Работодател, който не е склонен да даде препоръка

Федералната процедура за имиграция, спонсориране, студентски, работни и посетителски визи, програмите за имиграция на останалите провинции.
Des1
Мнения: 31
Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 5:08 pm

Работодател, който не е склонен да даде препоръка

Мнение от Des1 »

Здравейте,

Събирам идеи относно това как да измъкна препоръка от работодател (настоящ), който не е склонен да я даде. Най-идеалният вариант е аз да си я напиша, той само да удари подпис и печат, ама уви - ще са дълги и неприятни преговори, а и може да има последствия, като се върна (в момента съм в отпуск по майчинство).
Относно майчинството - някой знае ли дали този период ми се признава като стаж или трябва да извадя двете години от шестте, в които се водя на работа в тази компания?
Аватар
myhata II
Мнения: 15703
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Работодател, който не е склонен да даде препоръка

Мнение от myhata II »

Des1 написа:Здравейте,

Събирам идеи относно това как да измъкна препоръка от работодател (настоящ), който не е склонен да я даде. Най-идеалният вариант е аз да си я напиша, той само да удари подпис и печат, ама уви - ще са дълги и неприятни преговори, а и може да има последствия, като се върна (в момента съм в отпуск по майчинство).
Относно майчинството - някой знае ли дали този период ми се признава като стаж или трябва да извадя двете години от шестте, в които се водя на работа в тази компания?
Вадиш естественно, кажи му истината
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Работодател, който не е склонен да даде препоръка

Мнение от optics »

Des1 написа:Здравейте,

Събирам идеи относно това как да измъкна препоръка от работодател (настоящ), който не е склонен да я даде. Най-идеалният вариант е аз да си я напиша, той само да удари подпис и печат, ама уви - ще са дълги и неприятни преговори, а и може да има последствия, като се върна (в момента съм в отпуск по майчинство).
Относно майчинството - някой знае ли дали този период ми се признава като стаж или трябва да извадя двете години от шестте, в които се водя на работа в тази компания?
Со кротце и со благо и с твърди и разумни доводи. Имай предвид че после може да му се обадят за потвърждение и ако по телефона наклепа някакви глупости, само губиш.
Ако на работодателя му е неприятно да те загуби, колкото по-рано научи - толкова по-добре (това не важи ако забравим за препоръката въобще). Кажи му рано и подчертай че защото искаш да си коректна, както винаги си била.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
chegevara
Мнения: 191
Регистриран на: Чет Авг 12, 2010 4:25 am

Re: Работодател, който не е склонен да даде препоръка

Мнение от chegevara »

майчинството ти се признава
не се притеснявай пиши си пълният стаж
Des1
Мнения: 31
Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 5:08 pm

Re: Работодател, който не е склонен да даде препоръка

Мнение от Des1 »

Благодаря!
Като писах "работодател", имах предвид пряк ръководител. Компанията е голяма, т.е. препоръка от собственик или изпълнителен директор няма как да се вземе. В моя отдел имам няколко шефове над мен, и всичките са на различно йерархично стъпало. Знам, че препоръката трябва да е подписана от мениджър, за да има тежест. Така ли е? Има ли някакъв темплейт - по-скоро като основна информация, която трябва да съдържа една препоръка? Някъде тук във форума бях чела, че не трябва да е текст-ода, а да съдържа инфо за брой работни часа в седмицата - пълно/непълно раб. време, основни duties,... по-скоро като длъжностна характеристика. Ако duties съвпадат с тези от NOC - баш! Те няма как да съвпадат (освен ако не ги направиш да съвпаднат), тъй като канадските и бг професии (повечето) са различни, канадските са по-надребнени. Много започнах да задълбавам! Въпросът ми беше как трябва да изглежда една успешна препоръка - основна информация и (позиция на) човек, който я е подписал?

Другото, което е - има вече няколко случая, в които мои колеги, кандидатствали за работа в други фирми, са били "спъвани". И не защото са много ценени, а от... не ми се задълбава в тази тема. Затова ситуацията е деликатна и не знам още как да подходя. Но все пак при нас нещата са поставени така, че от това до голяма степен зависи бъдещето на детето ни - дали ще расте тук, където нещата отиват много на зле във всяко отношение, или ще има шанса да расте на чужда земя, но в човешки условия. Готова съм на всичко. За съжаление не съм обаче от най-дипломатичните хора и затова писах тук за събиране на идеи :) Благодаря на всички ви!
tonny
Мнения: 1268
Регистриран на: Нед Апр 14, 2013 4:40 am
Местоположение: Vancouver, BC

Re: Работодател, който не е склонен да даде препоръка

Мнение от tonny »

Поне кажи каква сфера си, има тук хора подавали от различни специалности. Ако си инженерна мога да ти пратя моето писмо. Да сам си го писах и го бутнах на шефа само да го разпише. Моя явно за разлика от твоите е готин. :D
Що се отнася до сходство до техния НОК, бъди сигурна, че те също са наясно с това, че не можеш да покриеш всички точки, все пак те обхващат едно 20-30 професии и няма как да изпълняваш всичко. Въпреки, че сам си писах моето писмо не съм гонил голямо съвпадение, около 20% с техните. И не губи време в такива разправии, имаш макс 2 седмици. Действай незабавно. Все някои шеф ще спи със секретарка, хвани го за топките (това малко на маитап). ;)

Що се отнася до подписа:
•Letters must be:
•written on company letterhead,
•signed by the responsible officer/supervisor,
•show the company's full address, telephone and fax numbers, e-mail and website addresses,
•stamped with the company's official seal (if applicable)
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Работодател, който не е склонен да даде препоръка

Мнение от optics »

Des1 написа:Така ли е? Има ли някакъв темплейт - по-скоро като основна информация, която трябва да съдържа една препоръка?
Забрави го това с темплейта. Трябва да си личи едно нещо - че си се откроявала сред основната маса. Че си по-добра, а особено ако е истина, най-добре е да пише че си най-добра, че много съжалява че те губи, че винаги с радост би те наел отново и т.н. казано другояче да е очевидно че има реално положително отношение, а не че е грабнал шаблона дето го дава на всеки и само е сменил името. Много добре е ако има даден някакъв конкретен пример който повърждава тезата колко си добра и изпъкваща над другите.
И разбира се - предоставени телефони с коментар че той щедро би отговорил на още въпроси за да подкрепи кариерата на този работник-мечта.
Чел съм препоръки и много лесно си личи кога е писано с истински мерак, кога от немай къде, а понякога (недай си боже) са тотално закопаване.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Des1
Мнения: 31
Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 5:08 pm

Re: Работодател, който не е склонен да даде препоръка

Мнение от Des1 »

Мда, значи ода все пак :), освен основната и задължителна инфо.
Не знам как ще го постигна. Шефът е жена :( При мъжете е съвсем различно, макар че според нея съм перфектна и най-добра, но сега като става въпрос за препоръка и цялата ситуация... може да си промени мнението. Иначе аз мога такава засукана препоръка да си напиша, ама нейсе...
Дано да се получи!
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Работодател, който не е склонен да даде препоръка

Мнение от optics »

Лично мнение - Ако е важно да се хване някой в добро настроение, се отива (или насрочва) за непосредствено след като се е наобядвал(а). Аналогично - най-неподходящо е когато е минало доста време от последното ядене.

Звучи елементарно, но в тоя съвет има химия и хормони, сиреч - научно обоснован е.
:handshake:
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Работодател, който не е склонен да даде препоръка

Мнение от the_coach »

optics написа:Лично мнение - Ако е важно да се хване някой в добро настроение, се отива (или насрочва) за непосредствено след като се е наобядвал(а). Аналогично - най-неподходящо е когато е минало доста време от последното ядене.

Звучи елементарно, но в тоя съвет има химия и хормони, сиреч - научно обоснован е.
:handshake:
:y: :y: :y:
Това се учи и на семинарите как да водим преговори.
Също е важна и територията, на която се водят преговорите.
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: Работодател, който не е склонен да даде препоръка

Мнение от Leda78 »

optics написа:....Забрави го това с темплейта. Трябва да си личи едно нещо - че си се откроявала сред основната маса....
С извинение към optics, който обикновено дава много меродавни мнения, но Това за одата изобщо не е вярно. Имах късмета да мога да попитам истински Канадски HR мениджър и ми каза че подобни "recommendation" в Канада искали за всичко - кредити, квартири и т.н. И те представляват точно това, което са описали от CIC - продължителност, часове, позиция, заплащане. Може да има изречение, че си съвестен и надежден и е добре да го има, но ако беше задължително, щяха да го напишат. Т.е. Това не е нещо, за което могат да те върнат. Допълни към препоръката преведен договор и pay checks ако имаш. Насрещната проверка става само ако се усъмнят от Румъния и цели да видят дали лъжеш, а не дали си съвестен работник. В този смисъл - телефон за обратна връзка е задължителен.
Съвет - ако изобщо не ти се занимава с мениджъра и сте голяма компания - измисли си повод да вземеш УПИ2 от HR-а - нещо, че заради данъчните имаш проблем с майчинството и ти искат такова нещо. Това е официален документ, който компанията няма право да ти откаже. Ако се напънат им кажи, че ще входираш официално искане и ще им пратят насрещна проверка защо отказват. (По-добре да не се стига дотам). За Канада приложи и преведена длъжностна характеристика + договор и си готова.
Ако нещо искаш да променяш по дейностите, които си извършвала вече ти трябва мениджъра ти и да я убедиш за писмо без хвалебствия.
Наистина е интересно кога мислиш да пращаш, защото ако не си вече готова с всичко друго по документацията, нямаш шанс, тъй като процедурата я сменят от 1ви януари.
Успех!
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
Des1
Мнения: 31
Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 5:08 pm

Re: Работодател, който не е склонен да даде препоръка

Мнение от Des1 »

Leda78 написа:
optics написа:....Забрави го това с темплейта. Трябва да си личи едно нещо - че си се откроявала сред основната маса....
С извинение към optics, който обикновено дава много меродавни мнения, но Това за одата изобщо не е вярно. Имах късмета да мога да попитам истински Канадски HR мениджър и ми каза че подобни "recommendation" в Канада искали за всичко - кредити, квартири и т.н. И те представляват точно това, което са описали от CIC - продължителност, часове, позиция, заплащане. Може да има изречение, че си съвестен и надежден и е добре да го има, но ако беше задължително, щяха да го напишат. Т.е. Това не е нещо, за което могат да те върнат. Допълни към препоръката преведен договор и pay checks ако имаш. Насрещната проверка става само ако се усъмнят от Румъния и цели да видят дали лъжеш, а не дали си съвестен работник. В този смисъл - телефон за обратна връзка е задължителен.
Съвет - ако изобщо не ти се занимава с мениджъра и сте голяма компания - измисли си повод да вземеш УПИ2 от HR-а - нещо, че заради данъчните имаш проблем с майчинството и ти искат такова нещо. Това е официален документ, който компанията няма право да ти откаже. Ако се напънат им кажи, че ще входираш официално искане и ще им пратят насрещна проверка защо отказват. (По-добре да не се стига дотам). За Канада приложи и преведена длъжностна характеристика + договор и си готова.
Ако нещо искаш да променяш по дейностите, които си извършвала вече ти трябва мениджъра ти и да я убедиш за писмо без хвалебствия.
Наистина е интересно кога мислиш да пращаш, защото ако не си вече готова с всичко друго по документацията, нямаш шанс, тъй като процедурата я сменят от 1ви януари.
Успех!
Да, трябва да се променят неща от длъжностната ми характеристика, т.е. да се представят с други думи, да се понапудрят, за да се доближа максимално до NOC.
Ще подавам така или иначе по новата процедура догодина. Сега си организирам нещата.
Des1
Мнения: 31
Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 5:08 pm

Re: Работодател, който не е склонен да даде препоръка

Мнение от Des1 »

fighter написа:
optics написа:Лично мнение - Ако е важно да се хване някой в добро настроение, се отива (или насрочва) за непосредствено след като се е наобядвал(а). Аналогично - най-неподходящо е когато е минало доста време от последното ядене.

Звучи елементарно, но в тоя съвет има химия и хормони, сиреч - научно обоснован е.
:handshake:
:y: :y: :y:
Това се учи и на семинарите как да водим преговори.
Също е важна и територията, на която се водят преговорите.
Преди време пишех за едно списание в областта на психологията. Имах и материал за преговорите :)
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: Работодател, който не е склонен да даде препоръка

Мнение от Leda78 »

В този случай ти трябва hr или твоя мениджър да се съгласи на това писмо. Мисля, че тъй като няма да е ода,а сухо инфо, няма да е драма... Лошото е, че ако искаш да го направиш така, не се сещам за вариант да не разкриеш плановете си пред работодателите. Но пък това може и са зарадва мениджърката ти, ако иска да се отърве от теб така или иначе. :y:

При всички положения изчакай януари, когато са ясни промените по процедурата, за да знаеш.
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
Des1
Мнения: 31
Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 5:08 pm

Re: Работодател, който не е склонен да даде препоръка

Мнение от Des1 »

Leda78 написа:В този случай ти трябва hr или твоя мениджър да се съгласи на това писмо. Мисля, че тъй като няма да е ода,а сухо инфо, няма да е драма... Лошото е, че ако искаш да го направиш така, не се сещам за вариант да не разкриеш плановете си пред работодателите. Но пък това може и са зарадва мениджърката ти, ако иска да се отърве от теб така или иначе. :y:

При всички положения изчакай януари, когато са ясни промените по процедурата, за да знаеш.
Да, няма да има тайни. И не, тя не иска да се отърве от мен, напротив. Сложно е, а и малко безпредметно да задълбавам.
От 1 ануари не мисля, че ще се промени нещо кой знае какво. Въвеждат нова електронна система по модела на австралийската. Ще чакаме invitation - дано да не е от умрял писмо само. Може да вдигнат някое и друго изискване, за да стане още по-трудно (да пипнат нещо по age, work experience, language skills примерно, макар че не ми се вярва)... Но така или иначе досега задължително изискваните документи ще си останат + може да има и нещо в допълнение. Лично мое мнение.
Публикувай отговор