провинция. Дори колите са им със щатска регистрация и т.н., Но те не са си прехвърлили и адресната регистрация в Онтарио примерно. Намерили са начин на ръба на закона и т.н., но не това е въпроса!

Тук има три категории за лек автомобил:

G1- за тази категория трябва да си минал само теорията и имаш право да шофираш само с придружител с G категория, които да не пил и да е с 4 г стаж. Ти нямаш право на никакъв алкохол в кръвта, не можеш да шофираш в тъмната част на деня, нито пък на магистрали. С тази книжка започват всички канадци и идеята е да се научат да шофират от придружителя и имат право да се явят на пътен тест за G2 след като измине 1 г. от придобиването на G1. Ако имат документ, че са посещавали училище за шофьори, срокът, който трябва да изчакат преди да ги допуснат за G2 е 8 месеца.

G2- след като имаш G1 и е минала 1 г. имаш право да се явиш на пътен тест, който е в градска обстановка и не включва магистрали. Получаваш G2 категория и си пълноценен шофьор, който няма право на алкохол в кръвта, но може да си кара където си поиска и по което време на денонощието и без придружител. :wink:

G (казват му full G) - До 5 години след получаването на G2 трябва да се явиш за G и мисля, че вече няма срок, който задължително трябва да изчакаш след G2. Изпитът е на магистрала и получаваш правото да имаш някакъв алкохол в кръвта, не съм сигурна за цифричките. Вече можеш да обучаваш и други хора, но единствено твои близки, да не ме разбереш, че можеш да станеш инструктор, само имайки G. При това, за да обучаваш някого, който има G1, на теб ти трябва 4 години стаж с G.

Всеки новодошъл, който може да докаже стаж повече от 4 години получава правото да избегне гореописаната процедура и да се яви по собствено желание на G2 или на G. Задължително се явява обаче на G1, но не чака 1 г., а на същия ден може да се яви за G2 или дори направо за G. Ако обаче го скъсат на G, няма право да се явява отново на същата категория, докато не вземе първо G2.

Има някакви по специални процедури за хора с книжки от другите канадски провинции, от САЩ, Япония, Великобритания, Германия и може би пропускам още страни! Мисля, че Холандия не е в списъка. Имам предвид, че за тези страни не се ходи на изпит, а просто се приравнява книжката, т.е. на гишето просто ти издават нова, но ти отнемат старата, която си им показал за доказателство. Така че, ако някой иска да си я задържи, трябва да мине през нормалната процедура.

Можеш да си купиш кола когато си поискаш, но не можеш да я караш без застраховка. Можеш да имаш застраховка със книжка от където и да е по света, но цените са :shock: ! :wink:

Поздрави!

П.П1 Документ за липса на ПТП от БГ няма да ти свърши работа за застраховката, но това е само мое мнение! Иначе, не ти пречи да имаш и такъв документ, щото с него удостоверяваш стажа си пред тукашния КАТ :wink: , за да те допуснат до явявване на G2 или G! Но документа трябва да е заверен от МВР, преведен и легализиран в БГ, за да ти го заверят тук от нашето консулство! Иначе не заверяват, а си плащаш наново процедура по издаване на такъв документ, чието чакане преди време беше 3 месеца. Но сега от тайни източници ЧУХ, както писах в друга тема, че процедурата била ускорена и 3 дневна! :wink:
Според мен не помага и никакъв документ от БГ застраховател, но..... кой знае!

П.П2 G1 струва 10 долара! Само ако си се явил 8 пъти и половина на ден ти струва 85 долара! :wink:
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

приятелю защо лъжеш като дърт циганин.това ,че все още си заек не те оправдава.ако с някои неща не си се сблъсквал и не ги знаеш по добре си мълчи и не замъглявай погледа на тия към които ти е ориентиран разказа. :wink:
Аватар
7George
Мнения: 9658
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Мнение от 7George »

10 цента, разбра ли сега - няма нови да питат почти. :lol: Всички сме написали по някоя книга за Канада и гледаме да я пробутаме на някой, ако ще и фри, само за слава... :beer:

Аз ако бях чел по форумите за тука инфото, може би нямаше и да стигна до емиграция. :wink: Иначе е добре, че си готов да помагаш. Но във всяка провинция законът може да се различава, класовете също. Както и изискванията за преведени БГ документи. Тя и Жени малко наедро ги разправя. Затова - четете първоизточниците:
http://www.mto.gov.on.ca/english/dandv/ ... .2.0.shtml
http://www.infratrans.gov.ab.ca/531.htm
Последно промяна от 7George на Съб Юни 07, 2008 12:23 am, променено общо 2 пъти.
Embrace your climate change!
Aries
Мнения: 1203
Регистриран на: Пон Май 24, 2004 11:58 am
Местоположение: Alberta

Мнение от Aries »

priest написа:тук то се казва PST(Provincial Sales Tax) и GST(Goods and Services Tax). Върху стоките от първа необходимост няма нито PST нито GST, върху някои има само единия от двата данъка а върху някои и двата данъка. Единия данък е 7% другия е 6% и общо става 13% ако са и двата.
Аууу, колко сме важни, колко сме... оправни... мале, мале.
Освен всичките ти останали ултимативни твърдения GST от нова година е 5%, ама ти явно още не си го разбрал... вероятно защото плащаш все на ръка...
kokoscho
Мнения: 220
Регистриран на: Пон Ное 20, 2006 5:08 pm

Re: Мили мои емигранти - съвети за запътилите се към Канада.

Мнение от kokoscho »

priest написа:Аз съм един успешно минал интервюто и успешно кацнал в Канада от осем месеца и тъй като все още минавам за новопристигнал искам да споделя своя челен опит(и то съвсем добронамерено!) с всички които искат да научат малко за Канада преди да са кацнали тук.
Преди всичко искам да кажа че в Канада не всичко е цвете, но в сравнение с 99% от държавите по света тук е райско кътче с наистина неограничени възможности. И всеки който твърди обратното да си хваща дисагите и да се връща на село при другите неуспели емигранти. Така че моля да не спорим повече по този въпрос а да се концентрираме върху това как да помогнем на другите, които още тръпнат в очакване на интервюто, визите или кацането в Канада да успеят по-добре от нас кацналите вече в своята подготовка за тази така огромна крачка в своя нов живот зад океана.
Първото и най-важното което трябва да знаете за Канада, е това че тук не се А говори български. Поне не от официалните власти, с изключение на съда кадето имат преводач, но ако сте стигнали до там значи имате ГОЛЯМ проблем. Така че наблягаите на езика МНОГО ама МНОГО е важно. Английски или Френски зависи от това каде ще кацнете но се подгответе защото ще ви е нужен повече от всичко друго. Познавам много хора лично, които работят без договор, без осигуровки и без никакви перспективи за бъдещето и с много ниско заплащане само защото не говорят езика. Те са обречени или да мизерстват или да се върнат обратно и те никога не са били наистина в Канада а само са я видяли, но са нямали достъп до нея. Повечето работят за някой мошенник българин, който не им плаща добре и ги експлоатира 100%. За тях наистина е по-добре да се върнат в БГ и да мразят Канада защото и без това нищо друго не им остава. Разбира се и тук се учи език, има безплатни курсове в цяла Канада за английски или френски в съответната провинция. Но тук живота е доста скъп и ако тепърва идвате за да учите език сте за оплакване финансово. Много хора го правят, не е невъзможно, но е за предпочитане да се подготвите предварително.
Второто много важно нещо е да се подсигурите с КВАРТИРА. Една позната от центъра за новодошли емигранти ми разправяше едни страхотии за хора дето си свършват парите още първата седмица щото спят по хотели и харчат наляво и надясно. Не забравяите ние идваме в Канада да правим пари, не да ги харчим. Направете си план за разходите с ПЪРВА точка квартира, това е нещо с минимум една година договор и ако е с 50 долара по евтино са си 600 долара по малко за годината, което не е за пренебрегване.
Трето и четвърто са КОЛА и РАБОТА. И без двете не може и двете са необходими и неизбежни. В Канада може обувки да нямаш но без кола си за никъде - това е много използвана поговорка и е 200% вярна. И за коллата и за работата не мога да дам еднозначен съвет, като дойдете ще ви стане ясно. Едно е ясно и с двете се започва по-скромно и после се повишава стандарта. Тук работа се намира с търпение и много постоянство а кола втора ръка или е скъпа или много износена, така че се гответе за борба. Аз си взех кола на втората седмица и минах тънко само защото имах приятел да ми помогне иначе може да ви изтискат портфейла за някоя трошка, дето иска основен ремонт. А първата работа почнах след два месеца като поразпитах първо за да не направя грешка.
Това са първите 4 много основни неща, без които ще ви се стори тясна Канада а ако си направите труда може да си уредите живота много бързо и качеатвено.
Моля чувстайте се поканени да задавате въпроси, ако мога ще ви помогна. Имайте в предвид че живея в Торонто и ако ме питате за Ванкувър ще ме затрудните в отговора. Също така искам да помоля останалите от форума които ще побликуват отговори да бъдат сдържани и позитивни в даването на съвети и да помнят че и ние сме били в положението на чакащи интервюта или визи. Целта е само една да споделяме опита си за да помогнем както е били помогнато и на нас (благодарности на суфорумниците и на BGCANADA.COM като цяло).
За съвети и помощ когато е нужно моето съдействие моля пращайте лично съобщение. Ако имам възможност ще помогна.
Не мислете много а питаите, с питане и до Цариград (Торонто в моя случай) се стига.
Аз само не разбирам как си си взел кола на втората седмица ;)
Т.е. разбирам как, но за две седмици шофьорска книжка не се изкарва!!!!!!!!
Иначе за останалото си почтииии прав. Да, колата е най-важното нещо, както и е най-големият разход, след квартирата разбира се. Без кола трудно се намира работа, но без кола МОЖЕ. Тука транспорта е организиран ВЕЛИКОЛЕПНО (в сравнение с БГ разбира се...). За около 2 часа можеш да са транспортираш от Торонто до ....Хамилтон примерно :), т.е. пиши го 100км некаде (това ако беше така в БГ, НИКОЙ нямаше да живее в София :))
Другата ми основна забележка е че работата е много важна разбира се, без нея не може, но тя така или иначе ще дойде (или няма да дойде :)), но това което е НАЙ-ВАЖНОТО е да си организирате временцето правилно, и да си изкарате всички документи, без 1 ден забаввяне, включително и шофьорската книжка (т.е. най-вече, не е нужно задължително да си купиш кола :))
А НУЛЕВОТО най-важно е да си намерите квартира в ЦЕНТЪРА на областта ви на интерес. Така че да сте максимално гъвкави като си търсите работа, и да можете в търсачката да сложете радиус 30км :) примерно...
А да, и тука както навсякъде по света, наемите в центъра (даунтауна) са най-ниски, както и транспортните ви разходи ще излязат най-ниски :)
kokoscho
Мнения: 220
Регистриран на: Пон Ное 20, 2006 5:08 pm

Мнение от kokoscho »

И за тези които идват тука САМИ, първата ви покупка е задължително КОЛЕЛО :)
Втората ЛАПТОП.
Аватар
priest
Мнения: 33
Регистриран на: Пет Авг 19, 2005 4:55 am
Местоположение: Село Торонтово

Мнение от priest »

Жени написа: П.П2 G1 струва 10 долара! Само ако си се явил 8 пъти и половина на ден ти струва 85 долара! :wink:
Брей че сте професо ри бе, направо ме разбихте пред широката публика, че и лъжец и незнам си какво. ХА-ХА-ХА

Жени няма да се задълбочавам сигурно имам някоя незначителна грешка, сигурно не. Но това с $10 за G1 направо щях да се напикая от смях. Тук става въпрос не за явяване просто за G1, което си е $10 наистина. Тук аз обяснявам колко се плаща ако отидеш с идеята че приравняваш нашенската книжка. Започнеш ли стандартната процедура без документа от консулството забравяш за ускорената такава процедура и си чакаш като поп за всяка следваща категория. Ако им отидеш с документа от консула обаче ти казват - Аха значи сте имали кножка, м-м-м много добре сумата за G1 плюс някаква си такса става $85(пазя си фактурата, чукни ми среща и ще ти я покажа). Да сте ми живи и здрави с вашите гениални забележчици. Сега какво да почна и на Жени да й поправям текста ред по ред, да се види милата колко и тя се е пооцапала?

А bateto като цяло има право повечето неща дето ги казва са достоверни. Ама има един страшен бисер дето със златни букви мисля да си го напиша на задната броня на колата:
bateto написа: с кормуването е същата работа -отиваш днес и си вземаш час за изпита утре ,а не както тука за след 2 месеца,ако те скъсат имаш право да се явиш след една седмица ,а не както в кебек след 1 месец.
Бате много си ми симпатичен ама ако в Торонто си запишеш час за изпита по кормуване в момента за след по-малко от 5 месеца трябва не курбан да дадеш а до божи гроб да отидеш и да запалиш свещ. Не ви знам кога сте си вадили книжките ама Торонто тогава сигурно е било още колкото София като население. Сега хората си запазват ден за изпита я в Ошава я в някое друго сателитно градче за да почакат само 3-4 седмици.

За обобщение ще кажа, че е похвално това че искате да стане по-ясно на хората - ЕВАЛА. Ама ако наистина искахте да стане добре обяснено първо щяхте малко по полека с обидите да подходите (българска му работа) - "лъжец, дърт циганин" и незнам си още какво. Мила родна картинка сте ми. Сега темата пак стана на кръпки и никой нищо не може като поука да си извади щото по-надолу в някой постинг всичко по-горно се отрича.
Що не пратихте Л.С. и да ме посаветвате ако нещо ви се стори неточно и аз ако намеря забележката за правилна да си коригирам текста.

Да ама не, трябва с байганьовата нагласа всичко да оплюем и да му разкажем игата на тоя, дето нищо не разбира а пък пише във форума.

Жалко и смешно.

Да ви кажа ли фактите: имам фул G книжка, прилина кола, доста прилична застраховка и ми дреме на шапката дали на някой тъмен балкански субект ще си избива комплексите в иначе чудесния форум.

Мерси на 7George правилно си побликувал линковете та да си гледа всеки какво има да му каже Ministry of Transportation там дори има и правилника онлай.

Чао мили заядливковци, благодаря че ми показахте колко повече съм от вас, на мен това ми стига като удовлетворение.
Иначе хората дето НЕ им се пише редом с вас си ми пращат Л.С.-та и си бъбрим с тях с каквото мога да помагам. Пък вие си дорастягаите локумите донасита.

Мислете позитивно и си гледайте кефа!
От мен за сега толкоз.
Човек сам си избира пътя по който да тръгне, и не може да вини никого за грешките които допуска...
Жени
Мнения: 1120
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 5:11 pm
Местоположение: Торонто

Мнение от Жени »

priest написа:
Жени написа: П.П2 G1 струва 10 долара! Само ако си се явил 8 пъти и половина на ден ти струва 85 долара! :wink:
Брей че сте професо ри бе..........

1. Жени няма да се задълбочавам сигурно имам някоя незначителна грешка, сигурно не. Но това с $10 за G1 направо щях да се напикая от смях. Тук става въпрос не за явяване просто за G1, което си е $10 наистина.

2.........Сега какво да почна и на Жени да й поправям текста ред по ред, да се види милата колко и тя се е пооцапала?


3........Бате много си ми симпатичен ама ако в Торонто си запишеш час за изпита по кормуване в момента за след по-малко от 5 месеца .......


4. ........Що не пратихте Л.С. и да ме посаветвате ако нещо ви се стори неточно и аз ако намеря забележката за правилна да си коригирам текста.

5. .....Жалко и смешно.

6........Да ви кажа ли фактите: имам фул G книжка, прилина кола, доста прилична застраховка и ми дреме на шапката дали на някой тъмен балкански субект ще си избива комплексите в иначе чудесния форум.
1. Защо не обясняваш на хората, че ако ги скъсат на G1 и им се налага да се явят отново цената не е $85, а е $10. От първият ти пост оставаме с друго впеччатление. Явно не знаеш, че първоначалната цена за да ти се отвори процедура в Министрито е 75 долара, независимо ще се явявяш ли на G1 или не. Има хора, които пристигат с книжки примерно от САЩ и не им се налага да се явяват на G1, направо им приравняват книжките и те плащат само 75 долара за процедурата. 75+10=85. Явно това имаш предвид, но не можеш да го обясниш, защото не си го разбрал! :wink:

2. Чувствай се удобно и поправи, което смяташ за грешно, но не бъди празнословен, подхвърляйки, че имам грешки, ами ги покажи и се аргументирай! Успех, в това начинание! :lol:

3. А ти как си взе книжка за 2 седмици пък твърдиш, че се чака 5 месеца? :shock:

4. Щото това е форум и ние заядливите всезвайковци това и чакаме - някой да се направи на интересен и веднага за негова сметка в публичното пространство на форума да си начешем езиците - пръстите! 8)

5. Наистина Жалко :cry: и Смешно :lol:

6. Всички сме така. При всички ни фактите са същите, колата, застраховките и дори намираме форума за чудесен! :roll:

Аз лично обещавам да взема последните ти думи присърце и да мисля позитивно и да си гледам кефа! :wave2: :partysmiley: :beer2:
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

Aries написа:
priest написа:тук то се казва PST(Provincial Sales Tax) и GST(Goods and Services Tax). Върху стоките от първа необходимост няма нито PST нито GST, върху някои има само единия от двата данъка а върху някои и двата данъка. Единия данък е 7% другия е 6% и общо става 13% ако са и двата.
Аууу, колко сме важни, колко сме... оправни... мале, мале.
Освен всичките ти останали ултимативни твърдения GST от нова година е 5%, ама ти явно още не си го разбрал... вероятно защото плащаш все на ръка...
e той не е наясно, че и ПСТ не е 7, а 8% :lol: :lol: :lol: А и това за стоките от първа необходимост също не е вярно...ама верно ай стига сме се занимавали с поправки, важното е че човека си е купил кола, кола, кола :haplio: Това е голема работа, а и е излъгал системата с ниска застраховка, а това е още по-голЕма работа :wink: Ама кажи сега, изпрати ли снимки вече до БГ да се пУфалиш с новата придобивка, щото явно колата е била мечта за теб и тук ти си я осъществи :wink: Глей ся, тук хората се хвалят с високи заплати, гоелми къщи, почивки в Куба, ама за...кола ...смешно е...
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

ми ,ако си оттеглиш твърдението,че познаваш много българи които работят без договор,без осигуровки за малки пари които са обречени поради тая причина да мизерстват и по тази причина са обречени да се върнат и аз ще си оттегля обвиненията.
в този смисъл ти да си чувал случайно,че 1/3 от работната сила в канада работи под някаква форма на контракт като самостоятелни работници използвайки различен юредически субект като инкорпорация,селфемплойери или енреджистри без работодателят им да ги осигурява-застраховки,осигуровки.е те тия хора ,които сигурно правят от теб в пъти по вече пари обречени ли са.и по принцип колко от заетата ръка тук има договор,някакъв мин. процент.всички останали са на устна договорка и определяне на параметрите.помисли по въпроса.
и второ откъде извади това твърдение ,че всички български работодатели са мошенници.ти при колко такива работи,за да си направиш тоя извод и да го разпространяваш.аз лично съм работил при двама и съм много доволен от човешкото отношение първо и второ от заплащането.понеже им бях сънародник ми плащаха даже малко по вече от колкото заслужавах като овек почти без експирианс ,даже единия ме научи на работата и няколко курса маа гащи с мен човека по америката докато вляза в час.
ей тия и някои други работи не ми харесаха и заради това се изказах,ако съм те засегнал нещо лично извинявай,на мен такъв ми е тона малко по остър или по ироничен според случая .
ще те светна един трик при вадене на книжката-за да ти признаят 4 год стаж с бг.книжка за да те допуснат направо на фул джи е достатъчно да и направиш превод при оторизиран превода от онтарио от който се вижда коя е датата на първоначалното издаване и коя е датата на смяната /щото по едно време 2000-2001 ги сменяха/отиваш спревода в изпитния център и им го показваш като им заостряш вниманието коя дата какво означава и нети се налага да вадиш никакви удостоверения от КАТ,да ги заверяваш по посолствата и други бла,бла.
и друго,на 200-300км радиус на торонто има поне 20-30 малки градчета с изпитен център където от днес за утре ще вземеш час за кормуване.
и ако искаш да си полезен можеш да кажеш на хората какво работиш ,за колко пари,колко плащаш наем,колко застраховка ,с какво ниво на езика за да имат по ясна представа с каква работа какви пари ги очакват и как те биват разпределени като разходи за да си правят хората има ли сметка и каква е тя да бият толкова път.
а това за езика е верно,ама чак да е биг диал слабото му знание ,ето ти още един пример ,аз говоря и двата бих казал по скоро зле отколкото добре ,обаче това не ми е никакъв проблем ,ако днес например напусна мтл и се преместя в то утре да си намеря работа за 4-5000 д. пари на месец,даже мога да си я намеря още като съм на магистралата по тел.,щото хората в моя бранш не те търсят да пишеш книга ,а се интерисуват какво можеш и какво си правил за да се уверят ,че няма да си поредния некадърник с перфектен инглиш дето нищо не става от него.за сега толква,айде чао и успех напред.
ninka83
Мнения: 920
Регистриран на: Вто Яну 08, 2008 11:22 pm

Мнение от ninka83 »

kokoscho написа:И за тези които идват тука САМИ, първата ви покупка е задължително КОЛЕЛО :)
Втората ЛАПТОП.
и каска :wink: каската си е направо задължителна :P носи на всичко :D
ednabulgarka
Мнения: 6
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 5:38 pm

Мнение от ednabulgarka »

От дълго време чета този форум... Като начало само няколко думи.
НИКОЙ няма право да определя решенията на други хора, НИКОЙ няма право да обижда други хора... Всичко е въпрос на личен избор. Определението НЕУСПЕШЕН емегрант е просто смешно. Всеки, който е поел след мечтите си и е стъпил на Канадско земя е вече УСПЯЛ емигрант, защото е завършил процедурата. Това, че на теб ти е харесала МНОГОНАЦИОНАЛНА АМЕРИКА, не означава, че ако някой, дошъл тук може да си позволи да признае пред себе си и други хора, че това не е била мечтата му и се завърне в ЦИВИЛИЗОВАНАТА ЕВРОПА е неуспял. Този човек или това семейство са взели правилното решение за себе си, но това не означава непременно, че те са по-глупави от теб....
Aries
Мнения: 1203
Регистриран на: Пон Май 24, 2004 11:58 am
Местоположение: Alberta

Мнение от Aries »

И като сме започнали да даваме информация по въпроса за шофьорските книжки не е зле да уточним, че не навсякъде е като в Монтреал или Торонто.
British Columbia
1. Кола можеш да си купиш и на втория ден (при добро желание и на 1-вия). Застраховката ще ти е същата, както ако имаш канадска книжка. Ориентировъчно 250 на месец ако не можеш да покажеш писмо от български застраховател, че не си имал произшествия.
2. Както казах по-горе, много е важно да имате писмо от БГ застраховател, показващо колко време си бил застрахован и че не са ти изплащани никакви застрахователни обезщетения. (това дали си имал произшествия малко ги интересува)
3. С горното писмо можеш да получиш до 43% отстъпка от застраховката, което е и максималната отстъпка. Колко ще плащаш зависи от това каква кола караш, къде живееш (една и съща кола може да има двойна разлика в застраховката във Ванкувър и някое малко градче)
4. За изпит ти трябват шофьорската книжка от БГ и втори документ (паспорт, ПР карта, кредитна карта). Хората тук не се правят на малоумни и знаят коя картинка какво означава.
5. С БГ книжка можеш да караш 3 месеца. Ако срока и изтече и нямаш валидна канадска такава спираш колата от движение, защото застраховката става невалидна. Ако стане беля ще те боли и то много
6. Листовките можеш да се явяваш до посиняване. Ако не ги вземеш от първия път (40 верни отговора от 50) плащаш отново таксата (около 18 долара) и опитваш отново. Не знам дали можеш да се явяваш два пъти в един и същи ден. Не ми се е налагало, защото въпросите са елементарни (с изключение на някои знаци). Не е зле да се почете малко преди това. Изпита може да е на Английски, френски, Руски и още някакъв език (може би китайски).
7. Преди да се явявате на изпит е добре да се вземат няколко часа кормуване (25 за час). 3-4 са напълно достатъчни, за да ви покажат кое не е наред (шолдър чек, хващане на волана от вътрешната страна, сигнал-мирор-шолдър чек, движение на заден и още куп дреболии които могат да ви провалят)
8. Добре е да знаете, че се явявате направо на клас 5 (аналог на фул Г). Даже и да искате не можете да се явите на изпит за клас 7, където изпита е доста по-облекчен.
9. Ако ви скъсат на изпита, което е доста вероятно, защото нали знаете, че шофьорите взимат изпита от втория път, книжката ви е невалидна. Добре е да отидете с човек с книжка, за да ви прибере (можете и вие да карате, но само с придружител)
10. Ако вземете изпита (около 50 долара) ви снимат за книжка (издава ви се формуляр, с който може да карате докато ви изпратят оригинала. Книжката се издава за период от две години. След това се подновява за 5 годишен период. 5-годишната е 75 долара.
За застраховката:
Ако нямате пари да платите 6 месечен период (първоначално договора с ICBC е за 6 месеца) ви се предлага финансиране. Оскъпяването е с около 12% (кумулативно).
В горния случай трябва да имате VOID чек и пари за първата вноска в банката. Дърпат се парите от сметката ви автоматично на точно определена дата.
Ако след два месеца решите, че може да си платите за оставащия период ви се възстановява част от сумата.
Същото се отнася и ако в момента на сключване на застраховката не сте имали доказателство за стажа (не като шофьор а като застрахован) и представите такова до 6 месеца, сумата се преизчислява и разликата ви се възстановява (или се приспада от оставащите ви вноски.
Писмото трябва изрично да указва, че вие сте били основния оператор на застрахованата кола. Казаха ми, че не може двама души (съпрузи) да минат с една и съща кола за тази цел. Колите трябва да са различни.
Това по-въпроса да ви се признае стаж. Иначе колата може да се кара от двамата, но стажа тече на единия.
alen vid
Мнения: 418
Регистриран на: Съб Юни 05, 2004 10:12 am
Местоположение: sofia

!!!

Мнение от alen vid »

ednabulgarka написа:От дълго време чета този форум... Като начало само няколко думи.
НИКОЙ няма право да определя решенията на други хора, НИКОЙ няма право да обижда други хора... Всичко е въпрос на личен избор. Определението НЕУСПЕШЕН емегрант е просто смешно. Всеки, който е поел след мечтите си и е стъпил на Канадско земя е вече УСПЯЛ емигрант, защото е завършил процедурата. Това, че на теб ти е харесала МНОГОНАЦИОНАЛНА АМЕРИКА, не означава, че ако някой, дошъл тук може да си позволи да признае пред себе си и други хора, че това не е била мечтата му и се завърне в ЦИВИЛИЗОВАНАТА ЕВРОПА е неуспял. Този човек или това семейство са взели правилното решение за себе си, но това не означава непременно, че те са по-глупави от теб....
Привет ,
допускам,че сте се впечатлила неприятно от следното изречение в постинга на Прист :
......И всеки който твърди обратното да си хваща дисагите и да се връща на село при другите неуспели емигранти.
аз ,обаче ,си мисля ,че Прист , просто се е пошегувал , съмнявам се ,че човек , който ,от една страна, толкова благородно споделя информация със съфорумниците за/от преживян личен опит - от друга страна , да се проявява като селяндур , давайки профански кваливикации от рода кой къде да ходи и т.н. !

Сега ..., да не ме разберете погрешно ...! - не се опитвам да адвокатствувам на никого .
Просто нервирането е излишен лукс :beer:

Желая Здраве и Късмет !


[/quote]
Публикувай отговор