Отново за чешките авиолинии

Ако можете да предпазите другите с личен опит- направете го тук
Заключено
bgcanada
Мнения: 102
Регистриран на: Нед Мар 06, 2005 8:20 pm

Отново за чешките авиолинии

Мнение от bgcanada »

rose написа:Здравейте,
Бих искала да ви разкажа за невороятното си, изпълнено с абсурди, пътуване за България с чешки авиолинии...Няма да правя никакви коментари, просто ще ви разкажа пътуването, а коментарите ще оставя вас!

11 март (събота) - Полетът на чехите беше обявен за 16.25 мин. - В 16.15 мин. беше отворен гейта и хората започнаха да си приготвят бордовите карти за проверка като настаняването продължи до 16.35мин., така че самолетът излетя в 16.50мин. с 25 мин. закъснение, което не беше обяснено...Полетът протече нормално до момента, в който наближихме Чехия...Аз седях до прозореца и ми направи впечатление ясното време, когато летяхме над Холандия и рязката промяна във времето, когато наближихме Чехия...

6.25мин. (неделя) - Капитанът на полета обяви, че поради лоши метериологични условия, летището в Прага е затворено и кацането ще се осъществи в град на име Острава...На монитора се наблюдаваше, че отклонението е доста голямо, почти до югоизточната граница на Чехия...Нямаше коментар на пилота за разстоянието на отклонението...

7.00ч - Съобщението на капитана беше, че изчакваме промяната на метериологичната обстановка и ще се насочим към Прага евентуално към 8.00ч.

7.45мин. - Новото съобщение на капитана гласеше да си вземем всички принадлежности и да се подготвим за напускане на самолета...
Свалиха ни от самолета и ни раздадоха транзитен номер на всеки пътник, влязохме в летището, което беше с размерите на автобусна автогара и ни заключиха в чакалнята...Там имаше и други хора, които чакаха...Тъй като нямаше място за всички на пейките, хората се настаниха на земята...

8.00ч. - Анонсираха съобщение, че няма промяна в ситуацията и в 9.00 да очакваме нова информация...

9.00ч - Новото съобщение беше, че няма нова информация, след което всички пасажери започнаха да се изнервят...Имаше кафене, което охотно приемаше канадски долари и връщаше като ресто чешки крони на монети, хората ги приемаха, тъй като се надяваха, че ще се обадят по единствения телефон помещението...Правейки отчаяни опити да се свържат с близките си, пасажерите установиха, че или не могат да боравят с телефона или телефонът не работи...Никой от служителите не дойде да обясни как се борави с телефона...(само за пояснение, чехите никъде нямат пояснение на английски, всичката информация и инструкции са на чешки, анонсите на английски предизвикваха странно споглеждане у англофоните, които явно не разбираха чешкия акцент...)

10.00ч - Прозвуча повикване за един господин да се яви на информацията и той започна да се върти и да търси изхода, но такъв нямаше, защото бяхме заключени...Прозвуча второ повикване и господинът се провикна" Ама аз съм тук, но къде се намирате вие?", след което всички пътнеци избухнаха в смях...Малко преди това забелязахме, че екипажът напуска самолета с всичкия си багаж. Един пасажер от бизнес класа се разтропа по прозореца, че иска да запали цигара и да ни дадат достъп навън, но капитанът енергично отказа, показвайки със знаци от външната страна на стъклото, че това е невъзможно...Напрежение започна да нараства значително от липсата на инфо, какво става...Най-големият проблем беше с телефона, аз се опитвах да обясня на служителя, който се появи, че телефонът не работи, а той се опитваше да ме обеди, че аз просто не знам как да си служа с телефона и след отчаяни опити да обеди жената до мен в същото, той без да иска натисна някакво копче и монетите й потънаха в апарата, засрамен от случилото се той й даде мобилния си телефон, за да може да си направи тел.разговор, но не можеше да го даде и на мен и всички хора, които чакаха да се научат как да се работи с телефона, така че само успя да каже: " I'm sorry very sorry but the phone doesn't work! :shock: и си тръгна...

11.00ч - Имаше ново съобщение, че багажа ни ще бъде разтоварен от самолета и трябва да си го вземем с нас в автобусите, които ще ни закарат до Прага...Само за сведение, моят куфар тежи 29кг....След тази информация, една от дамите, която водеше група деца на екскурзия, извоюва сандвичи и вода за децата и съответно и за всички останали....Продължихме да чакаме и да се чудим, защо не ни пускат в автобусите и не ни дават багажите...След малко дамата с децата ни съобщи, че автобусите ни чакат от един час навън и се чудят какво става с нас... Проблемът бил, че екипажът е напуснал самолета, в момента спи и няма кой да отключи багажното отделение...

12.00ч - Наредихме за проверка на паспортите пред граничния контрол като половината от хората мръзнаха отвън на студа, а другата половина беше в малкото помещение на граничното отделение...След бавната и старателна гранична проверка си взехме багажа и се чудехме накъде да вървим понеже никой не си направи труда да ни даде информация...Тръгнах нанякъде, за да търся автобусите и ги намерих, едвам си домъкнах куфара до багажното на автобуса и се качих във втория автобус, тъй като първият вече беше тръгнал с хората, на които първи беше пристигнал багажа...

12.45ч - Тръгна нашия автобус...

17.15ч - Пристигане в Прага - Острава е на около 300-350км. от Прага
Пристигнахме на летището в пълно невидение на това какво става и какво трябва да правим оттук нататък...Никой не ни посрещна, не получихме никакви разяснения и всеки тръгна да си търси самолета, влачейки багажа си, защото на летището определено има недостиг на колички...След противоречивата иноформация на служителите на летището, които нямаха работещи телефони, аз разбрах, че ако полетът ми не се е състоял, трябва да си презаверя билета на Терминал 2...
Със още едно семейство българи, с които се разпознахме по мартениците се насочихме към Терминал 2. Опашката пред бюрото на чехите беше приблизително 150-200 човека. Една служителка на чешкото летище се разхождаше на ляво и дясно и даваше информаця на тези, които я питаха...За да бъдем сигурни, че стоим на правилната опашка и ние я попитахме за нашите билети. Тя реши, че ако отидем на Терминал 1 е по-добре за нас, защото нашият полет е бил от този терминал, но ако желаем може да си чакаме и на тази опашка. Тъй като се бяхме наслушали на противоречива информация, решихме да проверим. Взехме си паспортите и аз и мъжът отидохме да проверим, а жена му остана на опашката с всичкия багаж, за да пази реда ни...Само за уточнение Терминал 1 е на другия край на летището. Там опашката беше по-малка, но изобщо не помръдваше по неизвестна причина, беше едно скупчване на хора, главно руснаци, българи, румънци и малко заблудени чужденци, които решили да пътуват с чехите. Имаше три скупчвания, пред две гишета и една врата и никакви указания, разбира се....След наблюдавания безпорядък, неучтивите служители, които затръшваха вратата на офиса пред молещите се хора и викаха, че това не е тяхна работа :?: (Само уточнение пред офисите на Аir France и British Air, нямаше никакви пасажери, те отдавна ги бяха уредили и си извършиха полетите). Ние решихме да отидем обратно на информацията, за да разберем какво точно става...Там ни обясниха, че е хубаво да се върнем на Терминал 2, защото офиса на Терминал 1 скоро може да затвори... :shock: ...Обратно се върнахме на Терминал 2, където опашката просто нямаше край и решихме, ще чакаме и на двете опашки, двамата се върнахме обратно, а жена му остана с багажа...
След два часа, висене пред офиса на Терминал 1, блъскане, скандали и накрая бой с плесници между руснаци и македонци, успяхме да презаверим мечтаните билети...След това, това трябваше да чакаме зад ъгъла (това беше редовното обяснение на чехите - Там зад ъгъла; Вървете на право и завийте зад ъгъла на ляво...) Чакахме още десет минути зад ъгъла и жената, която излезе даваше информация само на хората, които бяха вече заверили билетите си и имаше фактура за хотела за тях...

20.30ч - Получихме си фактурата и се върнахме обратно при багажа на Терминал 2, където се беше състоял друг пореден бой и охраната този път се беше намесила...слава богу...Разбрахме, че имаме право да си оставим багажа на безплатен депозит, но не разбрахме къде е депозита, защото обяснениятяа бяха в същия дух...След няколко минутно лутане, срещнахме други българи, които се връщаха от мечтания багаж депозит, но с багажа си тъй като нямаше място за него...Тръгнахме да търсим другия депозит, който повечето служители не знаеха къде се намира и когато ние го открихме на Терминал 2 им обяснихме местонахождението му, за да са наясно, когато дават обяснения на други хора...

21.00ч - Тичайки хванахме автобуса, който тръгваше за хотела в 21.00ч. Хотелът беше на половин час път от летището в някакво малко градче, полагаше ни се вечеря и закуска на следващия ден...Опитах се да се обадя по телефона като разговора с Канада струваше 60$ за 3мин., а разговорът с България 7$ за 3 мин....

5.30ч.(понеделник) - Бяхме събудени, за да отидем да закусим и да напуснем хотела в 7.00ч.

7.00ч.- Напуснахме хотела и отидохме обратно на летището, за да си получим бордовите карти, защото полетът беше в 10.00ч. Наредихме се на поредната опашка и зачакахме с надеждата, че още малко остана...Бяхме повикани на каса, която по принцип не обслужваше полети за София...Аз се притесних да не стане поредното объркване и казах, ама ние сме за София, но служителката енергично ни подканяше да ни обслужи. След упорита борба с компютъра, който не и даваше достъп за обслужване на София, тя се обажда до телефона, за да и отворят порта, след това не можеше да изкара единия билет, защотото имаше проблеми с машината за печатане, та помоли другата служителка да й свърши работата и в суматохата обърка моето име като записа на моя багаж имената на семейството, на мъжа и на жената като изобщо не подозираше, че аз не съм член на тяхното семейство, още повече, че фамилията ми е различна...Дори ни постави на едно и също място с мъжа, а жена му получи друго място, да не говорим, че тяхните стикери за багажа залепи на моята фактура...Когато видях цялата бъркотия, не издържах и вече наистина се ядосах...Започнах да се разправям с нея как е възможно такова обслужване, защо ми няма името на стикера, какво ще стане, ако не дай се боже ми се загуби багажа, тези хора ли трябва да водя с мен като свидетели, че това не е тяхния багаж, ами ако те бяха от друг град...И нейното обяснение, представете си беше: "But you are traveling togather!" Да ние пътуваме заедно, но съдбата ни събра, ние дори не се познаваме...Какво повече да се разправяш, багажа отдавна ми беше отишъл по пътеката...Взехме си билетите и се насочихме към гейта ни...

9.30ч - Bording time....Да ама Не! Гейта ни се затвори и на светлинното табло се появи - Очакващ полет 13.40ч. Това вече беше върха! Никакви обяснения - Защо? Как? Какво става? По принцип нашия полет беше с чехите, но се оказа, че ще дойдат да ни приберат България Еър...Редовният полет на чехите до България се осъществи безпроблемно в 11.40ч. Някои хора комуникирайки с България, разбраха, че времето в София е лошо и самолетът не може да излети...Поредното висене и чакане...

13.00ч. - Получихме съобщение да отидем на информацията, за да ни дадат освежаващи напитки, което всъщност беше купон на стойност от 100 крони - 4.50 Евро... :roll: в тяхния ресторант...това естествено не стигаше за обяд, макар че те ни го дължаха след като вече втори ден не ни осигуряваха нормален самолет...

14.00ч. - Самолетът пристигна от София и ни качиха на него....

17.15ч.(понеделник) - Българско време, пристигнахме в София...

17.30ч. - Наредихме се да чакаме багажа на летище София и най - големият ми кошмар се сбъдна... на мен и още двама души багажът не пристигна...Багаж под чужд име, с чужд стикер...Честно ви казвам, направо вече окончателно се отчаях!
На рекламация багаж се оказа, че той изобщо не е бил качен на летището в Прага и е останала за полета на следващия ден, който ще пристигне в 15.15ч. във вторник в София...

13.00ч. (сряда) - два дена след пристигането ми в България, пет дни след тръгването ми от Монреал или общо пет дни истински притеснения и неприятности, багажът ми беше доставен вкъщи в ужасен вид, скъсан, мръсен със счупена дръжка, отворен цип, но поне нищо не липсва....Един съвет - Никога не си пускайте куфарите без да сте ги опаковали с фолио!


Само си представете, че някои от хората в самолета си идваха за една седмица в България, а други за 10 дни....
Заключено