Защо избрахме емиграцията в Канада?

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Заключено
нови мераклии
Мнения: 90
Регистриран на: Нед Ное 05, 2006 4:43 pm
Местоположение: Варна/Монреал
Обратна връзка:

Защо избрахме емиграцията в Канада?

Мнение от нови мераклии »

След като чета този форум от 2 години и понякога оставям мнение по даден въпрос, днес реших и аз да напиша по-подробно защо искаме да емигрираме в Канада. Доста често съм искала да грабна клавиатурата и да започна да отговарям на нашите съграждани в Канада, които пишат в този форум, но обикновено чета вечер късно и нямам сили нито да мисля, нито да пиша. Накратко аз много обичам България и считам, че ако имахме западния манталитет никога не бих тръгнала да емигрирам където и да било. Заплатата ти може и да не е толкова голяма, но все пак си в родината си и все ще се оправиш някак си. Това което става в днешно време се дължи доста и на хората, които останахме тук и не можахме да опазим собствената си държава и нашите политици продадоха и разбиха всичко, което все пак беше градено години наред. Примери има много от всички страни наоколо като Унгария, Словения, Румъния и мн. други, та дори и Сърбия, която даже след война е на светлинни години пред нас. Това, което успяха да постигнат нашите политици през тези близо 20 години преход е да вдигнат що-годе стандарта на столицата, където заплатите са най-високи, има много работа и цените са възможно най-ниски. Политиците ни осъзнаха, че ако държат столицата мирна, цялата държава ще си стои мирна. Аз съм от Варна и както наскоро излезе една статистика, това е най-добрия град за живеене в Бъгария. Наистина мога да го потвърдя - ние обикаляме България често и дори София бледнее пред Варна – София е като една голяма боклукчийска кофа с много лъскави магазини, молове и нови кооперации, навряни толкова плътно една в друга, че при едно земетресение, всичко ще се срути поради липса на каквото и да е отстояние помежду им. Но наистина Господ пази България и дано да продължава, защото едва ли има българин, който да желае да се разпада България пред очите му и да осъзнава колко е безсилен да промени нещо. Примери много и всеки българин може да ви затрупа с такива – аз ще споделя с вас няколко пресни: отивайки да взема дъщеря си от училище станах свидетел на следната сцена: жена на възрастта на майка ми – около 55 годишна беше спряла колата си пред една бариера на пазар Чаталджа и т.к. го нямало човека, който да вдигне бариерата жената слиза за да го потърси наоколо. В това време идва една разпадащо се беемве от втората световна война, с надута мутра вътре, спира зад нея и със запален двигател сваля стъклото и започва да свири с клаксона и да крещи на жената: „ Ама загубена, проста патка, да си разкараш скапаната, проста кола, дрислива, аре махай се, ма – разкарай си тъпата кола и по-бързо айде, айде” При което жената фрапирана от езика му казва: „Така и така, слязох да проверя къде е човека, защо бариерата не се вдига и много ви моля дръжте се по-възпитано и не ми говорете така”. Започва се един огромен спор на висок глас при което отстрани се заформя агитка зяпачи, от които никой не смее да се обади, а от беемвето простотиите и виковете не спират, нищо, че той реално няма къде да отиде, при условие, че бариерата не може да се вдигне, ако човека не е там. Най-интересното е, че се намеси дежурния полицай от Чаталджа (нали там си имат кабинки) който му казва най-учтиво „Сержант еди кой си, моля изгасете двигателя, слезте от колата и елате с мен” – „Къв си ти бе тъпанар, ти ли ще ми казваш кво да прая и къде да ходя, бе – я се разкарай”. При което полицаят най-учтиво отново му обяснява, че той е полицай и има право да му нарежда – говедото продължава да спори здраво, но най-накрая наистина излиза – едно лайняно пишлеме кинта и двайсет, с чело по-ниско от току-що окосена ливада и тръгна с полицая към кабинката с ругатни и псувни како към него, така и към жената. В тази връзка искам да ви кажа, че имаме приятел полицай, който работи в системата от 30 години и казва: „Аз го арестувам, всички го знаем, че е наркодилър, сводник, престъпник ... и той ми се хили в лицето и ми вика утре ще ме пуснат и като те видя на улицата ще ти показвам среден пръст, твойта сметка”. И така става – в тази държава не може да има ред, при условие, че няма желание да се променят нещата – така ги устройва нашите политици. Само ще вметна, че когато спряха милионите за България от Европа, самият комисар, който отговаря, за България бил изумен от наглото поведение на българските държавници. Не стига, че има даваме пари, те в последствие потъват някъде, че и на всичкото отгоре се държат безпардонно като ги хванеш и им потърсиш сметка. Така България беше орязана от евросубсидиите заради голямата корупция и докато не се разреши въпроса, няма да видим и цент. Сега се сещам и за случая пак от Чаталджа, миналата седмица, 15-годишно момче загина, след като беше блъснато от пиян шофьор без книжка – 22 годишен с мерцедес. Момчето е отивало на училище сутринта и е чакало автобуса си на спирка Чаталджа при което мерцедеса карайки откачено по целия булевард Мария Луиза (заснет от камерите) не успява да овладее колата и на четвъртото кръстовище връхлита на спирката. Няма какво друго да е положението, при условие, че децата растат без никаква грижа от страна на родителите, оставени на произвола на съдбата. Дори и в най-добрите училища и при най-добрите учители се сблъскваме с този проблем. Моята дъщеря учи втори клас в едно от най-добрите училища, при най-добрата учителка, невероятен педагог, която ги стяга здраво и аз съм удовлетворена, защото искам детето ми да учи и да се развива. За съжаление, има група момченца, на богати татковци които са абсолютно неконтролируеми и не може да им направиш дори забележка. Госпожата им е вдигнала ръце и не може по никакъв начин да се оправи с тях, а тя пак повтарям е прекрасен педагог, но не и звероукротител, който губи от часовете си за да превъзпитава други деца, а не да си води уроците. Вчера дъщеря ми разказа, как докато госпожата била в голямото междучасие при директорката, момчетата се втурнали да бият всички момиченца. Ама наистина да ги бият – ритали ги, блъскали ги в главата, на едното момиченце и разбили устата – говоря ви за сериозен побой. Вечерта пред очите си видях как едното от момчетата говореше вулгарно на госпожата дори пред собствената си майка, която седеше като мумия и не казваше нищо, само гледаше как детето и говори на ти на госпожата и се зъби безпардонно. Дъщеря ми, ми разказа след това, как самите деца говорили на майките си на ма – „аре да си тръгваме вече, ма” – Та, мога още много да разказвам за нашето ежедневие и с мъка си спомням за времето, когато бях бременна и още тогава искахме да емигрираме, съжалявам за това, че си изгубих всичките тези години в чакане нещо да се оправи – днес вече минавам трийсетте и съм повече от уверена, че искам да живея в държава, където се спазват законите, където има качествени училища, където има уважение към полицията и не може всеки да си развява коня както си иска, защото е напълно безнаказан. Искаме да осигурим, както на нас, така и на детето ни едно по-добро съществуване, в една държава, където възпитанието и спазването на законите се цени и толерира. Аз съм говорила вече с доста хора, които заминаха в Канада с децата си и те имат пълно единодушие – децата са приоритет на държавата и има грижа за тях, няма масово беззаконие по улиците и ако искат да се развиват и имат мозък вървят напред, а не се обиждат и унижават от другите, защото в днешно време е срамно да учиш и да се държиш възпитано, вместо да си хулиган. Аз знам, че Канада не е рай, че там също трябва да се бориш, за да се изградиш като личност и да постигнеш нещо. Лично ние в България от към материална страна сме много добре – имаме всичко – апартамент, кола, пари – можем да си позволим много неща, които са от така нареченото средно ниво – не сме богаташи, но имаме един добър живот. И двамата сме образовани, съпругът ми работи на две места, за да може да посъберем повече и да заминем спокойни докато си търсим работа, нямаме намерение да живеем на социал. Не искаме да продаваме това което имаме тук засега, нищо че апартамента в който живеем, може и да се е срути след някоя и друга година, докато сме в Канада, защото съседа ни от долния етаж вари наркотици на терасата и нашата вече прогресивно започва да се руши. Знам, че първите години в Канада ще е трудно, знам че България, роднините и приятелите ще ни липсват – обичам си родината, но държавата е пълна разруха. Хора, не се заблуждавайте от пропагандата, която нашата държава води навън: видите ли, вече сме в ЕС, всичко в държавата е оправено – само ви чакаме емигрантите да се върнете, да си инвестирате парите и да развиете невероятно печеливш бизнес, който ако имате късмет да се развие малко повече и стане привлекателен за определени групи скоро няма да е ваш. А държавата има нужда да си налеят свежи спестени парички от много бачкане , защото вече от комунизма каквото имаше всичко обрахме с пенсионните фондове, пирамидите, фалиралите банки и обезценяването на лева, а местното население изнемогва. Западни икономически специалисти казват, че ще минат още поне 20 години за да стигнем нивото, което сме имали преди 89 година, а не се знае колко ще трябва да мине, за да стигнем западния стандарт на живот. Пак за пример - брат ми живее в Германия от 91-ва година и колкото и да си идва в България с радост всяко лято за да се срещне с някои от приятелите си, които останаха тук, като се качва на самолета си обратно за Германия е щастлив. Нито за секунда не съжалява за решението си да замине и да живее там. Аз прецених, че за нас най-доброто място за емиграция е Канада, защото страната е тиха, спокойна, има възможности за развитие и съм сигурна, че там със същите усилия които полагаме, тук ще постигнем много повече. Не на последно място го няма отрицателния имидж създаден от нашите цигани, които пропълзяха в Европа като хлебарки и като някой чуе българин си представя просещата циганка със сополивото циганче. И няма оправия, Европа пропищя от тях, защото ако трябва да отида аз да работя по моята специалност, бъдещият ми работодател трябва да ми издейства разрешение за работа и да гарантира за мен (говоря за легална работа, свързана със специализация), а за циганите – нали не трябва да им нарушаваме правата – всичко е позволено. Напомня ми за репортажа на БТВ, който гледах снощи как циганите се возят с влаковете без да плащат и се възмущават защо ги свалят, а като се намеси транспортна полиция циганката вика: „Ами сега какво ще правя – дадох си 4те лева за билет – какво ще ям през деня? Днес си платих ама от утре пак ще си карам по старому”. Та ако някой си мисли, че това е нормално, че трябва да се примирим и просто да потънем безгласно в тази сивота, нека сподели. Има изключително кадърни хора, които остават в България поради ред лични причини, но те го виждат и малко или много не може да не им се отразява на ежедневието.
Аз имам доста впечатления от семейства, които заминаха, всички от тях са наистина доволни и казват, че там живота специално за семействата е много по-добър отколкото в България. Има и разочаровани (доста по-малко, но ги има наистина), което е нормално, всеки има различно виждане, ценностна система, ако щете и професионална подготовка. Има такива, които нямат подходяща професия и им е трудно да се реализират там с дипломите и опита си от България. За щастие, моята и тази на мъжа ми са добри, проучили сме възможностите за развитие, усъвършенстваме и френския в момента за да можем да сме конкурентни и на тамошния пазар. В началото ще се помъчим, ще има и носталгия, но знам, че тук се мъчихме много повече да изградим това което имаме сега. Мога да пиша още много, но засега исках да споделя по-пресните си впечатления , защото знам, че с годините нещата в БГ се забравят и остават само хубавите спомени и носталгията, а там трябва да се бориш всеки ден. Навсякъде е така – въпроса е дали си доволен от резултата накрая.
За финал на това мое много дълго изказване, което заприлича на статия, ако някой е имал търпението да го изчете до края, моля да сподели опит - най-вече семейните – да спрем да говорим малко само за парите, а по-скоро за общуването между хората, за средата, за това дали им харесва както на тях, така и на децата им в Канада. Благодаря на всички!
kralimarko

Мнение от kralimarko »

дааааааааааа...сложно е
bp_de
Мнения: 1627
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 11:44 am
Местоположение: USA

Мнение от bp_de »

нови мераклии
Емиграцията не нещо друго освен замяна на едни проблеми с други проблеми.И ако човек се почувства по добре при тая смяна -ок.
Но при мнозинството не става точно така.
И понеже надеждата умира последна - има и преместване от 1 място на друго с надеждата че на другото място ще е по добре.
emimilanova
Мнения: 225
Регистриран на: Нед Апр 29, 2007 3:44 pm
Местоположение: Montreal

Мнение от emimilanova »

Напълно подкрепям нови мераклии. Лично за мен много показателен беше ИЗВОДА, на който се акцентира в медиите, когато ни спряха парите от ЕС - цитирам по памет: "Спирането на финансирането говори затова, че контрола от страна на ЕС е и ще бъде много строг!" , а не на очевидния извод, че в БГ се злоупотребява с тези средства най-безочливо и това се отразява негативно на имиджа ни! :shock:
Колкото до проблемите, Джон Кехоу беше казал, че проблеми несъществуват, съществуват само нови възможности!
Въпрос на гледна точка :D
Аватар
BaDkO
Мнения: 79
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 9:12 am

Мнение от BaDkO »

Ние емигрирахме в края на миналата година по абсолютно същите причини. Да си кажа честно, миналата седмица ми стана криво и се замислих дали не сме сгрешили. От към климат БГ определено е много по-добро място за живеене, а тук ме дразнят и доста други неща, например манията "трябва да ви направим проверка на кредитната история" дори когато си плащаш всичко авансово.
Та по тази причина отворих 2-3 български сайта с новини, попрочетох за парите от ЕС, за скандалите в МВР и т.н. Всякакви помисли за евентуално връщане в БГ изчезнаха на секундата.
KVS
Мнения: 463
Регистриран на: Нед Фев 10, 2008 8:16 pm

Мнение от KVS »

Прав е колегата, че тук ще замениш едни проблеми с други. Аз съм пресен в Канада, от няма и 200 дни съм тук, но мога да те уверя, че не всичко е цветя и рози. Единственият ни плюс е, че сме с бял цвят на кожата ...

Разбирай ме както искаш, успех!
Последно промяна от KVS на Пон Мар 31, 2008 6:41 pm, променено общо 1 път.
Избийте балъците и тарикатите сами ще измрат!
kurta007 написа: Жени ,ти щом мислиш/макар да стана ясно че не ти се отдава много/ ...
mwanza написа: ако си на социал и деливъри си там форевър.
Аватар
lz2arn
Мнения: 703
Регистриран на: Нед Авг 03, 2003 11:54 am
Местоположение: mtl.qc.ca
Обратна връзка:

Мнение от lz2arn »

Общо взето уцелваш нещата. Помни обаче, че света навсякъде е еднакъв, защото хората са еднакви. Дай им възможност на местните да станат като в БГ и те ще я и надминат. Разликата е, че такава възможност не им се дава. И очаквай стандарта ти да падне, не за месеци или за години, а може би и постоянно. Но пък пътя назад никой не го е затворил. Късмет.
Благодаря на отговорилите. Дважди на премълчалите.
Аватар
mouse
Мнения: 539
Регистриран на: Вто Яну 01, 2008 9:54 pm
Местоположение: Извън капана

Мнение от mouse »

Колкото са по-малки децата толкова по-бързо свикват с новото място. Ако сте готови да започнете живота си от нулата, няма да имате проблеми. Ще ви липсват роднините, но навсякъде има плюсове и минуси.
Сиренето е безплатно само в капана.
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

няма да изпадам в подробности и да ви правя разбор на душевните ви полюции ,обаче не мога да се стърпя да не ви задам въпроса:
-Защо точно избрахте Канада. :D Колко време живяхте в тази прекрасна страна за да я опознаете и да решите ,че това е точно вашата страна.
Доколкото разбирам не можете да ми дадете точен отговор на въпроса ,ама и как да стане след като кракът ви не е стъпвал тук,само чули ,недочули,но въпреки всичко ще ми е интересно ,ако отговорите.
Та така ,в България нещо не ви изнася и търсите нещо ново ,но защо това ново трябва да е Канада ,а не Зимбабве например.
честно казано ми се струва ,че ще сте поредните измамени камилчета и леководолази,даже и няма да рзаберем кога сте се измели от тук :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
та за ваше сведение преди дни разбиха поредната нарко група тровеща децата с наркотици по училищата.29 арестувани,23ма мъже и 6 жени,конфискувана марихуана за 1 милион и 2 милиона в кеш,няколко автомата АК47,няколко пушки помпи,огнехвъргачки и гранитохвъргачки.перфекта каза ,че това е капка в морето на фона на което се случва тук.ако искате потърсете по вече информация в Да Газет излязъл преди няколко дни. :o
Аватар
7George
Мнения: 9658
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Мнение от 7George »

Нямам време да го чета онова горе всичкото, но моята причина е: че съм човек с по-скоро западен манталитет , това го мернах... Глобален съм освен това, а Канада е едно от малкото места по света с приличен стандарт, къде ни взимат за постоянни жители.

Та, събирай багажа и потегляй, ако много умуваш и словоблудстваш, може и да си останеш на фаза медитация, стига това да не е най-доброто за теб.
AlexAA
Мнения: 431
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2003 2:41 pm

Мнение от AlexAA »

На 7ми Април правя 8 години в Канада. Живял съм 2 години в Англия и 30 в България...
Та защо съм в Канада, а не в България.
Ами Канада е уредена държава, където системата функционира. България е театър на абсурда, ама на ВСИЧКИ нива.
Аз не се махнах за пари, просто ми писна да живея в кенеф.
Канада не е перфектна, и тук ме дразнят някои неща, но България няма шанс да се оправи. Просто генофондът се изнесе.
И все пак, в случай, че не съм прав за България (дай Боже), съм си купил едно парче земя в едно китно селце на 30 км от София. Туко виж България заприличала на Чехия и аз съм се прибрал. Ако ли не, съм си заплюл 5 акра в Бритиш Кълъмбия.
Аре наздраве и успех на всички
П.С. И ако Варна е перлата на България - НЕМАМ ДУМИ. За мен София е голям кенеф, а Варна е малък кенеф. И двата града са сбъркани генерално - твърде много хора и почти никаква инфраструктура.
Аватар
kurta007
Мнения: 1121
Регистриран на: Съб Яну 14, 2006 7:48 am
Местоположение: Белия Свят

Мнение от kurta007 »

нови мераклии, деистваите смело напред :wink:
нови мераклии
Мнения: 90
Регистриран на: Нед Ное 05, 2006 4:43 pm
Местоположение: Варна/Монреал
Обратна връзка:

Мнение от нови мераклии »

Здравейте отново на всички съфорумци, които имаха търпението да изчетат моята "статия". Явно някои не са дочели това което написах - никой не смята, че Канада е рай, че там няма никакви проблеми, че няма по-западнали квартали, че няма наркотици, алкохол и т.н. Всичко тръгва от семейното възпитание и всяко едно дете отчасти копира поведението на родителите си - и като изказ и като държание и отношение към заобикалящия го свят. Да, определено ще грабнем куфарите и ще пробваме. Защо Канада? - Мисля, че вече го обясних, та не смятам да се повтарям, за да отнемам пак от свободното време на всички. Благодаря за мнението и за споделеното впечатление - явно не всички са доволни и пак казвам, че това е нормално. Имам увереността, че стандарта ни няма да падне за цял живот, но ако наистина lz2arn е прав, винаги има път назад към България или към Европа, кой знае? Едно може да се каже със сигурност - докато човек не опита, не може да разбере. Между другото прави ми впечатление, че повечето хора, които недоволстват от Канада живеят в Монреал или Торонто, дали е случайно - незнам, просто лични наблюдения. Но всеки си има право на мнение и аз се радвам за всяко споделено такова, независимо дали е положително или отрицателно. Имам познато семейство, което замина за Монреал преди 4 години и питам мъжа: "Ти спомняш ли си за форума, пишеш ли в него?" Той ми вика: "Ами преди да замина, доста четях и понякога пишех, ама вече си забравих и потребителското име". За него Канада не е розова, той е с две деца и казва "За секунда не съжалявам, че заминахме от България - тук сме много по-добре". Сега се сещам, че учителят ни по френски, който е живял 5 години във Франция ни разказа за едно приятелско семейство - французи, които отишли за две седмици в Канада на почивка. Като се върнали, просто си събрали куфарите и се преместили да живеят там. Това като отговор на батето. За съжаление, ние не можем да си позволим лукса да си пътуваме по света всяка година и след 10 години да кажем: Ей след толкова обикаляне, това е нашето място, апропо, за разлика от въпросната френска двойка.
apple
Мнения: 1460
Регистриран на: Чет Юни 28, 2007 2:41 pm

Мнение от apple »

Мосю Бате, може ли да не се гавриш така с начинаещите, нищо лично, но определено прекаляваш! А ти като събра куфарите за Канада, знаеше ли какво точно е Канада или си бил на екскурзия къде 5-6 пъти преди това и си я избрал щото да си камионаджия там е върхът на сладоледа, А? Гурбетчията винаги остава недоволен където и да ходи, емигриращия по митиви свързани с промяна на живота по посока античалга, антикорупция, антипростотия и против културно детерминираната национална олигофрения е друго. И ако при вас ловят наркодилърите, то тук ги покровителстват прибират само шмъркащите дрогерчета, които са жертви на дилърите. Всеки пети кажи речи разполага с оръжие, дрогата се продава на кило във всеки град над 50 000души стига да си платиш, а ако следиш новините последната седмица ще прочетеш между редовете кой стои зад това и защо корупцията е смазочното масло на демокрацията в БГ. Събирай си там зелените гущерчета за къща и камион в Долно Уйно и не се меси на хората, които тръгват на лов за нормален живот, на някой това им стига, а който тръгва, за да пълни чували с пари то е ясно, че е сбъркал дестинацията!
Smart Dust
Мнения: 926
Регистриран на: Вто Юли 17, 2007 6:43 pm
Местоположение: Canada

Мнение от Smart Dust »

apple, след като разбереш къде живее Батето, веднага ще ти светне защо е дошъл тук и защо само хвърля кьор фишеци, че ще се връща. :lol: :lol: :lol:
If SearchFor(shliokavica) then ShowMessage('Пиши на кирилица бе!!'#10#13'Няма да си вадя очите с тая шльокавица!!');
Заключено