Монреал или Ванкувър

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

Vanesa,
каква екология? Биология ли си завършила? Ако да, тогава по-лесно би намерила работа.
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Sugarplum

Мнение от Sugarplum »

vanesa81 написа:На въпроса на 7George: Всичко идва от културата на хората. Не виждам нищо лошо за питането. Не искам нищо наготово, просто информация от хора, които имат повече опит от мен, все пак едно е да четеш, друго е да си там и да виждаш как точно стоят нещата. Преди да пусна темата си рових из търсачката, но за съжаление нямаше много информация за Ванкувър, за Монреал- повече. И друго, което ми направи впечатление, е че в по-голямата си част хората не отговарят директо на въпросите на питащия, ами се заяждат. Наистина много жалко!!!!
Благодаря на zaia за подробната информация!
Имаме малко дете, с езиците сме: аз-доста добър френски, но английски не-, мъжът ми обратното. Иначе мъжът ми има специалност телекомуникации и работи в сферата на поддръжка на компютри, аз съм еколог. Това е!

Щеше да е много смешно, :lol: ако всъщност не беше тъжно. :cry: Докачливата Ванеса не вярва на Джорджа :wink: ,но изпрати горещи благодарности за информация която е 99% неакуратна.Както казват всеки иска да чуе това, което иска да чуе.А на извинението на авторката за "търсачката",моля никой да не обръща внимание.В интернет има тонове информация за всеки град/регион/провинция/в Канада.И ако авторката на питането е толкова докачлива, вероятно ще е добре да помисли за цвета на "Байрака"от сега :beer: :wink:
Аватар
zaia
Мнения: 640
Регистриран на: Пет Фев 18, 2005 6:09 pm
Местоположение: Vancouver
Обратна връзка:

Мнение от zaia »

Sugarplum написа: Щеше да е много смешно, :lol: ако всъщност не беше тъжно. :cry: Докачливата Ванеса не вярва на Джорджа :wink: ,но изпрати горещи благодарности за информация която е 99% неакуратна.Както казват всеки иска да чуе това, което иска да чуе.А на извинението на авторката за "търсачката",моля никой да не обръща внимание.В интернет има тонове информация за всеки град/регион/провинция/в Канада.И ако авторката на питането е толкова докачлива, вероятно ще е добре да помисли за цвета на "Байрака"от сега :beer: :wink:
Sugarplum, feel free да ме поправяш, може да имаш по-точна информация. Иначе, право е момичето - само заяждания.
Аватар
7George
Мнения: 9659
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Мнение от 7George »

Идете там, където ви се живее и какъвто език ви се говори. Ще се оправите и в двата града. Обаче на Запад - с пари като по федералната процедура...

Всичко може да се проучи по интернет - както ще правите, като сте вече в Канада. Част от "липсващата" информация за Ван:
http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopic.php?t=19231
http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopi ... =vancouver
http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopi ... =vancouver
http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopi ... =vancouver
http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopi ... =vancouver
http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopi ... =vancouver
vanesa81
Мнения: 23
Регистриран на: Чет Фев 14, 2008 4:08 am

Мнение от vanesa81 »

Много благодаря за линковете 7George!
Поздрави
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

ama единия линк НЕ го чети, той е на Били, човека който написа култовата тема "Ние дигаме Байряка" само след 2 месеца във Ванкувър :lol: :lol: :lol:
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Sugarplum

Мнение от Sugarplum »

sasho71 написа:ama единия линк НЕ го чети, той е на Били, човека който написа култовата тема "Ние дигаме Байряка" само след 2 месеца във Ванкувър :lol: :lol: :lol:
..а другите линкове са на тия, които сякаш са били/там/
Aries
Мнения: 1203
Регистриран на: Пон Май 24, 2004 11:58 am
Местоположение: Alberta

Re: Монреал или Ванкувър

Мнение от Aries »

vanesa81 написа:Здравейте на всички съфорумци!
Много ще ви бъда благодарна, ако ми помогнете в тази дилема:Монреал или Ванкувър? Положителни и отрицателни страни, ако може в този ред:Ванкувър сравнение с Монреал.
Мисля, че темата ще бъде полезна на всички!

ВАНКУВЪР

Климат
-Колко време е топло през годината?
Рядко пада сняг, но като падне си е бедствие.
-Често ли вали, каква е зимата там?
4 месеца непрекъснато и след това през ден. Да уточня, че Ванкувърския дъжд не е като този в БГ - вали цял ден без да спира.
-Климатът по подходящ ли е, по лесно ли се понася о

Работа-
-Лесно ли се намира работа?
Каква да е - да.
-В кои сфери е развит Ванкувър?
-Искат ли да имаш канадски опит, както е в Монреал?

Обучение
- Университетите (колежите) във Ванкувър предлагат ли т.нар.заем+стипендия, както е в Монреал?
По-често е само заем.
- В колежите или университетите има ли изпити, тестове, изискват ли се сертификати за владеене на английски език? Доколкото съм запозната за колежите в Монреал няма изпити, в повечето са по документи и не изискват сертификати за владеене на френски език.
Университетите задължително искат ниво на език. Колежите си затварят често очите.

Диплома
-Признава ли се във Ванкувър диплома от бълг. университет или е, както в Монреал?(приравняват те на бакалавър, ако си маг.)
Кой да ти е признае? Принципно работодателите реагират положително на това, че имаш завършено образование, но едва ли е с огромна тежест.
-Има ли проф.ордери, приравняват ли се дипломите?

Курсове-
-Има ли курсове по английски? Безплатни ли са или се заплащат от правителството, както Кофито в Монреал? Колко месеца продължават, чака ли се за записване?
Курсове по английски има и безплатни и платени. Да ти плащат, за да учиш - това го няма.
Детски градини
-Има ли дефицит на места в детските градини? Обикаля ли се, за да се търси място, чака ли се?(както се говори за Монреал).
Квото в Монтреал, такова и във Ванкувър. Зависи от късмета и напоритостта ти.
- Каква е цената на детска градина във Ванкувър на месец? От какво се определя цената?
До навършване на 2 години е доста по-трудно да се намери място в детска градина. След това е по-лесно.
Цена - 600 на месец.
- Вярно ли е, че ако едно семейство има нетен доход в началото под 2700$ детската градина е безплатна?
И не само в началото. При доход 2,700 (2,900 за 4-членно семейство) градината е безплатна. След това конверсията е 0.50 цента на всеки долар. Гледа се нетния доход (след данъци).
-Само английски ли учат в градината или са двуезични, както в Монреал?
Какво е това френски?! :)

Здравеопазване
-Какво е здравеопазването във Ванкувър? По-добро или по-лошо отколкото в Монреал?
- Чака ли се по опашки за преглед(както е известно в Монреал)?
За специалист се чака. В walk-in клиника е на късмет - от 10 минути до 2 часа. Емърджинсито - 2-3 часа ако не си спешен. Ако е дете с висока температура - 15-30 минути. Влиза се не по ред на пристигане, а по спешност - така че с нещо несъществено може да откараш много.

Наеми
-Какви са наемите във Ванкувър, сравнение с Монреал? По конкретно 2 спални и 1 всекидневна.
2 спални - 850 - 1000.
- Взимат ли веднага новоимигранти за наемане на жилището или искат препоръки, както е в Монреал?
Само на последното място, което живеем сега, ми искаха препоръки и подписахме договор за 6 месеца. Навсякъде другаде е било месец за месец. Законно е да се остави депозит от половин наем.


И накрая кой град е по-добър за живеене при условие, че нямаш приятели нито в Монреал, нито във Ванкувър, професиите не са ни търсени, имаме малко дете и мислим да учим в началото и разбира се допълнително да работим?! В Монреал доколкото знам има т.нар.програми:заем+стипендия, където имаш възможност едновременно да учиш и да работиш!
Ако има още нещо, което да науча за Ванкувър или за Монреал, като информация ще ми бъде полезно. Благодаря!
VenV
Мнения: 56
Регистриран на: Вто Фев 08, 2005 3:46 pm
Местоположение: Vancouver, BC
Обратна връзка:

Мнение от VenV »

Не пиша често, но следя форума отдавна. През месец- два се появяват бъдещи канадци и задават лист с въпроси, няма лошо. ....
Само дето всички които са имали нещо полезно да пишат по въпросите вече са го правили 3-4-5...10 пъти и не са толкова ентусиазирани да го правят за 15-ти път. Останали са предимно хората които са тук предимно с цел приятно прекарване на времето (така както те го разбират) :) . Освен това, голяма част са живяли и живеят или само Ванкувър или само Монреал или само ... и е трудно да направят обективно сравнение. А и хората са различни и имат различни интереси. Аз живея във Ванкувър и смятам че е идеален град, но ниакой може да мисли друго ...
Ако искаш пиши на лични.
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Re: Монреал или Ванкувър

Мнение от sasho71 »

Aries написа:ВАНКУВЪР


-Често ли вали, каква е зимата там?
4 месеца непрекъснато и след това през ден. Да уточня, че Ванкувърския дъжд не е като този в БГ - вали цял ден без да спира.
brях, толкоз ли зле било положението с валежите зимата, аз мислих, че се преувеличава. :roll:
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Аватар
zaia
Мнения: 640
Регистриран на: Пет Фев 18, 2005 6:09 pm
Местоположение: Vancouver
Обратна връзка:

Re: Монреал или Ванкувър

Мнение от zaia »

sasho71 написа:
Aries написа:ВАНКУВЪР
-Често ли вали, каква е зимата там?
4 месеца непрекъснато и след това през ден. Да уточня, че Ванкувърския дъжд не е като този в БГ - вали цял ден без да спира.
brях, толкоз ли зле било положението с валежите зимата, аз мислих, че се преувеличава. :roll:
Като работиш от понеделник до петък по цял ден, не ти пука особено, освен какво ще е времето през уикенда :wink:
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

da де, ама с възрастта като почнат да те въртят ставите друга песен ще запееш :lol: Освен това влагата и налягането си оказват влияние, независимо ти дали си на сухо или не. Също както тука кога стане минус 30, нищо че в къщи си на плюс 25, се чуства тази температурна аномалия :roll:
Всъщност времето е един от малкото, но огромни минуси на Канада, ама какво да се прави. :cry:
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Аватар
ZanzibarHero
Мнения: 819
Регистриран на: Съб Ное 17, 2007 8:55 pm

Монреал или Ванкувър ...

Мнение от ZanzibarHero »

Най-добре отиди в Casablanca - в кръчмата на Rick Blaine (АКА Humphrey Bogart). Попитай за меланхоличната българка и когато се срещнеш с нея поговорете за живота.

Иначе, по въпросът: Няма никакво значение, къде оставаш. Никога няма да разбереш дали изборът е правилен или не, без да си опитал/а и двете места.

Крайното решение - При положение, че си свела избора до два града - хвърляй монета ...
Kiwi
Мнения: 1083
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:24 pm

Мнение от Kiwi »

Монтреал е страшно евтино. На случайно повечето българи отиват там. Моето виждане е че там си струва да се живее само ако имаш много деца, искаш да си на социал, иска да учиш, обичаш френски или нощен живот. Липсвайки тези фактори при мен, аз се преместих в Ванкувър. Сега ако трябва да се върна четири години назад изобщо не бих кацнал в Монтреал. Но на много познати от Монтреал страшно им харесва там. Може би това е точно свързано с по близката до БГ среда. Манталитет, счупени пътища, кръчми много, намръщени хора. Знам ли... Иди разбери :roll:
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

аз нямам много деца,не съм на социал,от 6 години гърбя и не искам да уча,но монтреал не сменям с никой друг град.е освен ,ако не ми предложат 6 цифренна годишна заплата.
монтреал е за живи хора ,а запада за саможиви.на кой както му харесва. :D
Публикувай отговор