Монреал или Ванкувър

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
vanesa81
Мнения: 23
Регистриран на: Чет Фев 14, 2008 4:08 am

Монреал или Ванкувър

Мнение от vanesa81 »

Здравейте на всички съфорумци!
Много ще ви бъда благодарна, ако ми помогнете в тази дилема:Монреал или Ванкувър? Положителни и отрицателни страни, ако може в този ред:Ванкувър сравнение с Монреал.
Мисля, че темата ще бъде полезна на всички!

ВАНКУВЪР

Климат
-Колко време е топло през годината?
-Често ли вали, каква е зимата там?
-Климатът по подходящ ли е, по лесно ли се понася о

Работа-
-Лесно ли се намира работа?
-В кои сфери е развит Ванкувър?
-Искат ли да имаш канадски опит, както е в Монреал?

Обучение
- Университетите (колежите) във Ванкувър предлагат ли т.нар.заем+стипендия, както е в Монреал?
- В колежите или университетите има ли изпити, тестове, изискват ли се сертификати за владеене на английски език? Доколкото съм запозната за колежите в Монреал няма изпити, в повечето са по документи и не изискват сертификати за владеене на френски език.


Диплома
-Признава ли се във Ванкувър диплома от бълг. университет или е, както в Монреал?(приравняват те на бакалавър, ако си маг.)
-Има ли проф.ордери, приравняват ли се дипломите?

Курсове-
-Има ли курсове по английски? Безплатни ли са или се заплащат от правителството, както Кофито в Монреал? Колко месеца продължават, чака ли се за записване?

Детски градини
-Има ли дефицит на места в детските градини? Обикаля ли се, за да се търси място, чака ли се?(както се говори за Монреал).
- Каква е цената на детска градина във Ванкувър на месец? От какво се определя цената?
- Вярно ли е, че ако едно семейство има нетен доход в началото под 2700$ детската градина е безплатна?
-Само английски ли учат в градината или са двуезични, както в Монреал?

Здравеопазване
-Какво е здравеопазването във Ванкувър? По-добро или по-лошо отколкото в Монреал?
- Чака ли се по опашки за преглед(както е известно в Монреал)?

Наеми
-Какви са наемите във Ванкувър, сравнение с Монреал? По конкретно 2 спални и 1 всекидневна.
- Взимат ли веднага новоимигранти за наемане на жилището или искат препоръки, както е в Монреал?


И накрая кой град е по-добър за живеене при условие, че нямаш приятели нито в Монреал, нито във Ванкувър, професиите не са ни търсени, имаме малко дете и мислим да учим в началото и разбира се допълнително да работим?! В Монреал доколкото знам има т.нар.програми:заем+стипендия, където имаш възможност едновременно да учиш и да работиш!
Ако има още нещо, което да науча за Ванкувър или за Монреал, като информация ще ми бъде полезно. Благодаря!
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

лелеее, бас тургам, че таз тема отиде 25 страници :)
Иначе конкретно аз бих избрал Монреал пред Ванкувър. Много се парадира в климата му, но предпочитам студено и слънчево, пред топло, мрачно и валежно. Макар че гледах една статистика, която много ме учуди- часовете на слънце греене в Ванкувър са повече от Торонто и Монреал.
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Аватар
Lub0
Мнения: 6899
Регистриран на: Вто Авг 26, 2003 11:42 am
Местоположение: Sunnyvale Trailer Park, Nova Scotia
Обратна връзка:

Мнение от Lub0 »

Монтреал
Lub0 for President!
###############
"Геврек, геврек", викаха децата, без да знаят, че питката е смъртно ранена...
Аватар
iliana
Мнения: 1714
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 5:21 am
Местоположение: Ottawa
Обратна връзка:

Мнение от iliana »

Lub0 написа:Монтреал
Ей сега ванкувърци ще гракнат че караш хората да виснат на социал
Защо предпочитат Квебек?
Защото ги е страх от Алберта.
Kоя е Aлберта?
Жената, дето ги пресява на интервюто за Монреал и Торонто
Аватар
ivanko13
Модератор
Мнения: 3602
Регистриран на: Сря Юни 29, 2005 5:02 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от ivanko13 »

И аз така се чудих и накрая се спрях на Торонто...
"Нищо велико на този свят не е постигнато без страст"
Георг Вилхелм Фридрих Хегел
Smart Dust
Мнения: 926
Регистриран на: Вто Юли 17, 2007 6:43 pm
Местоположение: Canada

Re: Монреал или Ванкувър

Мнение от Smart Dust »

vanesa81 написа:И накрая кой град е по-добър за живеене при условие, че нямаш приятели нито в Монреал, нито във Ванкувър, професиите не са ни търсени, имаме малко дете и мислим да учим в началото и разбира се допълнително да работим?! В Монреал доколкото знам има т.нар.програми:заем+стипендия, където имаш възможност едновременно да учиш и да работиш!
Монреал определено е за вас.
If SearchFor(shliokavica) then ShowMessage('Пиши на кирилица бе!!'#10#13'Няма да си вадя очите с тая шльокавица!!');
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

аз съм за зимата във Ванкувър ,лятото в Монтреал :D
Sugarplum

Мнение от Sugarplum »

[quote="sasho71"]лелеее, бас тургам, че таз тема отиде 25 страници :)
Иначе конкретно аз бих избрал Монреал пред Ванкувър. Много се парадира в климата му, но предпочитам студено и слънчево, пред топло, мрачно и валежно. Макар че гледах една статистика, която много ме учуди- часовете на слънце греене в Ванкувър са повече от Торонто и Монреал.[/quote]


:idea: :idea: :idea: :wink:
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Мнение от miteto »

sasho71 написа:лелеее, бас тургам, че таз тема отиде 25 страници :)
Иначе конкретно аз бих избрал Монреал пред Ванкувър. Много се парадира в климата му, но предпочитам студено и слънчево, пред топло, мрачно и валежно. Макар че гледах една статистика, която много ме учуди- часовете на слънце греене в Ванкувър са повече от Торонто и Монреал.
Не знам коя статистика си гледал, аз друго виждам:
Vancouver - total sunshine hours - 1938
http://en.wikipedia.org/wiki/Climate_of_Vancouver
Toronto - total sunshine hours - 2038
http://en.wikipedia.org/wiki/Geography_ ... of_Toronto
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

Mitak, тия явно са отчели тазгодишната "слънчева" Торонтовска зима :lol: Не мога да се сетя, не беше википедията. Сещам се, че статистиката беше до 1990 г, ама оттогаз с тоз клаймат чейнч...
Макар че 100 часа разлика не са нищо, една седмица повече слънце. Аз очаквах да е много по-голяма.
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Re: Монреал или Ванкувър

Мнение от sasho71 »

vanesa81 написа: Здравеопазване
-Какво е здравеопазването във Ванкувър? По-добро или по-лошо отколкото в Монреал?
- Чака ли се по опашки за преглед(както е известно в Монреал)?
хмм, това би било доста интересно да чуем от ванкувърци! За Квебек и Онтарио сме ги нищили хиляди пъти тез въпроси, ама за Б.Ц. не сме...
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
monny
Мнения: 582
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 6:15 am
Местоположение: toronto

Re: Монреал или Ванкувър

Мнение от monny »

vanesa81 написа:дилема:Монреал или Ванкувър?
Торонто :lol: :lol:
съчетава мизерията на монреал и маймуните на ванкувър, ще ти бъде максимално гадно
Аватар
7George
Мнения: 9659
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Мнение от 7George »

-Климатът по подходящ ли е, по лесно ли се понася
Ако мислите да сте на фотосинтеза - най-добре Калгари, тука часовете са към 2300/год. :D

И въобще, Ванеса - забелязваш ли, че не те възприемат много на сериозно във форума. Колкото въпроси не са ви ясни - само дето не питате кога вече ще излезете на положителен баланс. Тоест не сте проучили добре архива на форума и многото материал за Канада в Интернет и искате всичко наготово раздъвкано да ви напишат. Пък и колкото хора, толкова мнения ще чуете.

Аз ви препоръчвам да имате нагласа, че ще успеете навсякъде и въпреки всичко, каквото и да се случи. Може би е добре да отидете в Монреал в началото, все пак. Щото топло, лесно и евтино на едно място просто няма... :wink:
Аватар
zaia
Мнения: 640
Регистриран на: Пет Фев 18, 2005 6:09 pm
Местоположение: Vancouver
Обратна връзка:

Re: Монреал или Ванкувър

Мнение от zaia »

vanesa81, не съм живяла в двата града и не мога да направя сравнение, но ще напиша някои неща за Ванкувър.
За мен времето тук е ок, действително е по-влажно и по-мрачно от това, на което бях свикнала в Бг, но пък когато е ясно и слънчево, е много красиво - няма начин с парковете, планините и океанът под тях. По мои впечатления рядко е под 0 градуса през зимата и над 27-28 през лятото. За валенето - често вали, повечето пъти е само ръмене и не пречи. Има и поройни дъждове, но според мен не кой знае колко по-често, отколкото в София. И на въпроса дали се понася лесно климата - ако нямаш проблем с костите, да.

Дали лесно се намира работа - много разтеглив въпрос. Зависи каква професия имаш, какъв опит, доколко свободно говориш езика.. Не знам в кои сфери е развит Ванкувър, но виждам, че навсякъде се строи - сгради, новата линия на метрото, сега почнаха и олимпийското селище. Говори се, че в хотелите и ресторантите има глад за хора. Административен персонал (разбирай офис асистент и вскякакви производни) също се търси - частни фирми, мед. клиники, адв. кантори. Искат канадски опит, но не е непреодолима пречка, т.е. пак много зависи - може да те харесат и да забравят, че нямаш местен опит, може да имаш опит от муждународна фирма в Бг и това да ги убеди да те наемат, може да имаш конвертируема професия..

Нямам много информация за здравеопазването, но ако нямаш личен лекар или ти трябва преглед по-спешно, отколкото той може да те поеме, можеш да отидеш в уолк-ин клиника.

Наемите са височки, като пак зависи в какво жилище и къде искаш да живееш. Например най-ниските наеми са в при(под)земните етажи на къщи. По-далеч от транспорт и търговски обекти - по-евтино. Във Ванкувър и Северен Ванкувър изглежда са най-високи наемите, в Бърнаби, Ню Уест и останалите квартали, стават по-човешки. Конкретни цифри от rentbc.com или vancouver.en.craigslist.ca/hhh
Искат да проверяват кредитната история, а ние като новодошли нямахме такава, нито пък препоръки, така че платихме 3 наема в началото плюс депозит половин наем. С три думи - много пари наведнъж.

Ако смятате, че ще имате нужда от доучване в началото, имате деца, които ще трябва да са на градина, не сте добре с езика, нямате много пари за началото, като че ли Монреал звучи по-добре, всички сме чували, че е по-социалната провинция. Четете, мислете и късмет :beer:
vanesa81
Мнения: 23
Регистриран на: Чет Фев 14, 2008 4:08 am

Мнение от vanesa81 »

На въпроса на 7George: Всичко идва от културата на хората. Не виждам нищо лошо за питането. Не искам нищо наготово, просто информация от хора, които имат повече опит от мен, все пак едно е да четеш, друго е да си там и да виждаш как точно стоят нещата. Преди да пусна темата си рових из търсачката, но за съжаление нямаше много информация за Ванкувър, за Монреал- повече. И друго, което ми направи впечатление, е че в по-голямата си част хората не отговарят директо на въпросите на питащия, ами се заяждат. Наистина много жалко!!!!
Благодаря на zaia за подробната информация!
Имаме малко дете, с езиците сме: аз-доста добър френски, но английски не-, мъжът ми обратното. Иначе мъжът ми има специалност телекомуникации и работи в сферата на поддръжка на компютри, аз съм еколог. Това е!
Публикувай отговор