Education Credential Assessment

Федералната процедура за имиграция, спонсориране, студентски, работни и посетителски визи, програмите за имиграция на останалите провинции.
IfSD
Мнения: 8
Регистриран на: Чет Сеп 23, 2010 8:16 am

Education Credential Assessment

Мнение от IfSD »

Здравейте,
изчетох много информация по темата за оценка на дипломите и тъй като ми предстои да правя това, бих искала отново да попитам относно изпращането на дипломите до WES например. Изпращат ли се оригиналните дипломи или само копията, които са нотариално заверени, преведени и с апостили. Преди това копията трябва ли да имат печат от университета "вярно с оригинала" и задължително ли подателят до WES трябва да е университета или мога аз да си ги пратя от моя адрес. Много ще се радвам и ако някой ми препоръча фирма за преводи и легализация в Бургас.
danimrb
Мнения: 65
Регистриран на: Чет Ное 12, 2015 5:54 am
Местоположение: Бургас, България

Re: Education Credential Assessment

Мнение от danimrb »

Здравей,
ето малко отговори на твоите въпроси:
1. Не изпращаш никакви оригинали. Изпращаш копията с апостилите, които ще опиша в т.2 и които след оценката ще ти бъдат върнати от WES.
2. Правиш копия на дипломата/ите заедно с приложенията към тях и ги заверяваш нотариално. След това трябва да минат през лицензиран превод и легализация в МОН с поставяне на апостили. Не ти са нужни никакви печати и "вярно с оригинала" от университета.
3. До WES изпращаш документите ти, а не университета. Ако ще изпращаш до друга агенция обаче, някои от тях имат изискване документите да се изпращат от издателя им(примерно IQAS).
4. По принцип всички услуги, описани в т.2, се предлагат накуп от преводаческите агенции, ако решиш да се възползваш разбира се от този вариант(който обаче е малко по - скъп, но пък спестява много време и ходене по институции).
5. И аз съм от Бургас, но използвах услугите на Лозанова 48 в София, така че не мога да ти препоръчам фирма за преводи и легализация тук.
Успех!
"You may not earn a lot of money, but you may be worth a lot as a person!"
danimrb
Мнения: 65
Регистриран на: Чет Ное 12, 2015 5:54 am
Местоположение: Бургас, България

Re: Education Credential Assessment

Мнение от danimrb »

Здравейте, ще споделя и моя опит с WES, за тези, които тепърва ще изпращат документи към WES.
1. Документите изпратих по куриер(DHL, тъй като фирмата, в която работя има сключен договор с тях) на 11.01 и бяха получени в WES на 14.01, т.е. за 3 дни. На същия ден в акаунта ми излезе, че документите са получени и предстои преглед.
2. На 18.01, т.е. след 3 работни дни, статуса се промени от получени документи на " в процес на оценяване".
3. На 01.02. получих мейл с оценката си, както и със съобщение "Evaluation completed". Т.е. въпреки обявения максимален срок от 20 работни дни за оценка, при мен този период бе в рамките на 12-13 дни.
4. Днес 04.02 получих оригиналите си(става въпрос за копията с апостилите, а не за оригиналните дипломи, които не се изпращат), като те са били изпратени на 01.02, т.е. дойдоха за 3 дни. Само да отбележа, че използвах опцията за 7CAD за връщане с канадските пощи и документите дойдоха за 3 дни и според мен не е нужно да се плащат 85CAD за куриер за връщане. Рискът обаче за погубване с пощите е по - голям, но всеки решава сам за себе си.
"You may not earn a lot of money, but you may be worth a lot as a person!"
Tsetso84
Мнения: 27
Регистриран на: Сря Окт 02, 2013 6:44 am

Re: Education Credential Assessment

Мнение от Tsetso84 »

Здравейте, а да попитам каква ви беше таксата с DHL ? Направих регистрацията в WES и сега трябва да ги пратя ;)
danimrb
Мнения: 65
Регистриран на: Чет Ное 12, 2015 5:54 am
Местоположение: Бургас, България

Re: Education Credential Assessment

Мнение от danimrb »

78лв., като допълнително при желание има застраховка на документите - още 7лв.
"You may not earn a lot of money, but you may be worth a lot as a person!"
Tsetso84
Мнения: 27
Регистриран на: Сря Окт 02, 2013 6:44 am

Re: Education Credential Assessment

Мнение от Tsetso84 »

Благодаря ти :) Утре ще им звънна, най-сигурни ми изглеждат :)
aneti123
Мнения: 7
Регистриран на: Чет Яну 07, 2016 6:04 pm

Re: Education Credential Assessment

Мнение от aneti123 »

Здравейте,

до WES Торонто изпратих 2 плика с документи (моите и на съпруга) по пощата, по въздушен път, препоръчано. Струваше към 19лв за 2та плика. Пристигнаха там за 11работни дни.
Получих ги обратно с опцията за 7долара. Пристигнаха за точно 7 дни (пратени на 1ви и пристигнаха на 7ми).
Tanazius
Мнения: 6
Регистриран на: Пон Юни 15, 2015 6:19 am

Re: Education Credential Assessment

Мнение от Tanazius »

Аз ги изпратих с EMS - 40 лв. София-Торонто. Върнаха ми ги с опцията за 7$ чрез UPS за 2 (два!!!) дни. Доказано няма смисъл от плащане на куриер, особено в посока Канада - България.
BMX
Мнения: 4
Регистриран на: Чет Май 26, 2016 9:06 am

Re: Education Credential Assessment

Мнение от BMX »

Един въпрос,
За да спестя време мога ли да пусна кандидатура по ЕЕ преди да са пристигнали оценките на дипломите? Има ли дата на тях, защото в кандидатурата ме питат дали са приравнени и ако кажа Да, а оценките бъдат издадени с по-късна дата може да решат че съм излъгал.
dunedanetz
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Юни 06, 2016 2:36 am

Re: Education Credential Assessment

Мнение от dunedanetz »

Здравейте!
Да попитам само дипломите за висше образование ли е нужно да се асеснат или трябва да се пратят и дипломите за средно? Също така, ако някой препоръча преводаческа агенция в София, ще съм благодарен. В нета са стотици, и не бих искал да избирам на сляпо. Благодаря ви предварително!
danimrb
Мнения: 65
Регистриран на: Чет Ное 12, 2015 5:54 am
Местоположение: Бургас, България

Re: Education Credential Assessment

Мнение от danimrb »

BMX написа:Един въпрос,
За да спестя време мога ли да пусна кандидатура по ЕЕ преди да са пристигнали оценките на дипломите? Има ли дата на тях, защото в кандидатурата ме питат дали са приравнени и ако кажа Да, а оценките бъдат издадени с по-късна дата може да решат че съм излъгал.
Не можеш! Горе в дясно на документа, който ще получиш има номер и дата на издаване. Тези две неща ти трябват при създаването на ЕЕ профил.
dunedanetz написа:Здравейте!
Да попитам само дипломите за висше образование ли е нужно да се асеснат или трябва да се пратят и дипломите за средно? Също така, ако някой препоръча преводаческа агенция в София, ще съм благодарен. В нета са стотици, и не бих искал да избирам на сляпо. Благодаря ви предварително!
Прочети и останалите теми във форума, относно приравняването на дипломите. Не е нужно да се изпращат дипломи за средно, при положение, че имаш такива за висше образование. Аз лично превеждах в Лозанова 48 и съм много доволен от услугата.
"You may not earn a lot of money, but you may be worth a lot as a person!"
RRT
Мнения: 2
Регистриран на: Вто Сеп 13, 2016 1:03 pm

Re: Education Credential Assessment

Мнение от RRT »

Здравейте, имам въпрос относно превода и легализирането на дипломите и реших да пиша в тази тема вместо да отварям нова.

Днес ходих в няколко различни агенции за преводи и явно "превод и легализация" на диплома може да значи много различни неща според тях и не исках да плащам за нещо, което не ми е нужно, за това се надявам някой, който е минал през процедурата да може да ми помогне. Освен превода и слагането на апостил в МОН, предлагат и някаква заверка в МВнР (нещо като заверка на самия превод/преводач), която не знам дали ми е нужна при изпращането на дипломи към WES. Ако някой има информация за какво става въпрос и дали ми е нужно подобна заверка, ще съм много благодарен да сподели.

Извинявайте, ако го има споменато някъде из другите теми, но не успях да го намеря.
tonny
Мнения: 1268
Регистриран на: Нед Апр 14, 2013 4:40 am
Местоположение: Vancouver, BC

Re: Education Credential Assessment

Мнение от tonny »

По темата е писано много пъти, потърси информация назад във страниците.
Принципно схемата е нот. копие на дипломата ти отива за апостил, след това превод с печат от лицензиран преводач за БГ и тези документи летят за WES. Ако не си в Сф е по лесно да дадеш нот. копие на преводача и да се споразумеето за всичко в пакет, но ти излиза една идея по скъпо. Печат от МВнР не ти трябва..

Please have all academic documents verified by apostille through the Ministry of Education and Science (MES) of the Republic of Bulgaria.

For information on the apostille process please click here.
RRT
Мнения: 2
Регистриран на: Вто Сеп 13, 2016 1:03 pm

Re: Education Credential Assessment

Мнение от RRT »

Да, знам за нотариално завереното копие, апостила от МОН и превода, благодарение на този форум, за което съм много признателен на всички, които споделят информация тук. Обаче никъде из темите не намерих дали ми трябва тази "заверка на подписа на преводача" от МВнР. Сега вече знам, че не трябва, благодаря :)
Pierre.kiprov
Мнения: 9
Регистриран на: Пон Юни 11, 2018 9:01 am

Re: Education Credential Assessment

Мнение от Pierre.kiprov »

Здравейте,
Нов съм във форума и в кандидатстването като цяло за Експрес Ентри. Имам един въпрос във връзка с ЕСА на дипломата. Изпратих си документите с преводите към Wes за приравняване, това което ми е чудно, когато направих онлайн асесмънт преди това ми изписа, че съм завършил "бакалавър + магистър", а реално дипломата ми е магистър 5 години. Ако по този начин ми я оценят в Wes мога ли да кандидатствам с магистратура или трябва друга бланка за образование да вкарвам. Спомням си че имаше нещо като 2 или повече дипломи, което се води точно под "Магистър".
Публикувай отговор