Детски градини

Федералната процедура за имиграция, спонсориране, студентски, работни и посетителски визи, програмите за имиграция на останалите провинции.
Публикувай отговор
poliasd
Мнения: 1
Регистриран на: Съб Яну 18, 2020 4:24 am

Детски градини

Мнение от poliasd »

Здравейте,
Обмисляме със семейството ми евентуална имиграция в Канада и искам да събера колкото се може повече информация.
Искам да попитам за детските градини: От колко години може детето да се запише на детска градина и безплатни, ли са?
Четох в интернет, че е от 4 и че са безплани, но не знам дали информацията е коректна.

Благидаря!
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Детски градини

Мнение от roumensp »

poliasd написа: Нед Яну 19, 2020 12:24 am Здравейте,
Обмисляме със семейството ми евентуална имиграция в Канада и искам да събера колкото се може повече информация.
Искам да попитам за детските градини: От колко години може детето да се запише на детска градина и безплатни, ли са?
Четох в интернет, че е от 4 и че са безплани, но не знам дали информацията е коректна.

Благидаря!
Детските градини са частни и може да запишеш и съвсем малко дете, почти бебе, стига да намериш подходяща. В общия случай са доста скъпи, като изключим някои субсидирани в Квебек. Не знам за другаде, но във Ванкувър детската градина се явява доста сериозен разход, на 2-ро място след наем/ипотека.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Детски градини

Мнение от miteto »

poliasd написа: Нед Яну 19, 2020 12:24 am Здравейте,
Обмисляме със семейството ми евентуална имиграция в Канада и искам да събера колкото се може повече информация.
Искам да попитам за детските градини: От колко години може детето да се запише на детска градина и безплатни, ли са?
Четох в интернет, че е от 4 и че са безплани, но не знам дали информацията е коректна.

Благидаря!
В Онтарио децата може да се запишат на Kindergarten (предучилищна) от 4 годишни. Ходи се в някое начално училище и е безплатно. Въпреки че тази програма се води "целодневна", часовете са такива че най-вероятно ще трябва детето да се остави на т.нар. Before-and-After School Program. Примерно Kindergarten е от 8:30 до 15:00. Повечето работещи родители не могат да се приберат до 3 следобед за да могат да вземат детето. Before-and-After School Program в същото училище работи примерно от 7:00 до 8:30 и после от 15:00 до 18:00 - но за тази програма се плаща.
До 4 години трябва да ходи на частна детска градина, в Онтарио е около $1000 - $1500 на месец. Имайте предвид, че различните провинции може да имат много големи разлики в цените.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Детски градини

Мнение от roumensp »

miteto написа: Пон Яну 20, 2020 3:13 pm
poliasd написа: Нед Яну 19, 2020 12:24 am Здравейте,
Обмисляме със семейството ми евентуална имиграция в Канада и искам да събера колкото се може повече информация.
Искам да попитам за детските градини: От колко години може детето да се запише на детска градина и безплатни, ли са?
Четох в интернет, че е от 4 и че са безплани, но не знам дали информацията е коректна.

Благидаря!
В Онтарио децата може да се запишат на Kindergarten (предучилищна) от 4 годишни. Ходи се в някое начално училище и е безплатно. Въпреки че тази програма се води "целодневна", часовете са такива че най-вероятно ще трябва детето да се остави на т.нар. Before-and-After School Program. Примерно Kindergarten е от 8:30 до 15:00. Повечето работещи родители не могат да се приберат до 3 следобед за да могат да вземат детето. Before-and-After School Program в същото училище работи примерно от 7:00 до 8:30 и после от 15:00 до 18:00 - но за тази програма се плаща.
До 4 години трябва да ходи на частна детска градина, в Онтарио е около $1000 - $1500 на месец. Имайте предвид, че различните провинции може да имат много големи разлики в цените.
Ние плащахме за детска градина и когато ходеше на Kindergarten (предучилищна), защото както сам отбелязваш почти никой не работи до 2:30. Цената разбира се е по-малка, отколкото за пълен ден, но това се компенсираше от факта, че трябваше да плащаме за транспорт - една жена (еднолична фирма) го караше от предучилищната до детската градина.
Аватар
Marto
Мнения: 4040
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Детски градини

Мнение от Marto »

Терминът е малко объркващ. Киндъргартън тук не е същото като буквалния български превод "детска градина". Както митето каза, то е един вид предучилищна, част от формалното обучение и ако е в държавно училище - безплатно, но часовете са такива, че някой трябва да гледа детето преди и/или след даскалото (out of school care). Тъпото е, че някои училища имат такива заведения в същата сграда, но други - не.

Цените в Албърта са сходни с тези в Онтарио. За 2-годишно и първолак плащаме около 2000 на месец (1300 и 700).
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Детски градини

Мнение от roumensp »

Marto написа: Пон Яну 20, 2020 6:29 pm Тъпото е, че някои училища имат такива заведения в същата сграда, но други - не.
Училището на нашия нямаше и затова плащахме и за транспортиране. В един момент (може би 2-ри клас) майката на един съученик почна да го взима за следобедите у тях и това ни спести пари.
Публикувай отговор